Wegetariańskie kotleciki z fasoli. Bogate w żelazo i błonnik. Genialna alternatywa dla mięsnego obiadu.

Genialna alternatywa dla mięsnego obiadu. Mięciutkie, aromatyczne, wilgotne w środku kotleciki mielone z fasoli. Moja córka której bliżej jest do diety wegetariańskiej niż mięsnej jest nimi zachwycona. My z mężem też je lubimy. Jedynie syn nie jada bo mówi że mielone mają być z mięsa i koniec kropka ;) ;) ;) 
Polecam Wam jako dodatek do warzyw na parze lub kiszonej kapusty z jabłkiem i marchewką.

Biała fasola to bogactwo żelaza, na które musimy zwracać szczególną uwagę w diecie wegetariańskiej.   Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, mioglobiny i wielu enzymów. Jest niezbędne do magazynowania i transportu tlenu po całym organizmie. Jeśli jest go za mało, dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny we krwi i niedotlenienia tkanek. Jest kluczowe, jeśli chodzi o odporność, właściwe funkcjonowanie układu nerwowego oraz wzrost, rozwój i regenerację tkanek.

Kobiety potrzebują 15 mg żelaza na dobę (w ciąży zapotrzebowanie wzrasta dwukrotnie), mężczyźni 10 mg. 

Żelazo dzielimy na hemowe (pochodzenia zwierzęcego), które wchłania się w 20 %, i niehemowe (pochodzenia roślinnego), wchłaniane w ilości od 1 do 5 %.
Wcale nie jest tak, że anemia dotyczy tylko osób niejedzących mięsa. Dotyczy wszystkich i wcale nie jest powiedziane, że jedząc mięso, zawsze ma się prawidłową morfologię krwi.
Pierś kurczaka zawiera jedynie 0,4 mg żelaza w 100 gramach, indyk 0,5 mg, wołowina 2,6 mg, schab wieprzowy 0,9 mg, wątroba wieprzowa 18,7 mg, łosoś 0,3 mg, a dorsz 0,4 mg.
100 gramów kurczaka to 0,4 mg żelaza w surowym mięsie i 0,08 mg żelaza przyswojonego. 100 gramów pistacji które zjemy w mig to 6,7 mg żelaza w orzechach i 0,16 mg żelaza przyswojonego dla przyswojenia uśrednionego czyli 2,5 %, oraz 0,06 dla minimalnego 1 procentowego. Jak widzicie, różnice są minimalne.
To czy przyswoimy żelazo niehemowe w 1 czy 5 % zależy od biodostępności. Aby ją zwiększyć należy zawsze łączyć źródła żelaza ze źródłami witaminy C, czyli np. po zjedzeniu pistacji zjeść owoc.
Biodostępność żelaza obniżają zawarte w zbożach, orzechach i strączkach fityniany. Nie ma się jednak czego obawiać jeśli źródła fitynianów połączymy ze źródłami witaminy C. Aby zniwelować ich działanie wystarczy 50 mg witaminy C do posiłku. Pamiętajmy, że wchłanianie żelaza hamuje kawa i czarna herbata, dlatego nie wolno pić ich do posiłku.

Dobre źródła żelaza na diecie wegetariańskiej to:

 

Kaloryczność:
Jeden kotlecik ma ok. 70 kcal

Składniki na ok. 15 kotlecików :

Sposób przygotowania:

  1. Fasolę zalewamy na noc wodą 5 cm ponad poziom ziaren. Rano zlewamy wodę, wlewamy świeżą i trzymamy jeszcze 2-3 godziny.
  2. Fasolę przelewamy na sitku zimną wodą. Zalewamy świeżą wodą i gotujemy do miękkości.
  3. Marchew ścieramy na tarce. Pora kroimy drobno. Warzywa szklimy na klarowanym maśle.
  4. Fasolę, warzywa, jajka, sól i pieprz miksujemy na jednolitą masę w malakserze. Można wykorzystać także maszynkę do mielenia mięsa.
  5. Z gotowej masy formujemy kotleciki. Mają być miękkie, zwarte. Obtaczamy w bułce lub otrębach. Smażymy na złoty kolor.




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved