fbpx
Do czego niezbędny nam cholesterol? Ile go tak naprawdę potrzebujemy? Dlaczego odpowiada za choroby układu krążenia i jak go obniżyć właściwym odżywianiem?
Img
Prawie połowa osób umierających każdego roku w naszym kraju, umiera na choroby układu krążenia.
Nie nowotwory, nie wypadki samochodowe, a właśnie choroby układu krążenia są na pierwszym miejscu jeśli chodzi o przyczynę zgonu w Polsce (dane GUS).
Wybaczcie że przywalam od razu z grubej rury, ale statystyki są przerażające i praktycznie nie zmieniają się od lat. Mnie osobiście martwi to, jak wiele osób bagatelizuję problem. Często słyszę że w zasadzie wyniki krwi są w porządku tylko ten cholesterol podwyższony. Ale co tam. Tragedii nie ma.
Teraz wielkiej nie ma, ale jeśli szybko się czegoś z tym nie zrobi to tragedia będzie. Pytanie tylko jak szybko nadejdzie.

Czy cholesterol to samo zło?

Ależ nie. Cholesterol to substancja lipidowa którą organizm wytwarza sam, głównie w wątrobie. Jest związkiem wyjściowym do syntezy hormonów sterydowych kory nadnerczy, męskich i żeńskich hormonów steroidowych, progesteronu, prowitaminy i witaminy D, oraz kwasu cholowego i kwasów żółciowych niezbędnych do trawienia tłuszczów. Jest także składnikiem błon komórkowych.
Ale bez euforii. 80 % dziennego zapotrzebowania na cholesterol organizm wytworzy sobie sam.
To tzw. cholesterol endogenny. Aby pokryć zapotrzebowanie, z pożywieniem powinniśmy dostarczyć zaledwie 20 %.

Co powoduje wzrost poziomu cholesterolu?

Cholesterolu, tego egzogennego (z zewnątrz) dostarcza nam przede wszystkim dieta obfitująca w produkty pochodzenia zwierzęcego i te będące źródłem nasyconych kwasów tłuszczowych.
Ponadto stres, rafinowany cukier oraz palenie papierosów powodują zwiększone wytwarzanie cholesterolu endogennego (produkowanego przez organizm).
Ze swojego doświadczenia zawodowego znam kilka  przypadków gdzie dopiero zbadanie poziomu kortyzolu dało odpowiedź dlaczego mimo zdrowej diety cholesterol był stale na wysokim poziomie. Stresujący tryb życia okazał się strzałem w plecy.
Cholesterol dzielimy na tzw. dobry (HDL) i zły (LDL). Frakcja LDL to lipoproteiny dostarczające cholesterol do komórek. HDL to lipoproteiny odpowiedzialne za transport zwrotny cholesterolu z tkanek do wątroby. Tam przerobiony na kwasy żółciowe zostaje wydalony z organizmu.
Cholesterol to tłuszcz więc nie rozpuszcza się. Krąży we krwi i patrzy gdzie by tu przycupnąć. Przykleja się do wewnętrznych ścian naczyń krwionośnych (bardziej u osób z cukrzycą ponieważ lubi kleić się do mikrouszkodzeń które powoduje cukier) z czasem powodując że są coraz węższe. To zmniejsza przepływ krwi do komórek powodując niedotlenienie i zmniejszenie ilości dostarczanych składników odżywczych. Ponadto oblepione dookoła tętnice stają się kruche i przepuszczalne.
Co się stanie jak światło tętnicy w obrębie serca zostanie zasklepione całkowicie? Mamy zawał. Jeśli zasklepiona zostanie tętnica doprowadzająca krew do mózgu mamy udar. Jeśli kruche i przepuszczalne naczynko doprowadzające krew do mózgu pęknie mamy wylew.To tak w skrócie.

Wysoki poziom cholesterolu bezpośrednio przyczynia się min. do powstania:

  • miażdżycy naczyń krwionośnych (naczynia pogrubiają się i twardnieją,)
  • nadciśnienia tętniczego,
  • choroby niedokrwiennej serca,
  • nadmiernej krzepliwości krwi (powstają skrzepy),
  • udaru mózgu,
  • wylewu krwi do mózgu,
Normy
 
Cholesterol całkowity  3,0 – 5,2 mmol/l (114-200 mg/dl)
Frakcja LDL   < 2,6 mmol/l (<100 mg/dl)
Frakcja HDL  > 1,0 mmol/l (>40 mg/dl dla mężczyzn)
                      > 1,3 mmol/l (>50 mg/dl dla kobiet)
Triglicerydy < 1,7 mmol/l (<150 mg/dl)
 
U cukrzyków zmieniają się normy cholesterolu frakcji LDL
Frakcja LDL   < 1,9 mmol/l (<70 mg/dl)
 

Leczenie dietą to jedyna skuteczna i trwała metoda

W leczeniu podwyższonego poziomu cholesterolu kluczowa jest zmiana diety. Bez tego do końca życia będziecie łykać tabletki stając się niewolnikami aptek i producentów leków. Z doświadczenia wynikającego z mojej praktyki zawodowej, mogę z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że nie ma skuteczniejszego lekarstwa niż jedzenie. Co powinno znaleźć się w diecie? Wymieniam składniki które są niezwykle skuteczne w procesie oczyszczania i odbudowy naczyń krwionośnych.
Poniżej dwa przykładowe maile od moich pacjentów, aby dowieść ze to o czym mówię ma przełożenie na rzeczywistość. Aby powiększyć kliknijcie w obrazek.

 

Źródła niacyny, rutyny i skwalenu czyli pełnoziarniste zboża, zwłaszcza gryka, żyto, owies, amarantus i ryż.

  • Rutyna wzmacnia i uszczelnia ściany naczyń krwionośnych (znajduje się w kaszy gryczanej).
  • Niacyna daje fantastyczne rezultaty w leczeniu podwyższonego poziomu cholesterolu i triglicerydów. Detoksykuje, bierze udział w przemianie tłuszczów, białek i węglowodanów oraz syntezie insuliny regulując poziom cukru we krwi. W organizmie produkowana jest przez florę bakteryjną jelit, a ta z kolei nie będzie naszą mocną stroną bez błonnika, o którym za chwilę. Według byłego prezesa American College of Cardiology Stevena Nissena żaden z obecnie stosowanych leków na obniżenie poziomu złego cholesterolu nie jest tak skuteczny jak niacyna. Potwierdzają to lekarze z kliniki Mayo z USA. Na stronie internetowej kliniki można przeczytać, że “pomimo iż niacyna jest łatwo dostępna i skuteczna, nie poświęca się jej wiele uwagi w porównaniu z innymi lekami obniżającymi poziom cholesterolu”. Powszechnie przepisuje się statyny. To rynek wart jest miliardy dolarów. Piszę to nie po to abyście biegli do apteki w poszukiwaniu niacyny. Piszę aby pokazać jak się dzisiaj leczy. Jak silne są lobby. Niacynę znajdziemy w pełnoziarnistych zbożach (żyto, owies, brązowy ryż) bogatych w inne składniki mineralne i błonnik który stanowi podłoże do rozwoju bakterii acidofilnych. Te z kolei wyprodukują nam kolejną porcję niacyny. Potrzebny lek?
  • Skwalen to wielonienasycony węglowodór, który w połączeniu z wodą może produkować tlen. Został odkryty w 1906 roku przez japońskich naukowców, podczas badań nad rekinami. Stąd jego nazwa, pochodząca od łacińskiej nazwy rekina Squalus.U rekinów skwalen znajduje się w wątrobie i umożliwia rybom życie w głębinach, gdzie woda zawiera bardzo mało tlenu. U ludzi skwalen znajduje się w komórkach skóry i tętnic doprowadzających tlen do mózgu. Skwalen działa jak odtrutka i jest podawany w procesie oczyszczania w wyniku nadużywania leków. Potrafi wiązać i blokować pestycydy, dioksyny, ksenobiotyki i inne trucizny przenikające do naszego organizmu w wyniku skażenia środowiska. Trucizny rozpuszczone w skwalenie są usuwane z organizmu podczas wypróżniania. Z pokarmu przyswajamy 60-85 % skwalenu. Za minimalną dawkę dzienną uznaje się 11 mg. Dawki między 2000 a 5000 mg dziennie uważa się za lecznicze w zwalczaniu nowotwórów, natomiast od 500 mg za regulujące poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Skwalen zwiększa ilość cholesterolu frakcji HDL (dobry) zmniejszając przy tym poziom cholesterolu frakcji LDL (zły). Redukcja poziomu cholesterolu wiąże się ze wzrostem wydalania cholesterolu po spożyciu pokarmu bogatego w skwalen. Najlepszym źródłem skwalenu jest olej z ziaren amarantusa, oraz samo ziarno.

Źródła lecytyny która zmniejsza ilość cholestrolu i tłuszczu we krwi i naczyniach.  Składnikiem lecytyny jest cholina  – czynnik lipotroficzny który kontroluje metabolizm.
Dobrym źródłem lecytyny są rośliny strączkowe. Soczewica, ciecierzyca, groch, fasola, soja, także kiełki.

Źródła błonnika który oprócz tego że działa w naszym organizmie jak miotełka oczyszczając nas ze złogów i wszelkich syfów powodujących twardnienie naczyń, stanowi podłoże do rozwoju bakterii acidofilnych które min. produkują niacynę.

Źródła bioflawonoidów i chlorofilu czyli warzywa i owoce. Bioflawonoidy działają synergistycznie z witaminą C wzmacniając ścianki naczyń krwionośnych.
Tu szczególnie papryka, pomidory, rzodkiew, chrzan, cebul.

Źródła kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3  które oczyszczają naczynia z cholesterolu i złogów tłuszczowych, pobudzają przepływ krwi w tkankach oraz zmniejszają lepkość i ciśnienie krwi. Ponadto zmniejszają stężenie pochodnych prozapalnych.
Len, chia, nasiona dyni, orzechy włoskie, olej rzepakowy, tłuste ryby morskie.

Źródła witaminy E która ogranicza tworzenie się blaszek miażdżycowych co wpływa na ogólny poziom cholesterolu. Źródła to orzechy, nasiona, pestki, awokado, oleje roślinne.

Pomocne, wspomagające zioła  – owoce głogu, morzeń mniszka lekarskiego, korzeń łopianu, mięta pieprzowa (na palpitacje serca) oraz koziołek lekarski (waleriana).

Źródłem tłuszczów powinny być głównie tłuszcze roślinne, nieoczyszczone, spożywane na zimno. Tłuszcz to nie tylko olej. To także orzechy, pestki, awokado itp. Kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3 i witamina E fantastycznie czyszczą żyły. Do tego miotła w postaci niacyny, lecytyny i błonnika. Mięsa nie wykluczamy, ale nie jemy go codziennie i wybieramy chudy drób lub wołowinę. Całkowicie eliminujemy wieprzowinę.
Ale tłuste ryby typu łosoś, makrela są jak najbardziej na miejscu. To doskonałe źródła Omega 3. Dozwolony jest chudy nabiał i jaja ale dobrze jest je łączyć z warzywami i owocami. Przy podwyższonym poziomie cholesterolu należy natychmiast rzucić palenie jeśli tego typu nałóg nas dotyczy, oraz odstawić cukier i słodycze. Nie jemy też żadnej gotowizny typu krokiety w plastikowym opakowaniu które wystarczy tylko podgrzać. Żadnych konserw, mielonek, żółtych i pleśniowych serów, pasztetów, kiełbas, parówek, pączków, smażonych panierowanych dań (schabowy, ryba w panierce), śmietanowych tortów, ciastek typu ptysie, eklerki, ciast, ciastek etc.. Jeśli chodzi o proporcje i ilości, dietę należy dostosować do pozostałych schorzeń. Rzadko kiedy podwyższony poziom cholesterolu jest jedyną przypadłością. Najczęściej łączy się z cukrzycą, nadciśnieniem czy chorobami które zaburzają metabolizm np. niedoczynność tarczycy.
Drogie panie. Jeśli Wasz mąż czy partner ma podwyższony poziom cholesterolu i ma nadwagę, zróbcie mu badanie TSH. Nie wiem czemu, ale tego badania nikt panom nie zleca, a ja ze swojego doświadczenia widzę jak duże ma znaczenie i jak często TSH wychodzi podwyższone. Panowie też chorują na niedoczynność tarczycy. Z tą różnicą że jeśli nagle tyją, to po prostu kupują większe spodnie. Panie zaś drążą i szukają przyczyny. Dlatego są diagnozowane.
Pomocą są też zioła, warto po nie sięgnąć. Warto też odciążyć wątrobę która przy podwyższonym poziomie cholesterolu wręcz “ociera pot z czoła” (czytaj TU).
Pamiętajcie że połowę obiadowego talerza zawsze powinny stanowić warzywa.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Dieta rozdzielna – czy to ma sens?
dieta rozdzielna

Nie ma dnia, aby w ten czy inny sposób ktoś nie zapytał mnie o to, co myślę na temat diety Czytaj dalej

Cukier kokosowy. Czy fascynacja nim jest uzasadniona?
Cukier kokosowy. Czy fascynacja nim jest uzasadniona?

Temat cukru to temat trudny. Wraca jak bumerang. Z obserwacji moich pacjentów mogę śmiało powiedzieć, że jest z tym duży Czytaj dalej

Kawa o poranku + lewotyroksyna? UWAŻAJ! Ten duet nie gra do jednej bramki!
tarczyca hormony

Jednym z głównych, zauważalnych objawów niedoczynności tarczycy jest uczucie zmęczenia, senności, apatii czy permanentnego braku energii. Zamiast wstać rano wypoczęta Czytaj dalej

Z rozmiaru 42 do luźnego już 38 – wielka metamorfoza!

Kochani, chciałabym przedstawić Wam Anię i pokazać jej spektakularną metamorfozę. Ania jest bardzo dzielną i waleczną kobietą, młodą mamą i Czytaj dalej

201 komentarzy

AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 8:40
Cudowny post :) :)Buziaki Pani Małgosiu :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 8:47
Super artykuł. Dziękuję Małgosiu za Twojego bloga. Jest najlepszy . Czy mozesz podac orientacyjnie kiedy pojawi się post o nabiale? Miłego dnia :)
Dodano:  27 lipiec 2016 - 8:50
Stoi w kolejce, ale postaram się jak najszybciej.
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 13:07
Czy jest szansa na post o diecie antyestrogenowe? jak zastąpić nabiał? Arykuł świetny, pokazujący poraz kolejny jak można leczyć dietą...
Pozdrawiam
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 8:54
Gosiu, jeżeli kortyzol jest 2,2 a norma to 2,0 to czy już trzeba coś z tym robić? Jeżeli tak to w jaki sposób? Czy kortyzol można obniżyć dietą czy tylko tzw.spokojnym życiem i próbami temeperowania swoich emocji?
Dodano:  27 lipiec 2016 - 9:06
A co to za normy do 2.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 9:03
Małgosiu jak zwykle super post. Czy będzie niedługo o karmieniu piersią? Bardzo proszę!! Jak gotować amarantus czy mogę prosić o szczegółową instrukcję? Z góry dziękuję!
Dodano:  27 lipiec 2016 - 9:04
Amarantus w podwójnej ilości wody, do miękkości.
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 9:07
a czy trzeba go wcześniej sparzać wrzątkiem? czy też moczyć?
Dodano:  27 lipiec 2016 - 9:11
Nie trzeba.
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 9:29
Ja nie moge trafic z tym gotowaniem. Czesc ziaren wyplywa na wierzch i osadza sie na sciankach garnka. I nierownomiernie mi sie gotuje
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 8:52
Amarantus zalewasz wodą, jak Gosia pisze podwójną ilością (ja daję troszkę mniej). Doprowadzasz do wrzenia, skręcasz gaz do minimum i z leciutko uchyloną pokrywką (ja jednak nie odchylam - gotuje w Filipiaku -polecam!-i takiej potrzeby nie ma, nic się nie przypala/ przykleja)gotujesz aż zobaczysz, że nie widać wody (ok. 5- 10 min). Potem przykrywasz garnek (ważne żeby pokrywka pasowała) i zostawiasz na przynajmniej 15-30 min. Ja gotuje tak wszystkie kasze i ryże, ewentualnie zmieniając proporcje wody. Wychodzą rewelacyjnie.
Pozdrawiam, Anai
Odpowiedz
LekarzDodano:  27 lipiec 2016 - 9:05
Gosiu, dla wyjaśnienia- otyli ludzie będą mieć wyższy poziom TSH ze względu na wagę co nie oznacza niedoczynności. Spytaj swojej endokrynolog.
Dodano:  27 lipiec 2016 - 9:13
Dlatego jeśli jest podwyższone robi się pełną diagnostykę. FT3 i FT4. Ale zbadać trzeba.
LekarzDodano:  27 lipiec 2016 - 10:55
Oczywiście, masz rację.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 9:14
I tego trzeba mi było. Dzięki za te informacje w pigułce.
Dodano:  27 lipiec 2016 - 9:40
Polecam się ;)
Pozdrawiam ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 9:15
Dziekuje Malgosiu za posta. Moze uda sie mi pomoc mojej mamie. Cierpi na choroby ukl. krazenia.
Czy bedzie kiedys post dla osob chorujacych na niedoczynnosc i hashimoto?
Pozdrawiam
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 21:55
Przecież już są
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 9:28
Wszyscy pisza o podwyższonym cholesterolu a co jesli jest ponizej normy ? Calkowity 94 czasami 106 ?? Nie wiem czy mam sie cieszyc z tego wyniku ?
Dodano:  27 lipiec 2016 - 9:39
A HDL ile?
I LDL?
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 17:03
Hdl 42.5 ldl 40 trójglicerydy 60
Dodano:  27 lipiec 2016 - 18:57
Bez obaw.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 9:44
Małgosiu co sądzisz o zanieczyszczeniu Bałtyku - często polecasz ryby - mnie po tym artykule się odechciało tak szczerze mówiąc...
http://krytykakulinarna.com/zanieczyszczenie-baltyku/

Monika
Dodano:  27 lipiec 2016 - 9:50
Ryb bałtyckich nie kupuję.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 9:46
Gosiu, jesli stwierdzono u mnie gliste, lamblie + heliobacteri pylori,jaka dieta najlepiej zastosowac? do tego staramy sie o dzieciatko :) czy te pasozyty moga miec wplywa na staranie sie o dziecko?
Dodano:  27 lipiec 2016 - 9:51
Identyczną jak na candidę plus przynajmniej 6 tygodni suplementacji probiotykami i leki przeciwgrzybicze i przeciw pasożytom.
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 10:01
a czy te pasozyty moga miec wplywa na staranie sie o dziecko? i na takiej diecie 3 miesiace czy dluzej ?
Dodano:  27 lipiec 2016 - 10:36
Na mojej diecie candidowej 95 % pacjentów pozbywa się candidy w przeciągu 3 miesięcy i nie ma potrzeby wprowadzania etapu drugiego i trzeciego. Po 3 miesiącach w badaniu candida nie wychodzi.
Jeśli chodzi o starania o dzidziusia to wszystko może mieć znaczenie po jedno wpływa na drugie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 9:46
Pani Gosiu a czy dietą można wyleczyć krótkowzroczność?
Dodano:  27 lipiec 2016 - 9:51
Nie.
Odpowiedz
pastelovaDodano:  27 lipiec 2016 - 9:48
Co jeżeli cholesterol całkowity, LDL, HDL są w normie ale trójglicerydy są obniżone? Komentowało to trzech lekarzy, jeden mówił, że nigdy się z czymś takim nie spotkał (gastrolog), a ginekolog powiedziała, że to bardzo dobrze, że jest obniżony... No ale jednak po coś te normy są? Nie wiem co o tym myśleć.
Dodano:  27 lipiec 2016 - 9:51
A bardzo masz te trójglicerydy obniżone? I ile lat masz?
pastelovaDodano:  27 lipiec 2016 - 10:09
21 lat, trójglicerydy 38 mg/dl.
Dodano:  27 lipiec 2016 - 10:37
No nisko rzeczywiście, ale ja bym się nie martwiła tym.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 9:55
Gosiu, jak zbadac poziom kortyzolu?
Dodano:  27 lipiec 2016 - 9:58
Z krwi w laboratorium.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 10:08
Dokładnie. Ja obniżyłam swój cholesterol tylko zdrowym jedzeniem i aktywnoscia fizyczna.
Odpowiedz
KasiaKDodano:  27 lipiec 2016 - 10:08
Gosiu, czyli jak mam cholesterol calkowity 116 to jest dobry wynik? Mam właśnie norme lab podana 114 -200 tak jak Ty podałas a moja mama miała norme podana 140-200 i się mocno zmartiwlam ze ja mam za mało. Mam 30 lat, nie mam pecherzyka zolciowego od 2 lat. HDL mam 45 przy normie od 44 a LDL 54. Trójglicerydów 88. Wspolczynnik aterogennosci 2.6 Aspat 25 alat 26 ( albo odwrotnie bo nie pamiętam który 26 a który 25 ;))
Dodano:  27 lipiec 2016 - 10:37
Wyniki masz bardzo dobre. Zwłaszcza przy braku pęcherzyka.
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 10:39
czy po wycięciu woreczka żółciowego wyniki mogą być inne? /po za normą?/
Dodano:  27 lipiec 2016 - 11:02
Żółć trawi tłuszcz. Dużo osób be woreczka ma normy poprzekraczane ale w górę.
Odpowiedz
KasiaKDodano:  27 lipiec 2016 - 10:18
Może dodam że kamienie mi się odezwały po pierwszej ciąży. Teraz planuje druga dlatego robiłam badania. Morfologie mam ok. TSG 1.4 ( gin mówi ze idealne? - co sadzisz?)
Dodano:  27 lipiec 2016 - 10:38
TSH chyba ;) 1,4 super.
KasiaKDodano:  27 lipiec 2016 - 12:30
Tak, tak :) o TSH mi chodziło ;) te słowniki w komórkach ;) dziękuję Ci bardzo za odpowiedz ;) A wiesz może dlaczego na mojej normie lab jest od 114 a u mojej mamy od 140? Czy to znaczy, że robiąc badania w jej lab miałabym własnie około 140 wunik? Bo to jest norma wg tego lab.
Dodano:  27 lipiec 2016 - 14:21
Może wiek brali pod uwagę.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 10:18
Normy dla cholesterolu zostały przyjęte przez producentów statyn...a wysoki jest tylko markerem , że w organizmie dzieje się coś złego. A i tak wszystko sprowadza się do zdrowego , zbilansowanego jedzenia bez chemii. Do tego ruch i zminimalizowanie stresu. To chyba jedyny sposób na bycie zdrowym ☺
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 10:36
Małgosiu czy przmitsh 0,89 twoim zdaniem trzeba zrobic t3 i t4.Mój lekarz nie chce mi dac skierowania a ja ciągle czuje sie zmęczona i senna
Dodano:  27 lipiec 2016 - 10:40
Nie trzeba. A morfologię masz ok? Bardziej bym się tu skupiła na hemoglobinie, żelazie, ferrytynie i CRP.
LekarzDodano:  27 lipiec 2016 - 10:57
A może robaki? Morfologie zrób z rozmazem. Miałaś kleszcza? Może masz boreliozę?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 11:01
Pani Małgosiu, widzę brak źródeł przy błonniku.
Dodano:  27 lipiec 2016 - 11:03
Ale mamy je wyżej. Warzywa, owoce, pełne ziarno.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 11:10
Niby wiem, że cholesterol to zawał, wylew i niby wiem jak to działa ale czytając to co napisałaś zrobiło mi się smutno; jakoś tak bardziej do mnie dotarło, że moi bliscy nie chcą nawet spróbować dan które gotuję (wg Twoich przepisów).
BTW. Rozpieszczasz nas Gosiu, tyle postów, uważaj bo się jeszcze przyzwyczaimy do tego ☺
I pochwałe Ci się jeszcze, że dzięki Tobie zmieniłam myślenie o jedzeniu, zaczęłam gotować wg przepisów z bloga, zaczęłam ćwiczyć i zgubiłam od listopada 10 kg.
Dodano:  27 lipiec 2016 - 11:16
Bardzo się cieszę.
Jesienią wyjdzie moja książka i gotowanie stanie się prostsze bo już bez kompa, a z książką na blacie.
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 11:22
Już nie mogę się doczekać ?
Ewa-Handmade-ArtDodano:  27 lipiec 2016 - 12:15
To wspaniałe, a czy plan diety redukcji wagi też przewidujesz w książce?
Też będę oczekiwać z niecierpliwością.
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 13:49
Bedzie super , nie moge sie doczekac ksiazki!!!;)) Teraz u mnie albo wydrukowany przepis albo tablet z Twoja strona w czsie gotowania.
Ange76Dodano:  27 lipiec 2016 - 14:26
U mnie tak samo i choć z reguły nie kupuję książek blogerów, to książkę Małgosi kupie na pewno, żeby mieć te wszystkie dobre rady i przepisy w jednym miejscu :)
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 15:18
świetnie, czekam z niecierpliwością
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 19:27
Bardzo się cieszę, że książka wyjdzie już niedługo. Małgosiu, czy możliwa jest jej przedsprzedaż dla czytelników bloga? Pytam, ponieważ nie mogę się doczekać ;) Paulina
Dodano:  28 lipiec 2016 - 8:30
Tak.
KasiaDodano:  30 lipiec 2016 - 23:38
Cudownie!!!!!
Gratuluję!!! Nie moge sie doczekać Twojej książki :-)
Pozdrawiam cieplutko
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 11:13
Gosiu, a jesli moje tsk bylo 1,54 (rok temu)a teraz po eutyroxie 0,74 to dobry wynik?
Dodano:  27 lipiec 2016 - 11:15
Dobry, ale czemu dostałaś euthyrox przy TSH 1,54?
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 11:18
z objawow mam niedoczynnosc tarczycy, i od dziecka bylam leczona na to. od kiedy przyjmuje eutyrox czuje sie lepiej? myslisz ze warto odstawic i sama dieta leczyc ? no i mam problem z dzidziusiem.
Dodano:  27 lipiec 2016 - 11:38
Leki odstawiamy zawsze w porozumieniu z lekarzem.
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 22:41
ja dostałam eutyrox 100 przy tsh 1,9 ..
AnonimowyDodano:  29 lipiec 2016 - 15:45
reszta parametrów też była w normie, łącznie z usg tarczycy
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 11:18
Czy należy wykluczyć masło klarowane i olej kokosowy. Czy domowe ciasto na maśle
klarowanym może być przy podwyższonym cholesterolu?
Dodano:  27 lipiec 2016 - 11:38
I masło klarowane i olej kokosowy można ale oczywiście w ograniczonej ilości.
Odpowiedz
MonikaDodano:  27 lipiec 2016 - 11:41
Moja mama zbiła cholesterol dzięki moim wskazówkom zmiany odżywiania (wykluczyła tylko produkty odzwierzęce), a lekarz już jej z góry przepisał statyny, których oczywiście nie wykupiła.

Niestety trójglicerydy ma nadal bardzo wysokie (ma cukrzycę II).
Małgosiu, co zmienić w jej odżywianiu, żeby trójglicerydy obniżyć bez leków? Proszę o podpowiedź albo może jakiś osobny post na ten temat.
Dodano:  27 lipiec 2016 - 14:18
Zalecenia są identyczne jak przy cholesterolu.
Dodano:  27 lipiec 2016 - 14:18
ale kluczowe są ilości.
Odpowiedz
Joanna gaDodano:  27 lipiec 2016 - 11:46
Cześć, też mam pewne pytanie dotyczące cholesterolu. Mając jeszcze dietę od poprzedniego dietetyka, przyszłam do niego kiedyś z badaniami. Generalnie były w porządku, choć widniał na nich nieznacznie podwyższony zły cholesterol, dobry był w normie i to tej wyższej. Na pytanie co robić z podwyższonym LDL, otrzymałam odpowiedź,iż przy diecie redukcyjnej ze spalanej tkanki tłuszczowej uwalniany jest dodatkowy cholesterol stąd jego podwyższony poziom i nie mam się czym martwić. Podobno tez stosunek HDL do LDL był prawidłowy. Czy ten pan miał rację? Czy rzeczywiście przy redukcji uwalniamy LDL?
Dodano:  27 lipiec 2016 - 14:17
Nie zgodzę się z tą opinią.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 11:46
Pani Malgosiu, dziękuję za ten post. Moja mama ma podwyższony cholesterol i miała już udar, a wciąż nie potrafi zrozumieć, że ni można jej pewnych rzeczy jeść. Mieszkają już z tatą sami i 'dogadzają' sobie codziennie jakimiś słodyczami a i dużo smażonego jedzą. Bardzo się boję, że jak nie zmienią nastawienia to może się to źle skończyć. Na pewno pokażę mamie Pani artykuł i mam nadzieję, że weźmie sobie do serca, bo czasem mam wrażenie, że rozmawiam z dzieckiem, kiedy próbuję jej wytłumaczy, że musi radykalnie zmienić dietę. Pozdrawiam, Dominika
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 15:10
Mam to samo. A jak im tlumacze ze robia zle to patrza na mnie jak na watiatke...
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 12:04
Gdzie warto kupować ryby (z popularnych sieci marketów)? Kupuję najczęściej w Lidlu i Biedronce. Przyznam, iż dotąd nie patrzyłam na to, skąd dana ryba pochodzi. A po przeczytaniu artykułu o Bałtyku jestem wstrząśnięta..

Dodano:  27 lipiec 2016 - 12:21
W Lidlu dostaniesz dobre ryby.
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 14:02
No właśnie Gosiu, czy kupujesz łososia hodowlanego? Ja mam obawy, aby go podać małemu dziecku...Raz udało mi się dostać łososia dzikiego w Biedronce.
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 1:00
Ryby po obrobce termicznej nie maja juz Omega 3 niestety, wiec chyba surowe albo na zimno wedzone zostaja.
Warto to jasno powiedziec, bo czesto sie mowi o rybach w kontekscie omega 3 a nie wszyscy wiedza/rozumieja ze pieczone/smazone/gotowane na parze owszem warto jesc ale nie dla Omega3 bo ich tam nie ma
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 12:11
Gosiu, czyli takie parametry lipidogramu są dobre dla 20-letniej kobiety? Nie mam się czym martwić? :)

Cholesterol całkowity 186 mg/dl
HDL 80 mg/dl
LDL 98 mg/dl
Trójglicerydy 40 mg/dl
Dodano:  27 lipiec 2016 - 14:21
Bardzo dobre.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 12:18
A bedzie jadlospis przu tym schorzeniu?
Odpowiedz
UnknownDodano:  27 lipiec 2016 - 13:20
Witam serdecznie. Chcialabym zapytac czy dieta mozna skutecznie walczyc takze z hipercholesetrolomia? Moja mama miala Cholesterol 350 przy wadze 55kg. Od dwoch lat jest na diecie i biega, wazy juz 48kg a Cholesterol po pierwszym spadku stoi w okolicach 260. Stresu ma jak kazdy ale nie wiecej. Brak nadcisnienia i problemow z tsh, mama pije ocet jablkowy, probowala oleju lnianego, soku z cytryny przed posilkiem, przyjmuje niacyne nie je wieprzowiny i smazonego ani wielu slodyczy, glowie salatki ryby i ziarna. Lekarze rozkladaja rece i wciskaja tabletki. Jest po badania przeplywu zyl szyjnych i sa ok. Co Jest nie Tak, jakie badanie mozemy jeszcze wykonac? Czy ma Pani jakies porady? Mama ma 53lata, ja 26 i to samo: Cholesterol 250 przy wadze 50kg. Prosze o pomoc
Dodano:  27 lipiec 2016 - 14:24
Znam takie przypadki i lekarze też tu rozkładają ręce. To zaburzenia metaboliczne.
AnonimowyDodano:  1 sierpień 2016 - 21:55
W jaki sposób z tym walczyć / jak leczyć?
Dodano:  2 sierpień 2016 - 10:00
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie.
Odpowiedz
Marta MDodano:  27 lipiec 2016 - 13:32
Moja mama na podwyższony cholesterol i nadciśnienie. Codziennie podaję jej na czczo łyżkę oleju lnianego do picia i szklankę Twojego koktajlu oczyszczającego. Co o tym myślisz?
Dodano:  27 lipiec 2016 - 14:19
Olej lniany super, ale konieczna jest zmiana diety w ogóle.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 13:48
Gosiu, slyszalas moze o Candix, to jest suplement na candide?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 14:44
Gosiu masz może jakiś sprawdzony sposób na sałatki z ogórków na zimę? Wszędzie pelno octu i cukru.. Warto robić takie zaprawy?
Aga KrystofDodano:  27 lipiec 2016 - 18:04
Polecam kiszoną, bez cukru i octu, bardzo prostą w wykonaniu, wg tego przepisu: https://youtu.be/NFsfM3fifMQ
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 14:48
Cześć Gosiu, a słyszałaś o monokalinie K? obniżyła mi cholesterol tylko nie wiem czy jak ją przestałam brać to znowu problem nie powróci;/ ale dieta oczywiście również zmodyfikowana wg zaleceń Twoich:)ponowie badanie krwi za jakiś czas czy cholesterol wzrośnie bez tego suplementu. Pozdrawiam:)
Dodano:  27 lipiec 2016 - 15:28
Tak. To fitostatyna. Jeśli zmieniłaś dietę odstaw ją.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 15:07
Małgosiu, skomentuj proszę czy utrzymujący się od kilku miesięcy cholesterol 5,9 mmol/l dla kobiety 50+ jest Ok. Lekarka POZ twierdzi, ze nie ma podstaw do niepokoju. Świetny blog. Pozdrawiam.
Dodano:  27 lipiec 2016 - 15:27
Jest ciutkę ponad normę ale jeśli HDL i LDL są ok to nie ma powodów do niepokoju.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 15:21
Gosiu, mój mąż choruje na łuszczycę, ma zajęte całe plecy i łydki. Odstawił cukier i ograniczył gluten i zaczynają mu się pojawiać w tych miejscach łuszczycowych plamki zdrowej skóry, czy to mozliwe, że po odstawieniu cukru? Czy miałaś pacjentów u których była zaawansowana łuszczyca i po diecie się poprawił stan? Anna
Dodano:  27 lipiec 2016 - 15:25
Oczywiście. Miałam i mam. Koniecznie trzeba też odstawić nabiał. Zobaczysz wtedy jaka będzie poprawa.
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 10:41
Podepnę się pod pytanie, mąż robił testy na nietolerancje i wyszło, że nabiał może jeść, jednak ma problemy ze skórą głowy. Będąc na wakacjach nie spożywaliśmy mleka, a jogurty i sery żółte tak, i mąż stwierdził, że swędzenie ustąpiło, czy jest możliwe, że tylko i wyłącznie mleko powoduje swędzenia?
Dodano:  28 lipiec 2016 - 12:21
Nietolerancja nie musi wyjść, ale przy chorobach skórnych odstawienie nabiału daje świetne rezultaty. Wystarczy odstawić na 4 tygodnie. Objawy ustąpią i potem można raz na 4 dni np. ser do kanapek. Organizm nie zareaguje.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 17:39
Małgosiu, ile w twojej diecie dla siebie masz węglowodanów tak z ciekawosci pytam:)
Dodano:  27 lipiec 2016 - 18:48
W mojej dla mnie ja już nie liczę tak dokładnie bo nie jestem na redukcji, ale ok. 50 %.
Odpowiedz
CzarodzielnicaDodano:  27 lipiec 2016 - 17:56
Wspaniały post. Robisz wiele dobrego.
Chciałabym Cię poprosić o post, jaką dietę powinny stosować osoby chorujące na ciężką odmianę atopowego zapalenia skóry. Domyślam się, że przede wszystkim powinno się wyeliminować tutaj produkty przetworzone. Czy najlepiej też odstawić nabiał? A co z jajkami?
Dodano:  27 lipiec 2016 - 18:54
Zerknij w post o AZS. jest w zakładce Trochę Zdrowia.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 18:20
Pani Małgosiu czy podwyższony cholesterol całkowity do 225 oraz podwyższony LDL do 159 ale (przy wartości preferowanej od 0-135 w moim laboratorium)oraz prawidłowe wyniki HDL - 50
i trójglicerydy 82 są całościowo dobrymi wynikami. Jeżeli nie to co robić . Wyniki dotyczą 60-letniego mężczyzny.
Dodano:  27 lipiec 2016 - 18:55
Trzeba obniżyć LDL. Jest za wysoki. Powinna zostać wprowadzona dieta na obniżenie cholesterolu.
A cukier jest prawidłowy?
Odpowiedz
Daga SozanskaDodano:  27 lipiec 2016 - 18:51
Malgosiu od jakiegos czasu dokucza mi kolatanie serca EKG w normie ale...w morfologi wyszedlmi niski poziom zelaza(9ug/L gdzie norma to 11.00-336.00ug/L
Lekarz przepisal zelazo i proplanolol i zalecil wieksze spozywanie produktow bogatych w zelazo ...czerwone mieso watrobka ect. Co mnie bardzo zdziwilo mam podwyzszony poziom cholesterolu dodam ze staram odzywiac sie zdrowo ,cwiczylam 3-4 razy w tygodniu ale zaczelam czuc sie po wysilku zle wiec zrobilam sobie przerwe aby odpoczac.Prawdopodobnie winowajca mojego zlego samopoczucia jest niski poziom zelaza .Ale do rzeczy.Czytam i czytam i glowa mi juz od tego peka.Nie mam pojecia jak pogodzic diete na podwyzszenie zelaza gdzie nalezy spozywac produkty odzwierzece bo wtedy jest on najlepiej przyswajalny z dieta obnizajaca cholesterol? nie jest on az tak wysoki ale jednak!
(Serum cholesterol 5.67mmol/L norma 2.50-5.20mmol/L
serum triglicerides 0.53mmol/L norma 0.80-1.70mmo/L
serum HDLcholesterol level 2.04 norma >1.00mmol/L
serum LDL cholesterol level 3.4mmol/L norma 0.00-3.00mmol/L
serum cholesterol/HDL ratio 2.8mmol/L norma 0.00-5.00mmol/L
Prosze ukierunkuj mnie:-)Czas oczekwania na diete od Ciebie to ponad miesiac a chcialabym juz zaczac dzialac bo naprawde zle sie czuje.
Dodano:  28 lipiec 2016 - 8:34
Zrób echo serca. EKG pokaże co wtedy jeśli kołatania nastąpi w trakcie badania. Echo wykryje ewentualne wady serca.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 19:41
Małgosiu, moja mama od jakiegoś czasu miewa zawroty głowy i coś jakby omdlenia. Czy podwyższony cholesterol może być tego przyczyną? Dodam, że ciśnienie ma w normie.
Dodano:  28 lipiec 2016 - 8:29
Należałoby zrobić pełną diagnostykę. Krew, żelazo, ferrytyna, D3, B12, CRP.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 20:00
Przepraszam, że nie w temacie..
Gosiu już kiedyś do ciebie pisałam odnośnie zaniku miesiączki. Mam 19 lat, 169cm wzrostu i 50 kg. Poradziłaś mi po prostu przybrać na wadze i od jakiegoś czasu staram się do tego dostosować.
Udało mi się już przytyć ok. 2 kg, nie eliminuję już tłuszczów w diecie (chociaż nie zawsze pochodzą one z orzechów, awokado etc, ponieważ niezbyt stać mnie na takie wydatki), ograniczyłam również ćwiczenia. Jak myślisz ile jeszcze muszę przybrać na wadze by miesiączka wróciła bez konieczności brania jakichkolwiek hormonów i bez wizyty u ginekologa?
Pozdrawiam.
Dodano:  28 lipiec 2016 - 8:32
Ciężko określić. Nie wiem jak długo stosujesz zmienioną dietę. No i jakie proporcje masz tej diecie.
SharianaDodano:  28 lipiec 2016 - 10:52
Od siebie dodam, że to bardzo indywidualna kwestia - koleżanka odzyskała miesiączkę po przytyciu do 51 kg, ja potrzebowałam utrzymania się na 63 kg (163 cm) przez dłuższy czas. Ale dodam, że wróciła po 3 latach, bez chemii. :)

Właśnie, Gosiu - bo zdrowie zdrowiem, ale jednak mam poczucie, że troszkę mnie za dużo - chciałabym tak do 58 kg wrócić. Jak myślisz, ile pełnych cykli powinnam "odczekać", zanim wezmę się za redukcję, tak żeby znowu nie stracić miesiączki?
Dodano:  28 lipiec 2016 - 12:24
2-3 naturalne cykle. I dopiero redukcja.
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 14:03
od jakiś 3-4 tygodni staram się lepiej odżywiać.
A jeśli chodzi o proporcje to ciężko mi to stwierdzić bo nigdy ich jakoś nie liczyłam i wgl ?
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 17:03
Jak ja Wam zazdroszcze, że trafiłyście na tego bloga podczas swoich problemow. Ja tak dobrze nie miałam i lekarz oczywiście dał mi tabletki hormonalne, które sprawiły, że przytyłam, odzyskałam okres, ale co z tego skoro zaburzenia odżywiania dalej pozostały? Ale dla lekarza liczy się to, że udało mu się, nie ważne co zostało tam w środku-choroba.
Teraz jest już ok, nigdy nie spodziewałam się że tłuszcze mają taką dużą wagę:)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 22:00
Gosiu, proszę o radę. Mam możliwość zakupu oleju rzepakowego tłoczonego na zimno bezpośrednio z olejarni, tylko że olej ten jest mętny, w sensie nieprzefiltrowany (nieoczyszczony?). Można bez obaw go używać czy lepiej pozbyć się "zanieczyszczeń" - np. przefiltrować przez gazę lub bibułkę?
Dodano:  28 lipiec 2016 - 8:28
Super taki mętny. Nie obawiaj się tego. Ma najwięcej wartości.
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 15:08
Bardzo dziękuję za odpowiedź, na Ciebie zawsze można liczyć. Już się bałam, że będę musiała bawić się w filtrowanie ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  27 lipiec 2016 - 22:07
Malgosiu napisz prosze czemu nie jesz ryb z Baltyku?
Dodano:  28 lipiec 2016 - 8:23
POnieważ Bałtyk jest bardzo zanieczyszczonym akwenem.
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 8:45
Jakie w takim raziu ryby polecasz? Czy mrozony dorsz atlantycki bedzie ok? Jakie jeszcze?
Dodano:  28 lipiec 2016 - 12:23
Atlantyckie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 8:33
Małgosiu ciśnienie krwi można uregulować dietą?
Dodano:  28 lipiec 2016 - 8:35
NO pewnie.
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 8:55
Co należy robić?
Dodano:  28 lipiec 2016 - 12:22
Na ciśnienie krwi wpływ ma stan naczyń krwionośnych więc zalecenia opisane w tym poście możesz zastosować i efekty przyjdą szybko.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 8:33
Będzie w sierpniu post o hemoroidach?
Dodano:  28 lipiec 2016 - 8:35
Tak.
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 9:56
dziękuję :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 9:20
Pani Małgosiu, czy ma Pani w planach napisanie artykułu o żywieniu w przypadku nowotworów jelita grubego?
Dodano:  28 lipiec 2016 - 10:25
Tak. Poruszę ten temat przy poście o hemoroidach.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 10:10
Witam, Pani Małgosiu czy pisała Pani o wartości witaminy C i dawkach jakie można brać?
pozdrawiam Iza
Dodano:  28 lipiec 2016 - 11:05
Jeszcze nie.
Odpowiedz
Just RudaDodano:  28 lipiec 2016 - 11:02
Małgosiu, super zebrane informacje w jednym poście. Dietą można naprawdę zdziałać cuda: mój ojciec miał cholesterol 800 (!). Dostał takie leki, że chodził nieprzytomny, słaniał się, leżał... masakra. Od lekarza o diecie: ma pan nie jeść tłusto. Matka zaczęła drążyć i dociekać i dietą w ciągu 1,5 roku zbiła mu cholesterol do 260!!! Pewnie byłoby jeszcze lepiej, gdyby nie taty nocne przechadzki do lodówki:) ale to i tak jest obłędny wynik. A i leki zmniejszyli po konsultacji z innym lekarzem...

Bardzo dobrą robotę robisz na tym blogu:):)
Dodano:  28 lipiec 2016 - 12:18
Bardzo Ci dziękuję za dobre słowo.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  28 lipiec 2016 - 11:26
Małgosiu, jestem na redukcji od Ciebie, czy mogę zwiększyć ilość ogórków małosolnych ? Teraz jest sezon na nie a ja uwielbiam :)
Dodano:  28 lipiec 2016 - 12:24
Tak ale nie przesadzaj z ilością bo są słone.
Odpowiedz
ssDodano:  28 lipiec 2016 - 18:20
"Polowe talerza powinny stanowic warzywa" - czy moga byc gotowane warzywa typy groszek z marchewka? fasolka szparagowa? gotowane brokuly? gotowane buraczki? czy gotowane ziemniaki tez sa ok?
Dziekuje za odpowiedz
Dodano:  29 lipiec 2016 - 8:27
Tak ale warzywa na parze z uwagi na oporną skrobię.
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds