Img

Menopauza i klimakterium. Czym są? Czym się różnią? Jak odnaleźć kobiecość w tym trudnym okresie? Dlaczego powinnaś przeczytać ten tekst jeśli skończyłaś 25 lat?

Kobiecość to stan umysłu. Zawsze tak twierdziłam i będę bronić tego stwierdzenia do upadłego. Nie jest istotne czy masz długie czy krótkie włosy, czy jesteś wysoka czy niska, masz mały czy obfity biust lub pełne bądź wąskie biodra. Te czynniki nie powinny mieć wpływu na to czy czujesz się kobieco czy nie. Za to powinna być odpowiedzialna Twoja głowa, Twój sposób myślenia i postrzegania.
Obserwując i pracując na co dzień głównie z kobietami zauważam że za mało koncentrujemy się na sobie. Oczywiście nie chcę abyście zrozumiały mnie źle i pomyślały że namawiam Was do egoizmu i egocentryzmu. Nic z tych rzeczy. Chodzi o to że od wczesnych lat skupiamy się głównie na innych. Na pracy zawodowej, wychowywaniu dzieci, niańczeniu męża (tak, tak) i na rodzinie, kompletnie zapominając że my kobiety jesteśmy równie ważne. I przychodzi w końcu czas kiedy dzieci mają lat naście lub "dzieścia", mają swoje sprawy, swoje towarzystwo. Nie potrzebują już mamusi w takim stopniu jak w wieku kilku lat. Bywa nawet że wyprowadzają się do innego miasta na studia. Pojawia się pustka którą trudno zapełnić bo nie ma czym. Do tego dochodzi fizjologia która poprzedzona lub zbiegająca się w czasie z tym co napisałam wcześniej pociągnie w dół.
Jeśli swoją kobiecość oprzesz wyłącznie na wyglądzie i rodzinie, klimakterium i menopauza mogą być dla Ciebie bardzo trudne. 

Klimakterium i menopauza. Czym są i czym się różnią?

Kobieta fizjologicznie stworzona jest do rodzenia dzieci i nawet jeśli jesteś wyzwoloną feministką musisz przyznać mi rację. Oczywiście są kobiety które nie mają dzieci z wyboru i do takiego wyboru mamy pełne prawo, ale tak czy owak, natura stworzyła nas do tego abyśmy się mnożyli i przedłużali gatunek.  
Z czasem jednak jajniki zwalniają, zaczynają produkować mniej progesteronu i estrogenu, aż w końcu przestają uwalniać jajeczka. Miesiączki stają się nieregularne, inne niż zazwyczaj. To czas okołomenopauzalny zwany przekwitaniem lub klimakterium i pojawia się zazwyczaj między czterdziestym a czterdziestym siódmym rokiem życia. Organizm wysyła sygnały że czas w którym jesteśmy zdolne do prokreacji powoli dobiega końca i przyjdzie moment w którym po ostatniej miesiączce następną będziesz wypatrywać przez rok. Ona się jednak nie pojawi.

Menopauzą nazywamy właśnie tę ostatnią miesiączkę, tę, po której przez następnych 12 miesięcy nie ma kolejnej. U większości kobiet ma to miejsce zazwyczaj między czterdziestym piątym a pięćdziesiątym rokiem życia.
O tym, że organizmem kobiety sterują hormony, wie chyba każdy. Nawet mężczyźni. Niestety żadna zmiana hormonalna nie ujdzie nam na sucho. Dobrze wiedzą o tym Panie zmagające się z niedoczynnościa tarczycy, Hashimoto czy PCOS. Nie inaczej jest w sytuacji kiedy gwałtownie spada nam poziom progesteronu i estrogenu. Organizm staje wówczas na głowie.

Objawy menopauzy, których nie sposób przeoczyć to:

Obniżony poziom estrogenu to jednak nie tylko czysto fizyczne i emocjonalne objawy. To także możliwy początek wielu chorób, w tym szczególnie zwiększone ryzyko osteoporozy i chorób serca dlatego w tym okresie trzeba szczególnie o siebie zadbać. O tym, jak to zrobić, napiszę w kolejnych postach. 

Koniec czy początek?

I tu chciałabym wrócić do tego, co napisałam na początku. Jeśli całe życie byłaś skupiona wyłącznie na dzieciach i dbaniu o męża, nie mając zainteresowań, pasji i ciekawych ludzi obok siebie, okres menopauzy może okazać się dla Ciebie niezwykle trudny. Poczucie pustki, tego że nie jesteś już potrzebna dzieciom w takim stopniu jak kiedyś, a z mężem nie masz wspólnych tematów, u wielu kobiet może prowadzić nawet do depresji. Sytuację potęgują też zmiany w wyglądzie. Estrogen wpływa na wytwarzanie kolagenu i kwasu hialuronowego. Zwiększa się więc ilość zmarszczek, skóra zaczyna tracić elastyczność i jędrność, a włosy zacznynają siwieć i matowieć. Dla większości kobiet jest to trudne do zaakceptowania.
A teraz UWAGA! Jeśli jesteś w okresie klimakterium lub po menopauzie i myślisz sobie że jesteś stara, to znajdź kogoś i poproś, aby kopnął Cię w tyłek. Według GUS my kobiety żyjemy średnio 79 lat. Biorąc pod uwagę fakt iż menopauza przytrafia nam się około pięćdziesiątki to po tym czasie pozostaje nam 29 lat życia!!!! Baby moje, to ogrom czasu. To prawie trzydzieści lat. I co Ty z tym czasem zrobisz?
Planujesz użalać się nad sobą przez te trzydzieści lat? Pomyśl o sobie. W końcu masz na to czas.
Zacznij dbać o zdrowie, ruszać się, cieszyć się życiem. Wyjdź do ludzi. Zapisz się na ciekawe kursy, wyskoczcie z mężem spontanicznie do kina bez konieczności wcześniejszego zgrania terminu seansu i opiekunki. Żyj!

Kobieto 25 - 30 plus, buduj i pielęgnuj relacje!

Pasje, zainteresowania i sposób w jaki żyjemy to kwestie ogromnie ważne dla naszej osobowości i poczucia własnej wartości. Ale niezwykle istotna jest też przyjaźń i głęboka relacja w związku. Bo przyjaźń i relacja to coś więcej niż seks. Oczywiście seks i związana z nim bliskość to bezdyskusyjnie kwestie ogromnie ważne, ale jeśli nie ma w tym wszystkim przyjaźni, radości ze wspólnie spędzanego czasu, rozmów, po prostu przyjemności z bycia ze sobą, to prędzej czy później pustka zapuka do Waszych drzwi. Takie jest moje zdanie i obserwując pary wokół siebie tylko utwierdzam się w tym przekonaniu.
Jeśli lubicie po prostu być ze sobą, lubicie swoje towarzystwo, macie wspólne zainteresowania, pasje, to po wyfrunięciu dzieci z gniazda poczujecie wiatr w żagle. To tak jakbyście znów mieli po dwadzieścia lat.
Panie 25 i 30 plus do których i ja się zaliczam. Pamiętajcie że relacja z Waszym partnerem jaką zbudujecie teraz, zaprocentuje na przyszłość. Dbajcie o jakość spędzanego czasu, wspólne tematy, pasje, zainteresowania.
 

Kochane!

Dzisiejszy wpis jest wstępem do tematyki menopauzy. Podstawą po to, abyście zadbały o postrzeganie siebie i o relacje. W kolejnych wpisach opowiem o przedwczesnej menopauzie, o tym co ją powoduje i kto powinien mieć się na baczności. Opowiem o diagnostyce, diecie, leczeniu ziołami i profilaktyce chorób jakie prowokuje menopauza a konkretnie spadek hormonów.

Pozostałe posty o menopauzie znajdziecie w zakładce Trochę Zdrowia/Sprawy kobiece.
Copyright 2018 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved