fbpx
Menopauza i klimakterium. Czym są? Czym się różnią? Jak odnaleźć kobiecość w tym trudnym okresie? Dlaczego powinnaś przeczytać ten tekst jeśli skończyłaś 25 lat?
Img

Kobiecość to stan umysłu. Zawsze tak twierdziłam i będę bronić tego stwierdzenia do upadłego. Nie jest istotne czy masz długie czy krótkie włosy, czy jesteś wysoka czy niska, masz mały czy obfity biust lub pełne bądź wąskie biodra. Te czynniki nie powinny mieć wpływu na to czy czujesz się kobieco czy nie. Za to powinna być odpowiedzialna Twoja głowa, Twój sposób myślenia i postrzegania.
Obserwując i pracując na co dzień głównie z kobietami zauważam że za mało koncentrujemy się na sobie. Oczywiście nie chcę abyście zrozumiały mnie źle i pomyślały że namawiam Was do egoizmu i egocentryzmu. Nic z tych rzeczy. Chodzi o to że od wczesnych lat skupiamy się głównie na innych. Na pracy zawodowej, wychowywaniu dzieci, niańczeniu męża (tak, tak) i na rodzinie, kompletnie zapominając że my kobiety jesteśmy równie ważne. I przychodzi w końcu czas kiedy dzieci mają lat naście lub “dzieścia”, mają swoje sprawy, swoje towarzystwo. Nie potrzebują już mamusi w takim stopniu jak w wieku kilku lat. Bywa nawet że wyprowadzają się do innego miasta na studia. Pojawia się pustka którą trudno zapełnić bo nie ma czym. Do tego dochodzi fizjologia która poprzedzona lub zbiegająca się w czasie z tym co napisałam wcześniej pociągnie w dół.
Jeśli swoją kobiecość oprzesz wyłącznie na wyglądzie i rodzinie, klimakterium i menopauza mogą być dla Ciebie bardzo trudne. 

Klimakterium i menopauza. Czym są i czym się różnią?

Kobieta fizjologicznie stworzona jest do rodzenia dzieci i nawet jeśli jesteś wyzwoloną feministką musisz przyznać mi rację. Oczywiście są kobiety które nie mają dzieci z wyboru i do takiego wyboru mamy pełne prawo, ale tak czy owak, natura stworzyła nas do tego abyśmy się mnożyli i przedłużali gatunek.  
Z czasem jednak jajniki zwalniają, zaczynają produkować mniej progesteronu i estrogenu, aż w końcu przestają uwalniać jajeczka. Miesiączki stają się nieregularne, inne niż zazwyczaj. To czas okołomenopauzalny zwany przekwitaniem lub klimakterium i pojawia się zazwyczaj między czterdziestym a czterdziestym siódmym rokiem życia. Organizm wysyła sygnały że czas w którym jesteśmy zdolne do prokreacji powoli dobiega końca i przyjdzie moment w którym po ostatniej miesiączce następną będziesz wypatrywać przez rok. Ona się jednak nie pojawi.

Menopauzą nazywamy właśnie tę ostatnią miesiączkę, tę, po której przez następnych 12 miesięcy nie ma kolejnej. U większości kobiet ma to miejsce zazwyczaj między czterdziestym piątym a pięćdziesiątym rokiem życia.
O tym, że organizmem kobiety sterują hormony, wie chyba każdy. Nawet mężczyźni. Niestety żadna zmiana hormonalna nie ujdzie nam na sucho. Dobrze wiedzą o tym Panie zmagające się z niedoczynnościa tarczycy, Hashimoto czy PCOS. Nie inaczej jest w sytuacji kiedy gwałtownie spada nam poziom progesteronu i estrogenu. Organizm staje wówczas na głowie.

Objawy menopauzy, których nie sposób przeoczyć to:
  • uderzenia gorąca, 
  • nagłe oblewanie tzw. zimnym potem, 
  • drażliwość, 
  • nerwowość, 
  • zaburzenia koncentracji,  
  • kłopoty z pamięcią, 
  • skłonność do stanów depresyjnych, 
  • bóle głowy, 
  • kołatanie serca,
  • suchość pochwy ponieważ estrogen działa na błony śluzowe i w stuacji w której jest go mało, dochodzi do zmian zanikowych błony śluzowej,
  • częste oddawanie moczu, 

Obniżony poziom estrogenu to jednak nie tylko czysto fizyczne i emocjonalne objawy. To także możliwy początek wielu chorób, w tym szczególnie zwiększone ryzyko osteoporozy i chorób serca dlatego w tym okresie trzeba szczególnie o siebie zadbać. O tym, jak to zrobić, napiszę w kolejnych postach. 

Koniec czy początek?

I tu chciałabym wrócić do tego, co napisałam na początku. Jeśli całe życie byłaś skupiona wyłącznie na dzieciach i dbaniu o męża, nie mając zainteresowań, pasji i ciekawych ludzi obok siebie, okres menopauzy może okazać się dla Ciebie niezwykle trudny. Poczucie pustki, tego że nie jesteś już potrzebna dzieciom w takim stopniu jak kiedyś, a z mężem nie masz wspólnych tematów, u wielu kobiet może prowadzić nawet do depresji. Sytuację potęgują też zmiany w wyglądzie. Estrogen wpływa na wytwarzanie kolagenu i kwasu hialuronowego. Zwiększa się więc ilość zmarszczek, skóra zaczyna tracić elastyczność i jędrność, a włosy zacznynają siwieć i matowieć. Dla większości kobiet jest to trudne do zaakceptowania.
A teraz UWAGA! Jeśli jesteś w okresie klimakterium lub po menopauzie i myślisz sobie że jesteś stara, to znajdź kogoś i poproś, aby kopnął Cię w tyłek. Według GUS my kobiety żyjemy średnio 79 lat. Biorąc pod uwagę fakt iż menopauza przytrafia nam się około pięćdziesiątki to po tym czasie pozostaje nam 29 lat życia!!!! Baby moje, to ogrom czasu. To prawie trzydzieści lat. I co Ty z tym czasem zrobisz?
Planujesz użalać się nad sobą przez te trzydzieści lat? Pomyśl o sobie. W końcu masz na to czas.
Zacznij dbać o zdrowie, ruszać się, cieszyć się życiem. Wyjdź do ludzi. Zapisz się na ciekawe kursy, wyskoczcie z mężem spontanicznie do kina bez konieczności wcześniejszego zgrania terminu seansu i opiekunki. Żyj!

Kobieto 25 – 30 plus, buduj i pielęgnuj relacje!

Pasje, zainteresowania i sposób w jaki żyjemy to kwestie ogromnie ważne dla naszej osobowości i poczucia własnej wartości. Ale niezwykle istotna jest też przyjaźń i głęboka relacja w związku. Bo przyjaźń i relacja to coś więcej niż seks. Oczywiście seks i związana z nim bliskość to bezdyskusyjnie kwestie ogromnie ważne, ale jeśli nie ma w tym wszystkim przyjaźni, radości ze wspólnie spędzanego czasu, rozmów, po prostu przyjemności z bycia ze sobą, to prędzej czy później pustka zapuka do Waszych drzwi. Takie jest moje zdanie i obserwując pary wokół siebie tylko utwierdzam się w tym przekonaniu.
Jeśli lubicie po prostu być ze sobą, lubicie swoje towarzystwo, macie wspólne zainteresowania, pasje, to po wyfrunięciu dzieci z gniazda poczujecie wiatr w żagle. To tak jakbyście znów mieli po dwadzieścia lat.
Panie 25 i 30 plus do których i ja się zaliczam. Pamiętajcie że relacja z Waszym partnerem jaką zbudujecie teraz, zaprocentuje na przyszłość. Dbajcie o jakość spędzanego czasu, wspólne tematy, pasje, zainteresowania.
 

Kochane!

Dzisiejszy wpis jest wstępem do tematyki menopauzy. Podstawą po to, abyście zadbały o postrzeganie siebie i o relacje. W kolejnych wpisach opowiem o przedwczesnej menopauzie, o tym co ją powoduje i kto powinien mieć się na baczności. Opowiem o diagnostyce, diecie, leczeniu ziołami i profilaktyce chorób jakie prowokuje menopauza a konkretnie spadek hormonów.

Pozostałe posty o menopauzie znajdziecie w zakładce Trochę Zdrowia/Sprawy kobiece.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Ashwagandha, czyli jak naturalnie wrzucić na luz i dodatkowo poprawić funkcjonowanie całego organizmu
Ashwagandha, czyli jak naturalnie wrzucić na luz i dodatkowo poprawić funkcjonowanie całego organizmu

Ostatnie 8 tygodni nie należały do łatwych. Po pracy siadałam prosto do nauki, w międzyczasie gotując, zajmując się dziećmi i Czytaj dalej

NZP: Zmieniłam sposób odżywiania i mam wzdęcia. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić ?

Zmiana sposobu odżywiania to wywrócenie życia Twoich jelit do góry nogami. A było tak dobrze, tak spokojnie. Mogły sobie trawić Czytaj dalej

Infekcje wirusowe u dzieci! Jak je zwalczyć szybko i skutecznie?
Infekcje wirusowe u dzieci

Poczekalnie w przychodniach od rana do wieczora pełne są chorych dzieci. Pediatrzy przyjeżdżający odpłatnie na wizyty domowe także są rozrywani. Czytaj dalej

139 komentarzy

AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 8:55
Można prosić o przykładową dietę al kobiety w okresie menopauzalnym?
Mam 47 lat i tyje, jak jeść aby nie tyć?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 9:06
Czekam na więcej... :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 9:08
Małgosiu, bardzo dziękuję za ten wpis (bo mnie dotyczy) i czekam z niecierpliwością na ciąg dalszy. Z radością dodam tylko, że schudłam na Twojej diecie 2,2 kg (po trzech tygodniach). Jesteś wspaniała pod każdym względem. Najserdeczniej pozdrawiam, wegetarianka Izabela S. z Wrocławia
Dodano:  13 marzec 2017 - 9:22
Kochana bardzo się cieszę. Pozdrawiam Cię serdecznie ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 9:40
Małgosiu czy to prawda że fitohormony w żywności mogą opóźnić menopauzę?
Dodano:  13 marzec 2017 - 9:55
Tak. Będę o tym pisała niebawem.
Asialilijka1Dodano:  7 kwiecień 2017 - 14:51
Witam Małgosiu! a temat fitohormonów i łysienia androgenowego też poruszysz? Może jest jakiś sposób na uniknięcia łykania leków i powspierania poziomu hormonów przez naturalne specyfiki? Boję się eksperymentować na własną rękę? Soja? Wierzbownica? Olej z wiesiołka? Olej z dyni? Bardzo liczę na Twoje wsparcie.
Odpowiedz
SandraDodano:  13 marzec 2017 - 9:53
to za dwa lata mi się przyda ten wpis :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 10:00
Bardzo podoba mi się to co napisałas o przyjaźni w związku - zgadzam się z Tobą, bo sama zawsze tak postrzegałam związek - przyjaźń w miłości jest najważniejsza :)
Czekam na dalszy ciąg, zwłaszcza o przed wczesnej menopauzie.
Dziękuję :)
Dodano:  13 marzec 2017 - 10:07
Bardzo mi miło. Dla mnie taka zwyczajna radość z bycia razem jest filarem związku.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 10:09
Uwielbiam Cię:) Poruszasz tematy, które mnie interesują przekazując je w bardzo przystępny sposób. Niedoczynność tarczycy, hashimoto i teraz ta menopauza (uderzenia gorąca i oblewanie zimnym potem jest nieprzyjemne i szalenie uciążliwe).
Dziękuję Ci za to co robisz:)) Czekam z utęsknieniem na wskazówki jak sobie z tym radzić:))
Pozdrawiam Cię serdecznie
Joanna.



Dodano:  13 marzec 2017 - 10:28
Buziaki kochana i zapraszam na ciąg dalszy.To będzie ciekawy cykl ponieważ każdą z nas prędzej czy później to czeka. A do niedoczynności i hashimoto jeszcze będę wracać.
Odpowiedz
Maja PiotrowskaDodano:  13 marzec 2017 - 10:20
Hej Małgosiu, bardzo Ci dziękuję za ten temat. Mam 47 lat i właśnie zaczął mnie on (ten temat ;) ) bezpośrednio dotyczyć. Czekam na dalsze wpisy. Pozdrawiam
Dodano:  13 marzec 2017 - 10:29
Bardzo się cieszę że trafiłam w temat. Kolejne wpisy na pewno rzucą nowe światło na tę dolegliwość.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 10:30
Małgosiu, dzięki, że znalazłaś czas dla nas, kobiet po 50. Bardzo cierpliwie czekałam, no i doczekałam się. Każdej z nas się przydadzą Twoje porady, prędzej czy później. Kochana jesteś, że o nas nie zapomniałaś!
Dodano:  13 marzec 2017 - 11:09
Przesyłam buziaki ;) Cykl będzie bardzo rozbudowany.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 10:31
Świetny wpis i wielkie brawa, że zwracasz uwagę nie tylko na stricte medyczno-dietetyczne aspekty menopauzy - ale na psychiczne, które się często bagatelizuje. Jeszcze raz, ogromny szacunek dla Ciebie i Twojej pracy, Gosiu :)

Tak się zastanawiam. Czy jeśli młoda dziewczyna ma wtórny brak miesiączki - to czy jej organizm można traktować jak podczas menopauzy? Czy to trochę inna sytuacja?
Dodano:  13 marzec 2017 - 11:10
Trzeba to poprzedzić badaniami.W poniedziałek napiszę o przedwczesnej menopauzie i tam powiek jakie badania trzeba zrobić.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 10:36
Super wpis ,też mnie dotyczy (49lat),zgadzam się z tym że przyjaźń w związku jest bardzo ważna a przede wszystkim wspólnie spędzany czas wolny-najlepiej aktywnie,ale wspólne oglądanie tv też:).Dziękuję Ci za to co robisz (świetne artykuły i przepisy),czekam na dalszy ciąg tematu ,pozdrawiam serdecznie -wielbicielka Elżbieta
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 10:43
Gosiu, moje TSH to 2,13, FT3 51,87% a FT4 39,74%. żelazo 34,9 a ferrytyna 22,20 (norma od 13). Cynku i selenu jeszcze nie badałam. Jak mogę poprawić wynik FT4?
Dodano:  13 marzec 2017 - 11:10
Zdrowa dieta wspierająca pracę tarczycy.
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 12:48
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 10:43
Witaj Małgosiu,ja z innej beczki.Powiedz mi, czy można zamrozić zmielone i przysmazone już mieso wołowe z rosołu z cebula, wyszło mi dużo i cześć wykorzystam jako farsz do naleśników.
Pozdrawiam
Stała i wierna czytelniczka
Dodano:  13 marzec 2017 - 11:11
Tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 10:59
Małgosiu poradzisz co wprowadzić do diety przy zimnych dłoniach i w ogóle ciągłego uczuwaniu chłodu?
Dodano:  13 marzec 2017 - 11:15
Problemem może być krążenie i tarczyca więc najpierw trzeba znaleźć przyczynę.
AnonimowyDodano:  17 marzec 2017 - 20:43
Słyszałam że przy candidozie również mogą występować obiawy wyziębienia
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 11:02
Gosiu kochana, ile trzeba dziennie zjeść olejów ( odchudzam się,jem 1500-1600 kcal) żeby zapewnić sobie kwasy omega3,6,9.W mojej rodzinie jest dużo nowotworów i udarów,chorób serca a czytałam ze kwasy omega właśnie w tych chorobach pomagaja.Czy jakbym dziennie piła glutka z jednej łyżki siemienia, 1 łyżkę oliwy z oliwek i np 2x w tyg rybę (lubię dorsza) zjem na obiad to by wystarczyło?
Dodano:  13 marzec 2017 - 11:15
2 łyżki
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 11:05
Witam Cię Małgosiu (jeżeli mogę pozwolić sobie na taki rodzaj spoufalenia?:) Jakiś czas temu przypadkiem trafiłam na Twój BLOG i jestem oczarowana - różnorodnością zagadnień, wiedzą i niezwykłą lekkością pióra... Gratuluję! Dzisiejszy temat niezwykle ważny dla nas kobiet i niestety lekceważony i często nierozumiany (głównie przez mężczyzn). Ale Kobieta to Siła przez duże S, więc poradzimy sobie i z tym etapem naszego życia. Czekam z niecierpliwością na cd. Pozdrawiam serdecznie Marzena (40+):)
Dodano:  13 marzec 2017 - 11:15
Bardzo mi miło, dziękuję.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 11:28
Małgosiu, bardzo dziękuję za ten cykl. Problem nie dotyczy bezpośrednio mnie, ale mojej mamy, a ja z całych sił chciałabym jej pomóc, bo widzę jak podupadła - na zdrowiu bardzo, ale chyba zdecydowanie bardziej psychicznie...
Bardzo dziękuję w imieniu swoim i pewnie całej rzeszy kobiet wypatrujących tego cyklu. Z niecierpliwością czekam na kolejne artykuły.
Pozdrawiam gorąco
Angelika
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 11:45
Witam. Małgoś jesteś wspaniała dziękuję odwiedzam twój blog niemal codziennie i bardzo się cieszę że jesteś ,poruszasz tyle tematów dotyczących nas niezależnie od wieku, płci,przekazujesz nam w sposób piękny i prosty ogromną wiedzę.Czekałam na ten temat i będę czekać na dalsze twoje wpisy. Dziękuję.Miłego dnia. Gośka
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 12:13
Skonczyłam 55lat i wciąż mam okres.Lekarze się dziwią,że w tym wieku bez brania dodatkowych hormonów miesięczkuje regularnie.
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 13:13
chwalisz sie czy żalisz?
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 13:27
Po cóż ta złośliwość??
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 13:42
Ani jedno ani drugie :)
AnonimowyDodano:  21 marzec 2017 - 9:51
Miałam pacjentkę,która w wieku 63 lat regularnie miesiączkowała.
Odpowiedz
SabinaDodano:  13 marzec 2017 - 12:38
echhh
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 12:55
Dziękuję za wpis tak czekałam na te informacje bo 50 na karku i zaczyna się coś dziać :) Ślicznie dziękuje i czekam na więcej.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 13:07
Gosiu, swietny wpis! Chcialam się tez zapytać, czy przy hiperinsulinemii jest dozwolona kasza manna 3 x w tygodniu z owocami na sniadanie ? Kasza manna ma wysoki IG. Będę wdzieczna za odpowiedz.
Dodano:  13 marzec 2017 - 13:21
Niestety nie.
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 14:18
szkoda ...:-( Wracajac do Twojego dzisiejszego wpisu: Jestem Twoja rowiesniczka, problemu hormonalne sa mi znane od lat: Pcos,hiperinsulinizm...lysienie,hirsutyzm. Moje pytanie: Kiedy będą porady jak sobie radzic z Menopauza (np. fitohormony) ? Czy te wskazówki będę mogla uzyc ?
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 14:20
A gdzie jest napisane ze Menopauza natepuje w wieku 40 + ? Przeciez po 50 (nawet do 57 lat) można wciąż miesiaczkowac i zdarza się to dość często.
Dodano:  13 marzec 2017 - 16:36
JUż niebawem
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 13:21
Gosiu, chciałam się poradzić odnośnie mojej siostry jest po 30 ma sine ręce ostatnio schudła jakieś 6 kg ale mówi ze zdrowo się odżywiała, co może być przyczyna takich rąk oraz co powinna dołączyć do diety? Pomóż proszę
Dodano:  13 marzec 2017 - 16:32
Na moje oko warto byłoby zbadać poziom żelaza. Sine ręce oznaczają też kłopoty z krążeniem. Przypuszczam że jest jest także często zimno.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 14:01
Małgosiu, proszę Cię powiedz mi, zamierzam zacząć 10-dniową kurację sokiem z pokrzywy, 50 ml dziennie jest okej?
I o jakiej porze dnia najlepiej taki 'kieliszek' ? Przed, po jedzeniu?
Proszę Cię o odpowiedz, Klaudia :)
Dodano:  13 marzec 2017 - 16:33
Tak, 50 ml to dobra ilość i polecam po posiłku.
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 17:51
Ile czasu polecasz pic zeby podwyzszyc zelazo?
Dodano:  14 marzec 2017 - 8:02
To kwestia indywidualna zależna od stanu jelit i tym samym od tego jak przyswajasz ale 4 tygodnie musisz pić.
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 8:37
ile kalorii ma 50 ml soku?czy wliczamy w kaloryczność dzienną?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 15:34
Gosiu,od kilku miesiecy odwiedzam systematycznie Twojego bloga i jestem pod wrazeniem Twojej wiedzy i z jaka latwoscia (i cierpliwoscia) nam ja przekazujesz. Ciesze sie bardzo z tematu jaki wlasnie poruszylas. Mam 42 lata i w z wiazku z wykryta u mnie mutacja genu brca1 zdecydowalam sie na profilaktyczne usuniecie jajnikow i jajowodow. Od czasu operacji, dwa miesiace temu, walcze z bardzo brutalna menopauza (bezsennoscia i zmianami nastroju) Bardzo jestem ciekawa co mozesz poradzic w przypadku gwaltownej menopazy. Dodam, ze nie przepisano mi zadnej terapii hormonalnej. Pozdrawiam Cie bardzo serdecznie.
Dodano:  13 marzec 2017 - 16:35
Dziwię się że nie zastosowano u Ciebie hormonalnej terapii zastępczej ale być może ma to związek z tym że od operacji upłynęło bardzo mało czasu. Rozmawiałaś z lekarzem na ten temat? Jaką ma strategię?
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 19:04
No wlasnie Gosiu, chcialabym sie dowiedziec co sadzisz o zastepczej terapii hormonalnej ale nie za bardzo chcialam wybiegac w temacie. Chirurg, ktory mnie operowal nie jest zwolennikiem hormonalnej terapii zastepczej a to ze wzgledu na duze ryzyko zachorowania na raka piersi. No chyba, ze "juz naprawde bede chciala wyskoczyc przez okno". Z kolei moja ginekolog byla o wiele bardziej przychylna hormononom. Jestem umowiona do niej jutro aby mi przepisala cokolwiek bo nie wyrabiam...
A! Nie przedstawilam sie :) Ala
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 23:14
Do Anonima. Ja też się dziwię że nie przepisano ci hormonów. Ja jestem po całkowitej histerektomii. Operacja była w UK bo tu mieszkam. Ze szpitala wyszłam bez hormonów bo nie miałam jeszcze objawów menopauzy ale 2 tygodnie później dół totalny i bezsenne noce i od razu dostałam leki. Nie wiem w jakim okresie od operacji zaczęły się u ciebie objawy ale skoro jesteś już 2 miesiące po operacji i ciągle bez hormonów to mi się wydaje że to bardzo długo. Dodam jeszcze co usłyszałam od swojego lekarza: "taka menopauza to nie jest to samo co naturalna menopauza, to jest szok dla organizmu i tu hormony są konieczne". Radzę pogadać z lekarzem.
Dodano:  14 marzec 2017 - 8:04
Ja jestem zwolenniczką hormonalnej terapii zastępczej ale dobrze dobranej.
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 13:21
Malgosiu, jestes zwolenniczka HZT ogolnie podczas menopauzy, czy jedynie w przyadkach jak powyżej u czytelniczki ?
Dodano:  14 marzec 2017 - 14:49
Zależnie od przypadku i objawów.
AnonimowyDodano:  18 marzec 2017 - 19:54
Przecież jest mutacja brca1!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 16:49
A czy podczas menopauzy nie można mieć udanego seksu ? :)
Dodano:  14 marzec 2017 - 8:04
A dlaczego nie?
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 13:16
Ponieważ ogolnie się przyjelo, ze kobieta w tym okresie zycia nie jest już atrakcyjna seksualnie, bo to i owo się zmienia...
AnonimowyDodano:  15 marzec 2017 - 19:46
Bez przesady! Ja, jak pisałam wyzej, jestem po całkowitej histerektomii, w tym roku stuknie mi 50-tka i wciąz mam udane zycie seksualne. Nasza seksualność tak jak i kobiecość o której wyzej pisała Gosia jest przede wszystkim w naszych głowach. Oczywiście zachodzą w nas zmiany ale jeśli jest miłóść w związku to te zmiany nie mają znaczenia. Nie dajmy się kobitki zwariować. Menopauza to nie koniec świata nawet jeśli nie czujemy się na nią gotowe. Poadrawiam ciepło i dziękuję Ci Gosiu za ten cykl.
Eliza
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 18:14
Gosiu czytam właśnie artykuł na temat oleju lnianego.Zawiera naturalne cyjanogeny,które niszczą wątrobę i nerki przy dłuższym stosowaniu. Czy mogłabyś się odnieść do tego stwierdzenia?
Dodano:  14 marzec 2017 - 7:54
Musiałabyś pić kubek oleju dziennie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 18:56
Witaj Małgosiu, cudowny blog! gratuluje wiedzy i trzymam kciuki za dalszy rozwój:) Mam do Ciebie jedno pytanie jeśli podane na stronie jadłospisy maja kaloryczność około 1600 kalorii a ja po wyliczeniu sobie zapotrzebowania kalorycznego powinnam w dni cieższych ćwiczeń jeść około 1800-1900 kalorii to rozumiem, że moge sobie tą różnice 200-300 kalorii dorzucić w formie jakiejś przekąski ? czy masz jakiś inny pomysł?
Dodano:  14 marzec 2017 - 7:55
W formie jednego dodatkowego posiłku lub zwiększając kaloryczność pozostałych.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 19:03
Małgosiu nie mogę się doczekać na ciąg dalszy, właśnie mnie to dotyczy
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 20:20
Witam.Bardzo dziękuję za rozpoczęcie kolejnego cyklu na twoim blogu.Ponieważ ma 51 lat z niecierpliwością czekam na następne wpisy.Twój blog na który natrafiłam przypadkiem rozświetlił mi wiele spraw.Dzięki tobie razem z mężem zrobiliśmy badania tarczycy, zasugerowałam doktorce aby dała mi skierowanie na zalecane przez ciebie badania okazało się że mąż ma hashimoto i już rozpoczął leczenie.A u mnie wynikł teraz taki problem że cały czas odczuwam pieczenie języka a z nocy mam biały nalot.Po twoim wpisie o candidzie pomyślałam o tym.Jak myślisz jakie zrobić badania? Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości.
Dodano:  14 marzec 2017 - 7:56
Zrób wymaz z jamy ustnej.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 20:55
Malgosiu, ostatnio odstawilam nabial, do kawy i koktajli uzywam mleka roslinnego. Po tygodniu od odstawienia pojawily mi sie straszne krosty na twarzy. Dzis w pracy zjadlam mozzarelle, od razu spuchl mi brzuch i zaczely meczyc gazy. Czy to swiadczy o tym, ze w ogole powinnam zrezygnowac z nabialu?
Dodano:  14 marzec 2017 - 7:57
Tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 21:26
Mam pytanie trochę w innym temacie. Moje zachowanie ostatnio skłonilo mnie do wykonania badań tarczycowych i zastanawiam sie czy jest sens rozszerzać je o przeciwciała. Tsh troche powyzej dolnej granicy, udział procentowy ft3 - 51 % , ft4- 31 %. Czy to moze byc nadczynnosc czy tylko zaburzenia konwersji? Warto robić usg i przeciwciała? Czy silny stres ostatnio mógł wpłynąć na taki wynik ft4? Źelazo powyzej norny, ferrytyna ok. Bede wdzieczna za podpowiedz. Dziekuje
Dodano:  14 marzec 2017 - 7:58
Ja bym najpierw zbadała poziom D3. Przy takich wynikach przypuszczam że może być za niski.
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 8:06
Dziękuję. Jesteś mega inspiracją ? myślisz, że to nie problem z tarczycą? Karmię piersią już 17 miesięcy i znów mam zaburzenia cyklu...
Dodano:  14 marzec 2017 - 14:54
Zrób tą D3 i zobaczymy. A jak długie masz cykle?
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 16:57
Ostatnio 32/33 dni. Jutro zrobię ?
AnonimowyDodano:  19 marzec 2017 - 17:51
Zrobilam badanie jak zasugerowałaś, wynik 24,7 czyli niski. Antygeny tarczycowe w normie. Wystarczy zwiększyc ilość D3? Czy dla pewnosci zrobić usg tarczycy? Morfologia idealna ?
Dodano:  20 marzec 2017 - 8:29
Oj masakra D3, tak jak podejrzewałam. Musisz dobić do 50 z D3 i ponownie zrób badania. Suplementuj 2000 jednostek przez 8 tygodni i zrób badania.
AnonimowyDodano:  20 marzec 2017 - 8:51
Ale ja tyle biore codziennie... nawet wiecej, bo jest tez w kompleksie witamin. Co ją tak zżera?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 22:32
Gosiu, odebrałam wyniki badań i mam za niski cholesterol całkowity, czy to powód do niepokoju? (odżywiam się zdrowo). Co może być tego przyczyną? Pozdrawiam
Dodano:  14 marzec 2017 - 7:59
Dużo za niski?
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 21:08
Wynosi 127, normy z mojego laboratorium to 150 - 200.
Dodano:  15 marzec 2017 - 8:27
A HDL na jakim poziomie?
AnonimowyDodano:  15 marzec 2017 - 9:03
HDL 61 (normy 45-65)a LDL 58 (max 135)
Dodano:  15 marzec 2017 - 9:13
HDL bardzo ładnie. Nie masz za niskiej ilości tłuszczu w diecie? Nie ograniczyłaś za mocno?
AnonimowyDodano:  15 marzec 2017 - 11:59
Wydaje mi się, że jest ok...jem awokado (1 lub 2 w tygodniu), orzechy (mało), ryby z 2-3 razy w tyg, przez 2miesiące piłam siemię lniane na włosy, stosuje do smarowania najczęściej olej kokosowy, oliwę do sałatek... może zwiększyć ilość?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  13 marzec 2017 - 22:50
Gosiu ten wpis to 6 w totolotka.
Dziękuję Ci za to , że tak pięknie dzielisz się z nami tym informacjami.
Dla mnie to bardzo aktualny temat. Mam burze hormonów i zmiany nastrojów.
To co odczuwam jest nie do zniesienia nietylko dla mnie ale i dla otaczających mnie ludzi. Nie pomaga mi nawet świadomość tego co ze mną się dzieje. To mnie zabija od środka.
Czekam z niecierpliwością na dalsze informacje. Zwłaszcza jak sobie radzić za pomocą ziół? Leków? Jedzenia?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 7:12
Małgosiu, czy będzie też coś o menopauzie wywołanej farmakologicznie? W końcu dotyczy to również nas, młodych dziewczyn i kobiet z endometriozą :)
Dodano:  14 marzec 2017 - 7:59
Tak. Już w poniedziałek.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 7:24
Gosiu mam w Twojej diecie redukcyjnej pesto, rozumiem, że mogę zrobić na dowolnych orzechach/nasionach, nie muszą to być migdały?
Jaki polecasz chleb, że ten z diety ma tylko 200kcal/100g? Jedyne które ja kupuję żytnie mają powyżej 250kcal, czy mam na to zwracać uwage?
Dodano:  14 marzec 2017 - 8:00
Pytania na temat diet indywidualnych proszę zadawać na skrzynkę kontaktową służącą do tego celu. Nie na blogu. Ja muszę wiedzieć kto pyta.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 8:06
Małgosiu-kolejny ciekawy temat jakże dla mnie bliski.Obecnie przechodzę menopauzę. Jestem po operacji usunięcia macicy z powodu jej wysuwania.To właśnie skutek menopauzy -osłabione mięśnie. Mam 52 lata.Nie czekajcie dziewczyny na jej objawy.Ubiegnijcie ją stosując dietę i ew.suplementy.

Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 8:22
Witaj Małgosiu. Bardzo lubię Cię czytac. Ja tak z innej beczki. Zaczełam stosować Twój przepis na sos do sałatek ten z olejem rzepakowym. Mam niedoczynność tarczycy i gdzieś przeczytałam że olej rzepakowy jest niewskazany w przypadku niedoczynności? Czy to prawda? Nie wiem co o tym mysleć bo dużo ostatnio jem sałatek z sosem na bazie tego oleju. Pozdrawiam serdecznie :)
Dodano:  14 marzec 2017 - 14:35
Nie pijesz kubka dziennie więc bez obaw.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 8:59
Małgosiu artykuł o kobietach a ja potrzebuje rade dla mężczyzny :)
Od tygodnia mąż narzeka na dretwienie prawej ręki . Czy to może być spowodowane wyplukaniem magnezu ? Mąż pije dużo mocnej kawy . Co podasz Aspargin bo to.magnez i potas czy jeszcze wapń ?
Dodano:  14 marzec 2017 - 14:38
Drętwienie ręki najprawdopodobniej ma związek z kręgosłupem. magnez oczywiście możecie zwiększyć ale trzeba udać się do lekarza ortopedy który skieruje na badania i rehabilitację. Nie bagatelizujcie tego.
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 21:57
Ortopeda tu nic sensownego nie powie, trzeba udać się do neurologa!!!
Dodano:  15 marzec 2017 - 8:09
Nie do końca się zgodzę. Dobry ortopeda podczas badania wyczuje pod palcami między którymi kręgami jest przepuklina.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 9:40
Bardzo potrzebny cykl rozpoczęłaś, każda wiedza na temat tego okresu pozwala bardziej bez problemowo przez niego przejść. Tym bardziej, że zmiany zachodzą na wielu płaszczyznach. Do tego wiele kobiet ma wmontowane różne stereotypy na temat przekwitania. Np usłyszane przeze mnie dwa lata temu " jeszcze trochę i też zaczniesz tyć" lub musisz farbować włosy bo pojawiły się pierwsze siwe. Świat zwariował i uważa, że powinniśmy być wciąż młodzi.Uważam, że ważniejsze od braku zmarszczek, które każdy i tak będzie miał, jest zadbanie o to aby były uśmiechnięte i w zdrowej skórze. Tak na prawdę to po 40 zaczyna się bardzo fajny czas. Czas spędzany z dziećmi ma zupełnie inny wymiar niż kilka, kilkanaście lat temu. Są one teraz partnerami, a nie podopiecznymi. Dzięki temu, że są samodzielne jest więcej czasu dla siebie, swoich pasji i partnera. Ważne by umieć znaleźć w sobie przyzwolenie na odrobinę zdrowego egoizmu, który pozwala nam po prostu dbać o siebie. Jedno z twierdzeń przewijające się w kontekście menopauzy, z którym kompletnie się nie zgadzam, to rzekoma utrata wraz z miesiączką kobiecości. Co za bzdura. To po pierwsze wolność od strachu przed nieplanowaną ciążą. Koniec comiesięcznego utrapienia. Jak słusznie napisałaś nasza kobiecość jest w naszych głowach. Żeby ktoś nie pomyślał, ze niektórym to łatwo mówić, też mam swoje problemy zdrowotne będące ze mną od dzieciństwa ale nie przesłaniają mi one świata, nauczyłam cieszyć się z drobiazgów i codzienności. W końcu nasze życie składa się z miliardów drobiazgów, to od nas zależy na których się skupimy:-)).
40+
Dodano:  14 marzec 2017 - 14:46
Podpisuję się pod tym co napisałaś obiema rękoma.
AnonimowyDodano:  15 marzec 2017 - 19:58
40+ pięknie to ujęłaś! Ja tez się podpisuję.
Eliza
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 14:13
Gosiu mam trądzik rozowaty czy dieta można złagodzić objawy? Czy będziesz pisać na ten temat?
Dodano:  14 marzec 2017 - 14:46
Dieta ma ogromne znaczenie. Będę opisywała szeroko ten temat.
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 22:03
To czekam:-)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 14:19
Małgosiu, mam 150 cm wzrostu, 50 kg i 28 lat. Moje PPM wyliczyłam na 1131,5, a CPM uwzględniając współczynnik 1,2 na 1360 kcal. Jem regularnie co trzy godziny - trzy posiłki plus przekąski. Podliczam kalorie w aplikacji, ale bardzo rzadko udaje mi się uzyskać 1300 kcal. Mój przykładowy jadłospis: na śniadanie jem jajecznicę z dwóch jaj, przekąska - dwa kiwi lub jabłko lub gruszka, lunch w pracy - dwie kromki chleba gryczanego, dwa plasterki wędliny lub łososia, do tego warzywa - sałata, pół ogórka, pomidor, 1/4 papryki, przekąska to sok pomidorowy, potem w domu jem obiad - zazwyczaj około 100 gramów mięsa lub ryby pieczonej/ grillowanej, 50 gramów kaszy lub ryżu plus warzywa, wieczorem piję zazwyczaj soki warzywne lub lekką zupę warzywną. Piję ponad dwa litry wody dziennie i jedną kawę z mlekiem i płaską łyżeczką cukru trzcinowego. Mogłabyś mi podpowiedzieć - czy ja jem za mało, bo z podliczenia kalorii wynika mi nieco ponad 1100. Jednak nie odczuwam głodu. Niedługo będę jeździła do pracy rowerem - to dwie godziny jazdy dziennie, czy wówczas muszę dołożyć jakiś posiłek?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Dodano:  14 marzec 2017 - 14:48
1300 to za mało. Ja bym Ci dodała jeszcze 200-300 kcal.
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 21:45
Dziekuje slicznie ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 14:44
Cześć Małgosiu,
Planujemy z mężem potomstwo:) pani doktor zleciła mi badanie a także suplementacje kwasem foliowym, czy możesz polecić mi któryś z konkretnej firmy? Bardzo proszę Cie o radę,
Pozdrawiam, Kinga
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 17:15
Gosia najczęściej poleca suplementy firmy Solgar.
AnonimowyDodano:  15 marzec 2017 - 21:33
Dziękuję bardzo za podpowiedz, pozdrawiam:)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 16:20
Gosiu, mam hirsutyzm, trądzik i nadmierny łojotok. Jakie powinnam zrobić badania? Czy sama dieta od Ciebie pomogła by mi z tym schorzeniem czy trzeba jednocześnie brać jakieś leki? Bardzo boję się brania hormonów i nie jestem przekonana co do ich zdrowotności.
Dodano:  15 marzec 2017 - 8:14
Trzeba wykonać badania hormonalne, w szczególności estradiol i progesteron po 16-tym dniu cyklu. Od tego jaka jest rozbieżność zależy dalsze postępowanie.
Dieta ma tu znaczenie kluczowe i mam wielu pacjentów z trądzikiem opanowanym dietą ponieważ odkwaszamy i odśluzowujemy organizm plus składniki przeciwzapalne.
Odpowiedz
WeraDodano:  14 marzec 2017 - 17:24
Witaj Małgosiu,
zmagam się z Hashimoto, czytałam Twoje artykuły i komentarze pod nimi, i widzę że wielu pacjentów bierze lek euthyrox. Spotkałam się z takim artykułem napisanym przez Jerzego Ziębę (ten pan nie jest lekarzem, jednak swoje teksty opiera na wielu badaniach naukowych) w którym opisuje dwa rodzaje jodu i jego wpływ na tarczycę. Jod nieorganiczny i nieradioaktywny działa bardzo dobroczynnie, a nawet według tego pana jest w stanie wyleczyć niedoczynność (płyn Lugola). Drugi rodzaj to jod organiczny i radioaktywny - trujący.
Zacytuję co napisał o niedoczynności: "Jeśli występują niedobory jodu i w tym samym czasie "podkręcimy" działanie tarczycy poprzez podanie sztucznie produkowanych hormonów, jak np. euthyrox, wtedy:
a) sztucznie przyspieszamy metabolizm, pacjent traci wagę, myśli szybko i składnie, znacznie lepiej się czuje. Jest zadowolony, ale jodu jak nie był tak nie ma.
b) poprzez sztuczne przyspieszenie przemian metabolicznych, podając hormon euthyrox, bez jednoczesnego podania jodu, doprowadza się do jeszcze większego zapotrzebowania organizmu na jod i tak spirala się sama zakręca, bo tarczyca nam funkcjonuje na "dopalaczu", a tego co jej naprawdę potrzeba, nadal nie ma.
Jest to groźne zjawisko bo wprowadziliśmy organizm w stan sztucznego przyspieszenia, więc jodu potrzebuje coraz bardziej. Mierzymy hormony tarczycy FT3 i Ft4 i niby jest OK, ale za jakiś czas pacjent nadal choruje. Tym razem na coś innego, bo jod nie tylko tarczycy jest potrzebny."
Małgosiu, bardzo Cię proszę, czy mogłabyś się do tego odnieść?
Mam już niemiłe doświadczenie, gdy poszłam do endokrynologa i on bez żadnych badań chciał od razu przepisać mi hormony. Dlatego sama szukam informacji. Proszę Cię o odpowiedź i pozdrawiam Cię serdecznie! :-)
Dodano:  15 marzec 2017 - 8:15
Odradzam "leczenie" u Pana Zięby. Człowiek który wmawia chorym na raka że wyleczą się witaminą C powinien być omijany szerokim łukiem.
AnonimowyDodano:  22 marzec 2017 - 20:21
Gosiu Zięba propaguje wspieranie organizmu (z kilku konkretnych powodów) wit C przy chorobie nowotworowej. Nigdzie nie wypowia się ani nie pisze, że chorzy na raka wyleczą się wit C. Proszę nie powielaj manipulacji medialnej.
Odpowiedz
UlaDodano:  14 marzec 2017 - 18:46
Świetny artykuł! Myślę, że menopauza to trochę temat tabu a tak naprawdę powinno się uświadamiać kobiety już okolo 30 roku życia. Cieszę się, że omówiłaś ją również od strony psychologicznej.
Dodano:  15 marzec 2017 - 8:19
W pełni się z Tobą zgadzam. Kobiety wręcz wstydzą się menopauzy a to przecież kwestia tak naturalna jak chociażby ciąża czy poród.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 19:12
Witam Malgosiu.
Cos mi mowi,ze optymizmem i mega
pozytywna energia obalisz kochana wszystkie mity o przekwitaniu a slowo menopauza nieprzerazi juz zadnej babeczki.Malgosiu dopiero
rozpoczelas ten cykl,ale jestem
pewna, ze swoimi poradami sprawisz iz wszystkie wrecz przeplyniemy ten okres w naszym zyciu niezauwarzajac go.
Dziewczyny my szczescie, ze ta kobietka nam pomaga.

Pozdrawiam, Kasia
Dodano:  15 marzec 2017 - 8:19
;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 19:14
Małgosiu mogłabys mi doradzić jaki współczynnik aktywności przyjąć ? Chodzę do szkoly więc większosc dnia przesiaduje ale 3 razy w tygodniu biegam 20-30 min, do tego jakieś tam czynności w domu, spacer do autobusu
Dodano:  15 marzec 2017 - 8:21
1,2 ale w dniach w których ćwiczysz zwiększ kaloryczność
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 19:42
Gosiu, jeśli stosujemy olej lniany to musi być koniecznie budwigowy trzymany w lodówce czy może być np bio z lidla nierafinowany?
Dodano:  15 marzec 2017 - 8:21
Może być bio nierafinowany.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  14 marzec 2017 - 20:02
Biore silne leki na kręgosłup,jak mam chronic zolądek oprocz glutka z siemienia?
Dodano:  15 marzec 2017 - 8:23
Powinnaś przyjmować leki z grupy inhibitorów pompy protonowej. Przyjmuje się je rano na czczo. Taki lek to po. controlloc.
Absolutny obowiązek przy przewlekłym braku leków z grupy niesteroidowych przeciwzapalnych a przypuszczam że takie masz zapisane.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds