fbpx
Jak skutecznie sprawdzić czy masz niedokwaszony żołądek? Jak poprawnie wykonać prosty test? O czym bezwzględnie musisz wiedzieć przed rozpoczęciem zakwaszania żołądka? Część 2

W poprzednim poście (jeśli nie czytałaś/czytałeś zapoznaj się z nim zanim przeczytasz obecny) rozmawialiśmy sobie na temat żołądka. Dowiedzieliście się co trawimy w żołądku, co jest do tego niezbędne, jak przebiega ten proces oraz, że fakt niedokwaszenia żołądka dość łatwo jest zauważyć obserwując własny organizm.

Niedokwaszenie żołądka

Diagnoza jest dość prosta. Przyczyną niedokwaszenia żołądka jest zbyt mała ilość kwasu solnego wytwarzanego przez komórki okładzinowe znajdujące się w błonie śluzowej żołądka. Wówczas pepsynogen wydzielany przez komórki główne nie ulega uczynnieniu do pepsyny.
Dlaczego musi dojść do uczynnienia? Gdyby komórki główne wydzielały pepsynę bezpośrednio, doszłoby do strawienia ścian żołądka, a to stanowiłoby zagrożenie życia. Pepsynogen to nieaktywny prekursor który uczynnia się dopiero pod wpływem kwasu solnego już w żołądku (przy ph 1,5 – 3,5). Jeśli kwasu solnego będzie za mało, ph żołądka wzrośnie. Wówczas bez pepsyny nie strawimy białka. Nie zostaną one „rozbite” na mniejsze cząstki, peptydy, aby dalej w jelicie cienkim “powstały z nich” aminokwasy.
Czy to ujdzie naszej uwadze? Nie sądzę.
Zalegające w żołądku białka będą fermentowały. Pojawi się uczucie pełności, ciężkości po posiłku. Zaczną dokuczać gazy, odbijanie, zgaga, refluks, mdłości czy charakterystyczne kłujące bóle w obrębie żołądka. Po każdym posiłku.
To na początku. W dalszej konsekwencji podrażnione jelito może „reagować nerwowo”. Trafiające tam niestrawione białka zaczynają gnić. Produkowane są toksyny i może dojść do rozszczelnienia i przedostawania się do krwiobiegu składników które nie powinny się tam znaleźć. To może doprowadzić do powstania nietolerancji pokarmowych. Bywa że pojawia się biegunka lub przewlekłe zaparcie. Problematyczne staje się wchłanianie w kosmkach jelitowych co doprowadza do niedoborów składników mineralnych oraz witamin. Zwłaszcza wchłanianie żelaza ponieważ kwaśne środowisko żołądka nadaje solom żelaza postać rozpuszczalną, niezbędną do wchłonięcia w jelicie cienkim. W dalszej konsekwencji poprzez niedobór żelaza i białka spadnie poziom ferrytyny (skończą się zapasy żelaza) a zaraz za nią ilość erytrocytów, hematokryt i hemoglobina. Dojdzie do niedokrwistości z niedoboru żelaza. Zaczną garściami wypadać włosy, łamać się paznokcie, staniecie się zmęczeni, senni, pojawią się problemy z koncentracją.
Zbyt mała ilość kwasu solnego w żołądku nie zapewni nam też dostatecznej ochrony przed bakteriami, wirusami, cystami pasożytów czy grzybami dostającymi się do żołądka z pokarmem. Jeśli do tego kochasz słodycze, bardzo łatwo możesz doprowadzić do przerostu Candida Albicans lub innych patogenów.

Co doprowadza do problemów z właściwym ph żołądka?

Niestety dieta bogata w cukier, żywność o wysokim indeksie glikemicznym, nadużywanie leków przeciwbólowych z grupy NLPZ (np. na bazie ibuprofenu), antybiotyków bez wskazań (np. na wirusy na które nie działają kompletnie), przewlekły stres, brak snu. To wszystko powoli, stopniowo niszczy nam żołądek.
Wydaje nam się że stres to nic takiego, że taka praca, takie czasy. Nic bardziej mylnego. Stres dobry jest czasowo. Wtedy kiedy ma nas mobilizować do działania. Przewlekły niszczy żołądek, męczy nadnercza, zaburza pracę tarczycy, układu nerwowego i hormonalnego. Tak naprawdę działa destrukcyjnie na cały organizm. W końcu leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych ((NLPZ). Na wyciągnięcie ręki. Przy kasie w sklepie spożywczym, na stacji benzynowej, wszędzie. Łykamy je na potęgę, a działają jak gwóźdź w kolano. Antybiotyki przepisywane na infekcje wirusowe. Przeczytaj ten wpis.

Diagnostyka

Najlepszą metodą diagnostyczną jest gastroskopia i zbadanie ph soku żołądkowego. To badanie w 100% wiarygodne, choć nie należy do najprzyjemniejszych.
Dość znaną, prostą, domową, zewsząd polecaną metodą jest test z sodą oczyszczoną. Nie jest on jednak żadną metodą diagnostyczną i nie jest poparty żadnymi badaniami. Gastrolog powie zapewne że to szarlataneria i ja w pewnym stopniu się z nim zgodzę (jeśli ma zostać wykonany w taki sposób w jaki sugerują w Internecie).
W wielu przypadkach stanowi potwierdzenie, choć nie zawsze wychodzi poprawnie. Dlaczego? W sieci każą wykonać test na czczo, od razu po wstaniu. To z punktu widzenia fizjologii dość istotny błąd.
Jak już pisałam w poprzednim poście, sok żołądkowy wytwarza się już pod wypływem zapachu czy widoku jedzenia. Po godzinie od spożycia pokarmu jego ilość jest największa. Oczywiście pewna ilość soku żołądkowego zawsze znajduje się w żołądku, ale nie jest powiedziane że jeśli jest mała, to nie wzrośnie znacznie pod wpływem zapachu czy widoku posiłku. U niektórych osób fizjologicznie tak właśnie jest. Znam kilka przypadków osób którym test z sodą wychodził pozytywnie (niedokwasota) a po pobraniu soku żołądkowego podczas gastroskopii jego ph wychodziło niskie.  

Ja więc prawidłowo wykonać test z sodą?

Wypij rano na czczo pół szklanki wody wymieszanej z łyżeczką sody oczyszczonej, ale nie od razu po wstaniu. Umyj się, uczesz, zrób śniadanie, pokręć po domu (najlepsza do wykonania tego testu będzie sobota lub inny dzień wolny od pracy) i test z sodą wykonaj dopiero jak poczujesz ssanie w żołądku. W wyniku reakcji wodorowęglanu sodu z kwasem solnym wydzieli się dwutlenek węgla. Ten powoduje odbijanie.
Jeśli odbije Ci się w czasie krótszym niż minuta, świadczy to o nadkwasocie.
Jeśli po około minucie do 2 minut to zakwaszenie żołądka jest prawidłowe.
Jeśli po 2 minutach, może to świadczyć o słabym zakwaszeniu żołądka.
Jeśli test wyjdzie pozytywnie, a do tego po posiłku pojawiają się objawy o których pisałam na początku posta, wynik potwierdź u gastrologa.

Dlaczego wysyłam do gastrologa?

Nie chodzi jedynie o potwierdzenie wyniku i dokładne zbadanie ph soków żołądkowych. Chodzi także, a może przede wszystkim o ocenę stanu błony śluzowej żołądka. Dobrym sposobem na zakwaszenie żołądka jest picie 15 minut przed posiłkiem wody z octem jabłkowym w ilości łyżka na pół szklanki wody, ale można tak robić wyłącznie przy zdrowej śluzowce, bez ubytków. Inaczej nabawicie się wrzodów. Jeśli do tego dieta nie będzie odpowiednia, będziecie łykać jakieś leki, nie daj Boże aspirynę, to już w ogóle tragedia. 

Co jeśli mam ubytki w błonie śluzowej?

Jeśli występują ubytki w błonie śluzowej, w obrazie gastroskopii widoczne są nadżerki. Nadżerki to płytkie, płaskie ubytki w błonie śluzowej, będące początkiem wrzodów. Wrzód tym różni się od nadżerki, że nie sięga jedynie błony śluzowej, a głębszych warstw ściany żołądka. Nie jest płaskim ubytkiem, a głębokim.
Jeśli masz niedokwaszony żołądek i nadżerki, należy bezwzględnie je wyleczyć zanim rozpoczniesz etap zakwaszania. Inaczej zafundujesz sobie wrzody, bóle i krwawienie z żołądka. Jeśli dodatkowo masz helicobacter pylori, należy się jej bezwzględnie pozbyć.

W następnym poście (już w następną środę):

Jak w prosty sposób zakwasić żołądek jeśli nie masz ubytków w błonie śluzowej żołądka oraz zalecenia dietetyczne w niedokwasocie (dietoterapia) oraz niezbędna suplementacja.

122 komentarze

Marta Dodano:  14 Luty 2018 - 8:27
Moj maz trafil w niedziele di szpitala z silnym bólem podmostkowym.dostal 5 kroplowek i niewiele pomogło. Usg jamy brzusznej wyszlo prawidlowo,gastroskopia tez a bol pozostal.Maz do wypisu😞
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 8:35
Miałam kiedyś identyczną sytuację u siebie. Przyczyną była infekcja wirusowa która objawiała się właśnie takim bólem. Mnie bolało w okolicy podmostkowej i podżebrowej prawej. Bolało tak mocno że w nocy oddychać nie mogłam momentami. Może u Twojego męża jest podobnie.
GlejdisDodano:  4 Czerwiec 2018 - 22:55
Marta moze trzeba zbadac serce bo to sa tez objawy problemow z sercem. Moj brat mial takie podobne bole i trafil do szpitala ale bylo juz za pozno. W szpitalu nabawil sie infekcji i lezal pod respiratorem 3 dni. Robil wszystkie wyniki i nic nie wykazalo. Jednak do kardiologa poszedl za pozno. Przykre ale prawdziwe.
Odpowiedz
ŻonaDodano:  14 Luty 2018 - 8:33
No właśnie, a co się stanie gdy w przypadku małej ilości kwasu żołądkowego weźmie się aspirynę?? Niedawno mąż brał i po paru godzinach zwymiotował, a za drugim razem było mu niedobrze. Myśleliśmy, że to wina jedzenie,osłabienia itp.
Odpowiedz
anonimowyDodano:  14 Luty 2018 - 8:47
Czy korzystając z gotowych jadłospisów można je dalej kontynuować jeżeli podejrzewa się bakterie spiralne H.P.?i DODATKOWO zapalenie błony śluzowej żołądka?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 9:28
Nie.
Odpowiedz
AnnaDodano:  14 Luty 2018 - 8:49
Małgosiu, ja z innej beczki. Czy to możliwe, że kondycja fizyczna dotyczy tylko tego rodzaju sportu/ćwiczeń, który właśnie wykonujemy? Tzn, myślałam że mam dobrą kondycję, a tu przy zmianie ze Skalpela na rower jestem okropnie słaba i powolna. Pozdrawiam!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 9:27
Dzieje się tak ponieważ zaczęłaś ćwiczyć inne partie mięśni.
Odpowiedz
OliDodano:  14 Luty 2018 - 9:05
Gosiu przy candidzie lepiej chleb bezglutenu na drozdzach czy zytni na zakwasie dodam że mam hashi i czy owsiane płatki kupować z certyfikatem bezglutenu? i jaglane można i gryczane
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 9:28
Na zakwasie.
Odpowiedz
MartaDodano:  14 Luty 2018 - 9:07
Malgosiu w takim razie jakie badanie nalezy przeprowadzic?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 9:26
Napisałam w tekście.
Odpowiedz
AniaDodano:  14 Luty 2018 - 9:13
Z wszystkim o czym piszesz sie zgadzam,ale nie tak latwo jest pozbyc sie helicobacter,mnie sie nie udalo,mimo brania dwoch antybiotykow na raz,mialam bardzo silne bole glowy podczas kuracji,ponowna gastroskopia potwierdzila obecnosc bakterii.Nie chciano tez sprawdzic ph mojego zoladka-nie jest to powszechne badanie.Wiem,ze obecnosc bakterii powoduje wzrost ph. Czy sama dieta mozna wyeliminowac bakterie?Prosze o odpowiedz.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 9:27
Sama antybiotykoterapia bez wsparcia diety niewiele pomoże. Tak jak w przypadku candidy.
Odpowiedz
agnieszkaDodano:  14 Luty 2018 - 9:23
Małgosiu, czy zielony kolor kału może świadczyć o problemach z jelitami? Przez parę dni bolał nie brzuch, żadnej biegunki, tylko wzdęcia i gazy, kał o barwie zielonej, wypróżniam się codziennie.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 9:26
Tak. Zielony kał świadczy o nieprawidłowościach. Jeśli jednak sytuacja się ustabilizowała, i zabawienie zielone już nie występuje, mogła to być sytuacja jednorazowa, wynikająca ze zjedzenia czegoś konkretnego.
Odpowiedz
BeataDodano:  14 Luty 2018 - 9:25
Gosiu zrobiłam test wg wskazówek i przez 3 min nic, prawie załamałam się. A potem jak mnie naszło to odbiłam z 6 razy. Czy test jest wiarygodny czy muszę powtórzyć?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 9:29
Wiarygodny ale wynik zawsze warto powtórzyć.
Odpowiedz
MartaDodano:  14 Luty 2018 - 9:53
Malgosiu w takim razie zaraz poszukam w tekście. Lekarz rozlozyl rece,w badanuach brak nieprawidlowosvi a ze bardzo go klulo w nocy to oni nie widza dalej przyczyny. I rob czloeieky co chcesz.
Odpowiedz
MartaDodano:  14 Luty 2018 - 9:54
Malgisiu czy bralas leki na ustapienie tego bolu i infekcji wirusowej?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 11:14
Nie brałam. Wyłącznie naturalne metody. Czosnek, soki, witamina C, kasza jaglana na odśluzowanie, dużo naci i zielonek.
Odpowiedz
AgaDodano:  14 Luty 2018 - 9:58
Małgosiu, Chciałabym zadać pytanie w imieniu mojego chłopaka. Chodzi o to, że po treningu często narzeka na ból stawów. O czym szczególnie powinien pamiętać w swoim codziennym jadłospisie, żeby zapobiec tym bólom? Czy mogłabyś coś tutaj polecić? Dziękuję :)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 11:13
Najpierw trzeba się przyjrzeć rodzajowi treningu. Być może jest on zbyt obciążający na stawy. I zmiany w diecie nic tu nie pomogą jeśli trening jest niedostosowany do osoby lub zbyt obciążający. To na początek. Następnie badania poziomu D3, wapnia i potasu. Dopiero po tym zalecenia dietetyczne.
Odpowiedz
MartynaDodano:  14 Luty 2018 - 10:00
Gosiu, na co jest badanie Iga i Igm?ogolnie wiem tylko ze z celiakią się wiąze. Martwie się teraz czy na nim coś wyjdzie a sporo mnie kosztowało jeżeli od jakiegoś czasu nie jem pieczywa pszennego tylko zytnie.Czy to ze nie jem pszenicy może spowodować ze badanie nie bedzie wiarygodne?Podobno jak się takie badania robi to powinno się jeść to na co jesteśmy uczuleni,a ja kompletnie o tym zapomniałam
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 11:07
To test immunologiczny na obecność przeciwciał.
Odpowiedz
jagna1989Dodano:  14 Luty 2018 - 10:00
Mam taki problem. Budzę się codziennie po 2 w nocy żeby coś zjeść. Może i nie jestem glodna, ale coś tam zawsze zjem. To jest już jak nawyk, nawet jeżeli zjem kolacje przed snem. Mogłabyś coś doradzić?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 11:07
Cóż można w takim przypadku poradzić. Jesz mimo iż nie jesteś głodna. Wstajesz i idziesz do lodówki mimo iż nie ma takiej potrzeby.Nie wiem jak to ująć w słowa ponieważ słowo pisane jest odbierane inaczej niż słowo mówione i czasem można kogoś urazić nie mając takiej intencji. Musisz popracować nad emocjami, nad głową.
Odpowiedz
ElkaDodano:  14 Luty 2018 - 10:03
Gosiu, a co gdybyś w swoich przepisach od razu po tytule dania pisała \"Dla: Cukrzyków, insulioopornych, na redukcji\" itd. Taką małą tabelkę. Dzięki temu unikniesz tych wielu pytań w komentarzach, \"czy nadaje się dla IO\".
Odpowiedz
MamaDodano:  14 Luty 2018 - 10:14
Małgosiu mam pytanie. Piję od początku stycznia kleik z siemienia, rano na czczo. Bardzo mi pomaga na żołądek, przy okazji poprawiła mi się cera i włosy. Wyczytałam u Ciebie że trzeba robić przerwy i zmieniać na olej. Czy olej też na czczo? Czy taki czas picia kleiku wystarczył do podleczenia błony śluzowej? Przy okazji chciałam podziękować. Odstawiłam synowi 19 latkowi nabiał i stał się cud! Po latach leczenia trądzik odpuścił, po 3 miesiącach! 😍
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 11:24
Jeśli pijesz na żołądek to jeśli pijesz od stycznia to nie rób jeszcze przerwy. Poczekaj do końca marca. Potem zrób przerwę na miesiąc i przejdź na olej ale pity na noc. Wówczas jest najwyższa wchłanialność Omega 3. Jak cudnie że synowi się poprawiło. Bardzo się cieszę ;)
Odpowiedz
KasiaUDodano:  14 Luty 2018 - 10:18
Małgosiu, moja mama ma nadżerki w żołądku. Do tego helicobakter... W jaki sposób można wyleczyć nadżerki? Czy sama dieta wystarczy? Mama już jest po kuracji antybiotykowej.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 11:04
Dieta plus kuracje wspomagające. Ja zajmuję się takimi pacjentami.
Odpowiedz
MagdaDodano:  14 Luty 2018 - 10:47
A taki objaw np jak budzenie sie rano z zoladkiem jakby scisnietym? skreconym? Tak ze az momentami ciezko jest oddychac..
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 11:25
Przyczyn może być dużo.
Odpowiedz
KatarzynaDodano:  14 Luty 2018 - 10:52
Gosia, Dziękuję za ten wpis, bardzo mi go brakowało. Mam też propozycję na inne wpisy: czy mogłabyś prosze opisać dodatki do żywności, które są wg Ciebie absolutnie zakazane, które są OK a ktore można z rozsądkiem? Przykład: guma guar która wszystkim kojarzy się źle, a tak nie jest. P.s. dzisiaj dostałam walentynekowy zestaw od Ciebie - super! Mała torba będzie chodzić ze mną i moim lunchboxem do pracy :)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 11:26
Bardzo się cieszę ;)
Odpowiedz
PaulinaDodano:  14 Luty 2018 - 11:17
Gosiu czy mozliwe jest u ciebie zamowienie wegetarianskiej diety na Candide? Pozdrawiam!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  14 Luty 2018 - 11:27
Nie. Na candidę nie. Odstawiając ryby i mięso przy mocno wykluczeniowej diecie candidowej nie uzupełnimy białka i żelaza bo strączków muszę dać mało.
Odpowiedz
MartaDodano:  14 Luty 2018 - 11:30
Malgosiu przeczytalan text,ale nie widze tan żadnego badania oprócz gastroskopii.Niewuwm moze ja juz ślepa jestem.maz ma codziennie kroplówki ja juz niewiem co robić. Czesti pijemy siemie,koktajle z awokado.Co robic jeslu tak strasznie kluje i nic nie pomaga.ci ja sama zrobie
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  16 Luty 2018 - 7:54
Gastroskopia ale przed tym test z sodą.
Odpowiedz
anonimowyDodano:  14 Luty 2018 - 11:49
Gosiu ,może coś doradzisz mąż od 2 mies chodzi na siłownie i od 5 dni narzeka na strzykanie w łokciu co to może być?
Odpowiedz
MonikaDodano:  14 Luty 2018 - 12:26
Parę miesiecy temu zglosilam sie do lekarza z dolegliwosciami żołądka i jelit. Miałam zrobione badania krwi i stolca. Lekarz powiedział ze wyniki są w normie oraz nie wykryto helicobacter pylori. Powiedzial ze mam zespół jelita wrażliwego. Dostalam liste rzeczy których nie powinnam jeść. Ja nadal źlę się czuje. Czy powinnam zrobić gastroskopie? Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedz
AsiaDodano:  14 Luty 2018 - 13:14
Gosiu planujesz post na temat szczepionek?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  15 Luty 2018 - 11:12
A konkretnie?
AsiaDodano:  15 Luty 2018 - 15:48
No czy szczepić czy nie, jakie wybrać itd
Odpowiedz
MonikaDodano:  14 Luty 2018 - 13:32
Witam :) Pytanie z innej beczki. Byłam u kilku lekarzy dermatologów i żaden nie pomógł. Jedynie to sterta lekówi i maści... Od września zaczęły się moje problemy ze skórą a nigdy ich nie miałam. Pryszcze na plecach, dekolcie, szyi, pod brodą, czoło. Na brodzie mam jakby liszaje? uczulenie? zapalenie? Sama nie wiem, bo każdy lekarz co innego mówił. Czasem swędzi, mocno czerwone. Nie używam innych kremów, proszku, kosmetyków, jedzenia itd. po prostu żadnych nowości. Nie jem przetworzonej żywności. Już nie wiem co mam robić. Czasem moja twarz wygląda z rana bardzo źle a wtedy mam ochote schować się pod kołdrą i nie wychodzić :(((( Gosiu poradź coś... cokolwiek :((((( Pozdrawiam
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  15 Luty 2018 - 11:31
Pracuję z pacjentami o posobnych problemach. Kluczowa jest tu dieta. Bezmleczna,przeciwzapalna, bez cytrusów.
ania Dodano:  17 Luty 2018 - 12:46
dokładnie tak !!! miałam delikatny stan zapalny na skórze głowy, bazując na postach Gosi, sama wydedukowałam co ograniczyć - 3 tyg i ślad po zaczerwienieniu zniknął i nie wrócił :) Teraz walczę o lepszą cerę :) Gosiu dziękuję :)
Odpowiedz
AsiaDodano:  14 Luty 2018 - 15:07
Gosiu moja koleżanka była wczoraj u gastrologa i poprosiłam ja żeby zapytała go o nietolerancje pokarmowe. Powiedział jej ze owszem jest coś takiego ale badania kosztują kilka tysięcy złotych i on nie mówi o nich nawet pacjentom. Bo tu w Polsce nikt tego nie robi... więc to apropo wiedzy specjalistów, dopiero ja jej wytłumaczyłam jak jest, a wiem oczywiście z bloga :)
Odpowiedz
KlaudynaDodano:  14 Luty 2018 - 15:17
Gosiu, mozna tak na wlasna reke bez zadnych badan zakwasic zoladek np. wit C lub octem jablkowym ?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  15 Luty 2018 - 11:29
Bez wskazań nie ma potrzeby a jest to nawet niebezpieczne.
Odpowiedz
MaLenaDodano:  14 Luty 2018 - 15:56
Boze, Malgosiu to ja chyba znam przyczyne moich dolegliwosci...nieuzasadnione stany depresyjne, rozchwiany uklad hormonalny, wzdecia, gazy, zaparcia. Żołądek bolal mnie juz od dziecka a mam 36 lat- do bolu kazali sie przyzwyczaic bo widocznie mam taką budowę żołądka. Wykryto mi helicobakter i tyle. Ona mnie niszczy powoli, rozwala caly organizm.
Odpowiedz
Agata Dodano:  14 Luty 2018 - 16:35
Dziekuje za ten post- wlasnie chcialabym zaczac zakwaszanie octem ale chyba jednak zrobie gastroscope tym bardziej ze dokuczliwe objawy chwilowo (3 tygodniu) ustapily wuec moze jednak max pH ok :-) Pozdrawiam cieplo
Odpowiedz
MagdaDodano:  14 Luty 2018 - 21:39
Małgosiu, a jak już są wrzody? Napiszesz o tym? Można test z sody zrobić przy wrzodach?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  15 Luty 2018 - 11:19
Przy wrzodach testu nie robimy.
Odpowiedz
MiśkaDodano:  15 Luty 2018 - 0:32
Witaj Małgosiu, po wykluczeniu nabiału z diety - nie całkowicie, tzn. mleko, jogurty, kefiry poszły całkiem w odstawkę, czasem jem biały ser (raz na miesiąc lub na dwa w pierogach lub plackach) i częściej jem mozzarellę lub parmezan, ale to nie w wielkich ilościach ( dodatek na omlecie lub w pesto ) i dzięki temu moja cera nie wariuje, problemy z brzuchem także się skończyły. Choruję jednak na ŁZS i trzymając dietę, odpuściłam treningi na siłowni, które kocham, a moje ciało wygląda dużo gorzej bez treningów siłowych, stan skóry na głowie (tylko tam mam problem z ŁZS) nie uległ poprawie , jem olej z czarnuszki,olej z wiesiołka, witaminę d . Wykluczone nietolerancje pokarmowe . Mam stresującą pracę i dość ciężką fizycznie, na dodatek pracuję w chłodni w temperaturze ok 3 stopni, wiem, że stres to główny czynnik pogarszający chorobę, póki co nie mogę sobie pozwolić na zmianę pracy, nie wiem co mogę jeszcze zrobić by zadziałać na ŁZS??I ta siłownia, chcę wrócić do treningów. Proszę o odp.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  16 Luty 2018 - 7:54
Niestety te zmiany temperatury. Chłodnia 3 stopnie, i później więcej też nie działa korzystnie. Na siłownię ja bym nie wracała. Powinnaś skupić się na treningach rozciągających mięśnie, napinających, ale nie siłowych.
MiśkaDodano:  18 Luty 2018 - 22:22
Mam nadzieję, że za jakiś czas będę mogła zmienić pracę - bliżej lata, gdy wszystko się ułoży :) Co do treningów to bardzo ciężko mi było zrezygnować z czegoś co kocham i co daje radość... zrobiłam to, by się wyleczyć. Ciężko jest z osoby bardzo aktywnej fizycznie przestawić się na bycie niby aktywną, ale nie tak ... wiem, że może to dla kogoś brzmi jak wariactwo, ale nie do końca sobie umiem z tym poradzić ...
Odpowiedz
anonimowyDodano:  15 Luty 2018 - 6:54
Byłam wczoraj u lekarza(błona śluzowa dwunastnicy z przewlekłym naciekiem zapalnym+ zapalenie błony śluzowej żołądka +helicor.pylorii).Lekarz przepisał mi OSPAMOX,CONTROLOC,METRAMIDAZOL,TACLAR. I TO BY BYŁO NA TYLE co mi lekarz powiedział....masakra jak zapytałam o diete to odpowiedział ,ze nie ma takiej potrzeby..zapytałam o jakiś probiotyk odpowiedz ;tak warto;zero konkretów!!!! Gosiu Tobie ufam bardziej i mam nadzieje ze razem jakoś to zwalczymy pomożesz? -rano będę piła glutka z siemienia -łyżka soku z aronii -kefir ,maślanka,kap.kisz,ogórki kisz. -natka pietruszki+cynamon Gosiu jaki mogę brać probiotyk?Jak mogę sobie jeszcze pomóc? Pozdrawiam Kasia
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  15 Luty 2018 - 11:17
Glutek z siemienia, glutamina, kurkumina, dużo curry i probiotyk. Plus do tego dieta lekkostrawna.
Odpowiedz
AgaDodano:  15 Luty 2018 - 8:03
Małgosiu mój czteroletni synek ma witaminę D na poziomie. Podaję mu witaminę D3 10mcg 400 j.m. Małgosiu czy uważasz że powinnam zwiększyć tą dawkę?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  15 Luty 2018 - 11:15
Ale na poziomie jakim ma? Nie podałaś.
AgaDodano:  15 Luty 2018 - 14:00
Wynik ma 28. Przepraszam. Gapa ze mnie.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  16 Luty 2018 - 7:51
To niziutko ma. Ja bym zwiększyła dawkę ale musisz uzgodnić to z pediatrą.
Odpowiedz
MoniaDodano:  15 Luty 2018 - 10:08
Gosiu, czy chleb pumpernikiel traktujemy jako chleb razowy, czy jest to inny rodzaj pieczywa. Który jest zdrowszy: razowy czy pumpernikiel.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  15 Luty 2018 - 11:15
Obydwa są tak samo wartościowe.
Odpowiedz
monroeDodano:  15 Luty 2018 - 10:23
Witam Małgosiu :-) od dawna śledzę Twój Blog.... szanuję i cenię profesjonalizm...Twój jest w 100 % wydaniu. Zrobiłam dzisiaj test sody i muszę przyznać, że jestem w szoku bo mi się nie odbiło wcale!!!! Wstałam rano o 6 ...miałam dzisiaj badania profilaktyczne w pracy, wcięc i tak musiałam być na czczo ...ok godz 10 czyli 16 minut temu zrobiłam test według Twoich wskazówek..... co może mieć wpływ na to, że test nie wyszedł???? Bo rozumie, że odbić się powinno ;-) Dodam, że soda której użyłam była otwarta od pewnego czasu...ja nie miałam mocnego ssania żołądka... od 2 tygodni zjadam-wypijam \"lnianego glutka\" czyli siemienie lniane.... Serdecznie pozdrawiam .Twoja wierna czytelniczka
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  15 Luty 2018 - 11:15
Powtórz test dla pewności. Ale kup sodę świeżą. Czy masz dolegliwości o których piszę w poście? Takie które świadczyłyby o niedokwaszeniu żołądka?
MaLenaDodano:  15 Luty 2018 - 15:28
Mialam dokladnie tak jak poprzedniczka i mam podobne objawy?
Odpowiedz
MaLenaDodano:  15 Luty 2018 - 10:31
U mnie jakas tragedia...wogole sie nie odbilo...Czy stad te ciagle cuchnące gazy?
Odpowiedz
PatrycjaDodano:  15 Luty 2018 - 10:47
Męczyłam się dość długi okres z bardzo wzdętym brzuchem pomimo, że jestem osobą szczupłą. Na śniadanie (czyli pierwszy posiłek) przez dłuższy okres piłam koktajl owocowy (np.banan, mango, truskawka, mleko roślinne). Od dwóch tygodni koktajl spożywam na drugie śniadanie, natomiast moim pierwszym posiłkiem jest kanapka (pieczywo razowe, awokado, szynka z indyka) i jak ręką odjął kłopot ze wzdętym brzuchem ustąpił. Pani Małgosiu czy można z tego coś wywnioskować? Dodam, że od dwóch tygodni spożywam probiotyk. Więc nie wiem czy problem wzdętego brzucha ustąpił przez probiotyk czy zmianę śniadania.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  16 Luty 2018 - 7:55
To są kwestie bardzo indywidualne. To jak reagujemy na konkretne posiłki.
Odpowiedz
anonimowyDodano:  15 Luty 2018 - 12:17
Gosiu glutamina i kurkumina to chodzi o tabletki tak?
Odpowiedz
KatarzynaDodano:  15 Luty 2018 - 12:58
Małgosiu, chciałabym pić rano wodę z miodem i cytryną, ale czy mogę pominąć cytrynę lub limonkę? ponieważ mam alergię na cytrusy, czy sama woda z miodem zwiększy moją odporność?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  16 Luty 2018 - 7:51
Tak, oczywiście. Sok z cytryny nie jest tu na odporność a na oczyszczenie wątroby. To miód jest na odporność.
Odpowiedz
AsiaDodano:  15 Luty 2018 - 14:17
Gosiu czy jedzenie imbiru marynowanego do kanapki jest Oki? Uwielbiam ten różowy do kanapek i sałatek. Poproszę o więcej azjatyckich przepisów :)
miskaDodano:  15 Luty 2018 - 15:14
Gosiu ,czy w badaniu gastroskopii wyjdzie czy jest nadkwasota czy niedokwasota ,czy moze trzeba zrobic ph metrie.
Odpowiedz
BasiaDodano:  15 Luty 2018 - 15:36
Gosiu ja troche nie w temacie, co sądzisz o siarce organicznej? Warto ją sulementować? Był już ten temat lub będzie? Pozdrawiam
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  16 Luty 2018 - 7:49
Będzie temat siarki. Na włosy warto pobrać.
Odpowiedz
anonimowy Dodano:  15 Luty 2018 - 17:17
Gosiu byłam w aptece po ta glutaminę i kurkumine to pani powiedziała ze nie ma takiego jak jej to mogę wytłumaczyć czy jakos doprecyzować?
MeryDodano:  20 Luty 2018 - 20:38
poszukaj w internecie jest tego pełno
Odpowiedz
iza Dodano:  16 Luty 2018 - 8:34
witaj Małgosiu chciałam zapytac o wynik wymazu z gardła mam liczne Neisseria spp i Streptococcus viridans proszę o pomoc gdzie sie udac jak leczyć
Odpowiedz
cafenoirDodano:  16 Luty 2018 - 12:48
Nie do końca zgadzam się z tym, że należy zawsze bezwzględnie pozbywać się helicobacter. Lekarze mówią, że jest ona tak popularna, że ma ją około 80% społeczeństwa, więc łatwo ponownie się zarazić, a leczenie jest bardzo obciążające. Sama otrzymałam wskazanie, aby nic z tym nie robić (od kilku lekarzy) w przypadku, gdy cała rodzina jest nosicielem.
Odpowiedz
AsiaDodano:  16 Luty 2018 - 14:13
Czy przy zapaleniu błony śluzowej żołądka można zatem pić ocet ?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  16 Luty 2018 - 18:17
Nie.
Odpowiedz
DanusiaDodano:  17 Luty 2018 - 8:27
Bardzo proszę o informację, jak przeprowadzić ten test w połączeniu z lekiem na tarczycę, który musi być zastosowany na czczo - po jakim czasie po leku mogę wypić sodę? Czy soda zastosowana jako pierwsza nie osłabi działania leku?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  19 Luty 2018 - 8:59
Lek na tarczycę należy wówczas przyjąć w nocy.
Odpowiedz
MisiaDodano:  17 Luty 2018 - 9:46
A ja mam pytanie czy i na jakiej zasadzie alkohol może zaostrzać te mechanizmy?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  19 Luty 2018 - 9:06
Podrażniając śluzówkę.
Odpowiedz
ElaDodano:  17 Luty 2018 - 10:37
Czy picie wody z sokiem z cytryny zamiast wody z octem jabłkowym w celu dokwaszenia żołądka zda egzamin czy nie ma sensu?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  19 Luty 2018 - 8:59
Zda.
Odpowiedz
PaulinaDodano:  17 Luty 2018 - 20:09
Witam, 13.02 mialam gastroskopie, mam 38lat,a od dziecka cierpie na niestrawnosc. Zdecydowalam sie na bad.poniewaz, uczucie oslabienia glownie popoludniami,towarzyszylo mi ost.codziennie. Okazalo sie,ze mam cyt.\"zolodek napiety, zawiera duza ilosc tresci zolciowej, blona sluzowa wytapetowana zolcia,zmieniona zapalnie,przekrwiona.\" Oprocz tego jest jeszcze polip 7min. Wizyte u gastrologa mam dopiero za 1,5tyg. Poczytalam juz o diecie, ale mam na szybko pytanie,czy z tego idzie sie wyleczyc? Czy jeszcze kiedys bede mogla jesc wszystko? Boje sie diety zoladkowej,poniewaz, nie chce schudnac...mam 164cn i waze 52kg...Co mam jesc zeby nie schudnac?pozdrawiam,Paulina
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  19 Luty 2018 - 8:53
Dieta jest w Twoim przypadku podstawą. Jest restrykcyjna, ale daje bardzo dobre rezultaty. Ile będzie musiała trwać? To kwestia indywidualna.
Odpowiedz
ElaDodano:  17 Luty 2018 - 20:46
Czy picie wody z sokiem z cytryny zamiast wody z octem jabłkowym w celu dokwaszenia żołądka zda egzamin czy nie ma sensu?
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
Fit PLANER
Planer, który pomoże Ci zmienić złe nawyki żywieniowe i
zaplanować czas
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Sklepy oferujące rabaty dla moich czytelników
CZYTAJ WIĘCEJ
Facebook
Used for the like, share, comment, and reaction icons

Podobno nie ma diety przeciwzapalnej która jest w stanie doprowadzić do remisji w chorobie hashimoto.
Dieta + ogromne zmiany w stylu życia + czas bo to nie czary i nie bajka.
Da się dojść do remisji.

Dietoterapia to proces i w zależności od schorzenia często naprawdę ciężka praca. Są osoby które nigdy nie doczekają swoich efektów. Jeśli waga nie spada odpuszczają, nie zgłaszają się na konsultacje kontrolne, nie słuchają jakie zmiany w sposobie w jakim żyją są konieczne. Gdyby wystarczyła sama dieta to już dawno zostałaby opatentowana. Elementów układanki jest wiele i wszystko musi zagrać aby ułożyć obrazek.
Pamiętajcie że ja czarodziejem nie jestem i pracy za pacjenta nie wykonam.
Jeśli ktoś po miesiącu czy dwóch nie chudnie, nie zgłasza się na konsultację kontrolną celem znalezienia przyczyny, a odpuszcza twierdząc że dieta nie działa to cóż. Nie doczeka swoich efektów.
... Zobacz więcejZobacz mniej

Podobno nie ma diety przeciwzapalnej która jest w stanie doprowadzić do remisji w chorobie hashimoto. 
Dieta + ogromne zmiany w stylu życia + czas bo to nie czary i nie bajka. 
Da się dojść do remisji.  

Dietoterapia to proces i w zależności od schorzenia często naprawdę ciężka praca. Są osoby które nigdy nie doczekają swoich efektów. Jeśli waga nie spada odpuszczają, nie zgłaszają się na konsultacje kontrolne, nie słuchają jakie zmiany w sposobie w jakim żyją są konieczne. Gdyby wystarczyła sama dieta to już dawno zostałaby opatentowana. Elementów układanki jest wiele i wszystko musi zagrać aby ułożyć obrazek. 
Pamiętajcie że ja czarodziejem nie jestem i pracy za pacjenta nie wykonam.
Jeśli ktoś po miesiącu czy dwóch nie chudnie, nie zgłasza się na konsultację kontrolną celem znalezienia przyczyny, a odpuszcza twierdząc że dieta nie działa to cóż. Nie doczeka swoich efektów.

Skomentuj na Facebooku

Zgadzam się, że proces jest czaso- i pracochłonny, ale cel osiągnięcia remisji jest jak najbardziej realny :) Dzięki Gosi również udało mi się tego doświadczyć :)

Szkoda ze ty tylko masz takie podejście do chorób tarczycy mój endo do którego chodzę prywatnie (bo na NFZ to choroby tarczycy są tylko jak tsh jest grubo przekroczone) twierdzi że dieta nie ma jakiegoś dużego znaczenia non stop zmienia dawki a ja od początku leczenia 2 lata jakoś super dobrze się nie czuję teraz mam tsh na poziomie 0,286 ciekawe co powie.

Wiem od endo, że wynik przeciwciał, podobnie jak tsh, to loteria. Bo wyniki układają się jak sinusoida. Ja najlepiej się czuję, gdy ft3 i ft4 są w połowie zakresu.

Dokladnie, cały proces nie jest łatwy, ale pomaga... sama tego doświadczam:)))

To trudna walka, choć mam sama tarczycę, choć w USG też "cos" wyszło. Ale kiedy przeżyje się efekt jojo i człowiek zauważy, że zmiany nie mogą być jednorazowe, wtedy widzi faktycznie efekty.

Przeciwciała,aż tak spadły😍Super

Tak potrzeba dużo pracy, cierpliwości i samozaparcia. Nikt za nas tego nie zrobi tylko daje nam tak jak Małgosia wskazówki, wytyczne, zalecenia, które albo zaczniemy stosować i będziemy się ich trzymać albo nici ze zmian. Małgosiu dziękuję Ci za to co robisz, za całą Twoją pracę i wysiłek😊🤗

Brawo! piękne wyniki 😍

Ojej czyli jak TSH, FT3 i FT4 są w miarę w normie to to jeszcze nie znaczy że tarczyca jest ok? 😱

Piękne wyniki 👍👍👍👍 gratuluje

Brawo dla Pani 👏 brawo Sylwia ! 👏

Mnie też to czeka.20 wizyta u endykrynologa.

idealny komentarz do codziennych sytuacji !

Niestety, spora część lekarzy ignoruje kwestię diety, ostatnio lekarz medycyny rodzinnej mnie wyśmiała, że w niedoczynność tarczycy bierze się tabletkę i na tym się kończy dla niej temat. Wg niej dieta nie ma znaczenia. Dla mnie - taka opinia to porażka 😭

tez bym tak chciala, ale jakos nie moge sie dostac, czekam do pazdziernika, a teraz kupie dietę 1 z tych ktore Małgosiu proponujesz,tylko czy 1800cal, bez glutenowa i bezmleczna to dobra dla niedoczynności i Hashi, i IO... czy radzisz inną,będę wdzięczna za podpowiedz:)

Mi przeciwciała z kilku tysięcy spadły to jednostek ☺️

Dominika Małecka patrz

View more comments

Pokaż poprzedni wpis
Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej