Img

Nietrafione połączenia pokarmów! W których przyda się logiczne podejście? Z których warto zrezygnować całkowicie?

Stek wołowy z lampką czerwonego wina wydaje się być perfekcyjną wykwintną kolacją dla dwojga.
Czarna herbata z cytryną to nieodłączny element śniadania w większości polskich domów.
Sałatka z ogórków i świeżych pomidorów to sygnał, że zaczęło się lato.
Pyszne, oczywiste połączenia, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Ale czy trafione?

Czy pomidor lubi się z ogórkiem?

Zdecydowanie nie, ale nie tylko z nim. Pomidor nie polubi się z żadnym z warzyw z rodziny dyniowatych, czyli także z cukinią i kabaczkiem. Dlaczego? Wszystkie zawierają askorbinazę. To enzym rozkładający witaminę C. Już kropla soku z ogórka potrafi unicestwić witaminę C znajdującą się w litrze soku pomidorowego!
Ale nie tylko o pomidory tu chodzi. Dyniowatych nie powinniśmy łączyć ze wszystkimi warzywami bogatymi w witaminę C.
UWAGA! Askorbinazę niszczy kwaśne środowisko więc kiszonki są bezpieczne.

Myśl logicznie!!!

Witamina C znajduje się w praktycznie każdym owocu i warzywie. Dobowe zapotrzebowanie na tę witaminę dla dorosłej kobiety wynosi 70 mg.
100 gramów truskawek (duża garść) zawiera 58 mg witaminy C, kiwi 92 mg, a papryka aż 243 mg w 100 gramach. Zaspokojenie dobowego zapotrzebowania na witaminę C nie jest niczym trudnym.
Przy właściwie skomponowanej diecie dobową normę wyrobisz w jednym, dwóch, no maksymalnie trzech posiłkach. Jeśli na przekąskę wypijesz koktajl zawierający jedno kiwi, a na kolację zjesz tradycyjną grecką sałatę stracisz na tym? Absolutnie nie!
Jeśli więc Twoja koleżanka przyniosła do pracy sałatkę z ogórkiem i pomidorem nie pouczaj jej, że jedząc w ten sposób nabawi się niedoborów. Nie wiesz co jadła wcześniej i nie wiesz co zje później.

Czy popijanie posiłku herbatą to dobry pomysł?

To zły pomysł jeśli jemy produkty bogate w żelazo, białko i wapń czyli np. kanapkę z wędliną, twarożek czy jajecznicę na śniadanie, oraz mięso na obiad.
Taniny zawarte w herbacie ograniczają wchłanianie żelaza (o 60%), magnezu, cynku i witamin z grupy B. Najwięcej tanin zawiera herbata czarna i zielona.
Ponadto garbniki ograniczają wchłanianie białek oraz wiążą wapń, magnez, żelazo i cynk.
Moim pacjentom nigdy nie pozwalam pić herbat do posiłków. Idealnym czasem na wypicie herbatki to czas między posiłkami. Do posiłków idealna jest woda, herbata owocowa lub ziołowa, a do posiłku zawierającego żelazo np. sok pomarańczowy ponieważ witamina C ułatwia przyswajanie żelaza.
Picie herbaty do posiłku to nasza polska tradycja. Albo zwyczajne przyzwyczajenie. Warto się tego oduczyć.

Czerwone mięso i lampka czerwonego wina. Wykwintnie czy ze stratą?

Można by rzec, a cóż to za pytanie? Czerwone mięso i czerwone wino to duet doskonały. Na romantyczną kolację, elegancki obiad czy inną ważną uroczystość.
Niestety. Zawarte w winie garbniki zmniejszają wchłanianie żelaza aż o 75%!
To kluczowa informacja dla tych, którzy lubią popijać winko do obiadu (np. kilka razy w tygodniu), a nie wiedzieć czemu mają niski poziom żelaza.  Już teraz wiecie kto jest winowajcą.
Jeśli jednak sięgasz po wino raz na jakiś czas, to bez obaw możesz uczcić nim kolację w postaci wołowego steku.

Kawka do śniadania!

Ten zapach... Do tego pachnące pieczywo, jajecznica i kilka plasterków szynki. Tak zaczęty dzień z pewnością będzie udany.
Niestety kawa zmniejszy wchłanianie zawartego w posiłku żelaza aż o 40%.

Herbatka z cytryną!

Polski klasyk. Długo parzona, z plasterkiem cytryny. Jeśli to codzienny rytuał przez lata, dobrze zapamiętaj gdzie tę herbatę trzymasz .
Dlaczego?
Organizm ludzki nie przyswaja zawartego w liściach herbaty glinu. Sytuacja zmienia się jeśli do naparu dodamy cytrynę ponieważ tworzy się już przyswajalny przez nasz organizm cytrynian glinu. Ten odkłada się w mózgu i przyczynia się do powstania choroby Alzheimera.
Jeśli więc jesteś amatorem herbatki z cytrynką, zawczasu zapisz na kartce, co gdzie trzymasz.
Przyda się za jakiś czas ;).

Alkohol i grzyby

Uroczysty obiad. Polędwiczka w sosie grzybowym, a do tego dwie szybkie lufki lub lampka wina.
Uważaj! Zawarta w grzybach kopryna hamuje rozkład alkoholu nawet do 2-3 dni.

Czosnek i drożdże 

Drożdżowe grissini z czosnkiem i ziołami będą idealnym uzupełnieniem weekendowej imprezy.
Ale uważaj ;) Czosnek działa bakterio i grzybobójczo. Jeśli dodasz go do ciasta, nie wyrośnie.
Najpierw więc przygotuj ciasto, a czosnkiem posmaruj wierzch.

Twarożek z pomidorem

To połączenie nigdy mi nie odpowiadało. Gdy dawno temu dowiedziałam się dlaczego, od razu wiedziałam, że mój organizm podświadomie odrzucił coś, co mu nie pasowało.
Zawarte w pomidorze kwasy (jabłkowy, chlorogenowy, kumarynowy, cytrynowy) tworzą nierozpuszczalne kryształki z wapniem zawartym w twarogu. Te z czasem odkładają się w stawach  i mogą powodować bóle.
Oczywiście sałatka caprese zjedzona raz na jakiś czas krzywdy nam nie zrobi, ale osoby zmagające się z reumatoidalnym zapaleniem stawów z takich połączeń powinny zrezygnować całkowicie.




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved