fbpx
Zespół jelita drażliwego (IBS – zaparcia spastyczne) – „dlaczego szkodzi mi zdrowa dieta, a łagodzi dolegliwości to czego jeść nie powinnam”?

Dlaczego szkodzi mi zdrowa dieta, a łagodzi dolegliwości to czego jeść nie powinnam?

Takie pytanie zadała mi jedna z czytelniczek cierpiąca na zespół jelita drażliwego i zaparcia spastyczne. Zauważyła że będąc na zdrowej diecie redukcyjnej, objawy IBS nasilają się, a mijają kiedy dieta obfituje w białe bułki i biały makaron. To można by rzec swego rodzaju błędne koło ponieważ biały makaron i bułki czyli produkty o wysokim indeksie glikemicznym podwyższając poziom glukozy i insuliny po posiłku nie sprzyjają przecież ani redukcji masy ciała, ani utrzymaniu szczupłej sylwetki. Co zrobić w takiej sytuacji? Pogodzić się z kilkoma nadprogramowymi kilogramami, czy może zaakceptować wzdęcia i bóle brzucha powodowane zaparciami?
Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie trzeba wiedzieć czym jest IBS i na czym polega jego specyfika.
Zespół jelita drażliwego (colon irritabile) w skrócie IBS, to choroba przewlekła, idiopatyczna, bardzo uciążliwa i ciężka do zdiagnozowania.

IBS – choroba idiopatyczna

Czym jest choroba idiopatyczna? To choroba której przyczyn nie sposób jednoznacznie ustalić. W przypadku zespołu jelita drażliwego nazywanego nerwicą jelit, objawy nasilają się głównie pod wpływem emocji i stresu ponieważ mózg i jelita połączone są ze sobą przez włókna nerwowe, które kontrolują automatyczną czynność mięśniówki jelit. Z uwagi na mnogość symptomów, zdiagnozowanie IBS jest dość trudne. Najczęściej mowa o zaburzeniach rytmu wypróżnień (biegunka, zaparcia), ostrych, także kłujących bólach brzucha, wzdęciach, gazach, uczuciu przelewania/bulgotania w jelitach. Nie ma badań, które pozwolą lekarzowi jednoznacznie stwierdzić, że mowa o IBS. Nie ma leków za pomocą których trwale pozbędziemy się dokuczliwych dolegliwości. Diagnoza stawiana jest na podstawie rzetelnie przeprowadzonego wywiadu bazującego przede wszystkim na obserwacji własnego organizmu przez chorego. Leczenie polega na stosowaniu uspokajającej przewód pokarmowy diety oraz w szczególności pracy nad radzeniem sobie z emocjami (techniki relaksacyjne). 

Objawy to najczęściej:

  • biegunka występująca najczęściej w godzinach rannych.
  • ostre, kłujące, skurczowe bóle brzucha występujące bezpośrednio lub godzinę, dwie po spożyciu posiłku (bóle przechodzą po wypróżnieniu).
  • gazy i uczucie przelewania/bulgotania w jelitach.
  • gazy z odbijaniem.
  • wzdęcia.
  • kłucie w jelitach.
  • zaparcia na zmianę z biegunką.
  • bóle głowy.
  • zgaga.

Co wywołuje reakcję?

Nie można jednoznacznie powiedzieć co szkodzi ponieważ to co szkodzi jednej osobie, nie wywoła reakcji u innej. Mało tego, to co zaszkodzi Ci przed wyjściem do pracy czy na ważne spotkanie, nie zaszkodzi Ci jeśli zjesz to na obiad po którym planujesz siestę w domu. Osoby chorujące na IBS na ogół nie mają problemów w weekendy, na urlopie czy wieczorami kiedy siedzą w domu. Problemy pojawiają się rano przed wyjściem do pracy, randką czy innym ważnym spotkaniem.

Nieprawidłowe skurcze jelit

U zdrowej osoby za sprawą perystaltyki jelit czyli naprzemiennego kurczenia się i rozkurczania mięśniówki jelit, treść pokarmowa przesuwa się z żołądka przez jelito cienkie, aż do jelita grubego. To proces który odbywa się bez naszego udziału. Możemy spokojnie sobie pracować, a jelita wykonują swoja pracę. W przypadku IBS w sytuacji stresowej mięśnie gładkie albo kurczą się i rozkurczają za szybko i zbyt intensywnie, albo za wolno.

Zaparcia spastyczne

W zaparciowej formie IBS powinniśmy zastosować dietę wysokobłonnikową, aby wypełnić jelita i tym samym zmniejszyć skurcze. Osoba pytająca ma jednak zaparcia spastyczne w przypadku których postępujemy zupełnie inaczej. 

Zaparcia spastyczne to sytuacja w której w wyniku nadmiernej perystaltyki jelit dochodzi albo do nadmiernych skurczy w jednym kierunku i zwrotu w drugim, albo do zwiększonego napięcia ścian jelita grubego, albo/i upośledzenia odruchu defekacyjnego. Wówczas masy kałowe nie są w stanie przedostać się przez non stop skurczone jelito. Nie wolno dopuszczać do sytuacji w której zaparcia utrzymują się do pięciu dni i powyżej ponieważ zatrzymane masy kałowe będę podrażniać błonę śluzową jelita.  

U pytającej pomogła dieta obfitująca w oczyszczone węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym. Czy to dobre rozwiązanie? Niestety połowicznie. Owszem, nastąpiła poprawa, dolegliwości ustąpiły, ale po posiłkach rośnie poziom glukozy i insuliny we krwi, a w dłuższej perspektywie wzrośnie i masa ciała. Wzrasta także ryzyko cukrzycy i insulinooporności w przyszłości jeśli taką dietą będziemy redukować dolegliwości. Organizm nie jest też należycie odżywiony.
Dlaczego taka dieta spowodowała ustąpienie dolegliwości? Ponieważ nie zawierała błonnika. W przypadku IBS typ zatarciowy – zaparcia spastyczne, rodzaj i forma podania błonnika ma znaczenie kluczowe. Jednak wcale nie musimy rezygnować z warzyw i owoców oraz godzić się na ustąpienie objawów choroby kosztem otyłości.

Pytania które pojawiają się w przypadku diety w IBS, zaparcia spastyczne to?

W jakiej formie jeść warzywa?

Najlepiej w formie gotowanej lub podgotowanej. Zupy, lecza, przeciery warzywne, warzywa gotowane na parze, warzywa blanszowane. Koniecznie w towarzystwie tłuszczu np. oliwy, klarowanego masła, kawałków awokado. Warzywa typu brokuł czy kalafior gotuj na parze zawsze z uchyloną pokrywką.  

Czy muszę całkowicie zrezygnować z surówek które lubię?

Nie, ale warzywa na surówkę muszą być starte na bardzo drobnej tarce.

Czy można jeść surowe owoce?

Tak, ale zawsze w formie rozdrobnionej aby jak najbardziej rozdrobnić włókna błonnika. Polecam siekanie w malakserze, zblendowane na koktajl czy mus.

Jakie kasze będą dla mnie najlepsze?

Jęczmienna, bulgur, jaglana, komosa ryżowa.

Jaki ryż?

Basmati, zwykły biały, jaśminowy.

Jakie pieczywo?

Graham, orkiszowe, żytnie ale miękkie, bez ziaren.

Czy muszę jeść tylko biały makaron? Nie mogę ciemnego?

Można jeść makaron z pełnego ziarna ale wtedy, kiedy stanowi jedynie 25% zawartości talerza a 50% jego zawartości stanowią gotowane warzywa.

Czy można jeść nabiał?

Tak, ale w małych ilościach. Najlepiej w formie jogurtu naturalnego lub chudego twarogu. Nie wolno jeść tłustych żółtych serów, serów topionych czy typu oscypek.

A co z mięsem?

Chudy drób i chude mięsa gotowane lub duszone będą odpowiednie.

Czy mogę gotować zupy na wywarze mięsnym?

Tak. Wszelkie rosoły, zupy na skrzydełkach kurczaka, mięsne galarety będą odpowiednie.

Co należy wykluczyć?

Gruboziarniste pieczywo (twarde), gruboziarniste kasze, tłuste mięsa (kaczka, wieprzowina), kiełbasy, mięsne konserwy, parówki, tłuste wędliny, potrawy słone, słodycze, pikantne, mocno przyprawione, alkohol, jaja na twardo (na miękko i w formie luźnej jajecznicy można). Warzywa i owoce należy zawsze obierać ze skory i kroić na małe kawałki.

Zalecenia

Rano na czczo wypij szklankę ciepłej wody. To pobudzi jelita do pracy.  Jedz powoli, bez pośpiechu, dokładnie rozgryzając i przeżuwając pokarm (węglowodany trawione są już w jamie ustnej). Jedz małe porcje, ale często, regularnie. Regularność posiłków pozwala zachować regularność pobudzania jelit do pracy. Od stołu wstawaj z niedosytem. Nie wolno przepełniać żołądka. Pokarm ma być trawiony w małych porcjach, powoli. Należy unikać mocnej kawy, mocnej herbaty, napojów słodzonych, gazowanych. Ostrożne z solą. Sól zatrzymuje wodę co potęguje zaparcia. Nie powinno się solić więcej niż 6 gramów na dobę.
Pracuj nad emocjami. Kwestie emocjonalne mają tu znaczenie kluczowe. Napięcie, zdenerwowanie, stres, lęki, będą nasilały problemy z odruchami defekacyjnymi.

Polecam do poczytania:

  • Historia Wewnetrzna, G.Enders,
  • Zespół Jelita Nadwrażliwego, M.Jarosz, J.Dzieniszewski,
  • Kupa szczęścia, A.Shulte
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dieta anti–aging. Część 2

Dzisiejszy wpis jest kolejnym w cyklu Dieta anti – aging (czytaj pierwszy wpis). W poprzednim wpisie szczegółowo wyjaśniłam Wam dlaczego Czytaj dalej

Ksylitol i Erytrytol! Alkohole cukrowe, czyli substancje, które nie podnoszą poziomu glukozy i insuliny we krwi. Doskonałe zamienniki cukru!
Ksylitol i Erytrytol Alkohole cukrowe

Nowe przepisy dotyczące ilości cukru i soli w produktach ze szkolnych sklepików oraz potrawach ze szkolnych stołówek udowodniły, jak duży Czytaj dalej

Kolejna dieta i znów nie dałaś rady? Sprawdź dlaczego.

Szczupła na wiosnę, na wakacje, na ślub brata, na wyjazd, na sylwestra ……. na coś tam. Dobrze znasz ten schemat. Czytaj dalej

Ograniczasz spożycie mięsa? Jesteś na diecie wegetariańskiej? Sprawdź co i jak jeść, aby ustrzec się niedoborów żelaza.
żelazo w diecie wegańskiej

Coraz więcej osób ogranicza spożycie mięsa. Osobiście bardzo się z tego cieszę ponieważ jemy go zdecydowanie za dużo. Czy naprawdę Czytaj dalej

143 komentarze

agnieszkaDodano:  25 październik 2017 - 8:59
Małgosiu, moja mama ma powiększoną wątrobę. Jest po salmonelli, ma duże zaparcia. Lekarz powiedział, że trzeba wątrobę zregenerować i wypisał tabletki. Bardzo drogie zresztą. Mama już chce kupować. Ja uważam, że najpierw powinna zmienić dietę i chociaż zacząć jeść lekkostrawnie. Możesz podpowiedzieć co mama powinna wykluczyć oprócz smażonego? Mówiłam mamie, żeby wzięła skierowanie na próby wątrobowe, ale ten lekarz twierdzi, że nie ma potrzeby. Może powinna pójść prywatnie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 9:05
Agnieszko odsyłam do posta o diecie przy chorej wątrobie. Niech mama pije 125 ml naparu z kwiatostanu kocanki dwa razy dziennie. To pomoże. Kocanka jest świetna.
stała czytelniczka Dodano:  19 czerwiec 2018 - 13:20
Gosiu mogłabyś podać linka do postu o chorej wątrobie . A tak w ogóle fajnie by było gdybyś w swoich poradach \"proszę przeczytać posta o..\" wklejała odnośniki- będzie łatwiej do nich trafić . A tak latam po tych artykułach i trudno mi jest odszukać . Pozdrawiam
Odpowiedz
MartaDodano:  25 październik 2017 - 9:04
Gosiu super tekst. Zreszta jak zawsze. Kiedy można się spodziewać artykułu o suplementacji jodu i o diecie przy karmieniu?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 9:35
Niebawem.
Odpowiedz
BeCeDodano:  25 październik 2017 - 9:27
Małgosiu czy możesz wypowiedzieć się co w momencie gdy w stlocu pojawiają się niestrawione resztki pokarmu? Mimo zdrowej diety - stosuję rozpisana przez Ciebie. Szukałam jakiś konkretnych informacji, ale ich brak. Tobie ufam w 100% i wiem, że informacje od Ciebie będą konkretne i rzeczowe.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 9:36
To oznacza zaburzenia trawienia. Czy oprócz tego występują wzdęcia, gazy, wydęty brzuch? Jesli tak, problemem mogą być ubytki we florze jelitowej.
BeCeDodano:  25 październik 2017 - 10:16
Tak, wszystko to występuje niestety. Możemy nad tym popracować dietą? Będę Małgosiu niebawem pisała do Ciebie o nową dietę? Czy sama dieta wystarczy ?
Joanna G.Dodano:  25 październik 2017 - 13:09
Powiem, że mam podobnie, a też jestem na diecie od Ciebie. Bywa, że jest dobrze, a bywa i tak, że niedługo po jedzeniu biegnę do toalety zostawić to co przed chwilą zjadłam. A nawet jak i nie to czasami są całe kawałki jedzenia w kale. No i raz na jakiś czas jest problem w postaci boląca głowa, wzdęcia i mega senność. Pomimo branych probiotyków.
AlaDodano:  25 październik 2017 - 13:57
Małgosiu, mam dokładnie to, co opisujesz. Co można w takim razie zrobić?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 17:21
Należy odbudować florę jelitową. Niebawem będę miała świetny produkt do tego celu więc mogę wspomóc.
EDodano:  2 listopad 2017 - 14:11
A w jaki sposób odbudować tą florę jelitowa?
Odpowiedz
OlaDodano:  25 październik 2017 - 9:51
Małgosiu proszę o wskazówkę:TSH 3,1, FT3: 3,27; FT4 1,23, anty -TPO -11,47; anty-TG -14,19, usg tarczycy ok. Wczoraj byłam u endokrynologa i zdaniem lekarza jest ok tsh pow.2 to problem jeśli planuje ciąże, jak zapytałam na temat konwersji to ze o tym się dużo pisze i czyta ale nie ma znaczenia bo przeciwciała mam ujemne. Mam zbadać prolaktynę, FSH i estradiol żeby wykluczyć hiperlipoproteinemię. Dodam, że miałam badania krzywej cukrowej insulinę, żelazo itp. ale to lekarz pominął. Chcę zamówcie dietę u Ciebie ale teraz to już nie wiem czy mam coś jeszcze zbadać czy może Pani doktor ma racje?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 10:13
Olu nie udzielam porad w komentarzach. Abym mogła spojrzeć na Ciebie kompleksowo muszę mieć wszystkie wyniki badań. Napisz do mnie PRV na facebooku.
Odpowiedz
IwonaDodano:  25 październik 2017 - 9:55
artykuł godny polecenia . a czy o uchyłkach jelitowych można spodziewać się artykułu ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 10:11
Tak. Pracuję nad tym artykułem.
Odpowiedz
KatarzynaDodano:  25 październik 2017 - 10:01
Małgosiu przepraszam, że nie w temacie postu ale jestem przed wizytą u endokrynologa i chciałam zapytać jakie jeszcze powinnam zrobić badania by być w pełni przygotowaną do wizyty. Mam zrobione tsh - 2,361, ft3 - 2,57, ft4 - 0,95 i antyTPO -<28. Do tego ust tarczycy. Pan podczas robienia usg powiedział, że wyniki są dobre, a jak zaczełam mu tłumaczyć, że procentowo ft3 wynosi 14,21% a ft4 6,89% to powiedział, że wynik to wynik a nie żadne procenty i jak jest norma to znaczy, że dobrze. Obawiam się tej wizyty i chciałabym się do niej przygotować jak najlepiej. Będę wdzięczna za odpowiedź.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 10:12
Zaraz się przewrócę. Wyniki dobre jak hormony leżą. Pan od USG widać pojęcie ma ......... szkoda gadać.
KatarzynaDodano:  25 październik 2017 - 10:24
Ale zrobić jeszcze jakieś badania czy na pierwszą wizytę te wystarczą?
KatarzynaDodano:  25 październik 2017 - 11:10
A czy warto zrobić jeszcze jakieś badania przed pierwszą wizytą? Bo wizytę mam dopiero 30 więc czas jeszcze jest.
Odpowiedz
Alfreda W.Dodano:  25 październik 2017 - 10:07
Pani Małgosiu , dziękuję serdecznie za artykuł na zespół jelita drażliwego , z którym walczę od dobrych kilku lat. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 10:11
Polecam się ;)
Odpowiedz
ankaDodano:  25 październik 2017 - 10:08
Gosiu, jak zwykle rewelacyjny post!!! Mam pytanie, jaka diete stosowac po narkozie, wyciecie woreczka zolciowego, ale chodzi mi o oczyszczenie organizmu po narkozie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 10:10
Lekkostrawna. Wszystko gotowane.
IzaDodano:  25 październik 2017 - 10:28
Małgosiu mój syn ma takie same problemy z jelitami po przebytej bakterii clostridium. Jest po leczeniu probiotykami, będę mu robiła badania kontrolne. Czy może pić jakieś zioła profilaktycznie, bo obawiam się , że tak szybko jelita nie będą sprawne. Właśnie dziwiłam się dlaczego\"śmietnikowe żarcie\" tak mu służy, a moje zdrowe jedzenie nie. Jesteś skarbnicą wiedzy. Miłego dnia
Odpowiedz
PaulinaDodano:  25 październik 2017 - 10:24
Slyszalas o diecie frutarianskiej? Co o niej sadzisz? :) Sporo osób ostatnio na taka przechodzi
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 17:34
Jakakolwiek monodieta zawsze będzie szkodliwa ponieważ nie zaspokoi wszystkich wartości odżywczych.
Odpowiedz
MarysiaDodano:  25 październik 2017 - 10:29
Małgosiu, super tekst, ciesze sie, że poruszyłaś ten temat. Sama zmagam się z IBSem, ale biegunkowym. Rozwiniesz ten temat również w tym zakresie?
Odpowiedz
MigDodano:  25 październik 2017 - 10:29
Mam podobne objawy jak wspomniana Czytelniczka - po \"niezdrowym\" jest ok., po \"zdrowym\" niepożądane objawy się nasilają, dzięki za wskazówki. Niedawno zdiagnozowano u mnie nietolerancję histaminy (HIT). Przeczytałam wszystkie Twoje art., w których była wzmianka o histaminie. Czy mogłabym prosić o szczegółowe informacje na ten temat? Dziękuję i pozdrawiam
DomiDodano:  26 październik 2017 - 10:02
Jakie badania należy wykonać, żeby stwierdzić nietolerancję histaminy? Panie, które ostatnio robiły mi testy na nietolerancje pokarmowe nie wiedziały co mi odpowiedzieć..
MigDodano:  26 październik 2017 - 19:25
mialam badanie diaminoksydazy w surowicy w celu określenia ilości enzymu diaminoksydazy (DAO), który odpowiada za degradację histaminy. Po 1,5 roku blakania sie po wszelkich lekarzach, gdzie albo podejrzewali stwardnienie rozsiane, albo wysylali do poradni psychologicznej....
Odpowiedz
KlaraDodano:  25 październik 2017 - 10:45
Gosiu,a czy jelito drażliwe może mieć związek z trądzikiem ponadto na badaniu gastroskopicznym wyszły mi drobne wrzody. Trądzik mam od wieku dojrzewania, a mam już 23 lata. Zdrowa dieta,badania hormonów , wszystko w normie a trądzik dalej jest...😌 możesz mi dac jakieś porady ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 18:07
Klara przyczyną zarówno wrzodów jak i IBS w dużej mierze jest stres. Trądzik także nasila się pod wpływem stresu - jest chorobą psychosomatyczną. Jak widzisz wszystkie te trzy przypadłości mają ze sobą związek. Kluczowe u Ciebie będą techniki relaksacyjne, nauka radzenia sobie ze stresem, napięciem.
Odpowiedz
dariaDodano:  25 październik 2017 - 11:13
Czy w IO można jeść ziemniaki gotowane na parze oraz zupę z dyni według Twojego przepisu, w której przepisie kilka ziemniaków?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 17:18
Ziemniaki z pary tak, zupę z dyni max 400 ml tak.
dariaDodano:  26 październik 2017 - 9:58
dziekuję
Odpowiedz
KarolinaDodano:  25 październik 2017 - 11:26
Małgosiu, ja np mam ból w jelitach po zjedzeniu kwaśnych rzeczy. Po takich produktach zazwyczaj odwiedzam lazienkę dopiero po kilku dniach 4,5. Czy mogę coś zrobić zeby moc jesc kiszoną kapustę, kiszone ogórki bądź cytrynę? To są takie zdrowe produkty.... w zasadzie jak źle się czuje to zaczynam jesc biale pieczywo bo po tym zawsze dobrze się czuję.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 17:20
Karolina powinnaś odstawić te produkty albo jeść małe ilości w towarzystwie czegoś co jeść możesz np. kanapka z wędliną na którą reagujesz dobrze i spróbować z cienkim plasterkiem ogórka.
Odpowiedz
PatrycjaDodano:  25 październik 2017 - 11:32
Pani Małgosiu, ja natomiast pomimo zdrowej diety walczę ciągle z wydętym brzuchem. Jestem osobą szczupłą, natomiast brzuch mam jak balon :( Już sama nie wiem jakie badania powinnam zrobić albo co zmienić w diecie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 17:28
Wykluczyłaś nietolerancje pokarmowe?
Odpowiedz
AniaDodano:  25 październik 2017 - 11:39
Gosiu a co z zaburzeniami jelit przy endometriozie? Nie mogę doczekać się postu na temat tej choroby. Pozdrawiam serdecznie 😊
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 17:28
Aniu kochana będzie. Obiecuję.
AniaDodano:  25 październik 2017 - 22:05
Dziękuję 😊
Odpowiedz
PatrycjaDodano:  25 październik 2017 - 11:49
Pani Małgosiu, ja natomiast pomimo zdrowej diety walczę ciągle z wydętym brzuchem. Jestem osobą szczupłą, natomiast brzuch mam jak balon :( Już sama nie wiem jakie badania powinnam zrobić albo co zmienić w diecie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 18:08
Przede wszystkim wykluczyć nietolerancje pokarmowe.
Odpowiedz
KamilaDodano:  25 październik 2017 - 11:53
Świetny wpis,cała prawda. Zmagam się z IBS od 5 lat (wersja biegunkowa:( )
Odpowiedz
KamilaDodano:  25 październik 2017 - 11:58
Świetny wpis,cała prawda. Zmagam się z IBS od 5 lat (wersja biegunkowa:( )
Odpowiedz
IrenaDodano:  25 październik 2017 - 12:03
Gosiu, co z forma zaparciowo-biegunkowa jelita drazliwego. Mam na zmiane obie formy i niestety ciezko sobie z nimi poradzic. Czy bedzie post o tym rodzajuIBS? Dziekuje Irena
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 17:28
Będzie post.
Odpowiedz
KamilaDodano:  25 październik 2017 - 12:05
Witaj Gosiu. Mam pytanie dotyczące gorzkich pestek moreli. Pisałaś kiedyś tekst ze wraz z mężem je spożywacie, czy dalej to praktykujecie i czy dalej to polecasz? W sieci pojawia się dużo sprzecznych informacji, np. O ich szkodliwym działaniu nawet przy dawkach 1-2 pestek dziennie. I chciałbym poznać jeszcze Twoja opinie na temat spożywania mielonego ostropestu plamistego. Pozdrawiam :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 18:10
Tak stosujemy dalej ale miesięczną kurację raz na rok.
Odpowiedz
AgaDodano:  25 październik 2017 - 13:01
Gosiu, a jak ktoś ma odwrotnie? Gdy owoce i warzywa działają zbyt przeczyszczająco? Plus lekkie bóle brzucha i gazy?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 17:28
Trzeba zmniejszyć ich ilość i połączyć z tłuszczem np. orzechami ale zmielonymi.
Odpowiedz
MagdaDodano:  25 październik 2017 - 13:50
Gosiu, może nie w temacie ale chciałam prosić o poradę: 1. czy można zapiekać warzywa typu marchewka, bataty, dynia, buraczki w piekarniku w naczyniu żaroodpornym w marynacie sporządzonej z oliwy z oliwek ekstra vergine i ziół (jeżeli tak to do jakiej temperatury?, taką oliwę posiadam a nie chcę kupować specjalnie rafinowanej). 2. czy można zapiekać te same warzywa sote, tj. bez żadnego ich natłuszczania, czy się nie spalą? (chciałam zapiekać w naczyniu żaroodpornym - nie w foli aluminiowej i bez zawijania w papier do pieczenia). Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 17:26
1- można ale szkoda takiej oliwy, 2- wysuszą się i smak już będzie nie ten,
MagdaDodano:  26 październik 2017 - 14:41
Małgosiu, jeżeli można na oliwie z pierwszego tłoczenia to do jakiej temperatury mogę zapiekać warzywa aby nie wykształciły się rakotwórcze związki i jak maksymalnie długo można zapiekać takie warzywa?
Odpowiedz
:)Dodano:  25 październik 2017 - 14:05
A dieta FOODMAP? Zaczyna się ostatnio mówić o tym a australijscy naukowcy ponoć prężnie cały czas pracują
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 17:22
To kwestia bardzo indywidualna.
Odpowiedz
MałgosiaDodano:  25 październik 2017 - 14:27
Małgosiu, czy zespół jelita drażliwego może dotyczyć również dzieci? Od kilku lat próbuję zdiagnozować moją córkę (obecnie 12 lat), która bardzo często ma biegunki (zaparcia nie miała nigdy). Pojawiają się u Niej najczęściej dwa pierwsze z wymienionych przez Ciebie objawów. Objawy nasilają się zwykle jesienią (wrzesień-listopad). Wyniki podstawowe ma poprawne, pasożytów nie ma, USG jamy brzusznej wyszło prawidłowo, nietolerancji pokarmowych nie ma (sprawdzałam testem od Ciebie). Atak pojawia się \"znikąd\" - nie ma jakiś przesłanek nerwicowych, córka lubi szkołę, jest śmiałym i pogodnym dzieckiem, więc ciężko mi doszukiwać się podłoża nerwicowego ... Powiem Ci, że chwilami ręce opadają, bo nie wiem jak córce pomóc. Np. wczoraj z rana po obudzeniu powiedziała, że brzuch boli i zanim wyszłam do pracy (około 40 minut) 4 razy była w toalecie. W ciągu następnych ok. dwóch godzin kolejne 3 razy. Podaję laremid, probiotyk i elektrolity bo szybko się odwadnia. Masz może jakiś pomysł ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 17:25
Czy reakcje o których piszesz mają związek z jakimś konkretnym pokarmem, czy obojętnie co córka zje jest taki efekt? Czy brzuch boli na czczo czy po posiłku ?
MałgosiaDodano:  25 październik 2017 - 21:54
Najczęściej boli na czczo, ujawnia się zaraz po obudzeniu. Nie kojarzę objawów ze zjedzeniem konkretnych potraw, chociaż jakiś czas temu córka zaobserwowała, że boli Ją po zjedzeniu makaronu z sosem mięsnym. Takiego zestawu teraz unikamy.
Odpowiedz
AnnaDodano:  25 październik 2017 - 15:52
Małgosiu, czy problem pt. cokolwiek zjem, to mnie wzdyma, to też problem drażliwych jelit? Od jakiegoś czasu (jakie 3-4 tygodnie) mam tak, że wstaję rano, brzuch mam normalny, jem śniadanie (zazwyczaj pieczywo żytnie z wędliną, albo serem) i od razu mnie wzdyma. Potem w ciągu dnia cokolwiek jem - to mam brzuch jakbym była w 7 miesiącu ciąży (a w ciąży nie jestem). Zaznaczam, że ostatnio żyję w bardzo dużym stresie. Wiem, że to może też wpływać na układ pokarmowy. Ale czy powinnam zrobić badania w kierunku jakiejś choroby? Czy zacząć się martwić tym wzdętym brzuchem?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 17:23
Aniu najprawdopodobniej masz nietolerancję na jakiś produkt. Objawy klasyczne. Powinnaś wykonać testy na nietolerancję i zastosować dietę eliminującą pokarmy których jeść nie możesz.
AniaDodano:  25 październik 2017 - 19:52
A czy zmiany skórne też pojawiają się przy nietolerancji pokarmowej? Mam od dłuższego czasu wysypkę na łokciu. Myślałam, że może coś z tarczycą, ale hormony w normie, wręcz podręcznikowe. Skóra na łokciu jest zaczerwieniona i swędzi. I to jest jedyna zmiana skórna jaką mam.
humptyDodano:  26 październik 2017 - 12:32
Ania, ja sobie zrobiłam testy na nietolerancję i mi kilka rzeczy wyszło. Zawsze miałam wydęty brzuch + gazy, a od jakichś dwóch lat łuszczącą się skórę na nosie i między brwiami. Po tygodniu od odstawieniu produktów, których nietoleruje obwód w pasie zmalał 4cm!! I przestały mnie męczyć gazy. Wysypkę traktowałam szamponem przeciwłupieżowym, ale od miesiąca przestałam i póki, co się nie pojawiła. Nie wiem, jak będzie w lecie, bo słońce ją nasilało. Mój brzuch ciągle wygląda trochę jak w ciąży, ale ja też po ciąży mam problem z rozejściem mięśnia prostego. Na pewno jest różnica! Przed testami miałam też kurację na odrobaczanie, bo u mojego dziecka wyszła glista i to też poprawiło trochę stan brzucha.
Odpowiedz
KarolinaDodano:  25 październik 2017 - 17:21
Wiem, że nie w temacie, ale wybieram się pierwszy raz do endokrynologa... Pani z rejestracji powiedziała, żeby zrobić TSH, Ft4 i morfologie. Czy nie jest potrzebne też antyTPO i Ft3?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  25 październik 2017 - 18:12
Jest potrzebne. Zrób pełen panel. TSH, ft3, ft4, anty TPO. No jak nie zbadać ft3. Trzeba zobaczyć czy zachodzi konwersja. To ważne.
kateDodano:  26 październik 2017 - 0:08
ja chodzę do endo, która wielokrotnie wypowiadała się w telewizji komercyjnej jako specjalista od tarczycy i tez zawsze zleca mi tylko tsh i ft4. mimo to na upartego sama robie cały panel . ostatnio wyniki mam w normach , no ale cóż z tego kiedy moja konwersja marna ft4 zaledwie 6% , tyję na potęgę, a pani doktor zadowolona z wyników i dawaj euthyrox 112 mi przepisała.... :( Małgosiu czy lekarzy nie uczą na studiach o konwersji ? czy to jest jakaś nowinka i starsi lekarze tego mogą nie wiedzieć?
Odpowiedz
JoannaDodano:  25 październik 2017 - 18:35
Bardzo dobrym probiotykiem w IBS jest Sanprobi IBS. Mają badania . Wchłanianie żelaza poprawia się o 50%.
Odpowiedz
AniaDodano:  25 październik 2017 - 18:53
Gosiu, tak jak się spodziewałam, rzetelny i wyczerpujący artykuł. Bardzo, bardzo Ci dziękuję, że tak szybko zajęłaś sie tematem. Jestes prawdziwą skarbnicą wiedzy. Wielki szacunek za to co robisz dla swoich czytelników.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 październik 2017 - 9:06
Aniu służę pomocą ;)
Odpowiedz
kasiaDodano:  25 październik 2017 - 19:44
A ja mam odwrotnie, rano biegunki, po kilka dziennie, zanim gdziekolwiek wyjdę, nawet bez stresu, muszę odwiedzić toaletę kilka razy, a już nie mówiąc ile razy jak mam jechać gdzieś w stresie, do lekarza z dzieckiem do innego miasta, wtedy już wiem ze poprzedniego dnia nie mogę od południa nic jeść. Szkodzą mi owoce, warzywa, które bardzo lubię. Kapusta kiszona, śliwki, mandarynki, ale nawet zwykła marchew. Soków nie mogę. Na szczęście mam taką pracę, w której mogę latać do kibelka kiedy chcę, nie wyobrażam sobie np. pracy na kasie w markecie. I jak piszesz weekendy raczej spokojne. To chyba siedzi w głowie:)
Odpowiedz
KingaDodano:  25 październik 2017 - 21:09
Witaj. Małgosiu zawsze trafisz w moje dolegliwosci 😁 cos w tym jest. Mam pytanie nie zwiazane z tematem. Co myslisz o kuracji izotekiem ? Mam 24 lata I tradzik . Nic nie pomaga, dieta zmniejszyla stany zapalane ale dalej sie mecze 😢
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 październik 2017 - 9:05
Odsyłam do posta o trądziku młodzieży. Tam piszę o izoteku.
KingaDodano:  26 październik 2017 - 14:45
Nastolatkowie nie powinni ale ja juz mam 24 lata I tlusta skore z zaskornikami 😢 biore tez Bromergon bo mam problemy z prolaktyna. Co powinnam zazywac jesli sie zdecyduje na izotek ? Aby chronic watrobe ?
Odpowiedz
Asialilijka1Dodano:  25 październik 2017 - 21:28
Witam Małgosiu! Super,że poruszyłaś temat. Niby nie choroba a może człowiekowi życie albo chociaż znacznie je uprzykrzyć. Dla gastrologa to nie choroba, tu ma pani ulotkę i proszę sobie radzić. Dietetyk kliniczny zaproponował dietę ale obejmowała ona tylko 1 tydzień i znów:niech sobie pani radzi. Czy mogę liczyć na poruszenie tematu wersji biegunowej? Jak to połączyć z dietą wegetariańska lub chociaż uboga w mięso (bo tak od dłuższego czasu jem)? Pozdrawiam cieplutko w ten zimny wieczór.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 październik 2017 - 9:07
Tak. Opiszę typ biegunkowy.
Odpowiedz
SylwiaDodano:  25 październik 2017 - 21:28
Witam, ja zmagam się z Ibs biegunkowym od kilku lat, miałam wzdęcia nie do wytrzymania. Kiedy zaczęłam bardziej interesować się tym tematem okazało się,ze mam nietolerancje pokarmowe i candide, bo dopiero odstawienie nietolerowanych produktów oraz cukru i owoców przyniosło dużą poprawę samopoczucia. Dlatego ja zachęcam wszystkich do szukania prawdziwej przyczyny ibs,a może być ich wiele,pozdrawiam
Odpowiedz
Madzia Dodano:  26 październik 2017 - 6:59
Małgosiu dziękuję bardzo za te cenne informacje! U mnie też występuje podobny problem i ciągle mnie to martwilo dlaczego zdrowe odżywiania mi nie służy :( chciałabym bardzo żebyś zdawała sobie sprawę jak bardzo ważna i potrzebna jesteś dla wielu wielu ludzi i tych co znasz i tych których nie, chciałabym Ci bardzo podziękować i życzyć wszystkiego co najlepsze dla Ciebie i Twojej rodziny:**wierna czytelniczka bloga
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 październik 2017 - 9:03
Bardzo dziękuję, jest mi bardzo miło.
Odpowiedz
AgaDodano:  26 październik 2017 - 7:17
Małgosiu co Twoje dzieciaki jedzą na śniadanie? Podpowiedz proszę bo pomysłów mi brakuje. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 październik 2017 - 9:01
Owsianki i koktajle z przeróżnymi dodatkami, omlety, jajecznicę, jajka na miękko, twarożki. Bardzo różnie.
Odpowiedz
KrysiaDodano:  26 październik 2017 - 7:52
Małgosiu - ja o skrobii opornej bedzie post o niej?Bo moje pytanie brzmi czy to prawda ze np. skrobia oporna jest w bananach i dlatego obniżają poziom cholesterolu i wpływają na mikroflorę jelitową? Widziałam gdzieś suplement na florę bakteryjną z skrobią oprną... jak to jest?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 październik 2017 - 9:00
Jest post o skrobi opornej na blogu. Zapraszam do lektury.
Odpowiedz
ADodano:  26 październik 2017 - 9:16
prosze o wiecej przepisów na parze - jakieś mieso albo coś (te z 2015 mieso na parze super))
Odpowiedz
AnnDodano:  26 październik 2017 - 9:17
Małgosiu pytanie za 100% dlaczego w starszych pistach w komentarzach nie ma Twojej ikonki ze Ty to Ty odpisywałaś... cieżko sie tak czyta np. post z 2015 roku...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 październik 2017 - 10:48
A nie wiem.
humptyDodano:  26 październik 2017 - 12:23
To pewnie kwestia migracji komentarzy z poprzedniej wersji bloga :)
Odpowiedz
KasiaDodano:  26 październik 2017 - 9:19
Czy picie sporych ilości czystka i pokrzywy, które są moczopędne, może powodować suchą skórę? Czego może brakować w diecie w tym przypadku?
Odpowiedz
PaulinaDodano:  26 październik 2017 - 10:14
Gosiu mam takie głupie pytanie. Jutro idę zrobić krzywą cukrową i insulinową (piątek). Czy można, jeśli we wtorek wypiłam 1 lampkę wina? Bo przed nie można przyjmować alkoholu przez 3 dni i się zastanawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 październik 2017 - 10:48
Nie ma to znaczenia.
Odpowiedz
Ula S.Dodano:  26 październik 2017 - 10:44
Cześć, mam objawy pasujące do IBS. Jak piszesz - diagnozuje się go drogą wykluczania innych schorzeń. zrobiłam testy na nietolerancję, helicobakter, na pasożyty. Nic mi nie wyszło. Jakie badania nalezałoby jeszcze wykonać, aby sprawdzić, czy to jednak nic innego?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 październik 2017 - 10:47
Jeśli objawy są związane ze stresem to ja bym już innych badań nie wykonywała.
Ula S.Dodano:  26 październik 2017 - 11:38
Dziękuję za odpowiedz. Bóle brzucha nasilaja mi się w okresie menstruacji, przed wypróżnieniem i oddawaniem gazów. Są to takie mocne skurcze w dole brzucha. Moja ginekolog podejrzewała endometriozę i przypisała mi tabletki antykoncepcyjne, że one uśpią chorobę. Brałam je pół roku. Po tabletkach czułam się bardzo źle. Bolał mnie żołądek, głowa i nie wiem co jeszcze. Wzdęcia pozostały, ale bóle przy oddawaniu stolca faktycznie zniknęły. Wydaje się, ze to raczej IBS, ale boję się żeby czegoś nie zaniedbać, jeśli to jednak endom. Tu tylko badanie laparoskopowe może na 100% potwierdzić. Na co zwrócić uwagę, żeby ją wykluczyć?
Odpowiedz
PaulinaDodano:  26 październik 2017 - 11:15
Witaj Gosiu. Niedawno zdiagnozowano u mnie celiakie i zanik kosmków jelitowych 3a w skali Marsha. Jak powinnam się odżywiać, żeby wspomóc regenerację kosmków. Czy dieta jest podobna do tej w IBS?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 październik 2017 - 15:47
Tak, dieta podobna do IBS plus regeneracja jelit. Chyba za tydzien powinnam mieć już u siebie w sprzedaży świetny środek na regenerację jelit. Doskonały skład którego długo szukałam.
Odpowiedz
K.M.Dodano:  26 październik 2017 - 12:33
Witam...Mam pytanie zdiagnozowano.u mnie zespol jelita oczywiscie mam pewne przypadlosci jak wzdety brzuch duzo rzeczy mi szkodzi i mam takie pytanie nie zabardzo moge jesc surowe wqrzywa i czy jedzac sproszkowane warzywa jak burak,jarmuz,szpinak i inne ktore podobno posiadaja nawet wiecej witamin i mineralow niz surowe wystarczy aby zastapic te surowe... Po tych sproszkowanych w koktajjlach czy z jogurtem mam mniej dolegkiwosci niz po surowych...Wogole mam wrazenie ze im mniej bym jadla tym lepiej ske czuje lepiej mi sie oddycha mam mniejszy ucisk w jelitach ktory nie pozwala mo brac glebokich oddechow i brzuch jest mniej wzdety...Tylko wydaje mi sie ze jesli chyba nie tedy droga...Prosze o porade... Czy te problemy z oddychaniem ktory ucisk czuje az w jelitach moga byc np. spowodowane nietolerancja pokarmowa czy zostac czy tych sproszkowanych warzywach skoro sie lepiej po nich czuje? POZDRAWIAM
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  26 październik 2017 - 15:50
Warto dodawać te sproszkowane warzywa do warzywnych sosów gotowanych.
Odpowiedz
MiMiDodano:  26 październik 2017 - 17:29
Małgosiu, Dziękuje za kolejny wartościowy artykuł. U mnie od 2-3 miesięcy pojawia się mdlący ból brzucha/żołądka zaraz po przebudzeniu, przechodzi po kilku minutach od wstania z łóżka. Nie mam pojęcia pod co można taki stan podczepić, jakie badania zrobić ? Dodam, ze przez ostatnie lata miałam spory problem z jedzeniem dużej ilości słodyczy, dopiero od niedawna staram się być na zdrowej diecie i nie jeść słodyczy.
Odpowiedz
AnetaDodano:  26 październik 2017 - 19:36
Małgosiu kiedy książka?
Odpowiedz
AniaDodano:  26 październik 2017 - 19:47
Mojej mamie na IBS pomaga picie glutka z babki płesznik i babki jajowatej.
Odpowiedz
BukaDodano:  26 październik 2017 - 20:35
Dzień dobry, czy jest szansa na artykuł dotyczący otyłości trzewnej? Nie stać mnie już na kolejnych dietetyków,którzy układają tylko diety ubogo-tłuszczowe :( Może mogłaby Pani chociaż podać np. w formie tabelki co konkretnie jeść, bo ja już naprawdę nie wiem co uciąć ze swego jadłospisu :( Serdecznie pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  27 październik 2017 - 8:09
Będzie.
Odpowiedz
ElaDodano:  27 październik 2017 - 22:42
Jak się okazało, problem zaparć spastycznych dotyczy mnie od prawie dwóch miesięcy, tylko nie wiedziałam że takie zaparcia inaczej się traktuje, szczególnie dietą. Pakowałam w siebie jak głupia otręby, wszystko pełnoziarniste i coraz większe ilości surowych warzyw, a problem się pogłębiał. Dzięki Gosiu, że mnie uświadomiłaś. Mam dwa pytania jeśli chodzi o zalecenia: 1. Co z marchewką poddaną obróbce termicznej? Gotowana marchew leczy przecież biegunki, ogólnie działa zapierająco. 2. Co z kiszonkami? Gotowanie zabije w nich wszystko co dobre. Pozdrawiam serdecznie, Ela
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  30 październik 2017 - 8:42
1 - nie rozgotowuj jej, gotuj na parze ale ma nie być taka mocno ciapata 2 - kiszonki ok ale nie duże ilości
ElaDodano:  30 październik 2017 - 19:10
A zupa krem z marchewki na tej samej zasadzie czy wcale?
Odpowiedz
BogumiłaDodano:  30 październik 2017 - 20:27
Czy tak zwane ,,żaby w brzuchu\" to jest właśnie ten zespół?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  31 październik 2017 - 7:58
Niekoniecznie. Może to być objaw nietolerancji.
BogumiłaDodano:  3 listopad 2017 - 16:47
Można to jakoś sprawdzić domowymi sposobami?
Odpowiedz
Ula S.Dodano:  2 listopad 2017 - 13:02
Czy warto przy IBS zażywać jakieś środki odstresowujące np. krople walerianowe, positivum czy coś takiego??
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  2 listopad 2017 - 19:19
Warto ale o tym decyduje lekarz.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds