fbpx
Intermittent Fasting (IF) – na czym polega i czy schudniesz na tym więcej?

Żyjemy w czasach kiedy dostęp do żywności jest wręcz nieograniczony.
Zapomnisz kanapki do pracy? Na prawo od wejścia jest automat z batonami.
Masz zły humor? Po drodze na przystanek autobusowy jest genialna piekarnia i te pyszne bajgle z makiem…….
Lunch z dostawą pod samo biurko od “Pana Knapki”, imieniny koleżanki i nieplanowany kawałek serniczka tudzież dwa.  Dojadasz po dziecku, podjadasz podczas przygotowywania jeszcze zanim regularny posiłek pojawi się na stole…….
Nie masz czasem wrażenia że Twój żołądek pracuje bez chwili wytchnienia?
Ledwo co strawi, a już ma następną pracę do wykonania ……

A teraz cofnijmy się 80 lat do tyłu. 100 lat do tyłu, czy jeszcze dalej. Okresowe powstrzymywanie się od jedzenia było dawniej czymś naturalnym. Ludzie jedli o wyznaczonych porach i nie podjadali kiedy mieli na to ochotę (no może poza małymi wyjątkami) z prostej przyczyny. Jedzenia nie mieli w nadmiarze.

W dzisiejszych czasach nadmiar jedzenia jest dużym problemem ponieważ jest prostą drogą do insulinooporności, cukrzycy typu II, nadwagi, otyłości i chorób metabolicznych.

Czy zatem okresowy post, jak często można przeczytać w internecie można traktować jako metodę zapobiegawczą oraz rodzaj diety odchudzającej bez konieczności liczenia kalorii i zwracania uwagi na rodzaj spożywanych pokarmów?

Jak to w dietetyce bywa, odpowiedź nie jest oczywista bo i Tak i Nie

Odmian postów jest bardzo dużo chociażby bardzo znany post Dr Dąbrowskiej czy posty sokowe, ale dziś zajmę się bardzo popularnym ostatnio Intermittent Fasting (IF).
Intermittent Fasting w wolnym tłumaczeniu oznacza post przerywany i polega na spożywaniu posiłków w określonym oknie czasowym. Najpopularniejsza wersja to 8/16 polegająca na tym że jemy tylko przez 8 godzin w ciągu dnia, natomiast w ciągu pozostałych 16 dozwolone jest jedynie picie wody. Możemy też pościć (pijąc jedynie wodę) w wybrany dzień lub dwa w tygodniu, a „zaoszczędzone” kalorie nadrobić w pozostałe dni.

Jak to wygląda w praktyce?

Możemy zjeść śniadanie o 8 rano i dzień zakończyć kolacją o 16-tej. Możemy zacząć dzień późnym śniadaniem o 10-tej i zakończyć go kolacją o 18-tej. Możemy jeść w poniedziałek, wtorek, środę, piątek i niedzielę, a nie jeść w czwartek i sobotę.
W czasie okna żywieniowego możemy jeść zgodnie z zapotrzebowaniem energetycznym, lub zastosować deficyt mający na celu redukcję masy ciała.

Ktoś z zapotrzebowaniem 2000 kcal w trakcie 8 godzinnego okna żywieniowego może mieć wrażenie że je cały czas. Z drugiej strony osoba na deficycie, może mieć problem rano i wieczorem zwłaszcza jeśli wstaje wcześnie i dość późno kładzie się spać.

Będą osoby którym taki model będzie pasował idealnie. Wolne zawody, osoby pracujące z domu które wstają dość późno, zaczynają dzień od kawy i maili i jedzą późne śniadanie powiedzmy o tej 10-tej. Wówczas kolacja o 18-tej będzie dla ich idealnym zakończeniem dnia.

Założenia IF musimy więc dopasować do siebie. Upodobań, stanu zdrowia, stylu życia i celu jaki chcemy osiągnąć. To nie jest strategia dla wszystkich i nie każdy się w tym odnajdzie.

Czy IF sprzyja redukcji masy ciała oraz terapii nadwagi i otyłości?

W internecie możecie znaleźć wiele opinii jakoby IF wykazywało wyższą skuteczność w redukcji masy ciała, oraz leczeniu otyłości niż dieta redukcyjna o tej samej wartości energetycznej, ale spożywana w sposób ciągły.

Wyniki badań niestety tej hipotezy nie potwierdzają. Nie wykazano w nich znaczącej różnicy między zastosowanymi restrykcjami w ujęciu przerywanym, w porównaniu z zastosowaniem diety w ujęciu ciągłym. Obydwie strategie doprowadziły u badanych do zakładanej redukcji masy ciała i uzyskania korzyści zdrowotnych. Nie wykazano także istotnych równic w stężeniu insuliny, glukozy czy lipidów we krwi które by wskazywało, że któraś z zastosowanych strategii wpływa korzystniej na te parametry.

Nie można więc powiedzieć że stosując post przerywany chudniemy efektywniej, a wyniki badań poprawiają się bardziej niż jedząc regularnie w ciągu dnia.

Jest jeszcze jedna istotna kwestia…… Post przerywany może okazać się niesatysfakcjonującym sposobem redukcji masy ciała u osób aktywnych fizycznie, które zwracają uwagę na poziom beztłuszczowej masy ciała, a nie tylko na cyferki które wyświetlają się na wadze łazienkowej.

Badania wykazały że osoby stosujące post przerywany trenujące na czczo, w zestawieniu z osobami stosującymi restrykcje kaloryczne w sposób ciągły trenującymi po posiłku, owszem straciły tyle samo tkanki tłuszczowej, ale grupa która nie trenowała na czczo zyskała więcej masy mięśniowej.
To potwierdza moje jak wiecie sceptyczne nastawienie do treningów na czczo. Owszem chudniesz, ale w treningu przecież nie o to głównie chodzi.

Co chcesz i ile chcesz, byle w oknie żywieniowym

Jeśli jesteś osobą bardzo aktywną fizycznie, i nie mam tu na myśli siłowni czy biegania dwa razy w tygodniu. Nie mam tu na myśli nawet moich treningów 3 razy w tygodniu po 1,5 godziny, ale treningi codzienne, uczciwe, intensywne. Wówczas w trakcie 8 godzin możesz jeść ile chcesz. Dlaczego? Bo spalasz i potrzebujesz energii. Oczywiście odstawiamy na bok kwestie związane z masą mięśniową o których pisałam wyżej.
Czy możesz jeść co chcesz? Pomyśl.
Twój organizm do prawidłowego funkcjonowania, do prawidłowej pracy układu immunologicznego (mikrobiom jelitowy), układu nerwowego, hormonalnego etc.  potrzebuje makro – ale i mikroskładników. Przekonanie że można jeść co się chce oznacza ze zamiast obfitego w wartości odżywcze obiadu można zjeść 3 snikersy i popić to Colą. Można wpaść do maca lub zjeść któryś z obiadów serwowanych na tackach w supermarketach bez weryfikacji ile tam tłuszczów nasyconych, cukru i soli.
Tak to nie działa i prędzej czy później odbije się na zdrowiu w postaci przewlekłego zmęczenia, zaburzeń koncentracji, wypadających włosów czy problemów żołądkowo – jelitowych.

Podsumowując:

  • IF nie jest metodą wykazującą lepsze efekty w redukcji masy ciała niż dieta stosowana w sposób ciągły.
  • IF nie wykazuje lepszych korzyści zdrowotnych (poziom insuliny, glukozy, lipidów) niż dieta stosowana w sposób ciągły.
  • IF może być problematyczne dla osób chcących zwiększyć masę mięśniową jednocześnie redukując poziom tkanki tłuszczowej.
  • IF nie jest dla każdego.
  • IF zwiększa ryzyko gastrofazy, czyli niekontrolowanego spożywania pokarmów w oknie żywieniowym.

Źródła:

  • Weight-Loss Outcomes: A Systematic Review and Meta-Analysis of Intermittent Energy Restriction Trials Lasting a Minimum of 6 Months.
  • Short-term intermittent energy restriction interventions for weight management: a systematic review and meta-analysis.
  • Time-restricted feeding in young men performing resistance training: A randomized controlled trial.

44 komentarze

gosiaDodano:  23 Październik 2019 - 8:50
Gosiu, dziękuję za ten artykuł! Czekałam aż wypowiesz się na ten temat. Plusem IF jest to, że uruchamia proces autofagii a tego nie doświadczymy stosując modelu diety ciągłej. Czy w ramach swojej pracy podjęłaś się lub podejmiesz ułożenie diety odpowiadającej założeniom IF? Czy też Twoją dietę można samemu \"skumulować\" do 3-4 posiłków tak by się zmieścić w oknie żywieniowym? Pozdrawiam serdecznie!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  23 Październik 2019 - 9:06
Małgosiu no jak możesz powiedzieć że nie ma autofagii jedząc w sposób ciągły? Gdyby nie było autofagii to wszyscy mielibyśmy nowotwór i szybko umarli.
Odpowiedz
ewaDodano:  23 Październik 2019 - 9:50
Nie wiedziałam,że IF stosują w szpitalu onko w,którym byłam 2 tygodnie,bo tam kolacja była wydawana właśnie ok.16😀
Odpowiedz
ElaDodano:  23 Październik 2019 - 10:10
Gosiu, jaki odstęp czasy musi minąć miedzy śniadaniem a treningiem?. W swojej praktyce w soboty i niedziele idę na nordic walking na czczo, ponieważ robię to rano ok godz 7:00. Wstaję łykam eutyrox i maszeruję ok 1godz 20 min? co powinnam zmienić
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  23 Październik 2019 - 11:08
Godzina powinna minąć między posiłkiem a treningiem i nie może to być posiłek obfity. Jeśli posiłek jest dość obfity, wówczas dwie godziny.
Odpowiedz
MagdaDodano:  23 Październik 2019 - 10:27
Oo to temat dla mnie ponieważ byłam na IF ok. 2 miesięcy. Ogólnie dla mnie super sprawa bo nie lubię jeść rano śniadania a tak zaczynałam sobie jeść o 12 a kończyłam o 20. Pod tym względem super, chudnać nie chciałam bo mam prawidłową masę ciała. Chodziło mi o pouruchamianie tych wszystkich procesów, które zachodzą w czasie niejedzenia przez 16 h. W każdym razie IF musiałam przerwać ponieważ dostałam strasznych bólów po prawej stronie, okazało się, że to stan zapalnych dróż żółciowych i prawdopodobnie kamienie w pęcherzyku żółciowym oraz lekko otłuszczona wątroba. Nigdy wcześniej nie miałam takich problemów, przypuszczam, że podczas postu żółć się zagęszczała i spowodowała te bóle i kamienie. Tak mi się wydaje. No i przede wszystkim przez te 8 h pozwalałam sobie na za dużo tłuszczów i cukru bo \"przecież jestem szczupła to mogę\". Teraz muszę leczyć się z tych dolegliwości co nie jest wcale proste.
Odpowiedz
AsiaDodano:  23 Październik 2019 - 10:27
Witaj Gosiu, Dziękuję za artykuł. Mam pytanie odnośnie trenowania na czczo: czy 60-minutowy trening cardio (bieg lub intensywny fitness) jest Twoim zdaniem już w stanie doprowadzić do spalania mięśni? Lubię tak ćwiczyć, jem zaraz po ćwiczeniach. Czy przy takim treningu nie spalam tkanki tłuszczowej?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  23 Październik 2019 - 11:06
Asiu spalasz tkankę tłuszczową ale mówimy o budowie mięśni. Ja nie popieram treningów na czczo, zwłaszcza cardio przez godzinę. To dość intensywna forma ruchu i powinna być poprzedzona dostarczeniem energii.
Odpowiedz
JoasiaDodano:  23 Październik 2019 - 11:12
Małgosiu, cieszę się, że poruszyłaś ten temat :) Byłam bardzo ciekawa Twojego zdania. Dla mnie to nie ma sensu, bo albo nie pobudzamy rano metabolizmu, albo kończymy jeść o 16, gdzie ja bym wieczorem umarła z głodu. Chyba, że nażarłabym się pizzy po uszy to wtedy by wystarczyło, ale takie coś nigdy nie jest dobre.
Odpowiedz
MartaDodano:  23 Październik 2019 - 11:52
Bardzo ciekawy wpis, też zastanawiały mnie posty. Mój tata próbował jeść co drugi dzień ale mówiłam mu, że to chyba bez sensu ;) Jednak właśnie nadrabianie kalorii dało mi wtedy do myślenia i przez ostatnie dwa lata jadłam 1200 kcal 6 dni w tygodniu, a w sobotę miałam cheat day gdzie przejadałam może nawet 3000-3500 kcal. Coś słodkiego, coś tłustego, pizza, jakieś winko, piwko ;) Wymyśliłam sobie, że to w sam raz bo wyrównuje bilans tygodniowy ;D Muszę przyznać, że ładnie, spokojnie zrzucałam kilogramy (17 kg w sumie). Teraz stosuję od ciebie dietę 1500 kcal przez to jak na instagramie gardziłaś dietami 1200 kcal i dlatego, że zależy mi na lepszym samopoczuciu i zdrowiu, a wcześniej patrzyłam głównie na kaloryczność. Pytanie brzmi: Dobrze sobie wymyśliłam sobotnie \"nadrabianie\" czy też to jest dla organizmu bardzo krzywdzące? Dodam, że przyzwyczaiłam się do tego \"systemu\" i nie chodziłam głodna w tygodniu, a łatwiej było mi z myślą, że w sobotę zjem to na co mam akurat ochotę ;)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  23 Październik 2019 - 13:08
1200 kcal nie jest dobre dla nikogo. No chyba że dla pacjenta po operacji leżącego w łóżku. Jedzenie 6 dni w tygodniu 1200 kcal a w weekend 3500 przy czy ląduje tu fast food i słodycze na dłuższą metę może doprowadzić do niedoborów i zaburzeń odżywiania.
Odpowiedz
ClaudiaDodano:  23 Październik 2019 - 13:19
Małgosiu, super że poruszyłaś ten temat. Jeszcze nikt tak jasno o tym nie napisał :) PS. BURGERY WYSZŁY EXTRA! Wchodzą na stałe do mojego menu ♥️
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  23 Październik 2019 - 13:44
Cieszę się ogromnie i z powodu posta i burgerów ;) Ściskam mocno ;)
Odpowiedz
IWONADodano:  23 Październik 2019 - 13:45
Czyli podsumowując, Gosiu jeśli bedziemy zachowywac bians kaloryczny i zdrowo jesc to taki model jedzienia jest ok?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  23 Październik 2019 - 15:37
Odpowiedź jest w tekście ;)
Odpowiedz
EmiliaDodano:  23 Październik 2019 - 14:31
Pani Małgosiu, a co pani sądzi o jednodniowym poście w tygodniu? Słyszałam ostatnio o starszej pani która dobiła setki, oczywiście zapytano ją jak to się stało że dozyla tak sędziwego wieku. Pani powiedziała że nie paliła, nie piła alkoholu, zawsze mało jadła w w piątki nie jadła nic. Wiadomo oczywiście że to nie jest niezawodną recepta na długowieczność, każdy z nas jest inny i zdaje sobie sprawę że równie dobrze te wszystkie wymienione rzeczy mogły nie mieć wpływu na długość życia tej pani. Ale czy uważasz że jednodniowy post w tygodniu może mieć działanie zdrowotne?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  23 Październik 2019 - 15:36
To jest właśnie IF. Pisałam o tym w tekście. Pytasz o jeden dzień w tygodniu, ja pisałam o dwóch ale nie ma to większego znaczenia. Długowieczność Pani o której piszesz ma związek z restrykcjami żywieniowymi. Na tym między innymi polega sekret długowieczności mieszkańsów Okinawy.
Odpowiedz
AniaDodano:  23 Październik 2019 - 15:46
Malgosiu, czy soki z sokow zageszczonych sa zdrowe i czy dzieci(wiek 3-4 lata) moga pic takie soki codziennie?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  24 Październik 2019 - 7:29
Najzdrowsze są soki wyciskane na świeżo to bez wątpienia. Jeśli nie ma takiej opcji to kolejnym rozwiązaniem są soki jednodniowe. Soki z soków zagęszczonych nie są złe i jeśli małe dziecko z jakichś przyczyn nie je warzyw i owoców to jest to jakieś rozwiązanie choć trzeba mieć na uwadze że taki sok może zaspokoić apetyt na wartościowy posiłek.
Odpowiedz
MariolaDodano:  23 Październik 2019 - 22:17
Gosiu dziękuję za artykul...mam przyjaciolke zafascynowana dieta na surowo...super by bylo,gdybys odniosla sie rowniez do tego tematu. Dziekuje x
Odpowiedz
MonikaDodano:  24 Październik 2019 - 16:58
Małgosiu, w przyszłym tygodniu mam konsultację, zrobiłam dodatkowo parę badań i zaczęłam przyjmować dodatkowe leki. Czy mam Ci te informacje wysłać na jakiegoś maila, czy czekać na swoją kolejkę?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  24 Październik 2019 - 17:10
Moniko w dniu kiedy masz wyznaczoną konsultację napiszę do Ciebie maila i poproszę o wyniki badań.
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  24 Październik 2019 - 22:51
Małgosiu a jakie jest Twoje zdanie na temat modnej ostatnio diety ketogenicznej?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  25 Październik 2019 - 7:40
Agnieszko pisałam o tym na blogu. Zapraszam do wpisu ;)
Odpowiedz
BeataDodano:  25 Październik 2019 - 8:16
Dziękuję za ten artykuł. Cieszę się, że przekazujesz informacje poparte naukowo. Mam do Ciebie zaufanie.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  25 Październik 2019 - 14:55
Cieszę się ogromnie i zapraszam. U mnie tylko medycyna parta na dowodach naukowych.
Odpowiedz
Ala Dodano:  25 Październik 2019 - 10:14
Małgosiu kochana, moja Mama przyjmuje bardzo dużo leków, jest również świeżo po leczeniu cytostatykami, zaczyna boleć ja żołądek. Proszę poradz w jakiej formie spożywać siemię? Ja zazwyczaj gotuje kilka minut cale ziarenka i potem przecadzam, ale niewiem czy to prawidłowo
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  25 Październik 2019 - 14:54
Alicjo po cytostatykach koniecznie probiotykoterapia. Jej rodzaj należy skonsultować z lekarzem. Siemie tak (mielone) ale to za mało. Probiotykoterapia + dieta bogata w prebiotyki.
Odpowiedz
KasiaDodano:  26 Październik 2019 - 8:37
Małgosiu na badaniu USG lekarz zauważył u mnie torbiel na jajniku. Przepisał mi tabletki antykoncepcyjne, jak nie pomoga to w późniejszym czasie zabieg. Czy dietą od Ciebie mogę sprawić że cysta pęknie lub wchłonie? Czy najpierw mam się jej pozbyć sposobami medycznymi a później dieta naprawić zaburzenia hormonalne?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  28 Październik 2019 - 16:11
Aby móc odpowiedzieć na to pytanie muszę przeanalizować Twoją sytuację. To co jest dla mnie w takiej sytuacji niezbędne to masa ciała oraz glikemia. Glukoza i insulina na czczo.
Odpowiedz
Jola Dodano:  27 Październik 2019 - 15:07
Gosiu artykuł jak zawsze profesjonalny i myślę, że da niektórym do myślenia, szczególnie tym trenującym. Ja nigdy nie byłam skłonna do takich eksperymentów, wierzę w racjonalne podejście do zdrowia i systematyczność i nie stresowanie organizmu dziwnymi postami, ale to już każdego decyzja co robi ze swoim zdrowiem. Gosiu mam jednak pytanie na temat owsianki gotowanej, bo w internecie jest mnóstwo sprzecznych informacji na ten temat. Czy podczas gotowania i tego całego kleikowania skrobi i rozmiękczenia płatków dochodzi do częściowego rozpadu węglowodanów złożonych i łatwiejszego strawienia płatków w związku z tym również szybszego wzrostu poziomu cukru czy jednak dzięki temu kleikowaniu powstaje osłona która staje się bardziej oporna na strawienie i dzięki temu opoźnia to proces wchłaniania glukozy. Byłabym wdzięczna za odpowiedź, bo być może obydwa te założenia są nieprawdziwe. Pozdrawiam , Jola
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  28 Październik 2019 - 16:07
Jolu owsianka gotowana jest lekkostrawna. Indeks glikemiczny finalnego dania zależy od stopnia rozgotowania płatków i dodatków. Pamiętaj ż białko, tłuszcz i błonnik obniżają IG posiłku.
Odpowiedz
KatarzynaDodano:  27 Październik 2019 - 20:44
Dziękuję za artykuł, dużo ciekawych informacji. Mam pytanie. Nie mogę czekać na diętę u Ciebie niestety, bo mam dokuczający refluks, do tego niedoczynność i Hashimoto, więc muszę działać od razu. Byłam u \"lokalnej\" dietetyczki. Mówiłam o wszystkich dolegliwościach, w tym co jakiś czas pojawiającym się uporczywym bólu dziąseł (jestem pod opieką dentysty, miałam sprawdzone wszystkie zęby, higiena nie jest problemem). Dietetetyczka powiedziała, że może znać przyczynę bólu dziąseł, ale powie mi przy następnej konsultacji. Nie chce mi powiedzieć, co przychodzi jej na myśl, bo zależy jej na kolejnej płatnej konsultacji, a mnie męczą dziąsła. Czy przychodzi Ci do głowy, co by to mogło być? Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Odpowiedz
AgataDodano:  27 Październik 2019 - 21:15
Gosiu a jak to jest z jedzeniem po treningu? Warto coś przekąsić? Białko czy węglowodany? Z góry dziękuje za odpowiedz i ogrom wiedzy jaka się z nami dzielisz.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  28 Październik 2019 - 16:05
Odsyłam do wpisu na blogu na ten temat ;)
Odpowiedz
AnnaDodano:  28 Październik 2019 - 9:11
Małgosiu, ja z innej beczki... od jakiegoś czasu jest mi stale gorąco, doszła potliwość, huśtawki nastrojów, do tego bez powodu budzę się poirytowana. Podejrzewam tarczycę. Podpowiedz proszę jakie dokładnie badania wykonać. Ft3 i Ft4 będą wystarczające czy bardziej jakiś profil hormonalny? Pozdrawiam serdecznie.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  28 Październik 2019 - 16:04
Aniu nie wiem w jakim jesteś wieku. To ma znaczenie bo objawy trochę przypominają klimakterium, ale mogą mieć też inną przyczynę dlatego tak w komentarzu nie da się określić. Na pewno warto sprawdzić tarczycę, D3, ferrytynę.
Odpowiedz
JDodano:  28 Październik 2019 - 10:47
Małgosiu, chcąc u Ciebie zamówić dietę, a nie mając jeszcze kompletu wszystkich badań, mogę wpisać się na listę oczekujących i później ewentualnie dosłać Tobie wszystkie wyniki badań? Dzięki za super artykuł i pozdrawiam
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  28 Październik 2019 - 12:01
Nie mam listy oczekujących. Nie prowadzę takiej. Do końca stycznia 2020 nie ma już terminów na konsultację i dietę dla nowych osób. Możliwość zapisów na luty przez sklep zostanie umożliwiona od 15 grudnia więc od razu się zapisz a badania prześlesz w ciągu tygodnia lub od razu.
Odpowiedz
MONIKADodano:  5 Listopad 2019 - 8:52
Małgosiu, dziękuję za kolejny mądry artykuł, ale ciekawi mnie jedna rzecz. Dużo mówi się o podkręcaniu metabolizmu. Czy nie jedzenie śniadań, przy rozsądnej diecie w dalszej części dnia może faktycznie spowolnić metabolizm? Zakładam pierwszy posiłek ok. 10, a pobudka ok 5:30.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  6 Listopad 2019 - 9:41
Nie musi u osób zdrowych. U osób chorych np. z niedoczynnoscią tarczycy nie polecam.
Odpowiedz
moniDodano:  16 Styczeń 2020 - 13:18
Gosiu, przez dwa lata stosowałam post: nie jadłam nic w środy i piątki. Po tym czasie zrobiłam z ciekawości badania tarczycy plus usg i okazało się, że ma Hashimoto. Czy ten post mógł to spowodować ?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  20 Styczeń 2020 - 9:22
Nie sądzę aby tak było.
Odpowiedz
ewqa Dodano:  25 Sierpień 2020 - 20:41
If to system jedzenia który stosowałam do ok 23 roku życia. Nie lubiłam jeść rano nawet gdy nie jadłam wieczorem to rano i tak nie byłam glodna. Wiec było ok.Gdy widzialam ze rosna boczki to opuszczałam kolację i kontrolowałam sobie tak wagę. Później była ciąża (1,2,3) i postanowiłam jeść regularnie. Tak mi zostało później i waga rosła. Przytyłam strasznie ok 25 kg. Później różne perypetie i do diety doszły tabletki na depresję i brak chęci do czegokolwiek i w ciągu 3 lat doszło następne 25 kg. Wiec teraz na if jadam jeden duży pełnowartościowy obiad i pozniej coś pysznego czyt.deserek czyli bananek, jogurcik, budyn,kawałek ciacha. I to mi wystarcza. Czyje sie dobrze i pelna energii,a nie ciągle spiaca bociagle objedzona. W ciągu miesiąca waga leci jak szalona(10 kg) chociaż nie czuję że sobie czegoś odmawiam. To jest mój intuicyjny sposób żywienia i nie zamierzam go zmieniać. Oczywiście nie zamierzam cale życie zyc na jednym posiłku ale potrzebuję jednak najpierw trochę zgubić cielsk
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
Fit PLANER
Planer, który pomoże Ci zmienić złe nawyki żywieniowe i
zaplanować czas
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Sklepy oferujące rabaty dla moich czytelników
CZYTAJ WIĘCEJ
Facebook
Used for the like, share, comment, and reaction icons

Omlet na słodko 🥚😋 Dla osób z Celiakią 🔥
Idealny po treningu 🔥💪 lub jako śniadanie, także dla insulinoopornych.

Składniki:
✅ 2 jajka
✅ łyżka mąki ryżowej,
✅ łyżka mielonych migdałów
✅ mały banan
✅ łyżeczka klarowanego masła
✅ łyżeczka dowolnego dżemu bez dodatku cukru‼️

🧮 430 kcal

Sposób przygotowania:
🔖Jajka miksuj na najwyższych obrotach aż masa stanie się gęsta jak budyń. Dodaj mąkę i migdały. Zmiksuj.
🔖Usmaż na maśle. Posmaruj dżemem, obłóż kawałkami banana.

Kliknij w zdjęcie 📷
... Zobacz więcejZobacz mniej

Omlet na słodko 🥚😋 Dla osób z Celiakią 🔥
Idealny po treningu 🔥💪 lub jako śniadanie, także dla insulinoopornych. 

Składniki: 
✅ 2 jajka
✅ łyżka mąki ryżowej, 
✅ łyżka mielonych migdałów
✅ mały banan 
✅ łyżeczka klarowanego masła 
✅ łyżeczka dowolnego dżemu bez dodatku cukru‼️

🧮 430 kcal 

Sposób przygotowania: 
🔖Jajka miksuj na najwyższych obrotach aż masa stanie się gęsta jak budyń. Dodaj mąkę i migdały. Zmiksuj. 
🔖Usmaż na maśle. Posmaruj dżemem, obłóż kawałkami banana.

Kliknij w zdjęcie 📷

Skomentuj na Facebooku

Mąka ryżowa nie jest odpowiednia dla IO.

Uwielbiam ten omlet 💞 mogłabym jeść go codziennie

Pokaż poprzedni wpis
Instagram
Omlet na słodko 🥚😋 Dla osób z Celiakią 🔥
Idealny po treningu 🔥💪 lub jako śniadanie, także dla insulinoopornych. 

Składniki: 
✅ 2 jajka
✅ łyżka mąki ryżowej, 
✅ łyżka mielonych migdałów
✅ mały banan 
✅ łyżeczka klarowanego masła 
✅ łyżeczka dowolnego dżemu bez dodatku cukru‼️

🧮 430 kcal 

Sposób przygotowania: 
🔖Jajka miksuj na najwyższych obrotach aż masa stanie się gęsta jak budyń. Dodaj mąkę i migdały. Zmiksuj. 
🔖Usmaż na maśle. Posmaruj dżemem, obłóż kawałkami banana. 

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychologia #psychodietetyka #odchudzanie #redukcja #insulinooporność #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #dietetyk #dietetyczneprzepisy #bezglutenu #bezglutenowe #bezmleka #celiakia #glutenfree #śniadaniebezchleba #sniadanie #zdrowesniadanie #zdroweśniadanie

Omlet na słodko 🥚😋 Dla osób z Celiakią 🔥
Idealny po treningu 🔥💪 lub jako śniadanie, także dla insulinoopornych.

Składniki:
✅ 2 jajka
✅ łyżka mąki ryżowej,
✅ łyżka mielonych migdałów
✅ mały banan
✅ łyżeczka klarowanego masła
✅ łyżeczka dowolnego dżemu bez dodatku cukru‼️

🧮 430 kcal

Sposób przygotowania:
🔖Jajka miksuj na najwyższych obrotach aż masa stanie się gęsta jak budyń. Dodaj mąkę i migdały. Zmiksuj.
🔖Usmaż na maśle. Posmaruj dżemem, obłóż kawałkami banana.

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychologia #psychodietetyka #odchudzanie #redukcja #insulinooporność #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #dietetyk #dietetyczneprzepisy #bezglutenu #bezglutenowe #bezmleka #celiakia #glutenfree #śniadaniebezchleba #sniadanie #zdrowesniadanie #zdroweśniadanie
...

Tłuszcz 😱 Nie bój się ☺️ To ważny składnik diety‼️

Minimalna ilość tłuszczu w diecie to 12 % dla kobiet i 7 % dla mężczyzn.
Optimum to 25-30 % ✅
Ogromnie ważne dla sprawnego funkcjonowania całego organizmu są niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT).
Są to kwasy egzogenne czyli takie, które musimy dostarczyć z dietą. Organizm nie wytwarza ich sam.

Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3 do których zaliczamy:
📍kwas alfa – linolenowy (ALA)
📍kwas eikozapentaenowy (EPA)
📍kwas dokozaheksaenowy (DHA)

są ogromnie ważnym składnikiem diety ponieważ:

✅zmniejszają stężenie pochodnych pozapalnych,
✅są niezbędne dla prawidłowej pracy układu immunologicznego ⏭ hamują nadmierną odpowiedź immunologiczną co ma znaczenie w przebiegu chorób z autoagresji,
✅są niezbędne dla prawidłowej pracy mózgu i centralnego układu nerwowego ⏭ wchodzą w skład błon komórkowych neuronów czyli komórek układu nerwowego ⏭ poprawiają pamięć i koncentrację,
✅są niezbędne do prawidłowej pracy serca i układu krążenia,
✅obniżają poziom cholesterolu,
✅poprzez regulację syntezy triacylogliceroli w wątrobie i jelitach obniżają poziom triglicerydów,
✅działają przeciwmiażdżycowo,
✅działają przeciwzakrzepowo,
✅stabilizują ciśnienie tętnicze,
✅pozytywnie wpływają na stan skóry,
✅spowalniają starzenie się komórek,
✅wykazują działanie regeneracyjne,

Które z moich jesiennych propozycji bogatych w Omega 3 lubicie najbardziej?

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychologia #psychodietetyka #odchudzanie #redukcja #insulinooporność #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #dietetyk #omega3 #zdrowetłuszcze #pcos
...

Tarczyca – gruczoł o kształcie motyla zlokalizowany na szyi, poniżej krtani, składający się z dwóch połączonych cieśnią płatów.
Objętość prawidłowej tarczycy u dorosłej kobiety to 18-20 ml.

Tarczyca wydziela tyroksynę (T4 – około 85% produkcji), trójjodotyroninę (T3), niewielkie ilości rT3 (odwrócone T3) oraz kalcytoninę. Kontrolę nad T4 i T3 sprawuje hormon tyreotropowy TSH wytwarzany przez przedni płat przysadki mózgowej w rytmie dobowym.
TSH nie jest hormonem tarczycy ‼️

Dlaczego wykonując badania krwi nie badamy T3 i T4, a wolne hormony ft3 i ft4?
Ponieważ T3 i T4 to postać nieaktywna, związana z białkami.

Gruczoł tarczycowy jest mały (waży około 30 gramów), ale wspiera wszystkie funkcje organizmu (określa też ich prędkość) ponieważ wszystkie komórki naszego organizmu są uzależnione od hormonów tarczycy‼️.
Pomagają one min.
✅regulować rytm serca (przyspieszają lub spowalniają jego bicie),
✅oddychanie,
✅metabolizm,
✅ciśnienie krwi,
✅odczuwanie zimna i gorąca,
✅cykl menstruacyjny (regularność),
✅równowagę hormonalną.
✅odpowiadają za samopoczucie, nastrój, stan emocjonalny,
✅płodność,
✅wzrost włosów,
✅stan skóry,
✅kondycję stawów,

Ponieważ sposób w jaki:
✅żyjemy (przewlekły stres psychofizyczny, zaburzenia rytmu dobowego, nadmierna lub niedostateczna aktywność fizyczna, brak regeneracji),
✅jemy (niedobory pokarmowe, dieta wykazująca negatywny wpływ na mikrobiom jelitowy),
ale i:
✅stosowane leki (np. antybiotyki, leki z grupy IPP, NLPZ, sterydy),
✅infekcje (HP, zaburzenia odporności)
mogą zaburzać pracę tarczycy, zanim zaczniesz leczyć objawy, sprawdź jak pracuje tarczyca oraz wyeliminuj to co może ją obciążać.

Aby sprawdzić jak pracuje tarczyca, należy wykonać badania które określą poziom wytwarzanych przez tarczycę hormonów (badamy TSH,ft3, ft4) oraz ocenić obraz gruczołu w badaniu ultrasonograficznym (USG- ocenia oczywiście lekarz endokrynolog).

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychologia #psychodietetyka #odchudzanie #redukcja #insulinooporność #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #dietetyk #dietetyczneprzepisy #mindset
...

Kruche, delikatne, rozpływające się w ustach Kruche, delikatne, rozpływające się w ustach zrazy wołowe w sosie z leśnych grzybów 🦔🐿🍁
Z kiszonym ogórkiem i cebulką. 
Na niedzielny, lub świąteczny obiad.

Zrazy robiłam wczoraj na obiad, a zdjęcie jest efektem mojego sobotniego szkolenia u Piotra @ambrozinio ☺️

Tego typu zdjęć totalnie nie umiałam robić, a Piotr zdradził mi kilka świetnych trików🔥
Zapaliłam się do tego ogromnie i dziś po pracy będę zapoznawała się z resztą trików opisanych w ebooku Piotra @apetyczne_zdjecia 
Jak oceniacie to zdjęcie?
Po przepis zapraszam oczywiście na bloga. 
Danie idealne dla insulinoopornych i z hashimoto 👍

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy #zrazywołowe

Kruche, delikatne, rozpływające się w ustach zrazy wołowe w sosie z leśnych grzybów 🦔🐿🍁
Z kiszonym ogórkiem i cebulką.
Na niedzielny, lub świąteczny obiad.

Zrazy robiłam wczoraj na obiad, a zdjęcie jest efektem mojego sobotniego szkolenia u Piotra @ambrozinio ☺️

Tego typu zdjęć totalnie nie umiałam robić, a Piotr zdradził mi kilka świetnych trików🔥
Zapaliłam się do tego ogromnie i dziś po pracy będę zapoznawała się z resztą trików opisanych w ebooku Piotra @apetyczne_zdjecia
Jak oceniacie to zdjęcie?
Po przepis zapraszam oczywiście na bloga.
Danie idealne dla insulinoopornych i z hashimoto 👍

#dietoterapialenartowicz #qchenneinspiracje #psychodietetyka #psychodietetyk #dietetyk #dietetyka #dietetycznie #dietetykonline #insulinooporność #insulinoopornosc #hashimoto #hashimotodiet #dietetyczneprzepisy #zrazywołowe
...

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej