Następstwa alergii i nietolerancji pokarmowych, jakość mlek modyfikowanych i dań słoiczkowych w żywieniu dzieci, termiczna natura produktów i kwestie jelitowe. | Qchenne Inspiracje
Następstwa alergii i nietolerancji pokarmowych, jakość mlek modyfikowanych i dań słoiczkowych w żywieniu dzieci, termiczna natura produktów i kwestie jelitowe.
Img

Alergie i nietolerancje pokarmowe nazywane są plagą XXI w. Obserwacje kliniczne wskazują, iż częstość występowania nadwrażliwości pokarmowych w populacji, zwłaszcza krajów   wysokorozwiniętych, wzrasta z każdym kolejnym rokiem. Jak wskazują obserwacje, grupą szczególnie narażoną na rozwój opisywanych nadwrażliwości na pokarm są dzieci, począwszy już od okresu niemowlęcego. Ukryte reakcje na pokarmy mogą być przyczyną wielu problemów zdrowotnych w populacji pediatrycznej m.in.:

  • problemów ze strony przewodu pokarmowego,
  • nawracających infekcji,
  • problemów skórnych,
  • pogorszenia zachowania u dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
  • otyłości i nadwagi i wielu innych.
Dr n. biol. Patrycja Szachta i Łukasz Sieńczewski przygotowali na ten temat obszerny artykuł, który ukazał się w grudniowo-styczniowym wydaniu czasopisma Food Forum. Zwracają uwagę na mnogość czynników uszkadzających barierę jelita cienkiego. Istotnym problemem są rozwijające się w następstwie tzw. opóźnione alergie pokarmowe. Obserwacje empiryczne wskazują, że w sporej grupie pacjentów wdrożenie diety eliminacyjnej przyczynia się do redukcji liczby infekcji w ciągu roku ze względu na to, że u dzieci z alergią pokarmową szczególnie często obserwuje się współwystępowanie nawracających infekcji. Autorzy wyjaśniają kwestię stosowania diet w nadwrażliwościach, a także to jak istotne są odpowiednio zlecone badania i testy.
Ze względu na to, że żywienie dzieci, szczególnie w czasach wysoko przetworzonej żywności i posiłkach zjadanych „na szybko” jest bardzo istotne, aby młode organizmy rozwijały się prawidłowo Food Forum przygotowało w tym numerze jeszcze jeden artykuł dotyczący odżywiania dzieci. Zwrócono uwagę na kwestię mleka modyfikowanego oraz przecierów i gotowych dań w słoiczkach. W kwietniu 2007 r. grupa naukowców otrzymała zlecenie od Amerykańskiej Agencji Badań i Jakości Opieki Zdrowotnej, by przeanalizować działanie mleka modyfikowanego. Przeanalizowano 9 tys.  badań naukowych z lat 1966–2006, a wyciągnięte wnioski autorka przedstawiła w artykule. W kwestii gotowych dań ze słoiczków ich skład, podobnie jak przy mleku modyfikowanym, może być bardzo różny. Część słoiczków zawiera mało mięsa, owoców, warzyw, a producenci zwiększają gramaturę przez dodanie grysiku ryżowego, kukurydzy, mąki ryżowej lub innych zagęszczaczy. Często również można znaleźć cukier czy skrobię kukurydzianą. Najważniejsze, by poświęcić chwilę na przeanalizowanie składu. W artykule zostały zaprezentowane składy 3 rodzajów mleka modyfikowanego i słoiczków z daniami dla niemowląt wraz z ich analizą.
Dla osób, których temat dzieci jeszcze nie dotyczy, redakcja przygotowała przyjemny i lekki artykuł na temat komosy ryżowej. Produkt ten został przedstawiony w formie dietetycznego ringu, podczas którego zawsze wypowiada się dwóch specjalistów. Tym razem swoje zdanie zaprezentowały dr Angelika Kargulewicz i mgr Karolina Bartczak. Autorki pokazały zalety i wady stosowania tego tzw. pseudozboża, jego wpływ na zdrowie, substancje aktywne, informacje na temat wartości odżywczych, a także jego znaczenia w diecie diabetyka lub diecie ograniczającej FODMAPS.
Mgr inż. Dorota Łapa przedstawiła bardzo ciekawy temat dotyczący dietetyki energetycznej, gdzie sposób odżywiania dostosowany jest do indywidualnego stanu zdrowia i aktualnej pory roku. W wietrzny, chłodny dzień wiele osób nie odczuwa intensywnie chłodu, podczas gdy inni w takim dniu mają potrzebę cieplej się ubrać czy też owinąć szalem szyję, a gdy przemarzną, pragną wypić gorącą herbatę i wziąć gorący prysznic. Zrozumiały jest wpływ pór roku na organizm człowieka oraz potrzeba dostosowania ubioru do temperatury. Czy zastanawialiśmy się jednak nad tym, jak na człowieka wpływa pożywienie, nie tylko jako źródło ważnych składników odżywczych, ale również jako element stylu życia wspierający dogrzewanie ciała lub jego ochładzanie? Bez głębszego zastanowienia wystarczy uświadomić sobie, że zimą zdecydowanie chętniej spożywamy rosoły i jadamy gulasze mięsne, a latem z radością spożywamy lekkie sałatki, surowe warzywa oraz owoce, o ile już nie jesteśmy „na diecie”. W tym intuicyjnym podejściu można znaleźć definicję, czym jest  termiczna natura produktów. W artykule znajdziecie także klasyfikację produktów żywnościowych w dietetyce energetycznej oraz ogólną termikę produktów. Teraz, kiedy temperatura za oknem nie rozpieszcza warto szczególnie przeanalizować to, co kładziemy na swój talerz.
W wydaniu znajdziecie oczywiście również „cięższe” i bardziej specjalistyczne artykuły dotyczące między innymi zaleceń dietetycznych w RZS (reumatoidalnym zapaleniu stawów), nadwrażliwości pokarmowych IgG u sportowców, diagnostyki zespołu jelita przesiąkliwego czy wskazówek w edukowaniu i motywowaniu pacjentów w gabinetach w celu poprawienia ich jakości życia i zdrowia.

Kolejne wydanie Food Forum będziecie mieli okazję otrzymać pod koniec lutego. Z informacji uzyskanych od redakcji wiem już, że znajdą się w nim tematy:

  • Sarkopenia – objawy, przyczyny i leczenie dietetyczne utraty masy mięśniowej
  • Zalecenia diagnostyczno-żywieniowe u dzieci ze spektrum autyzmu na podstawie wyników badań
  • Mikroskopowe badanie żywej kropli krwi – czy warto?
  • Diety ukierunkowane na redukcję tkanki tłuszczowej i rozbudowę tkanki mięśniowej

Ze względu na to, że do kolejnej premiery jest jeszcze trochę czasu tym bardziej zachęcam Was do prenumeraty w promocyjnej cenie, w ramach której otrzymacie aktualny numer czasopisma gratis.

118 komentarzy

AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 8:54
Małgosiu a możesz mi polecić jakąś książkę na temat rozszerzania diety u niemowląt, córka ma pół roku i chciałabym poszerzyć swoją wiedzę. Z góry Ci dziękuję
Dodano:  18 Styczeń 2017 - 11:07
Oj już pooddawałam po rodzinie i znajomych książki o tej tematyce więc konkretnych tytułów nie podam.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 9:12
Cześć Małgosiu,

Mam pytanie odnośnie godzin posiłków. Wstaję o godz. 6:10, później po drodze do pracy dalej idę spać. Śniadanie zjadam o 8:00 (kanapka z ziarnistego chleba z pastą z twarożku lub chudą wędliną z warzywami/jogurt naturalny z domową granolą), o 12:00 przekąska - zawsze owoce, 15:00 - obiad w pracy, 19:00 ciepła kolacja w domu, spię już o 23. Czasem zdarzy mi się wypić filiżankę czarnej kawy i zjeść 3 kostki gorzkiej czekolady. Czy 4 posiłki dziennie w takiej konfiguracji są wystarczające?
I jeszcze jedno pytanie - co sądzisz o sałatce owocowej jako przekąsce (1 banan, pół jabłka, kiwi, pół pomarańcza, suszony banan, ziarna słonecznika, trochę orzechów i rodzynków)? Czy nie jest to za bardzo kaloryczne?

Z góry dziękuję za odpowiedz i dziękuję za Twój blog - jest to kopalnia wiedzy :)
Milena
Dodano:  18 Styczeń 2017 - 11:08
Tak, ale uważaj z tą czekoladą każdego dnia ;)
Sałatka owocowa super.
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 14:53
Dzięki :) a Twoja granola... Pyszność. Zachwyciła wszystkich domowników - dziadków i rodziców! :) Milena.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 10:12
Małgosiu a glutka można zrobić z siemienia w całości? czy trzeba wtedy go gotować?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 10:17
Witaj skarbnico wiedzy i pomóc proszę.
Od roku ćwiczę i schudłam już 8 kg, ale po ostatnich świąteczno-noworocznych i imprezowych chwilach troszkę sobie pofolgowałam i momentalnie przytyłam 2 kg mimo codziennego godzinnego biegania na bieżni,czy organizm mógł się do tego przyzwyczaić i odłożyć tkankę tłuszczową? od dwóch tygodni nie mogę tego zrzucić mimo nie jedzenia słodkości i dalej codziennego biegania..pomóż co zrobić ? co zmienić? jak zrzucić ten balast?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 10:42
Gosiu, a jakie jest Twoje zdanie odnośnie słoiczków typu pierwsza łyżeczka dla niemowląt? Czy lepiej samemu ugotować mimo ze nie ma sie dostępu do żywności ekologicznej?
I czy Ty byś podawała po 1 roku życia dzieciom mleko modyfikowane?
Numer bardzo ciekawy z pewnością zakupie
Z góry dziękuje i pozdrawiam, Magda
Dodano:  18 Styczeń 2017 - 11:11
Jeśli masz warzywa ze sprawdzonych źródeł, od rolnika, wiesz że nie pryskane etc. to tak. Gotuj. Jeśli nie, lepsze są słoiczki.
Mleko modyfikowane do końca 3 roku życia tak. Krowie mleko jest za ciężkie na dziecięce nerki. W czymś np. w naleśniku tak, ale nie jako popitka.
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 12:39
Małgosiu a mój synek ma trzy latka i kocha mleko modyfikowane. Czy uważasz że powinnam mu je powoli odstawić?
Dodano:  18 Styczeń 2017 - 13:52
Nie ma takiej konieczności.
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 18:16
A jeśli moje dziecko ma roczek i tydzień temu odstawiłam je od piersi to konieczne jest podawanie mu teraz mleka modyfikowanego? I czy mogę dawać jej jogurt naturalny?
GabrielaDodano:  18 Styczeń 2017 - 23:42
A jak ma się to do zdrowego żywienia dzieci? Przecież mleko modyfikowane to czysta chemia....
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 0:13
A można wiedzieć jak rozpoznaje Pani zdrowa żywność od "sprawdzonego rolnika"?
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:31
Gabrysiu a co ma zrobić mama która np. nie może karmić piersią? Z różnych powodów. Ma zagłodzić dziecko?
GabrielaDodano:  3 Luty 2017 - 23:39
Oczywiście, mleko modyfikowane jest wtedy potrzebne i niezastąpione, sama je dawałam córeczce, bo nie starczało mojego pokarmu, ale gdy skończyła roczek postarałam się odstawić je zupełnie mając w głowie świadomość, że to zwykła chemia. Od skończeniu roczku moja córeczka nie pije żadnego mleka poza roślinnymi. Twój blog Gosiu jest super i bardzo cenię prozdrowotne wpisy, dlatego zareagowałam gdy zobaczyłam wpis, że nie ma konieczności odstawiania mleka modyfikowanego, gdy dziecko ma już 3 lata. Ja uważam, że w wieku 3 lat szkoda dziecko niszczyć taką chemią. To nie jest dla mnie rada prozdrowotna :(
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 11:17
Witam
Małgosiu z racji niedoczynnośi rano na czczo biorę letrox , po godzinę pije wodę z cytryną.
Chciałaby jescze wziąć tabletkę : wit D3 , Selen i cynk, bo mam niedobory.
Do tego probiotyk i olej z czarnuszki. Czy to wszystko można wieczorem i razem ? Czy jakoś to rozdzielić? Oj i zapomniałam polecany przez Ciebie sok z aronii i pokrzywy . A może te soki to już za dużo ?
Proszę Cię pięknie pomóż , bo już sie pogubilam .
Ps . Jesteś moim guru , dziękuję za to ze prowadzisz tego bloga i nas uświadamiasz lepiej niż 10 lekarzy razem wziętych :)
Buziaki
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 11:45
Małgosiu jestem na redukcji od ciebie dla rodziny gotuję oddzielnie i próbuję smak czasami też coś przegryzę ,czy ma to wpływ na dietę?
Dodano:  18 Styczeń 2017 - 12:30
Jeśli to nie są jakieś wielkie ilości to nie ;))
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 12:11
A co Pani myśli o warzywach bio dostępnych np. W Lidlu? Czy warto ugotować taka marchewkę jako pierwsze danie dla niemowlaka ?
Dodano:  18 Styczeń 2017 - 12:30
Jeśli to są certyfikowane warzywa to tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 12:31
Małgosiu, tak polubiłam czystka że robię sobie w termos 1 litr i piję cały dzień. czy taką ilość można, czy jednak litr to za dużo na dzień? i czy na olej z czarnuszki trzeba robić przerwy i ile? czy można cały czas pić?
Dodano:  18 Styczeń 2017 - 13:50
Za dużo tego czystka ;). Będziesz miała kłopoty z żelazem.
Olej z czarnuszki pobierz miesiąc, i zrób przerwę na miesiąc.
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 13:56
a czy brak żelaza objawia się zmęczeniem i czy ma to wpływ na redukcję masy ciała?
Dodano:  18 Styczeń 2017 - 13:57
tak
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 14:08
Podpinam się tutaj bo też zastanawiałam się nad ilością czystka. Małgosiu jeżeli wsypuję ziele w ilości 1 pełny zaparzacz i zalewamy go 1.5 l wody to jest za dużo na dzień?
ElaDodano:  18 Styczeń 2017 - 17:47
Gosiu a ja mam też pytanie o ten olej,ja od 6mies.podaje go dziecka na wieczór po pół łyżeczki(4 i 2latka)też mam robić im jakieś przerwy(głównie podaje im na AZS.) I drugie pytanie,jak zacznę im podawać olej lniany rano to ile i czy też robić jakieś przerwy???Z góry dziękuję za odpowiedź.Ela
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:35
Warto zrobić przerwę stosując proflaktycznie ale jeśli dzieci mają AZS to ja bym przerwy nie robiła.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 12:36
Gosiu kiedy najszybciej mozna zrobic test nietolerancji po zjedzeniu produktu? Czy po godzinie od spozycia mozna robic food detectiv?
Dodano:  18 Styczeń 2017 - 13:54
Po 24 godzinach, ale najlepiej po 2-3 dniach.
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 14:27
czyli 2-3 dni nic nie jemy?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 13:16
Małgosiu ze względu na niedoczynnośi codziennie rano na czczo biorę letrox 50 , godzinę później pije wodę z cytryną. Chciałaby jescze wziąć tabletkę witaminy D3 , Selen, cynk ze względu na niedobory tych witamin i olej z czarnuszki. Czy to wszystko można wieczorem razem brać ? Czy trzeba zrobić odstep między tabletkami a olejem z czarnuszki ?
Czy mogę do tego jeszcze włączyć sok z aronii I pokrzywy? Czy to juz będzie za dużo ?
Pozdrawiam Cię serdecznie i z góry dziękuję za poświęcony czas
Magda
Dodano:  18 Styczeń 2017 - 13:51
Tak. Spokojnie wieczorem na noc.
Sok z aronii wypij sobie po śniadaniu a pokrzywę po południu.
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 12:56
Witaminę D należy przyjmować razem z najtłustszym posiłkiem dnia, ponieważ jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 13:44
Małgosiu co to jest metabolizm typu B?
Dodano:  18 Styczeń 2017 - 13:51
To głupota ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 13:55
Cześć Gosiu. Z góry przepraszam jeśli już było to pytanie, a prawie na pewno było, ale no szukałam i nie do znalezienia :(
Wstaję rano, wcześnie, bardzo, kiedy moi rodzice jeszcze śpią, a uwielbiam smoothie bowls. Blender by ich pobudził :( czy mogłabym zmiksować sobie owoce wieczorem i wstawić w miseczce do lodówki czy nie bardzo?
Ach no i bardzo lubię mleka roślinne, ale krowie tez. Boje się ze organizm się odzwyczai od laktozy jak kilka dni nie będę pic krowiego, kiedy będę miała roślinne, a z drugiej strony nie chce otwierać dwóch kartonów (rodzice piją inne). Czy to możliwe przez kilka dni czy nie mam się o co martwić?
Dziękuje strasznie z góry za odpowiedzi, nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat a trochę mi to utrudnia życie. Pozdrawiam bardzo cieplutko i gratuluje świetnego bloga!
Dodano:  18 Styczeń 2017 - 13:58
Oj nie. Owoce jak zmiksujesz wieczorem to rano już nie będzie witamin.
Jeśli chodzi o laktozę bez obaw. Wystarczy że raz na 3 dni zjesz coś z nabiału.
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 14:31
Tego się obawiałam właśnie, dlatego dotąd tak nie czyniłam. No nic, póki jest zimno zadowolę się owsianką, a później nie wiem, będę biegać z blenderem do piwnicy chyba. Dziękuję raz jeszcze!
Btw polecam Ci i innym którzy zobaczą ten komentarz spróbować wrzucić do opiekacza, takiego do tostów, owoce typu figi, gruszki, banan pewnie też będzie upieczony ekspresem w ten sposób... I dodać do owsianki czy na kanapkę, mają zupełnie inny smak, przepyszne są ;)
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 19:45
Gosiu a jeśli nie spożywamy nabiału przez długi czas to jakie to może mieć skutki negatywne? Chodzi mi o ten powyższy komentarz, można sie odzwyczaić od laktozy?
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:34
Nie odzwyczajamy się od laktozy w klasycznym tego słowa znaczeniu. Po prostu organizm może przestać produkować laktazę, enzym trawiący laktozę.
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 9:17
Podłączę się do rozmowy:)
1.Jeżeli ktoś jest dla diecie beznabiałowej tzn.że nie będzie mógł wrócić do spożywania nabiału w ogóle lub chociażby tylko co 3-4 dni?
Dodano:  20 Styczeń 2017 - 8:06
To zalezy z jakiego powodu jest się na diecie beznabiałowej.
AnonimowyDodano:  20 Styczeń 2017 - 9:38
W moim przypadku :
- wyszła średnia nietolerancja na nabiał , tzn. w skali od 1 do 6 (6 to maksymalna nietolerancja ): kazeina - 3 a laktoza 4.
- trądzik
- endmoterioza, problemy hormonalne
Jeśli chodzi o cerę to widzę ogromną poprawę.Jestem zwolennikiem, chyba tak jak Ty, że należy jeść wszystko z umiarem, dlatego w sumie to już odzwyczaiłam się od nabiału ale zastanawiam się czy w takich przypadkach jak ja, osoba nie może wrócić już do nabiału bo wtedy jej organizm już w ogóle odzwyczai się od trawienia takiego pokarmu i taka osoba jest skazana na dietę beznabiałową zawsze.Tu już nie chodzi o kubki smakowe ale o ten nieszczęsny poziom wapna , które też jest ważne dla organizmu, zwłaszcza u dzieci i osób starszych.Do tych starszych wiekiem powoli zmierzam:) 35 lat:)Monitoruję poziom wapnia i próbuje zastępować strączkami, zielonymi, pestkami z dyni, słonecznikiem czy orzechami.Rozpisałam się a miałam podłączyć się tylko do dyskusji :)
Dobrego dnia
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 13:58
Witam! Mój siostrzeniec ma 4 lata ale odkąd pamiętam to zawsze, przynajmniej takie jest moje wrażenie i mojej mamy, jest jakby za bardzo spocony, wręcz niekiedy mokry w porównaniu do innych dzieci. Czy taka jest jego natura czy coś może mieć na to wpływ?
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:39
Koniecznie trzeba zbadać mu cukier. Nie zwlekajcie z tym.
AnonimowyDodano:  20 Styczeń 2017 - 10:10
A może trzeba zbadać poziom wit.D ??
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 14:03
Gosiu, jak powinno sie przyrzadzac kupioną zamrożoną rybę?? W uk gdzie mieszkam na opakowaniach jest napisane, żeby przyrządzać zamrożoną a ja zawsze odmrażałam ją zanim np smażyłam...
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:21
Ja zawsze odmrażam. Nie wyobrażam sobie obróbki termicznej zamrożonej na skałę ryby.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 14:10
A wiecie , ze np. w Peru najchętniej jadana potrawa na sniadanie jest GORACY rosol z kury. Jedza go tez na obiad i kolacje :)
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 20:18
Moja corka tez lubi rosol i najchetniej to by go jadla na sniadanie obiad i kolacje:)
Odpowiedz
M. artDodano:  18 Styczeń 2017 - 14:11
Małgosiu, zamierzam pić ziemię okrzemkową, którą pije się na czczo. Jak pogodzić to z piciem wody z odstanym miodem i cytryną, którą też trzeba na czczo, a nie chcę z tego zrezygnować?
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:21
Decydując się na kurację ziemią okrzemkową musisz zrezygnować na ten czas z wody z miodem i cytryną.
Odpowiedz
OlgaDodano:  18 Styczeń 2017 - 14:47
Moglabys mi napisac jaki jest numer tego numeru? ;) na stronie Food Forum mozna pobrac jeden numer gratis w formie cyfrowej i chcialabym wlasnie ten, a na zdjeciu nie moze rozczytac.
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:23
6(16)2016
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 18:34
Małgosiu mam u Ciebie dietę odchudzająca, bez zadnych schorzeń, to moja druga rozpiska. Czy moge mieszac obydwie rozpiski? Tzn. Jeden dzien z najnowszej kolejny z poprzedniej? Wiem, ze piszac kontynuacje zmieniasz proporcje dlatego pytam. Przypadly mi do gustu poprostu dni z poprzedniej diety i chcialabym je rowniez stosowac, jesli moge oczywiscie.Pozdrawiam
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:26
W sprawie diet indywidualnych proszę pisać na adres który jest do tego przeznaczony. Nie na blogu!
Nie wiem kogo dieta dotyczy więc nie umiem odpowiedzieć.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 18:45
Witam, szukam dobrego probiotyku dla dziecka (4,5 roczku), od dietetyka slyszalam o sanprobi- jednak jest to suplement diety,a nie lek.. Czy moglaby Pani cos doradzic?? Z gory dziekuje. Pozdrawiam.
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:26
ja polecam Dicoflor.
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 14:14
Dicoflor to też suplement diety.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 18:59
Gosiu mam pytanie odnośnie obniżonych wartości w morfologi a mianowicie :
hemoglobina 11,5 g/dl
hematokryt 34,8 %
płytki krwi 125 tys./ul
leukocyty 3,85 tys./ul
Czy to jest jeszcze w porządku czy warto zrobić jakąs dodatkową diagnostykę? Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:28
Nie mogę interpretować wyników badań nie widząc pozostałych parametrów i bez wywiadu z pacjentem. Od tego jest lekarz.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 19:20
Mam pytanie nie w temacie: czy faszerowanego zapiekanego bakłażana (jadłospis z tyg.51/2015r./środa) zjada się w całości? Nigdy jakoś nie miałam okazji jeść bakłażana i nie wiem czy te bakłażanowe łódeczki, w których jest farsz również są jadalne?
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:28
Tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 19:53
Witaj Małgosiu :) czy uważasz że warto podczas zdaignozowanej grypy wziąść profilaktycznie przciwko powikłaniom antybiotyk?
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:29
Absolutnie NIE!
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 18:35
Grypa jest infekcją wirusową, anybiotyki działają TYLKO I WYŁĄCZNIE NA BAKTERIE
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 23:09
Osłabi odporność? Został przepisany w celu uniknięcia powikłań ewentualnych.
Dziękuję za odpowiedż ! Tak też myślałam ! :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Styczeń 2017 - 23:08
Co sądzisz o spożywaniu kolagenu typu 1i3? Warto? Czy to efekt placebo? Chodzi mi glownie o efekt na skorze.
Dodano:  19 Styczeń 2017 - 8:30
Wyrzucenie pieniędzy.
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 12:58
Lepiej już jeść produkty bogate w witaminę C i nawilżać cerę dobrym kremem :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 9:22
Małgosiu, czy picie wody z imbirem , cytryną i pieprzem cayne pomaga przy odchudzaniu?
Dodano:  20 Styczeń 2017 - 7:51
Tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 9:25
Gosiu czy przygotowujesz też diety dla nastolatków z bardzo niską wagą?
Dodano:  20 Styczeń 2017 - 7:52
Nie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 11:45
Gosiu, już któryś raz zauwazyłam ze gdy biore Vitapil z powodu suchych i łamiacych sie włosow to boli mnie prawy bok i ogolnie robie sie bardzo zmeczona, taka przytłumiona.Czy jest możliwe żeby mi te witaminy szkodziły?a jesli tak to co by to mogło być?znasz jakies godne polecenia tabletki?
Dodano:  20 Styczeń 2017 - 7:53
Bardzo możliwe. Osobiście na włosy polecam skrzyp z biotyną ale najlepszy to jest w ogóle glutek z siemienia.
AnonimowyDodano:  20 Styczeń 2017 - 11:09
Dziekuje bardzo Gosiu, a ten skrzyp konkretnie jakiejs firmy polecasz czy obojętnie?glutka wystarczy 2 łyżki dziennie zalane 2 szklankami wody?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 15:08
Czy do testu Food Detecive można użyć krwi z żyły?Czy trzeba odstawić leki pprzeciwzapalne przed testem? (Zażywam sulfazalazin).
Dodano:  20 Styczeń 2017 - 7:55
Tak, krew z żyły jak najbardziej.
O odstawieniu leków decyduje lekarz.
AnonimowyDodano:  20 Styczeń 2017 - 10:29
Wiem, że lekarz o tym decyduje, tylko chciałam wiedzieć czy te leki mogą zaburzyć wynik testu?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 15:24
Gosiu co myslisz o wodzie wysowianka zdroj w szklanej butelce moga pic karmiace?ze wzgledu na zdrowie makej przerzucilam sie na wode w szklanych butelkach
Dodano:  20 Styczeń 2017 - 7:55
Przy karmieniu tylko woda źródlana. Jeśli ta o której piszesz jest wodą mineralna, wysoko zmineralizowaną to z uwagi na nerki odradzam.
AnonimowyDodano:  22 Styczeń 2017 - 10:13
Gosiu tak to jest mineralna niskomineraliz.a czemu zrodlana?w ogole nie mozna mineralnej,nawet dobrowianki ktora polecalas?moze polecisz jakas dobra i najlep.w szklanej butelce?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 15:26
Malgosiu 8 mies.coreczce moga juz wprowadzac nabial np.jogurt do deserku?jakie deserki robilas swoim dzieciom,czy kupowalas sloiczki?
Dodano:  20 Styczeń 2017 - 7:56
Tak ale zwracaj uwagę aby to był rzeczywiście jogurt, z dobrymi bakteriami probiotycznymi a nie deserek mleczny.
AnonimowyDodano:  22 Styczeń 2017 - 10:11
Gosiu a polecisz jakis sprawdzony dla takiego maluszka?
Odpowiedz
AntisevenDodano:  19 Styczeń 2017 - 15:32
Witaj Małgosiu uwielbiam Twój blog a przepisy są genialne. Niestety w ciąży przytyłam ponad 30kg i cały czas próbuje schudnąć ale co schudne pare kile to wraca z nawiazką :( teraz kiedy odkrylam Twoj blog postanowiłam że zacznę korzystać z Twoich przepisów - zaczełam od jadłospisu z tygodnia 49 (dziś już 4 dzień na Twoich pysznych przepisach) Zastanawia mnie tylko jedna rzecz - na początku obliczyłam swoje PPM i wyszło 1850 a CPM wynosi 2200, czy mogę pozostać na Twoich jadłopisach czy powinnam coś w nich zmienic. Dodam, że nie czuje się glodna i jadam w godzinach 8,11,14,17,20. Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź, czuję że dzięki Tobie uda mi się zmienić moje życie na lepsze. Pozdrawiam serdecznie :)
Dodano:  20 Styczeń 2017 - 7:57
Bądź pewnie ale dostosuj kaloryczność do siebie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 16:56
Małgosiu stosuję się do Twoich jadłospisów, czy jogurt w koktajlach mogę zastąpić mlekiem roślinnym? Wykluczyłam nabiał ze względu na niedoczynność
Dodano:  20 Styczeń 2017 - 7:58
Oczywiście.
AnonimowyDodano:  20 Styczeń 2017 - 8:11
Dziekuje Ci ślicznie. Mogłabyś jeszcze powiedziec czym zastąpić twaróg i serek wiejski?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 19:52
Witam
Gosiu mam pytanie z innej beczki chciałabym zacząć stosować twój miks śniadaniowy .Ile czasu muszę go jeść żeby efekt był widoczny 'płaski brzuch .Czy mogłabyś polecić jakiś inny jogurt niż Tola z Biedronki ,zauważył am że w swoim składzie zawiera mleko w proszku,czy nie ma to znaczenia.Drugie pytanie dotyczy koktajlu ze śliwki czy można przygotować przed praca o 6 rano a zjeść dopiero o 9 ,czy nie będzie miał już żadnych wartości?jaki polecasz makaron :z mąki ciemnej czy z pszenicy durum.Dziękuje za udzielenie odpowiedzi i Pozdrawiam.

Dodano:  20 Styczeń 2017 - 7:59
1 - 2-3 tygodnie przynajmniej
2 - Krasnystaw mały
3 - tak
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  19 Styczeń 2017 - 20:18
co sądzisz o niebieskim serze pleśniowym lazur?
Odpowiedz
Aneta GDodano:  19 Styczeń 2017 - 22:32
Gosiu,czy pijac profilaktycznie na wieczór olej lniany(1lyzka,czy może być przed snem,czy trochę wczesniej?)konieczne jest robienie przerw po np 1mc,tak jak w przypadku czarnuszki?
Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam Ciebie serdecznie.
Dodano:  20 Styczeń 2017 - 8:00
tak
Aneta GDodano:  20 Styczeń 2017 - 18:52
Ok bardzo dziękuję, a ja już z 5 mocy oba oleje ciągne...upsss
Pozdrawiam
AnonimowyDodano:  20 Styczeń 2017 - 19:37
Gosiu, jeżeli olej lniany piję w celach regulacji hormonów to też powinnam po miesiącu go odstawić na miesiąc?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 Styczeń 2017 - 1:52
Gosiu, mam pytanie. Mam AZS i dodatkowo choruję na Crohna. Przez 5 dni byłam na wyjezdzie i niestety kompletnie się nie hamowałam, jadłam wszystko, czego na codzień nie jem, czyli sporo słodyczy, słonych przekąsek, żywność przetworzona, słodkie napoje. Skutkuje to tym, ze oczywiscie cała skore mam w wysypce, swędząca, do tego straszne wzdęcia i gazy (co jest u mnie nietypowe, bo jestem typem biegunkowym). Chciałam sie Ciebie poradzić, czy zalecasz mi jakis kilkudniowy detoks, by ponownie poczuc sie lekka i by załagodzić skore? Na codzień odżywiam się dobrze, znam juz swoj organizm i wiem jak jesc, by ograniczyć dolegliwości do minimum. Jednak nie wyobrazam sobie teraz z dnia na dzien wrócić do moich 5 posiłków i 2000 kcal, bo jest mi po prostu cieżko i niedobrze... mozesz cos polecić? Bede wdzięczna. Mam teraz jeszcze kilka dni wolnego, wiec nie potrzebuje dużej energii do działania i porządnych, treściwych posiłków.
Dodano:  20 Styczeń 2017 - 8:01
Po takim szaleństwie aby wrócić do normy warto przeprowadzić oczyszczanie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 Styczeń 2017 - 9:27
A na czym ma ono Gosiu polegać i przez jaki czas trwać?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 Styczeń 2017 - 11:53
Małgosiu czy jesli zamówię u Ciebie test FD dla 3 latka - siostrzeniec jest strasznym niejadkiem i ma sympomy autyzmu - myślę że duży wpływ ma jedzenie to robisz interpretację dla dziecka? Czy test jest robiony z krwi? Siostrzeniec mieszka za granicą dlatego ja zamówię test i odeślę do siostry. Dziękuję za mądre uświadamianie. Pozdrawiam. Emilia
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  20 Styczeń 2017 - 21:10
Dzięki Gosiu serdecznie .Pozdrawiam i od jutra będę stosować miks śniadaniowy .Na ciebie zawsze można liczyć.Wszystkiego dobrego .
Odpowiedz
anonimDodano:  21 Styczeń 2017 - 20:50
Piszę ten komentarz ku przestrodze , chodzi o picie czystka w dużych ilościach ,jak tu panie pisały ,że robią sobie w termos i cały dzień piją .Ja też piłam dużo ,co prawda nie ilości '' termosowe''.Teraz od 2miesięcy walczę z anemią.Za mało dostarczałam żelaza z pokarmem i czystek wypłukał wszystko .Tak jak Gosia nie raz pisała co za dużo to nie zdrowo.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  22 Styczeń 2017 - 14:13
Czy nietolerancja pokarmowa moze skutkowac powiekszeniem trzeciego migdala? Migdal powiksza sie przy kontakcie z alergenem, czy tak samo moze byc w przypadku nietolerancji?
Mam tez pytanie nt testow na nietolerancje. Czytalam ze aby ocenic czy wystepuje nietolerancja trzeba najpierw spozyc dany produkt. Jesli tak to jak to rozumiec? Nalezy w ciagu 3 dni przed wykonaniem testu zjesc wszystko co sprawdza test (ok 50 produktow ocenianych)??
Dodano:  23 Styczeń 2017 - 9:30
Tak. Nietolerancja wywołuje stan zapalny.
Nie musisz spożywać wszystkich produktów z płytki.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  24 Styczeń 2017 - 11:30
Małgosiu co może być przyczyną pojawienia się krwi i śluzu w stolcu dziecka?
Moja córka ma 3 lata, od tygodnia na jej kupie zauważyłam ślady śluzu z krwią.
Lekarz zalecił badania: morfologia, obecność pasożytów i jaj w kale, lamblie, IgE, ALT, AST, CRP. Wyniki wyszły dobre, tylko IgE 84 IU/ml (zakres <60) - córka ma AZS, wiec może stąd ten wynik.
Mam wrażenie że i lekarz i panie wykonujące badania bardzo lekceważąco podeszli do naszego problemu, a mnie to poważnie martwi.
Skąd może być ta krew?
Dodano:  24 Styczeń 2017 - 18:40
Czy córka ma zaparcia?
AnonimowyDodano:  26 Styczeń 2017 - 9:01
Nie ma.
Do tej pory nigdy nie miała żadnego problemu z wypróżnianiem - zawsze rano robiła kupę.
Od 1,5 tygodnia kupy się zmieniły są takie mieszane (trochę twardego i trochę miękkiego)
Od tego czasu, tez częściej chce siadać na nocnik i wypróżnia się 2-3 razy na dobę.
Odebrałam jeszcze wyniki posiewu kału:
w kierunku Escherichia coli: OBECNA (+++) wzrost obfity
w kierunku grzybów: ujemny
w kierunku Salmonella/Shigella: ujemny
oraz wynik badania na Toxocara canis: 1,0 NTU (zakres <9 NTU - nieobecne).
Dodam jeszcze, że w zachowaniu córki nic się nie zmieniło odkąd zauważyliśmy te zmiany w kale. Jest wesoła i nie skarży się na żadne bóle.
Zmartwiona mama.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  24 Styczeń 2017 - 19:12
Nie ma.
Do tej pory nie miała żadnego problemu z wypróżnianiem - zawsze rano robiła kupę.
Od tygodnia kupy się zmieniły są takie mieszane (trochę twardego i trochę miękkiego - mam zdjęcia, mogę załączyć).
Od tego czasu, też częściej chce siadać na nocnik i wypróżnia się 2-3 razy na dobę.
Dzisiaj odebrałam tez wynik posiewu kału:
w kierunku Escherichia coli: OBECNA (+++) wzrost obfity
w kierunku grzybów: ujemny
w kierunku Salmonella/Shigella: ujemny
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  25 Styczeń 2017 - 17:33
Czym zastąpić mleko, kefir czy jogurt naturalny? Mam problemy z cerą i chcę odstawić nabiał, ale w tych przepisach dużo jest właśnie mleka albo jogurtu.
Odpowiedz
Joanna WittmeyerDodano:  27 Styczeń 2017 - 21:28
Małgosiu,
czy wiesz gdzie mogę ten numer czasopisma zdobyć? bardzo mi zależy na tym artykule o diecie dla alergików. mam rocznego synka, który mam wrażenie że jest uczulony na wszystko, już nie mam pomysłu co gotować a co nie... (:
Dodano:  30 Styczeń 2017 - 8:54
Stacjonarnie tylko w Empiku.
Odpowiedz
zosia.samosiaDodano:  29 Styczeń 2017 - 7:54
Hej Gosiu,
Nie wiem czy wiesz ale prenumerata Food Forum jest tylko dla osób z branży? Co dziwne prenumerowalam to pismo od 2 nr przez 2 lata i nie było problemu a teraz jak chciałam wznowić to mi odmówiono.
Troche to śmieszne bo w empiku może kupić każdy... taka ciekawostka.
Dziękuję za bloga. Teraz przy małym dziecku nieco mniej czytam a u Ciebie zawsze coś inspirujące kulinarne lub zywieniowo znajde:)
Dodano:  30 Styczeń 2017 - 8:55
Zosiu współpracuję z Food Forum od ponad roku i za moim pośrednictwem prenumeratę może zamówić każdy.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  18 Luty 2017 - 20:10
Małgosiu,

Czy mogłabym zamówić jeszcze ten numer z uwagi na alergie i nietolerancje pokarmowe?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  16 Marzec 2017 - 9:50
Również mam problemy z trądzikiem, który nasila się przed miesiaczką. Tarczyca w normie, dermatolog przepisu je maść lub antybiotyk, po jego odstąpieniu problem wraca. Poradzić, jakie jeszcze powinnam zrobić badania. Trądzik głównie na brodzie i czole, okolice nosa również ale w mniejszym stopniu.
Odpowiedz
Co oferuję?
img1
ZAMÓW DIETĘ INDYWIDUALNĄ
ZAMÓW
img1
MOJA KSIĄŻKA
165 przepisów, dzięki którym pokochasz gotowanie
oraz porady żywieniowe
ZAMÓW
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Produkty bezglutenowe, makarony proteinowe, zimnotłoczone oleje, zioła, superfoods i wiele innych
CZYTAJ WIĘCEJ
Facebook

This message is only visible to admins:
Unable to display Facebook posts

Error: Error validating access token: The session has been invalidated because the user changed their password or Facebook has changed the session for security reasons.
Type: OAuthException
Code: 190
Subcode: 460
Click here to Troubleshoot.
Szukasz pomysłu na prezent?
PRZEJDŹ DO SKLEPU