fbpx
Odpowiedzi na pytania zadane dermatologowi w cyklu “Zadaj pytanie lekarzowi”

Zadaj pytanie lekarzowi to cykl, w którym za moim pośrednictwem możecie zupełnie anonimowo, zapytać lekarza o nurtującą Was kwestię.  
Dziś na Wasze pytania odpowiada dermatolog, dr nauk med. Marta Sar – Pomian.
Z 220 otrzymanych od Was pytań (bardzo wiele dotyczyło tych samych obszarów), wybrałam 21 na które odpowiedź moim zdaniem, będzie przydatna większemu gronu odbiorców.
UWAGA! Porada internetowa nie zastępuje wizyty u lekarza.

dr nauk med Marta Sar – Pomian przyjmuje w:
Gabinet “Specjaliści Dermatolodzy”, ul. Grójecka 186/309, Warszawa

Przychodnia “Medycyna-Analizy”, ul. Kopernika 8a, 05-600 Grójec

 

 

 

 

Pytanie od Marzeny:

Od kilku lat walczę z nawracającą grzybicą paznokci. Jak się jej skutecznie pozbyć? Brałam leki doustne, smaruję płytkę paznokciową specyfikiem przepisanym przez lekarza i bez rezultatu. Jak już odrośnie ładny, zdrowy paznokieć, wystarczy, że raz pomaluję lakierem do paznokci i po jego zmyciu natychmiast pojawia się ponownie grzybica, z którą walczę kolejny rok i tak już 5 lat.

Pani Marzeno, taki problem może wystąpić w kilku sytuacjach. Pierwsze kwestia to, czy rozpoznanie zostało poprawnie postawione – czy grzybica paznokci została potwierdzona badaniem mykologicznym? Jeśli tak było, to należałoby rozważyć, czy nie istnieje możliwość nadkażania się paznokci np. poprzez niezdezynfekowane obuwie. Po trzecie należałoby przeanalizować dotychczasowe leczenie i rozważyć jego modyfikację. Tu oczywiście również potrzebny jest wynik badania mykologicznego.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Lili

Chciałabym poznać opinię na temat konieczności stosowania kremów z filtrem. Choruję od wielu lat na łuszczycę. Wiem, że słońce pomaga w jej leczeniu. Mam jednak jasną karnację i sporą ilość pieprzyków. Dlatego smaruję się kremami z wysokimi filtrami.
Córkę (ma 5 lat) wiosną i latem przed wyjściem z domu również smaruję ,,od stóp do głów,, kremem dla dzieci SPF 50. Ona także ma jasną karnację i kilka pieprzyków.
Czy jednak nie przesadzam? Czy istnieje ryzyko niedoboru witaminy D? Coraz częściej słyszę opinię, że kremy z filtrami to sama chemia, ogólnie zło.
Czy kosmetyki naturalne (typu olejek z pestek malin) to jakaś alternatywa?
Czy filtry potrzebne są podczas typowego smażenia się na plaży, a tak na co dzień to już nie?

Pani Lilo, rzeczywiście u większości pacjentów chorujących na łuszczycę zwykłą obserwujemy poprawę po ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Z drugiej strony wiemy również, że promieniowanie słoneczne jest czynnikiem prowadzącym do przyspieszenia starzenia się skóry oraz, co jest szczególnie istotne, do rozwoju nowotworów skóry, w tym bardzo groźnego czerniaka. Ryzyko to zwiększa się u osób o jasnej skórze, która łatwo ulega oparzeniom słonecznym. Oparzenia słoneczne są szczególnie niebezpieczne w dzieciństwie, stanowią one niezależny czynnik rozwoju czerniaka w przyszłości. Również osoby z licznymi znamionami barwnikowymi powinny szczególnie chronić się przed promieniowaniem słonecznym.  Tak więc w kwestii filtrów przeciwsłonecznych postępuje Pani jak najbardziej prawidłowo. Na chwilę obecną, z powodu braku wiarygodnych badań dotyczących oleju z pestek malin, proponowałabym jednak stosowanie filtrów przeciwsłonecznych, dedykowanych dla dzieci, najlepiej tych z apteki. Filtry należy stosować zawsze przy ekspozycji na silne światło słoneczne w okresie letnim, nie zapominając przy tym o unikaniu ekspozycji na UV między godziną 11-tą a 15-tą, noszeniu odzieży ochronnej, kapeluszy itd. Badania pokazują, że nawet 15 min ekspozycja na promieniowanie słoneczne wystarczy, aby wytworzyła się odpowiednia ilość witaminy D3. Wracając do kwestii łuszczycy i ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe -fototerapia jest metodą wykorzystywaną w leczeniu łuszczycy, ale po pierwsze pacjent jest kwalifikowany przez lekarza po ocenie fototypu i znamion barwnikowych, po drugie pacjent otrzymuje ściśle określone dawki promieniowania. Zatem jest to metoda kontrolowana, po to właśnie aby zminimalizować ryzyko niekorzystnego działania promieniowania słonecznego.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Pauli

Jak postępować z pieprzykami? Czy jeśli posiadam spory pieprzyk od dzieciństwa (ciemny), ale z roku na rok się powiększa, to czy powinnam go usunąć, a może udać się na dermatoskopię w celu oceny zmiany? Czy pieprzyki powinniśmy smarować kremem z filtrem przed ekspozycją na słońce?

Pani Paulo, z pewnością należy ocenić Pani znamię barwnikowe w badaniu dermoskopowym. Po tym badaniu będzie można dopiero podjąć decyzję, czy zmianę obserwować (dermoskopowo), czy też kwalifikuje się ona do usunięcia. Zachęcam do takiego badania, ponieważ trwa chwilę, nie boli i pozwala na podjęcie odpowiedniego postępowania. Co do filtrów- należy smarować całą skórę, nie tylko pieprzyki. Najlepiej stosować filtry o SPF co najmniej 30, co ważne pełną ochronę przed promieniowaniem słonecznym osiągamy stosując je co 2-3 godziny, tak więc nie wystarczy posmarować się raz dziennie.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Natalii

Proszę o opinię na temat lasera -usuwającego owłosienie? Ewentualnie – jaka metoda jest najbardziej rekomendowana? Czy matki karmiące mogą korzystać z depilacji laserowej, zarówno tej domowej jak i tej robionej profesjonalnie w salonie kosmetycznym?

Pani Natalio,
Obecnie do usuwania owłosienia stosowany jest laser diodowy, neodymowo-jagowy i aleksandrytowy. Wszystkie lasery charakteryzują się podobną skutecznością, przy czym najwięcej badań dotyczy skuteczności lasera diodowego. W okresie karmienia piersią, zabiegi epilacji laserowej, zarówno domowej jak i gabinetowej, nie są wskazane, ze względu na zwiększone ryzyko powikłań związane ze zmienionym w tym okresie statusem hormonalnym.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Ani

Mam pytanie odnośnie powstawania kurzajek w ciąży ? Od pewnego czasu zauważyłam, że w okolicy ramion, pach i przedramion pojawiły mi się małe kurzajki, dość dziwne bo przed ciążą nigdy nie miałam do czynienia z tą przypadłością. Czy to coś poważnego? Czy kurzajki można leczyć w ciąży ?

Pani Aniu, sądząc po opisie lokalizacji Pani zmian skórnych, mam wątpliwości czy są to brodawki wirusowe, potocznie nazywane kurzajkami. Podejrzewałabym raczej włókniaki miękkie, które są łagodnymi rozrostami naskórka i typowo lokalizują się w okolicach pachowych. Myślę, że należałoby skonsultować je z dermatologiem, który, oczywiście jeśli będzie to wskazane, dobierze dla Pani bezpieczną metodą leczniczą.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Beaty

Nawracające wypadanie włosów spowodowane podwyższoną ilością przeciwciał przeciwko tarczycy. Po wizycie u dermatologa i kolejnej porcji leków sytuacja poprawia się na tyle, że widoczne są baby włoski, ale samo wypadanie nie ustępuje. Po odstawieniu leków i wcierek wypadanie się nasila i nowych włosów nie przybywa.
Druga sprawa dotyczy ŁZS. Sytuacja jest podobna, po porcji leków jest chwilowa poprawa. Trwa to już kilka lat

Pani Beato, Pani sytuacja wymaga ustalenia jaki jest typ wypadania włosów, czy jest łysienie telogenowe, androgenowe czy może plackowate. Bardzo pomocnym badaniem jest w tym przypadku trichoskopia, czyli dermoskopowa metoda oceny skóry owłosionej głowy i włosów. Trzeba również ocenić stężenie hormonów tarczycy i TSH oraz gospodarkę żelazem. Od tego zależy dobranie odpowiedniego leczenia.
Jeśli chodzi o ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry, to faktem jest, że jest to choroba o przebiegu nawrotowym lub przewlekłym. Głównym celem terapii jest wydłużenie czasu bez zmian skórnych. Istotna jest tu odpowiednia pielęgnacji skóry, zwykłe skóra jest bardziej wrażliwa i wymaga delikatnych preparatów nawilżających. Nie wiem, jak ciężkie są nawroty łojotokowego zapalenia skóry w Pani przypadku, od tego zależy czy stosujemy leczenie ogólne czy miejscowe.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Iny

Jak walczyć z plamami posłonecznymi na twarzy?

Pani Ino,
Najważniejsze to zapobiegać, czyli stosować filtr o SPF co najmniej 30. Jeśli już plamy słoneczne są, to też należy stosować filtry, aby plamy nie robiły się jeszcze bardziej brunatne. Oczywiście filtry należy nakładać na całą skórę twarzy, aby zapobiec powstawaniu nowych zmian.
W okresie jesiennym można wykonywać peelingi medyczne lub zabiegi laserowe.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Hani

Mam pytanie pierwsze o wrastające włoski nie tylko na nogach ale też np. okolice bikini. Jak się tego problemu pozbyć? Próbowałam już różnych rzeczy takich jak peelingi czy sposób golenia. Jednak dzieje się to np. niezależnie od tego czy golenie jest z włosem czy pod włos (chociaż z włosem jakby mniej, ale jednak w przypadku gdy golenie jest częste – jak teraz na lato – problem i tak występuje). Po wyjęciu włosków pozostają niestety krostki które z czasem znikną, pozostawią po sobie plamkę lub zostanie blizna. Chciałabym w końcu dowiedzieć się o jakichś sprawdzonych sposobach.

Pani Haniu,
Najbardziej skuteczną metodą w Pani przypadku będzie poddanie się zabiegowi laserowego usunięcia owłosienia.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Liliany

Jak skutecznie pozbyć się łupieżu. Łupież nie jest na całej głowie, a jedynie pojawia się trochę powyżej skroni, z lewej strony na linii włosów i jest wielkości dwuzłotówki. Czasem jest taki sypiący się, a czasem bardziej jak strupek. Dodatkowo odczuwalny jest świąd tego miejsca. Włosy w tym miejscu są rzadsze, ale widać, że cały czas odrastają.

Pani Liliano,
Łupież może być manifestacją kilku chorób, najczęściej łojotokowego zapalenia skóry głowy lub łuszczycy zwykłej. Może też wynikać z nieprawidłowej pielęgnacji skóry owłosionej głowy, prowadzącej do jej przesuszenia. Dwie pierwsze możliwości mają zwykle przebieg nawrotowy lub przewlekły. Mogą być bardzo podobne klinicznie, czyli „gołym okiem”, dlatego niekiedy rozróżnienie ich wymaga wykonania badań dodatkowych takich jak badanie trichoskopowe, czy badanie histopatologiczne. Myślę więc, że najrozsądniej byłoby zacząć od ustalenia przyczyny, a dopiero potem wdrożenia leczenia.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Kasi

Od dłuższego czasu mam problem ze skórą głowy, która cięgle swędzi- jest ona jednocześnie sucha i tłusta i bardzo wrażliwa. Jeśli traktuję ją delikatnymi środkami myjącymi – gdy się podrapię, pod paznokciem zostaje żółty osad. Gdy \”mocniej\” ją domyję, drobinki skóry dosłownie lecą z włosów. Przy tym włosy ciągle wypadają i co jakiś czas pojawiają się na skroniach ropne pryszcze. Używanie środków przeciwłupieżowych kończy się suchością, podobnie wcierki z alkoholem. Skóra była badana przez trychologa i oglądana przez dermatologów – bez jednoznacznej diagnozy.
Morfologia ok, tarczyca (TSH, fT3, fT4) w normie, żelazo i B12 też, badania na nużeńca ok.
Ten problem ciągnie się od ok 6 lat. Byłabym wdzięczna za jakąkolwiek odpowiedź, bo zostaje mi teraz chyba tylko pójście do psychiatry..

Pani Kasiu, opis Pani problemu – przetłuszczająca się skóra głowy, pokryta żółtą łuską- może wskazywać na łojotokowe zapalenie skóry owłosionej  głowy. Łojotokowe zapalenie skóry owłosionej głowy często współistnieje z inną chorobą łojotokową- trądzikiem zwyczajnym, co pasowałoby do opisywanych przez Panią zmian na skórze skroni. Taki przewlekły stan zapalny może prowadzić do utraty włosów. Ponieważ jednak  pisze Pani, że problem ten był już leczony przez kilku dermatologów i nie przyniosło to zadowalającej poprawy, myślę, że warto byłoby pogłębić diagnostykę o badanie trichoskopowe. Oceniamy w nim skórę owłosioną głowy i włosy pod dużym powiększenie i na podstawie widocznych struktur określamy dalsze postępowanie. Jest to badanie zupełnie nieinwazyjne i niebolesne, a w wielu przypadkach pozwala na odróżnienie łojotokowego zapalenia skóry od np. łuszczycy zwykłej.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od A.M.

Ziarniniak obrączkowaty-czy da się skutecznie pozbyć grudek pojawiających się na łokciach i kolanach? W czasie dwóch ciąż zmiany zniknęły, po porodach w krótkim czasie wróciły-diagnoza raczej potwierdzona, być może dodatek do nieokreślonej choroby autoimmunologicznej (podwyższone Ana2, Ana3).

Ziarniniak  obrączkowaty jest chorobą, która może trwać kilka lat, ale zwykle zmiany ustępują. Podstawą leczenia zmian o niewielkim nasileniu są glikokortykosteroidy miejscowe. W Pani przypadku z racji obecności przeciwciał przeciwjądrowych warto byłoby potwierdzić rozpoznanie badaniem histopatologicznym.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Asi

Jak zwalczyć krostki pojawiające się tylko na pośladkach (przy jednoczesnym braku problemów skórnych na innych częściach ciała)? Czy jest jakiś sprawdzony sposób dot. pielęgnacji, higieny, a może odżywiania się? Będę wdzięczna za odpowiedź

Pani Asiu,
Zwykle zapalenie mieszków włosowych pośladków związane jest z tzw. siedzącym trybem życia i noszeniem nieprzewiewnej odzieży. Jest  to zwykle mieszane zakażenie bakteryjne powodowane przez paciorkowce i gronkowce. Po pierwsze nie należy zmian wyciskać, ponieważ treść zakaźna przenosi się wówczas na inne mieszki włosowe. Można zastosować zewnętrznie roztwór oktenidyny, jeden –dwa razy dziennie (dostępny w aptece bez recepty). Gdyby nie było to skuteczne, należy zastosować antybiotyk miejscowy, np. kwas fusydowy lub mupirocynę (preparaty dostępne na receptę). Bardzo rzadko u osób młodych, zapalenie mieszków włosowych w tej okolicy może wiązać się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej- aby to sprawdzić wykonuje się oznaczenie stężenia glukozy na czczo.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Ani

Czym może być spowodowana nadmierna potliwość chłopca w czasie snu? W ciągu pół godziny od zaśnięcia pokrywa się kropelkami potu, nawet jak śpi odkryty bez koszulki. Chłopiec w wieku 8 lat, ma tak od urodzenia. Jest zdrowy wysportowany i szczupły. Dziękuję za sugestie.

Pani Aniu, jeśli nie zauważyła Pani innych niepokojących objawów, to najprawdopodobniej nadpotliwość u Pani synka związana jest z jeszcze niedojrzałym systemem regulacji temperatury ciała. Problem ten dotyczy wielu dzieci. Należy zadbać o to, żeby dziecka nie przegrzewać. Jeśli jednak problem dalej by Panią niepokoił, myślę, że warto zasięgnąć opinii pediatry.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Gosi

Mam pytanie odnośnie popękanych naczynek na twarzy. Czy laser jest skuteczny? Jeśli tak to jaki? I czy po tym zabiegu nie będą pękać nowe?

Pani Gosiu, tak, zabiegi laserowe są skuteczne w zamykaniu naczynek na twarzy, czasami potrzebnych jest jednak kilka zabiegów. Największą skuteczność w przypadku powierzchownych poszerzonych naczyń na twarzy (tzw. teleangiektazji) posiadają lasery emitujące długość fali 532 lub 595 nm. Zabiegi nie zapobiegają tworzeniu się nowych zmian.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Zosi

Witam, Dziewczynka 9 lat, nadmierne owłosienie nóg, okolic intymnych – jak w tym wieku usunąć owłosienie? Czy jest to wskazane?

Pani Zosiu,
W pierwszej kolejności zasięgnęłabym porady pediatry specjalizującego się w endokrynologii dziecięcej w celu ewentualnej diagnostyki nadmiernego owłosienia u 9-latki. Jeśli chodzi o usuwanie owłosienia, to uważam, że najbardziej rozsądną metodą w tym wieku ( o ile uzna Pani, że jest to konieczne) jest golenie.

Pytanie od KA

Moje pytanie dotyczy bielactwa. Pojawiło się u mnie w wieku ok 35 lat i z każdym rokiem, powoli się nasila. Na razie plamy głównie na dłoniach, zaczynają się pojedyncze na łokciach, kolanach. Jedna dermatolog stwierdziła, że mam brać tabletki uspokajające bo spowodowane jest to stresem, druga – że nie wiadomo skąd się to bierze, dlaczego, obie przepisały maść ale od razu stwierdziły, że nic ona nie pomoże. Plamy oczywiście najbardziej widoczne latem – kiedy reszta skóry się opala a plamy pozostają białe. Czy można ten proces jakoś zahamować (nie mówiąc już o pozbyciu się istniejących). Dziękuję, pozdrawiam.

 W pierwszej kolejności warto byłoby ocenić czynność tarczycy oraz zbadać ewentualną obecność przeciwciał przeciwtarczycowych.  Przy niewielkich zmianach stosuje się glikokortykosteroidy oraz inhibitory kalcyneuryny zewnętrznie. Należy się przy tym uzbroić w cierpliwość, ponieważ repigmentacja w obrębie ognisk bielactwa może pojawić się po kilku tygodniach, a nawet miesiącach od rozpoczęcia leczenia.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Magdy

Jak radzić sobie z łojotokowym zapaleniem skóry na głowie. Jak pielęgnować skórę głowy? Jakie szampony są skuteczne? Czy należy myć włosy codziennie? Czy stosować delikatne peelingi do skóry lojotokowej czy nie podrażnią one bardziej skóry?

Pani Magdo,
W przypadku potwierdzonego łojotokowego zapalenia skóry owłosionej głowy, wszystko zależy od obrazu klinicznego. Podstawą leczenia jest stosowanie szamponów z takimi substancjami jak ketokonazol, cyklopiroksolamina czy siarczek selenu. Przy nasilonych zmianach zwykle przez pierwszy tydzień zalecam stosowanie codzienne tych szamponów- ważne aby pozostawały one na skórze owłosionej głowy przez około 5 minut, aby mogły skutecznie działać, przy poprawie, zalecam stopniowe zmniejszenie częstotliwości stosowania.  Jeśli mamy nasilone złuszczanie, można stosować peelingi lub płyny zawierające substancje złuszczające np. kwas salicylowy. Należy ich jednak unikać przy obecności ran na skórze owłosionej głowy, ponieważ mogą powodować pieczenie. Jeśli obecny jest nasilony stan zapalny skuteczne są preparaty zawierające glikokortykosteroidy. Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Agnes

Witam,
Mam stwierdzone łysienie androgenowe, z którym walczę już od kilku lat (obecnie 33l).Stosowałam już różne kuracje, które niewiele dały – począwszy od Loxonu 2% i 5%, który w pewnym momencie jakby przestał działać, poprzez Polaris, przyjmowanie leków sterydowych – Polkortolon (po którym trądzik pozostał mi do dziś, a nigdy wcześniej go nie miałam…), przyjmowanie spironolu, który musiałam odstawić ze względu na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (a na który podobno dobrze reagowałam), stosowanie zewnętrznie na skórę głowy finasterydu (bez rezultatów). Obecnie od ok. 1 mca stosuję Loxon5% i doustnie Spirnol 1/2 tabl.25mg (dopóki znowu nie powrócą bóle brzucha). Efektem leczenia jak na razie są garściami wypadające włosy (początki stosowania Loxonu?),więc generalnie poprawy brak, jest gorzej. Wizytę u dermatologa mam w listopadzie – mam się zastanowić nad doustnym zastosowaniem Finasterydu + antykoncepcja. Czy to bezpieczne? Co jeszcze mogę zrobić, by włosy zaczęły odrastać?

Pani Agnes,
Pierwsze pytanie, które mi się nasuwa to, czy były wykluczone inne przyczyny wypadania włosów, takie jak zaburzenia czynności tarczycy czy gospodarki żelazem. Mogą one naśladować, albo współistnieć z łysieniem androgenowym. Czy było wykonywane badanie trichoskopowe? Kolejną kwestią są sprawy ginekologiczne- czy miesiączkuje Pani regularnie, czy była Pani konsultowana ginekologicznie pod kątem hiperandrogenizmu?
Przy założeniu jednak, że mamy u Pani do czynienia z izolowanym łysieniem androgenowym typu kobiecego, przy braku skuteczności miejscowego minoksydylu w stężeniu 5% oraz nietolerancji spironolaktonu, rozważyłabym dwie opcje, pierwsza- dołączenie do obecnej terapii mezoterapii osoczem bogatopłytkowym (przy jednoczesnej próbie zwiększenia dawki spironolaktonu), lub druga- włączenie wspomnianego finasterydu, oczywiście w skojarzeniu ze skuteczną antykoncepcją, ponieważ lek ten ma potencjał teratogenny (a więc potencjalnie działa uszkadzająco na płód). W drugim przypadku można też dodatkowo stosować mezoterapię osoczem bogatopłytkowym.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Katt

Trądzikowa mapa twarzy – czy faktycznie krosty/wypryski pojawiające się w poszczególnych partiach twarzy świadczą o różnych schorzeniach oraz jakich?

Nasilone zmiany trądzikowe w dolnej części twarzy mogą (ale nie muszą) wskazywać na obecność chorób przebiegających z hiperandrogenizmem np. zespołu policystycznych jajników. Dane naukowe nie potwierdzają jednak, aby inne zaburzenia np. wątroby, jelit czy nerek rzutowały się w postaci trądziku określonej części twarzy.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Oli

Czy jest taka możliwość, iż trądzik który trwa od wielu lat… Od wieku nastoletniego do już wieku dorosłego nie jest spowodowany żadna choroba? Jem naprawdę zdrowo, wykluczone nietolerancje, wszelkie badania USG brzucha jajników wykonane, tak samo badania hormonów… – a mój trądzik wciąż jest… Leki od dermatologa pomagały owszem, ale na dwa, trzy miesiące, potem wszystko wracało.

Pani Olu, tak jest to możliwe. Patogeneza trądziku jest złożona i wiele czynników może składać się na jego rozwój. W powstawaniu trądziku rolę odgrywają np. czynniki genetyczne oraz stres. Warto zwrócić również uwagę na stosowane kosmetyki, należy wybierać te, które nie powodują powstawania zaskórników (niekomedogenne). Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

Pytanie od Julki

Nadpotliwość dłoni – czy jest inny sposób niż botox?

Pani Julko, w pierwszej kolejności należy wykluczyć, czy nadpotliwość dłoni nie jest wynikiem chorób np. endokrynologicznych najczęściej nadczynności tarczycy i cukrzycy, oczywiście wtedy największą skuteczność ma leczenie przyczyny nadpotliwości. Nierzadko jednak zdarza się, że przyczyny nie można ustalić. Do innych opcji należy stosowanie antyperspiratów oraz  zabiegi jontoforezy. W skrajnych przypadkach bardzo nasilonej nadpotliwości stosuje się zabiegi sympatektomii.
Pozdrawiam serdecznie, Marta Sar-Pomian

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Podwyższony poziom cholesterolu w niedoczynności tarczycy. Jaką ma przyczynę? Jakie niesie zagrożenia?
Cholesterol powodujący miażdżycę

Przyczyną blisko połowy zgonów zarówno w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej, są choroby układu krążenia i dotyczy to zarówno Czytaj dalej

Nieszczelne, dziurawe jelito. Ściema czy realny problem?  
jelita mikrobiom

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o problemach zdrowotnych mających wynikać z tzw. „cieknącego” czy „dziurawego” jelita. Jedni uważają Czytaj dalej

Dietoterapia, specyfika oraz możliwe skutki antykoncepcji hormonalnej w PCOS

Zespół policystycznych jajników (PCOS) to jedno z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych z jakimi zmagają się kobiety. Zaburzona równowaga hormonalna wpływa na Czytaj dalej

Ziemia okrzemkowa czyli oczyszczająco – odżywcza petarda w wersji hard!
Ziemia okrzemkowa czyli oczyszczająco – odżywcza petarda w wersji hard!

O oczyszczaniu i detoksykacji pisałam Wam wielokrotnie polecając przeróżne metody i specyfiki. Dziś chce Wam zaproponować oczyszczanie w wersji hard Czytaj dalej

89 komentarzy

AgaDodano:  22 sierpień 2018 - 8:52
\"GĘSIA SKÓRKA\"Szkoda że na moje pytanie nie było odpowiedzi. Miałam nadzieję na jakieś wskazówki, ale nadmierne rogowacenie naskórka to temat widocznie niewygodny dla dermatologów (kilku ich odwiedziłam - żaden nic nie pomógł -nauczyć się z tym żyć ot tyle to i ja wiem) Mimo wszystko szkoda bo chyba wiele osób było zainteresowanych tematem
AgataDodano:  22 sierpień 2018 - 11:24
Dokładnie! Córka ma przymieszkowe rogowacenie naskórka i jedyna odpowiedz dermatologa to „taka uroda, trzeba z tym żyć”.
AgnieszkaDodano:  22 sierpień 2018 - 11:39
Też liczyłam, że coś dowiem się w tym temacie.
IwonaDodano:  22 sierpień 2018 - 16:27
A próbowaliście maści z witaminą A? Niby sposób banalny, ale mi pomaga. problem mam głównie w okolicach łokci.
AgaDodano:  23 sierpień 2018 - 9:26
Maści robione na receptę balsamy z mocznikiem to wszystko już było niestety nie jest to skuteczne
Marta Sar-PomianDodano:  24 sierpień 2018 - 19:47
Pani Ago, niestety nie miałam wglądu do wszystkich nadesłanych pytań, a jak Pani wie było ich ponad 200 ;) Ponieważ widzę, że problem jest dla Pań ważny, już spieszę z odpowiedzią (temat jest szeroki, więc w telegraficznym skrócie). W leczeniu zewnętrznym do dyspozycji mamy peelingi gruboziarniste, preparaty zawierające kwas mlekowy, kwas salicylowy, mocznik, miejscowe retinoidy (tretinoina, izotretinoina, adapalen), inhibitory kalcyneuryny (takrolimus).Jeśli nie przynosi to oczekiwanych rezultatów, pomocne mogą być zabiegi laserowe. Warto również wspomnieć, że na rozwój rogowacenia mieszkowego wpływać mogą zaburzenia endokrynologiczne takie jak cukrzyca, otyłość, hiperandrogenizm. U dzieci natomiast rogowacenie mieszkowe współistnieje często z atopowym zapaleniem skóry. Pozdrawiam.
MagdaDodano:  24 sierpień 2018 - 22:58
21 z 220 pytań😂 Ja rozumiem, że wiele zagadnień się powtarzało. Ale np. takie nadmierne rogowacenie zostało pominięte, a nie tylko mnie interesowal ten temat. Małgosiu, będzie jakiś ciąg dalszy?
Odpowiedz
MagdaDodano:  22 sierpień 2018 - 8:52
Dzien dobry, prosze o porade. Przed ciaza chorowalam na pco, w zwiazku z tym przez 8 lat zazywalam doustnie tabletki hormonalne. Dzis jestem 3 miesiace po porodzie, nie biore zadnych lekow, karmie piersia, natomiast moim problemem jest biala skorupa na glowie, jest to lupiez w ogromnej ilosci na ktory nie pomogl zaden lepszy szampon np pirolam czy stieprox. Dodatkowo niepokoi mnie ciemieniucha u mojego dziecka, jest na twarzy czyli brwiach, nosku, czole i uszach. Czy oba problemy sa powiazane? Jak sobie z tym poradzic?
KarolaDodano:  23 sierpień 2018 - 13:21
Polecam Tricho-peeling oczyszczający do skóry głowy Bandi, zostal mi przepisany przez trychologa i oczyszcza skórę głowy świetnie.
Odpowiedz
Dominika Dodano:  22 sierpień 2018 - 8:55
Ja chciałam zapytać jak radzić sobie z bardzo suchymi dłońmi używam krem z witaminami A oraz rożnego rodzaju kremy nawilżające, pracuje jako pomoc domowa dużo myje itd zawsze używam rękawiczek nawet do mycia naczyń, mam niedoczynnosc tarczycy i hashimoto, odkad biorę hormony noe mogę sobie poradzić z dłońmi są suche i strasznie się łuszczą od wewnątrz, naskórek poprostu jakby rybie łuski dodam ze mam problem od roku przedtem noe było z tym żadnego problemu, wogole mi się ręce nie pocą, chyba ze mam wysiłek fizyczny czy stres. Czy możesz mi pomoc podpowiedzieć jak dbać o moje dłonie ;)
AgnesDodano:  24 sierpień 2018 - 1:01
Może to uczulenie na rękawiczki? Warto spróbować z innego materiału.
Odpowiedz
AgaDodano:  22 sierpień 2018 - 9:10
Witam Mam problem z nadmierna potliwoscia twarzy, z moją tarczyca wszystko jest ok, cukrzycy również nie mam, z otyłością się nie zmagań. Problem mam od ok 1,5 roku i najbardziej poci mi się nos, policzki przy nosie, obszar nad ustami i czolo. Czy są jakieś sprawdzone metody na zmniejszenie problemu. Stosuje Odoban ale nie bardzo mi pomaga. Pozdrawiam
Marta Sar-PomianDodano:  4 wrzesień 2018 - 12:17
Dzień dobry! Problem jest na pewno złożony i wymaga przeprowadzenia dokładnego wywiadu lekarskiego. Odpowiadając więc na Pani pytanie zakładam, że jest Pani osobą zdrową, nie przyjmuje Pani żadnych leków, nie jest Pani w okresie menopauzy a stres nie jest nadmierny. Taka ogniskowa nadpotliwość może dobrze zareagować na oksybutyninę - jest to lek antycholinergiczny wydawany na receptę, podawany doustnie (w leczeniu nadpotliwości stosuje się go poza wskazaniami rejestracyjnymi). Inną alternatywą są iniekcje z toksyny botulinowej. Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz
IzabelaDodano:  22 sierpień 2018 - 9:47
Witam, Po ciąży na twarzy pojawił mi się dość znaczny trądzik. Jest on również na szyi. Czy mogę w okresie karmienia piersią stosować kremy z kwasami?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  22 sierpień 2018 - 10:46
Nie wolno w okresie karmienia stosować kremów z kwasami. Trądzik ma najprawdopodobniej podłoże hormonalne i minie po uzyskaniu równowagi hormonalnej. Zmiany smaruj np. Sudocremem.
Aga Dodano:  22 sierpień 2018 - 15:31
Izabela, mozna uzywac kwasow w czasie karmienia piersia. kosmetyki do stosowania w domu maja bardzo male stezenie. kwas salicylowy stosowany punktowo nie powinien ani tobie ani twojemu dziecku zaszkodzic. Jak widac ile osob tyle opinii, wiec najlepiej porozmawiaj z lekarzem.
Odpowiedz
AniaDodano:  22 sierpień 2018 - 9:51
Małgosiu, to świetny pomysł z tym cyklem. Czekam na kolejnych specjalistów.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  22 sierpień 2018 - 10:45
Cieszę się że Ci się podoba ;)
Odpowiedz
EmiliaDodano:  22 sierpień 2018 - 10:49
Cały ten cykl to super pomysł i wiele odpowiedzi jest bardzo pomocnych - i za to podziękowania dla Ciebie Gosiu i dla pani doktor. Muszę jednak stwierdzić, że jestem rozczarowana odpowiedzią w temacie plam posłonecznych. Nie trzeba iść do lekarza, by wiedzieć o filtrach i peelingach. Z polecaniem zabiegów laserowych byłabym ostrożna - ostatnie badania wskazują, że laser może wręcz pogłębić problem przebarwień! Bardzo często nie są to zwykłe plamy posłoneczne, tylko uciążliwa melasma/ostuda, których przyczyna leży wewnątrz. Inwestowanie w zabiegi bez jej usunięcia to wyrzucanie grubej kasy w błoto (wiem, bo sama mam ten problem od ponad 2 lat i mocno zgłębiłam temat). Liczyłam na konkrety - jakie badania należy wykonać, co przyczynia się do powstawania przebarwień (jakie hormony, choroby tarczycy, problemy z nadnerczami czy niektóre leki) Tymczasem ani słowa o diagnozowaniu. Smaruj się filtrami i nauczyć się z tym żyć.
Marta Sar-PomianDodano:  22 sierpień 2018 - 14:29
Pani Emilio, bardzo dziękuję za zabranie głosu w dyskusji. Pytanie dotyczyło plam posłonecznych (lentigo solaris) i odpowiedź dotyczy tego zagadnienia. Melasma, zwana inaczej ostudą to zupełnie oddzielny temat. Zgadzam się z Panią, że jest to problem przewlekły, niezwykle uciążliwy i trudny terapeutycznie. Pozdrawiam serdecznie :)
Odpowiedz
DomiDodano:  22 sierpień 2018 - 11:14
Małgosiu czy można dietą obniżyć poziom FSH?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  22 sierpień 2018 - 13:03
Nie w każdym przypadku. Trzeba doprowadzić do równowagi hormonalnej. To proces i wymaga dużo cierpliwości i zaangażowania od pacjenta.
Odpowiedz
AsiaDodano:  22 sierpień 2018 - 11:21
Małgosiu, serdecznie dziękuję za wspaniały pomysł na wprowadzenie cyklu pytań do lekarza. Uzyskałam odpowiedź na mój problem, ponadto w pełni fachową. Takiej do tej pory nie znalazłam na żadnym z for internetowych czy innych popularnych stronach. Dziękuję i pozdrawiam!
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  22 sierpień 2018 - 13:02
Asiu bardzo się cieszę ;)
Marta Sar-PomianDodano:  24 sierpień 2018 - 18:49
Pani Asiu, cieszę się, że mogłam pomóc! Pozdrawiam.
Odpowiedz
KamaDodano:  22 sierpień 2018 - 11:33
Ja niestety mam ograniczone zaufanie do lekarzy, zwłaszcza do endo-, dermato- i ginekologów. W wielu przypadkach wygrywają koncerny farmaceutyczne a nie zdrowie pacjenta... Smutne ale prawdziwe.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  22 sierpień 2018 - 13:02
Bardzo to smutne ale bardzo prawdziwe :(
Odpowiedz
WeronikaDodano:  22 sierpień 2018 - 12:01
Od kilku lat walczę z trądzikiem. Wydaje mi się, ze odpowiednio uzupełniam witaminy. Bylam już u 2 dermatologow, którzy wypisują receptę na tetralysal. Faktycznie w czasie stosowania leku widać poprawę. Jednak po zakończeniu wsztstko wraca do normy. Guzy, wulkany, wypryski, świecąca cera. Na plecach koszmar. Dodam, ze pierwszą kurację stosowalam 8 miesiecy, druga podobnie. Teraz 3, ale co drugi dzień przyjmuję znowu antybiotyk. Lekarz załamuje ręce, cały czas twierdząc, ze to burza hormonów. Mam 29 lat i syna 7 letniego i nie sądzę, by był to okres dojrzewania. Dodam, ze mam jeszcze ATS, ŁZS głowy i wlosy tez wypadają garściami. Pytanie moje brzmi: jak w końcu wyzbyć się trądziku, bez nagminnego spożywania antybiotyku. Co Pani poleca?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  22 sierpień 2018 - 13:09
Skóra manifestuje to co dzieje się wewnątrz organizmu i na podstawie mojego, 5 letniego doświadczenia z pacjentami mogę powiedzieć z ręką na sercu że żadne, ale to żadne leki TRWALE nie pomogą jeśli nie zadziałamy od środka dietą. I dotyczy to i trądziku, i AZS, ŁZS i łuszczycy która jest chorobą autoimmunologiczną więc jeśli nie będziemy wspierać wątroby i oczyszczać organizmu (eliminacja toksyn), skupiać się na poprawie pracy układu odpornościowego, na wzmocnieniu organizmu na tyle, aby zatrzymać reakcję zapalną i doprowadzić do remisji to żadne leki nie pomogą. Mówię z mojego doświadczenia z pacjentami.
DorkaDodano:  23 sierpień 2018 - 14:14
A ja proszę o odpowiedź, co zrobić z nawracającymi zajadami. Kąciki ust są ciągle popękane, tworzą się rany. Co włączyć lub czego unikać, bo przypuszczam, że dieta ma tu kluczowe znaczenie.
IwonaDodano:  25 sierpień 2018 - 8:35
Często przyczyną są niedobory witamin, zwłaszcza B2. Warto też zadbać o wit. C oraz żelazo. Może to anemia?
Odpowiedz
EDodano:  22 sierpień 2018 - 12:50
Hej. Odpowiedź pani doktor na pierwsze pytanie mnie zastanawia. Tyle się mówi o smarowaniu kremami przeciwsłonecznymi aby zapobiec rakowi skóry. Pochodzę ze wsi i powiem szczerze, że nie słyszałam o przypadku zachorowania na raka skóry. Ludzie pracujący na roli narażeni są na słońce non stop i nie słyszałam/nie widziałam żeby ktoś na wsi stosował kiedykolwiek krem z filtrem ( u dzieci również). Więc skąd te statystyki i presja żeby dzieci były cały czas wysmarowane (dorośli też). O niedoborze witaminy D3 krzyczą wszyscy. Tutaj zaś presja żeby łykać sztuczną. Jedno szkodzi drugiemu. I gdzie tu prawda. Pozdrawiam
EDodano:  22 sierpień 2018 - 12:51
dotyczy drugiego pytania :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  22 sierpień 2018 - 12:59
Ja niestety słyszałam o wielu przypadkach czerniaka, także w swoim bliskim otoczeniu. To tak samo jak z paleniem papierosów. Jeden pali i żyje 80 lat, drugi umiera na raka przed czterdziestką. Nie mamy pewności czy zachowujemy czy nie, ale mamy wpływ na styl życia i profilaktykę.
EDodano:  22 sierpień 2018 - 13:07
dotyczy drugiego pytania :)
EDodano:  22 sierpień 2018 - 13:41
Małgosiu o jakiej profilaktyce my mówimy? U nas nie ma profilaktyki. 14 lat temu gdy zaczynałam pracę w badaniach okresowych pracownika były tzw. badania podstawowe (morfologia i mocz) i rozszerzone w zależności od wykonywanego zawodu. Dzisiaj nie wszystkim już przysługuje morfologia i mocz bo to za drogo( pewnie jakieś 30-40 zł). Osoby biurowe robią tylko badanie okulistyczne ewentualnie cukier z palca. Zgroza! Czyżby leczenie później takiego pracownika było tańsze niż te symboliczne 40 zł? Poza tym część ludzi, która sama o to nie zabiega była przymuszona żeby co jakiś czas się przebadać. Ech..
aniaDodano:  23 sierpień 2018 - 8:11
Morfologia i mocz to badania rzędu 7-9 zł :))
Marta Sar-PomianDodano:  24 sierpień 2018 - 19:09
Wracając jeszcze do poruszonej przez E kwestii, muszę powiedzieć, że mam zupełnie inne obserwacje- rolnicy niestety bardzo często (właśnie wskutek intensywnej i wieloletniej ekspozycji na słońce) zapadają na raka skóry i stany przedrakowe. Pozdrawiam.
Odpowiedz
IlonaDodano:  22 sierpień 2018 - 14:38
Kurcze, sama nie wiem. Jakoś tak mnie te odpowiedzi nie zachwyciły, w sensie spodziewałam się większej precyzji w odpowiedziach, dawki jakiejś wiedzy, a tu nic nowego niestety
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  22 sierpień 2018 - 19:57
Dla Ciebie nie jest to nic nowego. Dla innych jest. Nie mierz wszystkich swoją miarą.
JustynaDodano:  23 sierpień 2018 - 10:38
Zgadzam się z Iloną, nic nowego, większość odpowiedzi można znaleźć na necie. Porady Małgosi są bardziej przydatne, bo Małgosia podchodzi do zagadnienia holistycznie. Jeśli chodzi o ŁZS lub łuszczycę skóry głowy- odradzam te różne szampony, kwas salicynowy i glikosteroidy. Przerobiłam to wszystko, miałam czas przez 10 lat choroby😂. Efekt krótkotrwały, a skóra wyszuszona i sciągnięta. Aż w końcu sięgnęłam po spray na ciemieniuchę: aplikacja na noc, rano mycie zwykłym ziołowym szamponem i poprawa po 3 dniach! Oczywiście LZS czy łuszczyca nie zginą, trzeba co jakiś czas powtarzać smarowanie preparatem, ale skóra jest odżywiona, bez skorupy i złuszczeń. Polecam spray na ciemieniuchę z krótkim składem.
Marta Sar-PomianDodano:  24 sierpień 2018 - 18:47
Pani Justyno, dziękuję za tę wypowiedź. Cieszę się, że znalazła Pani rozwiązanie swojego problemu. Każdy z nas reaguje na leki indywidualnie- to prawda. W swoich zaleceniach opieram się jednak na wynikach wiarygodnych badań skuteczności leków przeprowadzonych na dużych grupach pacjentów. Pozdrawiam serdecznie :)
Odpowiedz
KruczekDodano:  22 sierpień 2018 - 16:37
Ja jeszcze o tym poceniu nocnym u chłopca chcialam dopisać, czytałam, ze takie pocenie może byc spowodowane niedoborem wit. D3 :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  23 sierpień 2018 - 8:02
Też. Warto też zbadać poziom cukru.
Odpowiedz
MonikaDodano:  22 sierpień 2018 - 18:23
Pisała Pani wyżej że przy trądziku warto skupić się na pracy wątroby,detoksykacji itd. Czy może Pani powiedzieć co poleca Pani włączyć do diety w związku z tym? Dodam że odżywiam się zdrowo i miałam dietę od Pani 2 lata temu i mniej więcej podążam za Pani wytycznymi:) Trądzik mam od roku mimo że nigdy to nie miałam (mam 20 lat)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  23 sierpień 2018 - 8:02
Odsyłam do postów o trądziku. Tam trochę zdradzam co wprowadzam do diet.
Odpowiedz
IwonaDodano:  22 sierpień 2018 - 18:28
Gosiu, a moze opisalabys co Ty jesz w ciagu dnia? W jakich godzinach? Czy masz ustalona diete pod siebie czy jesz na co masz ochote? Jak z dieta u dzieci? Czy wszyscy jecie to samo? Bardzo to ciekawe jest:) Z reguly jak mama jest na diecie to reszta rodziny je co innego. A juz masakra jest jak tata je jeszcze co innego jak dzieci;)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  23 sierpień 2018 - 8:01
Napiszę o tym.
AnonimDodano:  23 sierpień 2018 - 19:52
Tez jestem tego bardzo ciekawa.
Odpowiedz
ADodano:  22 sierpień 2018 - 20:38
Kurcze, przegapilam post gdzie zadawalo sie pytania -.- Od odstawienia tabletek anty ( prawie 3 lata) robia mi sie w tych samych miejscach bolesne gule na plecach :( czasem na twarzy. Wiem ze na bank beda jesli zjem za duzo czekolady lub orzechow. Ale czasem wychodza, bo sie po prostu podrapie w tychy miejscach... w UK prozno szukac lekarza co doradzi. Chetnie pojde prywatnie w PL na badania, tylko pytanie jakie? Tarczyca pelen panel ok. Moze jakis wymaz z tych krost mam zrobic? Ogolnie mam tradzik na plecach, niedrapany a i tak zostawia przebarwienia jak sie goji, help :(
AnonimDodano:  23 sierpień 2018 - 19:49
Spróbuj pić olej lniany, mi bardzo pomógł na trądzik na linii żuchwy taki trudnogojacy się, na początku piłam dwie łyżki dziennie i poprawa była po ok 3 tygodniach, potem piłam juz mniej i nie codziennie i na razie jest ok.
Odpowiedz
JoannaDodano:  23 sierpień 2018 - 7:40
Gosiu fajnie, że po urlopie wracasz pełną parą :) Ja urlop zaczynam we wrześniu i w związku z tym mam pytanie, a nawet propozycję na osobny post. Zawsze spędzam urlop aktywnie, najchętniej w górach. Przy wędrówkach kilkugodzinnych naturalnie co jakiś czas coś jem i stale piję. Niestety mam refluks i jak wiadomo picie z jedzeniem się kłóci, również chodzenie pod górę w lekkim pochyleniu nie jest najlepsze dla mojego żołądka. Pytanie jaki patent zastosować w tym przypadku? Myślałam aby w połowie drogi zrobić dłuższą przerwę na jedzonko i odpoczynek po nim (30-45 min), a w drodze przegryźć coś drobnego typu kulkę mocy. Dodatkowo przydałoby się może poruszenie tematu aktywności fizycznej i rozplanowania posiłków dla osób takich jak ja. Np. czy mogę pobiegać rano po zjedzeniu banana czy wypiciu koktajlu, podobnie z aktywnością wieczorem, bo nie mogę zjeść za dużo na noc. Wiem że to wszystko zależy od osoby, ale może są jakieś wskazówki, patenty, którymi mogłabyś się podzielić? :)
Odpowiedz
jane599Dodano:  23 sierpień 2018 - 8:12
Dziękuję za te odpowiedzi. Wiele pytań mnie nie dotyczy, ale jedno już jak najbardziej. Dowiedziałam się, że robię poważny błąd w pielęgnacji skóry i już wiem co mam dalej robić. Dziękuję :)
Marta Sar-PomianDodano:  24 sierpień 2018 - 18:55
Super! Cieszę się bardzo! Pozdrawiam.
Odpowiedz
RóżaDodano:  23 sierpień 2018 - 12:10
Zgadzam się z moimi przedmówcami, że pani doktor bardzo ogólnikowo odpowiada. Raczej pisze teoretycznie i generalnie odsyła do dermatologa, a jak znam życie my wszyscy co tu piszemy mamy przebytą drogę do lekarzy. Raczej chyba chodziło o konkretne porady, a nie porady teoretyczne.Rozumiem, że bez wywiadu naocznego trudno poradzić, ale chyba trochę zbyt ogólnikowo są pisane odpowiedzi. Mało konkretów i nazw leków, które mogą pomóc.
Marta Sar-PomianDodano:  24 sierpień 2018 - 18:40
Pani Różo, ma Pani rację - bez zbadania pacjenta nie można udzielić precyzyjnej porady- to zrozumiałe. Co do nazw leków, jako lekarz niestety nie mogę podawać ich na tego typu forach, bo mogłoby to być odebrane jako reklama. Pozdrawiam serdecznie.
Odpowiedz
MoniaDodano:  23 sierpień 2018 - 14:00
A ja mam pytanie odnośnie twoich gotowych jadłospisów.. Znalazłam twojego bloga przypadkiem i postanowiłam rozpocząć zdrowe odżywanie z twoimi przepisami. Tylko mam pytanie odnośnie obiadu czy mogła bym w niektóre dni zamienić kolejność? Mianowicie śniadanie, I przekąska, II przekąska i później po pracy obiad i potem kolacja czy raczej trzymać się tak jak opisałaś? Bo chciała bym więcej ciepłych posiłków jeść a w pracy nie zawsze mam taką możliwość. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  23 sierpień 2018 - 16:46
Gotowe jadłospisy nie są dietą redukcyjną więc tam nie trzeba pilnować proporcji. Można dowolnie zamieniać.
MoniaDodano:  24 sierpień 2018 - 8:28
No tak, wiem że to nie dieta redukcyjna jednak zmieniając tryb odżywiania i wzorując się na twoich gotowych jadłospisach myślę że i zrzucę parę kg czy raczej to niemożliwe? Jest możliwość ustalenia sobie samemu posiłków które może nie będą dietą redukcyjną ale coś na jej wzór?
MoniaDodano:  28 sierpień 2018 - 8:35
Rozumiem że się odpowiedzi na to nie doczekam? ;)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  29 sierpień 2018 - 8:02
Moniko nie wiem dlaczego ten uśmieszek na końcu umieściłaś bo ja czuję się jak postawiona pod tablicą w szkole w dodatku z linijką pod brodą. Na zasadzie: No masz mi odpowiedzieć? Natychmiast. Od tego tu jesteś. Bardzo mi się przykro zrobiło. W opisie do jadłospisów gotowych masz szczegółowy opis stosowania i tam znajdziesz odpowiedź na pytanie które zadałaś.
Odpowiedz
DorotaDodano:  24 sierpień 2018 - 9:31
Witam, Małgosiu, co zrobić z ciągle nawracającymi pęknięciami pięt. Moczę, nawilżam robię pilingi, przez kilka dni jest ok i znowu następuje nawrót. Pęknięcia czasami są głębokie i bolące, że sprawiają ból przy chodzeniu. Pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  24 sierpień 2018 - 9:41
Ciężko mi doradzić w tym temacie. A chodzisz boso po domu czy w kapciach?
DorotaDodano:  24 sierpień 2018 - 12:21
latem chodzę w japonkach,zimą w kapciach.
KosmetologDodano:  24 sierpień 2018 - 12:30
Polecam udać się do dobrego gabinetu podologicznego lub kosmetycznego oraz wykonać profesjonalny zabieg na pękające pięty. Specjalista oceni problem i doradzi odpowiednią pielęgnację. Pozdrawiam
AsiaDodano:  24 sierpień 2018 - 16:53
Też tak mam. Chodzę po domu boso. Ma to jakieś znaczenie?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 sierpień 2018 - 9:47
Wysuszasz w ten sposób pięty. Kup cienkie skarpetki, takie stopki jak do trampek.
aniaDodano:  27 sierpień 2018 - 10:03
uhm... ja tez chodzę boso i jakoś piet nie mam wysuszonych
Odpowiedz
AlinaDodano:  24 sierpień 2018 - 10:18
Gosiu,warzywa kiszone (kapusta,ogórki,buraki itp) dobrze wpływają na jelita tylko gdy są surowe czy po ugotowaniu też?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 sierpień 2018 - 10:08
Po ugotowaniu także, aczkolwiek w formie surowej są najkorzystniejsze. Nie każdy może je jednak w surowej postaci spożywać.
Odpowiedz
KaśkaDodano:  24 sierpień 2018 - 11:51
Gosiu jak przechować zupę krem ,zrobię cały garnek a zjem tylko 400 ml. Mrozić czy zagotować w słoikach?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 sierpień 2018 - 9:48
Zrób na 2-3 porcje i trzymaj w lodówce.
aniaDodano:  27 sierpień 2018 - 10:04
Przecież można zamrozić.
Odpowiedz
KrystynaDodano:  24 sierpień 2018 - 12:33
Gosiu,mam anty tpo 230 tsh-8,ft3-2,1,ft4-1,3 i chore stawy (tzn haluksy po operacjach,biodro do endoprotezy,bóle kręgosłupa),wg ciebie mam niedoczynność czy hashimoto? chora tarczyca wiąże się jakoś z tymi moimi chorymi stawami?jest szansa że jak tarczyce podleczę to stawy dadzą mi tez spokój czy to dwie rożne nie związane ze sobą choroby?Mam 54 lata
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 sierpień 2018 - 10:04
Wynik wskazuje na hashimoto i należy je potwierdzić wykonując USG tarczycy. Ponieważ jedna choroba autoimmunologiczna zwiększa ryzyko zapadnięcia na kolejną, problemy ze stawami mogą być powiązane z Hashimoto w tym sensie że mogą być przez nie potęgowane.
Odpowiedz
AsiaDodano:  25 sierpień 2018 - 14:13
Gosiu a można zapytać w jakimś konkretnym celu masz Swoją trenerkę ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 sierpień 2018 - 9:45
Lubię ćwiczyć z kimś. Raz w tygodniu ćwiczę z trenerką, dwa razy sama. Zależy mi aby wszystkie ćwiczenia wykonywać prawidłowo.
Odpowiedz
DoloresDodano:  25 sierpień 2018 - 23:03
Jak golenie owlosienia u malej dziewczynki co za bzdura wystarczy raz zaczac sie golic a trzeba to potem robic czesto i wloski odrastaja mocniejsze. Za wszelka cene trzeba znalezc wyjasnienie problemu u dziewczynki.
Odpowiedz
Aneta G.Dodano:  26 sierpień 2018 - 18:35
Witam Gosiu.Czy znasz Omega regen? Zastanawiam się nad suplementacją w celu zwiększenia odporności. Myślisz,że warto czy wydawanie pieniędzy? Pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 sierpień 2018 - 9:42
Nie znam tego preparatu, ale najlepszy na dostarczenie Omega 3 jest olej lniany.
Odpowiedz
XxXDodano:  27 sierpień 2018 - 23:13
Gosiu mogłabyś podpowiedzieć co należy jeść o danej porze dnia ? Chodzi mi o to co z czym łączyć rano przy śniadaniu, kiedy białko i z czym itd ??? Wiem, że pytanie jest banalne dla Cb, ale w Internet jest raczej mało wiarygodnym źródłem wiedzy... Pozdrawiam 😀
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  29 sierpień 2018 - 8:07
Nie ma uniwersalnych zasad dla każdego. Można stworzyć coś uniwersalnego dla zdrowych osób, ale w dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas z czymś się zmaga. np. dla jednej osoby śniadania białkowo - tłuszczowe będę odpowiednie, dla innej osoby zdecydowanie nie.
Odpowiedz
Agnieszka Dodano:  30 sierpień 2018 - 19:15
A mnie brakuje wyczerpującej odpowiedzi na temat bielactwa. Temat przed dermatologów traktowany jako defekt kosmetyczny. Jak powinna wyglądać diagnostyka i leczenie u dziecka? Jest to choroba autoimmunologiczna czy można jakoś wspierać organizm dietą? Jak w przypadku bielactwa wygląda kwestia suplementowania wit. D?
Odpowiedz
MarzenaDodano:  25 wrzesień 2018 - 15:03
Dzień Dobry Mam pytanie. Lekarz dermatolog zdiagnozował u mnie trądzik różowaty. Zalecił stosowanie leku Soolantra wieczorem, Rozex rano. Zmiany mam na brodzie i na policzkach. Po przeczytaniu ulotki mam wątpliwości jak stosować Soolantrę cyt:\" Sposób podania. Krem należy nanieść na skórę w ilości odpowiadającej ziarnku grochu w każdej z pięciu okolic twarzy: na czoło, podbródek, nos oraz na każdy policzek. Krem należy rozprowadzić cienką warstwą na całej twarzy, unikając oczu, warg i błony śluzowej. Preparat należy stosować tylko na skórę twarzy\". Moje pytanie brzmi smarować całą twarz czy tylko zmiany? Lekarz niestety tego mi nie powiedział. Proszę o odpowiedź i z góry za nią dziękuję
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 wrzesień 2018 - 9:10
Marzeno to pytanie do lekarza.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds