Wszystko co powinnaś wiedzieć o biotynie nie tylko w kontekście skóry, włosów i paznokci

O witaminach z grupy B pisałam Wam w piątek. Wiecie już jak są ważne i dlaczego należy zwracać na nie baczną uwagę i bez potrzeby nie wylewać ich z wodą. Serce ściska. Kto nie czytał piątkowego wpisu, zapraszam (klik).
Pod jednym z ostatnich postów pytałyście o reklamowany preparat na włosy z biotyną w składzie. Nie znam tego specyfiku, ale dziewczyny w komentarzach chwaliły za skuteczność. Postanowiłam więc opisać Wam szerzej biotynę ponieważ włosy i paznokcie to tylko wierzchołek góry lodowej. Biotyna ma szereg innych, cudownych właściwości o których warto wiedzieć.

Biotyna czyli witamina B7 lub H to koenzym. Co to znaczy? To znaczy że inne enzymy należące do grupy tzw. karboksylaz biotynozależnych nie mogą prawidłowo katalizować reakcji jeśli biotyny jest za mało. Biotyna bierze udział w syntezie i rozkładzie aminokwasów, cukrów i kwasów tłuszczowych. Sama syntetyzowana jest przez florę bakteryjną jelit co ma kluczowe znaczenie jeśli występują u Ciebie objawy niedoboru biotyny a przeprowadzałaś ostatnimi czasy kurację antybiotykami lub stosujesz dietę bogatą w węglowodany oczyszczone.

Biotyna wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Warto wiedzieć że:

 • zawiera cząsteczki siarki potrzebnej do budowy keratyny będącej budulcem włosów i paznokci.
 • wspomaga proces różnicowania się komórek naskórka, włosów i paznokci.
 • opóźnia proces siwienia włosów.
 • wpływa na stan skóry.
 • hamuje nadmierną aktywność gruczołów łojowych. Pomaga przy trądziku, przetłuszczających się włosach, nadmiernej potliwości i problemach z łojotokiem. 
 • stabilizuje poziom glukozy we krwi. Zwiększa wrażliwość tkanek na insulnę. To bardzo ważne przy cukrzycy i insulinooporności, ale i dla osób na dietach redukcyjnych oraz chorujących na niedoczynność tarczycy .  
 • wpływa na stan emocjonalny. Witamina B7 plus D3 to najlepsze antydepresanty 😉 Jeśli problem dotyczy Ciebie polecam ten duet.
 • regulując metabolizm glukozy przyspiesza przemianę materii.
 • wzmacnia mięśnie, stawy, zapobiega drżeniom mięśni i drętwieniom kończyn.  
 • wspomaga pracę tarczycy,
 • wspomaga pracę trzustki,
 • wraz z witaminą K bierze również udział w tworzeniu protrombiny, związku odgrywającego ważną rolę w procesie krzepnięcia krwi.

Zapotrzebowanie na biotynę wzrasta w sytuacjach stresowych. Pamiętacie co pisałam Wam w piątek. Jak poprzez tempo życia wtłaczani jesteśmy w spiralę stresu. Wówczas aby walczyć o homeostazę niepotrzebnie tracimy wiele witamin i minerałów. Wiedzcie też że biotyna nie wchłania się ani przez skórę, ani przez włosy więc wszelkie preparaty do stosowania zewnętrznie wzbogacone biotyną to wyrzucenie pieniędzy.

Jak objawia się niedobór biotyny? 

 • sennością.
 • apatią.
 • drętwieniem stóp i dłoni.
 • wypadającymi i kruchymi włosami.
 • rozdwajającymi się paznokciami.
 • łojotokiem.
 • trądzikiem.

Najwięcej biotyny znajdziemy w wątróbce, drożdżach,  żółtku jaja, soji i soczewicy.  Jest też w nabiale, rybach, niektórych owocach i warzywach ale odpowiednią jej ilość zapewnimy sobie spożywając kasze. Dlaczego? Ponieważ biotyna syntetyzowana w jelicie potrzebuje flory jelitowej. A flora jelitowa potrzebuje błonnika ponieważ jest on podłożem do rozwoju bakterii acydofilnych. Jedzcie więc kasze i cieszcie się i piękną skórą, pięknymi włosami, paznokciami i szybkim tempem przemian metabolicznych.  

54 komentarze

DominikaDodano:  17 Lipiec 2017 - 9:04
A czy warto suplementować dodatkowo, jeśli na co dzień jem kasze i bardzo dużo warzyw? (mam niedoczynność tarczycy). Czy podczas kuracji ziemią okrzemkową można robić sobie słodką niedzielę? Czy wystrzegać się wszelkiego typu słodyczy wtedy? :)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 13:55
1- wówczas nie ma potrzeby, 2- tak
Odpowiedz
ArletaDodano:  17 Lipiec 2017 - 9:16
chciałabym jeść kasze, ale mam po ich zjedzeniu ból głowy;((( czy ktoś zmaga się z podobnymi objawami?
OlaDodano:  19 Lipiec 2017 - 12:36
Tak, ja mam ból głowy po kaszach i co do zasady po wszystkim co ma wysoki indeks glikemiczny. Przejście na dietę nisko i średnio glikemiczną rozwiązało problem ale nie wyeliminowało przyczyny, która dalej pozostaje nieznana. Jakiś czas temu zdiagnozowano u mnie reaktywną hipoglikemię poposiłkową.
OlaDodano:  19 Lipiec 2017 - 12:42
Tak, ja mam ból głowy po kaszach i co do zasady po wszystkim co ma wysoki indeks glikemiczny. Przejście na dietę nisko i średnio glikemiczną rozwiązało problem ale nie wyeliminowało przyczyny, która dalej pozostaje nieznana. Jakiś czas temu zdiagnozowano u mnie reaktywną hipoglikemię poposiłkową.
Odpowiedz
ArletaDodano:  17 Lipiec 2017 - 9:18
chciałabym spytać o kwas fitynowy? Czy nie blokuje on przyswajalność witamin z kasz???
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 13:55
Nie.
Odpowiedz
AniaDodano:  17 Lipiec 2017 - 9:22
Czy możliwe, że przez branie biotyny (ok.1,5mca) poziom tsh drastycznie wzrósł? Chodzi o niedoczynność tarczycy.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 13:54
Nie sądzę.
OlaDodano:  28 Luty 2018 - 21:47
Jak najbardziej jest to możliwe, przyjmowanie preparatów zawierających biotynę (witaminę H), może wpływać na wyniki oznaczeń TSH i FT4 i przez to nasuwać podejrzenie nadczynności tarczycy.
Odpowiedz
AsiaDodano:  17 Lipiec 2017 - 9:59
Gosiu a czy biotynę można przyjmować jeśli się karmi piersią?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 13:54
Tak.
Odpowiedz
KarolinaDodano:  17 Lipiec 2017 - 10:27
Chciałabym wiedzieć co zatem kupić ale lek a nie suplement. Proszę o radę.
mgr farmacji ;)Dodano:  21 Lipiec 2017 - 16:46
Lekiem jest Biotebal, warto pobrać min. 3 miesiące
Odpowiedz
BeataDodano:  17 Lipiec 2017 - 11:00
Małgosiu, na początku lipca wysłałam do Ciebie formularz z zamówieniem diety i do tej pory nie dostałam potwierdzenia. Wysłać go jeszcze raz?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 13:57
Napisz mi z jakiego maila wysyłałaś. Ja tego maila nie opublikuję a sprawdzę i napiszę do Ciebie ale wysyłając formularz na diety@ musisz otrzymać potwierdzenie. Sprawdź w spamie.
Odpowiedz
DorotaDodano:  17 Lipiec 2017 - 12:03
A co z przygotowywaniem posiłków w tym kasz dzień wcześniej? Do pracy biorę posiłki w pudełkach i na miejscu podgrzewam je w firmowej mikrofali. Przy wstawaniu o 5.30 i pracy po 10h-12h to jedyny sposób by jeść rozsądnie ale czy nie ma zbyt dużego ubytku m.in. biotyny przy jedzeniu czegoś po min. 12h od przygotowania?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 13:59
Najwięcej wartości ma żywność przygotowana na świeżo. To nie ulega żadnej wątpliwości. Posiłki przygotowane dzień wcześniej i odgrzane tracą ok. 25 - 30 % wartości ale czasem nie ma innego wyjścia.
Odpowiedz
KadazuDodano:  17 Lipiec 2017 - 12:37
Witam serdecznie Małgosiu. Dziękuję za ten wpis, ponieważ biotyna jest obecnie bardzo popularnym składnikiem głośno reklamowanych suplementów diety. Ja jestem pracownikiem największej w Polsce firmy farmaceutycznej, sama oznaczam zawartość biotyny w wytwarzanym w naszej firmie preparacie. Posiadam też dość dużą wiedzę dotyczącą suplementów diety i obowiązujących w Polsce przepisów prawnych dotyczących sposobu ich wytwarzaniem, wprowadzania na rynek, przeprowadzania badań kontroli jakości, co ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo konsumentów. Dlatego chcę zaapelować do konsumentów suplementów diety, żeby kupowali wyłącznie produkty z dobrych, znanych na rynku firm farmaceutycznych. W przypadku tylko takich producentów możemy mieć pewność, że skład produktu jest zgodny z zadeklarowanym na opakowaniu i jego jakość nie zagraża naszemu zdrowiu. Nie kupujcie suplementów diety od przypadkowego producenta i jeśli na opakowaniu podana jest tylko informacja o dystrybutorze!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 13:53
Napisz do mnie proszę na adres qchenneinspiracje@gmail.com Miałabym kilka pytań do Ciebie, jestem pewna że czytelnicy także byliby zainteresowani.
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  17 Lipiec 2017 - 13:32
Gosiu, Dziękuję za super merytoryczne informacje jak żyć 😉 ostatnio pani dermatolog mi powiedziała, że branie preparatów na włosy, skórę i paznokcie nasilają trądzik (w odniesieniu jedynie do tabletek, nie do naturalnych źródeł witamin). Spotkałaś się kiedyś z taką teorią i zgadzasz się z nią? Pozdrawiam!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 13:50
Nie zgadzam się z tą teorią. To są kwestie bardzo indywidualne.
Odpowiedz
Kasia Dodano:  17 Lipiec 2017 - 13:38
Nie wiem, o jaki reklamowany produkt chodzi, ale skuteczność działania biotyny mogę w 100% potwierdzić. Przyjmuję 5 mg na dobę + 2000 I.E. vitaminy D3 i zdecydowanie lepiej znoszę stresujące okresy w życiu. Nie powiem, że włosy całkowicie przestały mi lecieć, ale widzę poprawę. Poza tym rosną szybciej (paznokcie również). Wpływu na cerę nie zauważyłam, ale to może dlatego, że nie sprawia mi ona problemów.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 13:49
Chodzi o Biotebal. Ja nie używałam ale dziewczyny mocno polecały. Tam też jest 5 mg w tabletce.
Odpowiedz
agataDodano:  17 Lipiec 2017 - 14:47
Wspaniały artykuł Pani Małgosiu. Ostatnio mamy z mężem dosyć stresujący czas,wiec mimo jedzenia sporej ilości kasz i warzyw chyba zakupię jakiś suplement. Oczywiście jak radziła jedna z czytelniczek trzeba czytać etykiety i nie kupować byle czego. Korzystając z okazji mam pytanie. Czy przy candidzie można jeść pestki moreli?2 dziennie Pozdrawiam ze słonecznych kaszub Agata
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 17:26
Tak. Przy Candidzie jak najbardziej.
Odpowiedz
AniaDodano:  17 Lipiec 2017 - 15:06
Cześć Gosiu. Mam dość nietypowe pytanie. Czy to możliwe, że przy wzdęciu,gazach(ból podbrzusza), waga wskazuje więcej?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 17:25
Oczywiście.
Odpowiedz
We mgleDodano:  17 Lipiec 2017 - 15:34
Małgosiu, a czy masz jakąś radę na nasilanie się trądziku po słońcu? Dużo pływam w lecie i mimo stosowania wysokich filtrów co roku ląduję u dermatologa. Czy jedzenie słodyczy może mieć z tym związek?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 17:25
Trądzik po słońcu to normalna sprawa. Przesuszona skóra zwiększa wydzielanie sebum. Wiem że osoby z trądzikiem celowo wystawiają się na słońce w celu wysuszenia skóry ale to chwilowa poprawa.
Odpowiedz
ELADodano:  17 Lipiec 2017 - 15:56
Mam problemy z trądzikiem. Ostatnio bardziej świadomie zajmuję się pielęgnacją i odżywianiem. Nabiał ograniczyłam (czasem odrobinka mleka czy jorurtu w sosie czosnkowym ale to duzo mniej niz kiedys bo nie jem serow), jem kasze, ziemniaki, owsianke na wodzie z odrobina miodu i siemieniem lnianym, pieczywo graham, duzo warzyw z ogrodka, swiezych owocow(porzeczki, wisnie, mirabelki) uzywam zdrowych tluszczy, pije sporo wody. Słodycze czasem sie zdarzają ale staram sie wybierac te \'zdrowsze\' wersje (gorzka czekolada, budyn jaglany, domowe ciasta) czytam wiele artykułów na temat trądziku, do dermatologa ide w sierpniu, a poki co chce probować sama trochę złagodzić objawy. podejrzewam, ze jest to tradzik hormonalny, bo moj cykl miesiaczkowy uległ skróceniu (21-23 dni) ale jest teraz reguralny. Chciałam zapytać co Pani myśli o piciu mięty pieprzowej na zmniejszenie poziomu androgenów i nadmiernego owłosienia? Może pomóc w walce z niedoskonałościami cery?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 17:22
Nie sądzę aby dała jakieś spektakularne efekty. Bardziej o działanie oczyszczające tu chodzi poprzez detoksykację.
OlaDodano:  17 Lipiec 2017 - 21:47
Mięta zielona (Mentha spicata) ma udowodniony wpływ na obniżenie poziomu testosteronu u kobiet. Podobno herbata zielona (dobrej jakości) także, alena ten tematnie czytałam aż tyle;) Pozdrawiam
AndżelikaDodano:  19 Lipiec 2017 - 17:54
Tak jak napisała Ola- mięta zielona \"spicata\" obniża testosteron. U mnie znacznie zmniejszyła trądzik, który nasilił się po odstawieniu antykoncepcji. Bardzo polecam. Niestety ten rodzaj miety jest trudno dostepny stacjonarnie- lepiej kupić on line
Odpowiedz
JoannaDodano:  17 Lipiec 2017 - 16:21
ja przyjmuje biotynę w kwasie R alfa-liponowym. Słyszałam ze to bardzo dobre połączenie. Plus do tego wit D. Ashwaganda i probiotyki. Ale stres niestety ma nade mną przewagę mimo tego, choć może za krótko przyjmuje te suplementy aby widzieć efekty.
Odpowiedz
EwaDodano:  17 Lipiec 2017 - 16:24
Pani Małgosiu, a co Pani sądzi o inozytolu? Jako czynniku wspomagającym odchudzanie?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 17:21
To witamina B8. Jak wszystkie witaminy z grupy B, pomocna.
Odpowiedz
AniaDodano:  17 Lipiec 2017 - 19:35
Gosiu, właśnie zrobiłam Twoją zapiekankę (ostatni przepis), jest boska. Dziękuję.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 21:53
Bardzo się cieszę.
Odpowiedz
EwaDodano:  17 Lipiec 2017 - 20:24
Małgosiu, 3 mies.jak jestem na diecie eliminacyjnej(pszenica,żyto,kukurydza, nabiał i drożdże -lekka nietolerancja) Od dłuższego czasu mam obniżony poziom leukocytow było ok.3100 a dzisiaj już 2800. Czy dieta może być po części przyczyną tego spadku? Jak naturalnie można podnieść ich poziom? Masz może w planach jakiś post na ten temat? Dziękuję za Twoją pracę.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 21:52
Nie wiem co to za dieta i co zawiera więc nie umiem odpowiedzieć co może być przyczyną. Odpowiedzieć może na to hematolog "rozbierając krwinkę na czynniki pierwsze". Wówczas ustali przyczynę. Ale zanim, trzeba spojrzeć na inne parametry wyników krwi czy np. nie pokazują jakiegoś stanu zapalnego w organizmie. Wyniki powinien zobaczyć lekarz i zestawić wszystko razem ze sobą.
Odpowiedz
EmiliaDodano:  17 Lipiec 2017 - 21:12
Witam Małgosiu.Chciałam zamówić u Ciebie dietę dla mamy, której dolega kilka chorób:cukrzyca, RZS, zapalenie trzustki.Rozumiem, że wszystkie te choroby wpisuje w formularz?Czy cena za tą dietę będzie(ze względu na te choroby) wyższa np, 3 razy 250 (czyli 750 zł)? Bardzo proszę o odpowiedź
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  17 Lipiec 2017 - 21:50
Tak. Wszystkie choroby wpisujesz w formularzu. Cena nie mnoży się. W tym przypadku wyniesie ok. 300 zł.
Odpowiedz
AgaDodano:  18 Lipiec 2017 - 8:30
Małgosiu kiedy wstawisz przepis na zapiekanki warzywne dla dzieci?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  18 Lipiec 2017 - 20:24
Niebawem.
Odpowiedz
AnetaDodano:  18 Lipiec 2017 - 12:50
Czy będzie post o łysieniu androgenowym oraz o DHT i naturalnych blokerach?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  18 Lipiec 2017 - 20:23
tak
Odpowiedz
ElaDodano:  18 Lipiec 2017 - 14:44
Czy niedobory jodu mogą wpływać na hormony i wywoływać tradzik? I czy to prawda że picie wody z kranu zmniejsza wchłanianie tego pierwiastka? Podejrzewam u siebie niedobory, chociaż nie jest to podparte badaniami ale mam problemy z koncentracja, ciągle jestem zmęczona a spie nawet 9-10h. Jem mało owoców morza ale czytałam że jest go dużo w sałacie, pomidorach, kukurydzy a te warzywa często goszczą na moim stole. Zastanawiam się nad suplementacja w miarę naturalną. Czy np woda wysokozmineralizowana może pomoc na moje wieczne zmęczenie?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  18 Lipiec 2017 - 20:22
1- odpowiedź na to pytanie nie jest oczywista ponieważ niedobór jodu wpływają na tarczycę a ta na układ hormonalny. 2 - nie Jeśli chodzi o problemy z koncentracją to bez badań i wywiadu (rozmowy z Tobą)nie odpowiem jednoznacznie gdzie szukać przyczyny. A przyczyn może być wiele. Od tryby życia, poprzez niedobory podstawowych pierwiastków.
Odpowiedz
AgiDodano:  20 Lipiec 2017 - 10:37
Witaj Gosiu, Mam stwierdzone łysienie androgenowe-przyjmowałam już różne leki, ostatnio Spironol,niestety jestem wyjątkiem u którego powoduje on problemy żołądkowe (coś jakby zatrucie)Gdzieś od lutego włosy znowu bardziej mi wypadają,szczególnie podczas mycia. Mój dermatolog mówi, że mimo, iż leczenie jest \"szarpane\" bo ciągle coś trzeba zmieniać, bo mój organizm tego nie toleruje, to jednak w trichoskopii jest znaczna poprawa - chociaż ja powiem szczerze tego nie widzę. Ponieważ nie mogę przyjmować Spironolu,na ostatniej wizycie dostałam Finasteryd ale do rozpuszczenia i wcierania w skórę głowy. Nie wiedziałam co to jest, ale jak w domu poczytałam, to się przeraziłam - znalazłam informacje, że kobiety w wieku rozrodczym nie powinny nawet dotykać pokruszonych kawałków tego leku. Mam 32 lata, nie mam dzieci, może nie za chwilę, ale generalnie chciałabym je mieć, stąd nie wiem czy ten lek nie wpłynie na mnie jakoś negatywnie. Czy możesz coś doradzić? ostatnio zaczęłam przyjmować Biotebal
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  21 Lipiec 2017 - 9:14
Szykuję post na ten temat. Będzie niebawem.
Odpowiedz
AniaDodano:  20 Lipiec 2017 - 16:16
Małgosiu, od jakiegoś czasu po wpływem emocji/wypitego alkoholu wyskakują mi czerwone plamy na dekolcie i szyji. Mam cere naczynkową,ale taka reakcja jest od niedawna. Napisz proszę czy wiesz co może na to pomóc i jak wzmocnić naczynka od wewnątrz, może jakieś kosmetyki?
BeaDodano:  27 Lipiec 2017 - 14:45
Naczynka od wewnątrz wzmacnia rutyna. Jest ona w albedo - biała, wewnętrzna warstwa skórki owoców cytrusowych, a z tabletek np w rutinoscorbinie
Odpowiedz
Co oferuję?
img1
ZAMÓW DIETĘ INDYWIDUALNĄ
ZAMÓW
img1
MOJA KSIĄŻKA
165 przepisów, dzięki którym pokochasz gotowanie
oraz porady żywieniowe
ZAMÓW
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Produkty bezglutenowe, makarony proteinowe, zimnotłoczone oleje, zioła, superfoods i wiele innych
CZYTAJ WIĘCEJ
Facebook
O mnie
USER IMG
Małgosia
Qchenne Inspiracje
Prywatnie: mężatka, mama dwójki dzieci.
Zawodowo: dietetyk, doradca żywieniowy, specjalizujący się w dietoterapii i racjonalnej redukcji masy ciała bez efektu jojo.
JESTEŚ TYM, CO JESZ - w to wierzę i to promuję!
Kluczem do zdrowia i szczupłej sylwetki jest właściwe odżywianie (70%) i aktywny tryb życia (30%) . Udowadniam, że zdrowe jedzenie to smaczne jedzenie, a odżywiając się według określonych reguł i ruszając się na co dzień, nie będziemy mieli kłopotów z wagą. Właściwie dopasowane odżywianie (dieta) to także najlepsze lekarstwo w chorobach współczesnej cywilizacji.
Szukasz pomysłu na prezent?
PRZEJDŹ DO SKLEPU