fbpx
Wszystko, co jako pacjent lub przyszły pacjent powinieneś wiedzieć o krwi. Krwinki czerwone oraz OB (Odczyn Biernackiego)

Kochani, postanowiłam rozpocząć cykl, w którym będę przekazywała Wam podstawową wiedzę dotyczącą funkcjonowania naszego organizmu. Wiedzę na temat poszczególnych jego układów. Uważam, że to wiedza, jaką powinna posiadać każda osoba, która albo jest już pacjentem, albo dopiero będzie. To absolutne podstawy, ale ważne także po to, aby umieć fachowo rozmawiać z lekarzem na wizycie. Aby z grubsza się orientować i umieć zadać lekarzowi konkretne pytanie.
Zaczniemy od krwi. Dziś na tapecie krwinki czerwone.  

Informacje podstawowe 

W organizmie człowieka znajduje się około 4,5 do 5,5 litrów krwi. 75% tej ilości to krew krążąca. Pozostałe 25% to krew zmagazynowana w zbiornikach krwi (np. sieci naczyń wątroby, śledzionie).Ten na pierwszy rzut oka czerwony płyn składa się z elementów morfotycznych oraz płynnego osocza. Elementy morfotyczne krwi to krwinki czerwone (erytrocyty), krwinki białe (leukocyty) oraz płytki krwi.
W cyklu „Wszystko co powinieneś wiedzieć na temat krwi” scharakteryzuję każdy z tych elementów. 

Gdzie produkowana jest krew?

Narządem krwiotwórczym jest szpik kostny, a konkretnie szpik czerwony znajdujący się w kościach płaskich (np. łopatka) i nasadach kości długich (np. kość piszczelowa). Tam w wyniku procesu zwanego erytropezą produkowane są komórki macierzyste, erytroblasty z których wytwarzane są erytrocyty.
Mamy jeszcze szpik żółty, ale ten nie jest aktywny krwiotwórczo czyli hematologicznie czynny. Żółty szpik kostny powstaje ze szpiku czerwonego i stanowi magazyn tłuszczu. Warto wiedzieć, że u osób w podeszłym wieku czerwony szpik kostny występuje jedynie w kościach płaskich.
Szpik kostny wytwarza dziennie 200 mld erytrocytów które żyją około 120 dni. Po tym czasie ulegają zniszczeniu w śledzionie. Jako ciekawostkę podam że w okresie płodowym, to właśnie w śledzionie krwinki są produkowane. 

Funkcje krwi

Krew jest odpowiedzialna za dostarczanie tlenu z płuc do komórek i odprowadzanie dwutlenku węgla z tkanek do płuc.  Zaopatruje także komórki w niezbędne substancje odżywcze, usuwa produkty przemiany materii, a za pomocą komórek fagocytujących, limfocytów T, komórek dendrycznych i limfocytów B, niszczy bakterie, wirusy i grzyby, czyli chroni nas przed infekcjami.
UWAGA! 30% utrata krwi może doprowadzić do śmierci.

Czerwone krwinki

Krwinki czerwone, erytrocyty, „pływają” w osoczu. Osocze to płynna, przeźroczysta substancja pozakomórkowa w której „pływają” wszystkie elementy morfotyczne krwi. Stanowi 55% objętości krwi. W 90% składa się z wody, w 8% ze składników organicznych (np. glukozy, cholesterolu, triglicerydów) a w 1% ze składników nieorganicznych (np. sód, jony potasu, wapnia). Ważnym elementem osocza jest fibrynogen, białko uczestniczące w procesie krzepnięcia krwi. Jeśli pozbawimy osocze fibrynogenu, otrzymamy surowicę. To w niej podczas badań krwi, szukamy przeciwciał przeciwko np. pasożytom.

Erytrocyty czyli krwinki czerwone to komórki pozbawione jądra, wyglądem przypominające wklęśnięte po obu stronach dyski.
Czynnikiem kontrolującym ich powstawanie jest wytwarzana przez nerki erytropoetyna (EPO), ale także witamina B6, B12, C, żelazo, kobalt, miedź oraz białka.
Czerwoną krwinkę wypełnia hemoglobina (stanowi 98% białek cytoplazmatycznych erytrocytów). To białko będące głównym elementem funkcjonalnym oraz barwnikiem nadającym czerwoną barwę. Hemoglobina odpowiada za dostarczenie tlenu do komórki oraz częściowo za odprowadzenie dwutlenku węgla do płuc (w 85% jest on transportowany w osoczu).
Jest największym magazynem żelaza. Jej łańcuch zawiera żelazo dwuwartościowe niezbędne do syntezy hemu. Warto wiedzieć, że żelazo wchłaniane jest w dwunastnicy i początkowym odcinku jelita cienkiego przy współudziale bakterii jelitowych.

Norma erytrocytów dla kobiet wynosi 4,2-5,4 mln/mm3. Dla mężczyzn 4,5-5,9 mln/mm3.
Zbyt mała ilość świadczy o niedokrwistości (anemii). Zbyt duża może świadczyć o odwodnieniu, sygnalizować chorobę zwaną czerwienicą prawdziwą oraz występować w nadkrwistościach objawowych spowodowanych niedotlenieniem (np. przy wadach serca). Może też występować przy niektórych wadach nerek jako efekt nadmiernego wytwarzania erytropoetyny, przy zażywaniu kortykosteroidów oraz w nowotworach.

Wartości referencyjne hemoglobiny to 12-16 g/dl (7,5-9,9 mmol/l) dla kobiet i 14-18 g/dl (8,7 – 11,2 mmol/l) dla mężczyzn. U kobiet w ciąży 11-14 g/dl (6,9-8,8 mmol/l).
Podwyższony poziom hemoglobiny występuje w przypadku odwodnienia oraz w przypadku czerwienicy prawdziwej. Obniżony świadczy o niedokrwistości lub przewodnieniu.

Hematokryt to stosunek objętości erytrocytów w stosunku do objętości krwi pełnej. U kobiet wynosi 37-47%, u mężczyzn 42-54%.
Niski hematokryt występuje przy zmniejszonej objętości erytrocytów lub zwiększonej objętości osocza i może być efektem przewodnienia, niedokrwistości lub hiperproteinemii. Zbyt wysoki oznacza zwiększoną ilość erytrocytów. Może być spowodowany także zmniejszoną objętością osocza jak w przypadku odwodnienia czy utraty osocza np. przy zapaleniu otrzewnej.

MCH to średnia zawartość hemoglobiny w krwince. Wartości referencyjne to 27-31 pg. Wartości obniżone obserwowane są np. w niedokrwistości z niedoboru żelaza. 

MCHC to średnie procentowe stężenie hemoglobiny w krwince wyliczane ze stężenia hemoglobiny i wartości hematokrytu. Wartości referencyjne to 32-36 g/dl. Wartości obniżone obserwowane są np. w niedokrwistości z niedoboru żelaza. 

MCV to średnia objętość krwinki obliczana napodstawie ilości hematokrytu i erytrocytów Wartości referencyjne to 82-92 fl.

MCH, MCHC oraz MCV to wskaźniki potrzebne w diagnostyce niedokrwistości.

Czym jest opad krwi?

Jeśli odwirujemy próbkę krwi dodając do niej antykoagulant, krwinki czerwone opadną na dno tworząc ciemnopurpurową warstwę. Nad nimi widoczny będzie kożuszek złożony z krwinek białych i płytek krwi, a na górze oddzieli się osocze w jasno słomkowym kolorze.
Odczyn Biernackiego (OB) to tempo opadania krwinek czerwonych w czasie i umożliwia różnicowanie chorób organicznych od czynnościowych. Podwyższone może sygnalizować chorobę, ale nie musi.
Podwyższone jest u kobiet w ciąży i w okresie połogu, podczas miesiączki i bezpośrednio przed jej zaczęciem, podczas zażywania doustnej antykoncepcji hormonalnej (także HTZ), w chorobach autoimmunologicznych, w niedoczynności oraz nadczynności tarczycy, oraz podwyższonym poziomie cholesterolu.

Dieta a stan krwi

Na stan krwinek czerwonych ogromny wpływ ma dieta. Szpik kostny każdego dnia produkuje krew, a do jej produkcji organizm zużywa żelazo, kwasy foliowego, witaminę B6,  B12, magnez, witaminę C, kobalt, miedź oraz białka. Kluczowe jest więc dostarczenie właściwych ilości tych pierwiastków.

Jak przygotować się do badania:

Krew pobieramy:

  • po przespanej nocy
  • na czczo w godzinach porannych,
  • po odstawieniu leków i preparatów witaminowych (za zgodą lekarza)
  • w dniu poprzedzającym ograniczamy wysiłek fizyczny   

Źródła:

  • Diagnostyka dla dietetyka, Anna Dittfed, Śląskie Centrum Zdrowia,
  • Badania laboratoryjne w codziennej praktyce – wartości referencyjne i interpretacje, J. Kabata, L. Kalinowski, M. Szczepańska-Konkel, S. Angielski
  • Norma, wartości referencyjne i ich znaczenie dla formułowania diagnozy. Wykład dr Agnieszki Jaźwy
  • Wiedza zdobyta podczas zajęć na studiach, 
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Ziemia okrzemkowa czyli oczyszczająco – odżywcza petarda w wersji hard!

O oczyszczaniu i detoksykacji pisałam Wam wielokrotnie polecając przeróżne metody i specyfiki. Dziś chce Wam zaproponować oczyszczanie w wersji hard Czytaj dalej

Żylaki kończyn dolnych. Profilaktyka, diagnostyka, ćwiczenia, wspomaganie żywieniem

Choroba żylakowa to dolegliwość dotykająca kobiet najczęściej po 40-45 roku życia. Jeśli jednak prowadzisz stacjonarny tryb życia, całe dnie siedzisz Czytaj dalej

Do czego niezbędny nam cholesterol? Ile go tak naprawdę potrzebujemy? Dlaczego odpowiada za choroby układu krążenia i jak go obniżyć właściwym odżywianiem?
cholesterol a serce

Prawie połowa osób umierających każdego roku w naszym kraju, umiera na choroby układu krążenia. Nie nowotwory, nie wypadki samochodowe, a Czytaj dalej

94 komentarze

GOSIADodano:  8 Grudzień 2017 - 8:56
Gosiu dzień dobry! A podpowiedź proszę jak łykać żelazo? Jestem w ciąży i mam lekka niedokrwistość. Lekarz przepisał żeby brać żelazo jednak wyniki krwi się nie poprawiły po miesiącu. Na ulotce jest napisane aby brać żelazo przed śniadaniem jednak ja na czczo nie juz Letrox a z tego co słyszałam nie można razem przyjmować tych leków ponieważ żelazo utrudnia wchłanianie hormonów tarczycy. Jak na razie biorę po prostu żelazo k. 1 w nocy jak się obudzę. Czy to dobre rozwiązanie?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 9:08
Żelazo najlepiej wchłania się w obecności witaminy C.Polecałabym Ci jedzenie jajek razem z papryką lub sokiem z pomarańczy, jedzenie czerwonego mięsa z sałatą posypaną natką pietruszki no i mój niezastąpiony sok z pokrzywy. Daje świetne rezultaty. 50 ml dziennie. Jeśli chodzi o żelazo syntetyczne to letrox bierz w nocy, a żelazo przed śniadaniem. Ono niestety barwi zęby na żółto i niszczy florę jelitowa więc musisz o nią zadbać podczas suplementacji. Jedz dużo kiszonek i łykaj dicoflor.
JulkaDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:43
Ja stosowałam żelazo z laktoferyną firmy Jarrow - preparat nazywa się Ironsorb. Polecam wypróbować, po miesiącu pięknie podniosła się ferrytyna, nie barwi zębów, ekscesów żółądkowych w trakcie brak, ale brałam probiotyki zapobiegawczp w trakcie kuracji. Może się komuś przyda informacja :). Małgosiu, Ty słyszałaś o tym preparacie?
ewelinaDodano:  8 Grudzień 2017 - 14:46
Mim w ciąży nie pomagały preparaty z apteki- jedynie dieta.
Odpowiedz
aniaDodano:  8 Grudzień 2017 - 8:58
Niedawno odebrałam wyniki morfologii, żeby sprawdzić czy wszystko jest w porządku po dużej utracie wagi (w sposób zaplanowany i zdrowy, jak myślę). I właśnie jedynym wynikiem, który wyszedł powyżej normy referencyjnej jest MCHC, 36,3 g/dl i nie wiem czy to coś, czym warto się już martwić, czy ewentualnie pomyśleć o jakiejś suplementacji, czy nie. Również MCH mam wysokie, bo 31, co stanowi najwyższy punkt normy. Dla lekarza oczywiście wszystko jest w porządku, ale może Gosia coś podpowiesz. Czytałam, że jeśli MCHC jest za wysokie, to może to świadczyć o niedoborze witaminy B12 i/lub kwasu foliowego, tylko czy warto się przejmować tak nieznacznym przekroczeniem normy?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 9:09
Nie warto. Wyniki badań analizuje się całościowo. Patrząc na wszystkie wskaźniki.
Odpowiedz
ADodano:  8 Grudzień 2017 - 9:00
Małgosiu lubisz wątróbkę?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 9:01
Nie znoszę. W dzieciństwie jadłam z musu. Dziś zjem wyłącznie w pasztecie.
Odpowiedz
EvelineDodano:  8 Grudzień 2017 - 9:00
Świetny artykuł,bardzo na czasie w moim przypadku. Pozdrawiam
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 9:01
Cieszę się że trafiłam ;)
Odpowiedz
A.Dodano:  8 Grudzień 2017 - 9:07
Gosiu swietna inicjatywa! Mysle ze kazdy powinien znac takie ABC funkcjonowania swojego organizmu, w szczegolnosci ze lekarze nie sa chetni do wyjasniania co sie dzieje w organizmie, co robia i dlaczego. Dzieki!
Odpowiedz
MariolaDodano:  8 Grudzień 2017 - 9:19
Witam serdecznie Gosiu pytanie trochę z innej beczki.Czy na redukcji raz w tygodniu można przy spotkaniach towarzyskich wypić 1-2piwa 3-4h przed snem bez żadnych przekąsek?czy lepiej przerzucić się na wino czerwone wytrawne?nie będzie to miało dużego wpływu na wzrost wagi?oczywiście kcal alkoholu będą wliczone w bilans diety np 1500kcal.Bardzo mi zależy na odpowiedzi.Pozdrawiam
Odpowiedz
Alicja Dodano:  8 Grudzień 2017 - 9:23
Super post ! :) Ale nasunęła mi się jedna myśl .. obecnie modne są zabiegi na twarz z osocza . Skoro osocze to większość wody to jakie ma działanie na skore taki zabieg ?? Oraz co sądzisz o nadaniu żywej kropli krwi ?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:51
badanie żywej kropla krwi to szarlataństwo i co ciekawe wynik z badania żywej kropli krwi nie pokrywa się z wynikiem z laboratorium. W jednym z ostatnich programów Pani Ewy Drzyzgi, 36,6 profesor onkolog zmiażdżył babkę która wykonuje takie badania i była zaproszona do studia (wiedziała że będzie profesor i wyraziła na to zgodę). W teście dziewczyna poszła na badanie żywej kropli krwi na którym wyszły jej licznie nieprawidłowości min. pasożyty których w ogóle nie potwierdziło badanie krwi w laboratorium. Aż miło się słuchało profesora bo tak wiele osób ufa temu badaniu. Do mnie też trafiają pacjenci z diagnozą z tego badania i cuda wychodzą których potem nie ma jak wysyłam na klasyczne badanie.
KrysiakDodano:  8 Grudzień 2017 - 12:58
A może klasyczne badanie krwi nie jest w stanie wykazać tego, co badanie \"żywej kropli krwi\"? Może zwykłe nie jest aż tak dokładne, jak badanie w labolatorium. Kwestia tylko, czy obsługujący test \"żywej kropli\" rzeczywiście zna się dobrze na robocie, bo podobno właśnie sama umiejętność odczytu jest najważniejsza. Po za tym interpretacja tych wyników również powinna się odbywać przez odpowiednio wykwalifikowane osoby. Osobiście nie robiłam nigdy takiego testu, byçmoże warto. A nie podoba mi się, że ostatnio nader często przyszywana jest łatka \"szarlataństwo\", tym bardziej, że medycyna bardzo kuleje, a udaje że tańczy balet! Przez takich sceptyków właśnie palono kobiety na stosach!
JKDodano:  12 Grudzień 2017 - 14:16
to proszę sobie poczytać w jakich warunkach i jakim sprzętem to robią, i jakie mają kwalifikacje osoby to wykonujące....włos sie jeży na głowie
Odpowiedz
AnulkaDodano:  8 Grudzień 2017 - 9:39
Może Pani powiedzieć, jaka więc dieta będzie wspomagała dobry stan krwi? Świetny artykuł, pozdrawiam!
Odpowiedz
KasiaDodano:  8 Grudzień 2017 - 9:39
Ja jestem w 5 mc ciazy i od poczatku ciazy mam anemie przy czym mam nadmiar zelaza... Dobieram wiec wit b12 i b complex. Lekarz nie ma pomyslu na to jaka jest przyczyna niedokrwistosci... Biore tez letrox i mam hashimoto. Czy choroba tarczycy ms wplyw na niedokrwistosc?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:47
Osoby z NT mają na ogół niski poziom żelaza.
KasiaDodano:  8 Grudzień 2017 - 16:54
NT? Ja badalam poziom zelaza i wlasnie mam za duzo...
Odpowiedz
OlaDodano:  8 Grudzień 2017 - 9:39
Dzień dobry, Małgosiu czy pijąc na czczo glutka z siemienia lnianego mogę w trakcie picia lub zaraz po przyjąć magnez, wit.d, selen, wit.e,castangus? Pozdrawiam
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:46
Tak.
DominikaDodano:  9 Grudzień 2017 - 11:28
Bierzesz wszystko naraz? :o
Odpowiedz
AnulkaDodano:  8 Grudzień 2017 - 9:40
Czy może Pan powiedzieć, jaka dieta wpłynie na dobry stan krwi? Świetny artykuł, pozdrawiam!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:46
Zawierająca składniki witaminowe i mineralne o których wspomniałam w artykule.
Odpowiedz
ElaDodano:  8 Grudzień 2017 - 9:43
Czy wątróbka jest zdrowa? Słyszałam że tak, ale jest to przecież narząd który kumuluje nieczystości z organizmu.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:45
Ma dużo żelaza, ale zdrowa jest jeśli mamy mięso z pewnego źródła.
Odpowiedz
JustynaDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:38
Malgosiu, wczoraj właśnie zrobiłam kontrolna morfologie i wszystkie wskaźniki w normie, tylko eozynofile 0,54, norma do 0,27, procentowo 6,4 przy normie do 6. OB w normie 6. Czy przejmować się Twoim zdaniem tymi eozynofilami? Pozdrawiam
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:52
Wyniki badań krwi zawsze interpretuje się razem. Wszystkie parametry razem.
Odpowiedz
Kasia WDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:40
Gosiu za Twoja namowa postanowiłam się przebadać.W poniedziałek odebrałam wyniki RBC 4.05 HGB 12.6 HCT 35.9 MCV 89 MCH 31.2 MCHC 35.1 RDW 13.5 PLT 203 PDW 14.0 MPV 8.6 PCT 0.2 WBC 3.8 LYM 30.7 MON 6.2 LYM 1.2 MON 0.2 Lekarz tylko powiedział ze mam lekkie odwodnienie a cała reszta jest w porządku.dodam ze pije ok 2,5 litra płynu(woda,herb).MÓWIŁAM ze jestem cały czas zmęczona lekarz zlekceważył moje słowa..Gosiu co mogę dla siebie zrobić by mieć więcej siły i nie być senna?tsh też zrobiłam 1.13
Kasia WDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:57
Gosiu czy mam się czym martwic?czy tylko jeszcze więcej pić?
Odpowiedz
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:44
Powinno się robić na czczo ale w przypadku przeciwciał niema to większego znaczenia.
Odpowiedz
agnieszkaDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:46
Małgosiu byłam dziś u lekarza, bo źle się czuje ostatnio. Ciśnienie 90/60, od tygodnia biorę spironol na łysienie androgenowe. Lekarka kazała więcej solić, ja prawie wcale nie solę, ale powiedziała że przy spironolu to konieczne. Co o tym sądzisz? Nie chcę solić, bo już dziś posoliłam ogórka na kanapce solą himalajską i mi nie smakowało :(
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:54
A jaki masz poziom sodu?
agnieszkaDodano:  8 Grudzień 2017 - 11:08
144 przy normie 132-146. Sód robilam miesiac temu zanim bralam spironol. Dermatolog kazala oznaczyc sod po miesiacu brania leku. Mam też podwyższone nieznacznie żelazo i niską ferrytynę.
Odpowiedz
ADodano:  8 Grudzień 2017 - 10:50
To kiedy krwinki białe idąc za ciosem?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 10:54
Jeszcze przed świętami.
Odpowiedz
ADodano:  8 Grudzień 2017 - 11:07
Gosiu czy Ty codziennie gotujesz świeży obiad? Tzn jeśli nie masz czasu to czasem robisz coś na zapas wcześniej żeby potem tylko ogrzać?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 12:01
Niestety tak. Zupy gotuję na dwa dni. Moi domownicy strasznie wybredni są. To też moja wina bo tak nauczyłam. Na szczęście mąż uczy się gotować i jak jestem na uczelni to On gotuje. Wcześniej musiałam nagotować wałówę w piątek aby mieli na sobotę i niedzielę. Przyznam że po całym dniu pracy stanie do 22 przy garach nie było najlepszą formą spędzania piątkowego wieczoru. Tu pomocny dla męża jest Thermomix. Och jak mi życie ułatwia. Wczoraj pracowałam 12 godzin. Od 8 rano do 20. Gdyby nie mąż umarłabym z głodu.
Anka Dodano:  8 Grudzień 2017 - 15:55
Gosiu - prosimy więc bardzo, bardzo o przepisy również na Thermomix, bo nie wierzę, że nie eksperymentujesz..:))) A na pewno jest tu grono osób, które posiadają ten sprzęt. Ja osobiście używam jako pomocnika ale gotowych obiadów od A do Z nie wykonuję i ze względu na małą pojemność naczynia i - co ważniejsze- gotowe przepisy nie są dla ludzi dbających o linię. Pozdrawiam
NataliaDodano:  25 Styczeń 2018 - 11:29
Tak! Przepisy na Thermomix :) z miłą chęcią zobaczę i posmakuje jakie dietetyczne cuda potrafi zrobić ten sprzęt:) Twoje przepisy są genialne!
Odpowiedz
AsiaDodano:  8 Grudzień 2017 - 11:09
Małgosiu, co sądzisz o odgrzewaniu potraw w mikrofalówce? Czy ma to gorszy wpływ na jakość jedzenia niż tradycyjne odgrzewanie? Pozdrawiam:)
Odpowiedz
ElaDodano:  8 Grudzień 2017 - 11:14
Małgosiu super artykuł., a powiedz proszę niski poziom płytek krwi przy reszcie badań w normie (ale mam niedoczynność tarczycy)co może oznaczać?
Odpowiedz
Kamila Dodano:  8 Grudzień 2017 - 11:21
Malgosiu super pomysł z tym cyklem. Od razu nasunelo mi się pytanie - skoro w krwi jest tylko ok 1% pierwiastków typu magnez wapń a reszta jest zmagazynowana to czy ma sens robienie wogole takich wyników ponieważ nadal nie wiemy ile tego jest w organizmie a jeśli wynik wyjdzie za niski to znaczy ze juz jesteśmy na strasznej granicy, a zapasów nie ma żadnych. I jakie badanie wykonać by zdiagnozować faktyczny poziom pierwiastków w organizmie ?Analiza pierwiastkowa włosa?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 11:58
Analiza pierwiastkowa włosa jest badaniem najlepszym.
Odpowiedz
AlicjaDodano:  8 Grudzień 2017 - 11:56
Pani Małgosiu, wiem, że pojawia się takich komentarzy bardzo dużo, ale chciałabym ze swojej strony bardzo podziękować Pani za ten blog i wszystkie zamieszczone w nim informacje. Można się wielu rzeczy nauczyć i wszystkie rady wdrożyć w życie :) Zawsze jak ktoś ma jakikolwiek \"problem\" ze zdrowym trybem życia odsyłam go właśnie do Pani bloga, podając go za cenne źródło wiedzy. Jedna rzecz wybija się w tym blogu spośród innych - zdrowy rozsądek, brak skrajnych poglądów, tak obecnych na innych blogach o podobnej tematyce. Jakiś czas temu mój mąż robił zwykłe, kontrolne badanie krwi. Zaniepokoił nas wynik (pozwolę sobie wypisać dane): WBC 4,6 (4,0-10,0) NEUT 1,6 (2,5-5,0) <== NEUT% 35,4 (45,0-70,0) <== LYM 2,5 (1,5-3,5) LYM% 54,5 (20,0-45,0) <== MONO 0,4 (0,2-0,8) MONO% 8,0 (3,0-8,0) EOS 0,09 (0,04-0,4) EOS% 1,9 (1,0-5,0) BASO 0,01 (0,02-0,10) <== BASO% 0,2 (0,0-1,0) Obniżone jest również PWD 10,3 % (11,0-18,0) Wszystko pozostałe w normie, również hemoglobina 15,5 (14,0-18,0).
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  8 Grudzień 2017 - 11:56
Nie interpretuję wyników badań w komentarzach.
AlicjaDodano:  8 Grudzień 2017 - 16:06
Gdzie zatem mogę napisać?
anonimDodano:  8 Grudzień 2017 - 19:14
hmm niektóre Gosiu interpretujesz....
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 8:23
Anoim: Wiesz co by było jakbym zaczęła interpretować wyniki w komentarzach? Nie miałabym już czasu ani na pisanie tekstów, ani na codzienna pracę z pacjentami. Kiedyś interpretowałam, owszem, ale przychodziło tyle zapytań że musiałabym się zająć tylko tym i niczym więcej. Bloga czyta ponad 100 tysięcy osób. Już nawet tych komentarzy nie publikowałam bo zawaliłabym bloga. Alicja: interpretuję osobom które są pod moją dietetyczną opieką. Nie interpretuję wyników ot tak, bez wywiadu, pytań etc.
Odpowiedz
ElaDodano:  8 Grudzień 2017 - 12:37
Małgosiu super artykuł., a powiedz proszę niski poziom płytek krwi przy reszcie badań w normie (ale mam niedoczynność tarczycy)co może oznaczać?
Odpowiedz
SylwiaDodano:  8 Grudzień 2017 - 14:02
Gosiu, czy wypijanie zbyt duzej ilosc wody jest szkodliwe dla zdrowia? Pije 3 do 4 butelek 1,5 litrowej wody mineralnej. Poprostu lubie pic. Cukier mam w granicach 100, 105. Czy ta woda nie wyplukuje sobie cennych skladnikow z organizmu?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 8:38
To czy wypłukuje trzeba sprawdzić w badaniach. To jest też zależne od tego co jesz i jak ta żywność jest bogata w witaminy i minerały. Pijesz rzeczywiście bardzo dużo wody, ale nie piszesz ile ważysz, czy jesteś aktywna fizycznie etc. Czy ten cukier 100, 105 to cukier na czczo? Czy pijesz bo masz takie pragnienie? Warto też sprawdzić wartości insuliny i glukozy po obciążeniu. Ile ważysz? Może wzmożone pragnienie jest objawem cukrzycy czy insulinooporności. Jest dużo kwestii na które trzeba zwrócić uwagę.
SylwiaDodano:  11 Grudzień 2017 - 15:55
Jem zdrowe i wartosciowe posilki tak jak Ty radzisz. Tak cukier taki mam na czczo. Robilam krzywa cukrowa w ciazy i bylo ok. Waze 75kg i wzrost mam 166. W pomiarach mam 30kg tkanki miesniowej. Obecnie nie jestem aktywna fizycznie. A pic moge ciagle, nie ma tak zebym nie miala ochoty czegos lyknac. Myslalam ze jak sie zrobi chlodniej to bede mniej pila, ale wcale tak nie jest.
Odpowiedz
Gosik_tkDodano:  8 Grudzień 2017 - 14:03
Gosiu mimo suplementacji mam problemy w wchłanialnością w żołądku witaminy B i przez to mam słabe wyniki: morfologi (HGB 11 lub 12 max). Od pół roku otrzymuję 1 zastrzyk z Vitaminy B12 miesięcznie, samopoczucie jest lepsze ale hemoglobina nadal niska 12,7. Można coś w tej sprawie samemu zmienić, jaka może być przyczyna ?
Odpowiedz
ASIADodano:  8 Grudzień 2017 - 14:44
Gosiu czy wekowanie np zup, gulaszu, bigosu itp lub mrozenie np kotletow pozbawia witamin i jedzenie traci na jakości?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 8:26
Pozbawia witaminy C. Tracenie na wartościach w przypadku wekowania czy mrożenia gotowych dań wynika z tego że je potem odgrzewamy, a każde ponowne odgrzanie pozbawia części witamin. Nie pozbawia wszystkiego, ale zubaża wartości.
Odpowiedz
EwaDodano:  8 Grudzień 2017 - 14:56
Chlone jak Gąbka Twoje artykuły. Dużo mi pomogły, zastanawiam się nad dieta od Ciebie. Czas wziąć zdrowie w swoje ręce, bo lekarze wymieniają :😑
Odpowiedz
Ula Dodano:  8 Grudzień 2017 - 15:27
Małgosiu co może oznaczać tsh powyżej 2 a konwersja wyliczona z Twojego bloga 🙂🙂 - duża różnica Ok 20 % a na dodatek ft 4 o wiele mniej i poniżej 50% ...
Odpowiedz
AlaDodano:  8 Grudzień 2017 - 15:55
Gosiu, a co sądzisz o podwyższonym ASO - 420. Reszta wyników w normie, kilka miesięcy temu wykryte pasożyty. Po zakończonym leczeniu robię badania kału w kierunku pasożytów (co tydzień, już ok.15 razy) - wszystkie ujemne, pozostała wysypka na ciele, chociaż już niewielka. Lekarze rozkładają ręce. Nie mogę stosować ziemi okrzemkowej ze względu na uczulenie na nikiel. Czy możesz coś poradzić? Będę ogromnie wdzięczna.
Odpowiedz
EmiliaDodano:  8 Grudzień 2017 - 16:45
Gosiu, piszesz, że erytrocyty \"pływają\" w osoczu. Osocza nie stanowią przecież erytrocyty... Po odwirowaniu krwi uzyskujemy surowicę lub osocze (w zależności zawartości probówki- np. heparyna, cytrynian, EDTA), a krwinki zostają na samym dnie probówki.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 8:18
Pisałam o tym przecież w poście. O tym co uzyskujemy po odwirowaniu.Erytrocyty pływają w osoczu. Nie napisałam że erytrocyty stanowią czy są elementem osocza. To tak jakbyś do wody wrzuciła groszki. I te groszki w tej wodzie pływają.Nie wiem co jest dla Ciebie niezrozumiałe.
EmiliaDodano:  11 Grudzień 2017 - 16:15
Raczej precyzyjne i poprawne określenie to erytrocyty \'\'pływają\'\' WE KRWI. Osocze stanowi konkretny materiał analityczny...
Odpowiedz
Sport to Pestka Dodano:  8 Grudzień 2017 - 19:18
Dobrze znać te informacje! Robię bardzo regularnie badania krwi...polecam oczywiście każdemu :) Pozdrawiam :)
Odpowiedz
AnitaDodano:  8 Grudzień 2017 - 20:32
Świetny artykuł!!!! Brawo Gosia!!! Właśnie tego nam wszystkim brakuje, podstawowych informacji na tak ważne tematy. Polegamy na wiedzy lekarzy i tego jak sie o nas troszczą lub o czym nas informują niestety nie zawsze informacje są rzetelne... A temat krwi....mega istotny i mega kontrowersyjny!!!! Szczególnie dla tych którzy wlaśnie nie posiadają wiedzy a z przekonaniem udzielają się polegając na wiedzy i rozdmuchanych przekonaniach lekarzy. Np kwestia Transfuzji krwi... Kij w mrowisko. Ale w tym artykule pięknie wyjaśniłaś , że produkowanie krwinek czerwonych kontroluje erytropoetyna. W zwiazku z czym zamiast pakować bezmyślnie w ludzi krew, ktora jest nośnikiem mnóstwa zarazków i bakterii można wlaśnie podawac erytropoetyne aby wzmożyc produkcje krwinek i podnieść hemoglobinę. Mądrych i rozwijających sie lekarzy jest niesty zbyt malo. Prawda jest taka że np operacje bez przetoczenia krwi wymagać może KAŻDY pacjent! Medycyna poszła do przodu a bezkrwawe operacje są zdecydowanie bezpi
Odpowiedz
AniaDodano:  9 Grudzień 2017 - 10:57
Małgosiu, pytanie może z nieco innej beczki ale też dotyczy tego o czym kiedyś pisałaś. Byłam na Twojej diecie, wszystko było super, schudłam prawie 30kg. Teraz już nie jestem na diecie ale nadal odżywiam się zdrowo. Niestety od kilku miesięcy zaczęły mi wypadać włosy. Jest tu już widoczne, ludzie, którzy mnie widzieli przed tym okresem widzą, że mam duzo mniej włosów. Zaczęłam ok. 2 tyg. temu Twoją kurację, do tego biorę biotynę i krzem. Włosy myje już łagodnym szamponem bez SLSów, parabenów itd. To co obserwuję i co w sumie daje mi jakąś nadzieję że nie wyłysieję calkiem to to, że z mieszków włosowych wyrastają mi \"baby hair\" jednak są one bardzo cienkie, słabe i też wypadają :( Tak jakby włos nie miał siły zatrzymać się w mieszku włosowym :( Podpowiesz mi prosze jakie badania mogę zasugerować lekarzowi aby dojść do tego co się dzieje? Na stałe mieszkam w Niemczech więc też nie wiem jaką oni tu mają diagnostykę więc tym bardziej błagam o wskazówkę! Dziękuję!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 8:34
Przede wszystkim zrób badanie tarczycy. TSH, ft3 i ft4. Jeśli masz za niskie ft4, będą Ci wypadały włosy.
Odpowiedz
GosiaDodano:  9 Grudzień 2017 - 13:59
Witaj. Czy 6-letnie dziecko może pić czystek? Jeżeli tak, to w jakich ilościach? A czy czystek w torebkach, który jest już dostepny często w sklepach spożywczych, ma te same właściwości co ten kupowany w sklepach zielarskich? Z gory dziękuję Małgosiu za odp. Pozdrawiam!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 8:41
Tak, słaby napar, kubek. Czystka w ekspresówkach nie polecam. Tylko liściasty.
Odpowiedz
KatarzynaDodano:  9 Grudzień 2017 - 22:10
Przepraszam, że tak z innej beczki, ale dokuczaly mi pewne objawy i postanowilam wykonać badania, chciałabym żebyś zerknela czy jest czym się niepokoic? Insulina po 2h jest chyba za wysoka.. Wyniki: Krzywa cukrowa (75g) O – 80 1 – 103 2 – 106 Krzywa Insulinowa O – 4,93 1 – 26,18 2 – 51,47 Tsh 1,68 ft3 4,16 Ft4 12,95 Z góry dziękuję, pozdrawiam:)
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 8:32
Insulina jest za wysoka ale taki poziom całkowicie zbija się dietą o niskim indeksie glikemicznym.
Odpowiedz
OlaDodano:  10 Grudzień 2017 - 9:19
Małgosiu z ciekawostek powiem Ci, że tak dokładnie to w życiu płodowym do drugiego miesiąca krew wytwarzana jest w pęcherzyku żółtkowym, natomiast w miesiącach od 2 do 8 głównie w wątrobie, a dodatkowo w śledzionie. Szpik kostny rozpoczyna tu swoją rolę w miesiącu 5. Pozdrawiam :)
Odpowiedz
MagdaDodano:  10 Grudzień 2017 - 10:12
Cześć Gosiu, mam dwa pytania, zupełnie nie ma temat. Po pierwsze, czy inspirujesz się ayurvedą? Zaczęłam interesować się tym tematem i wiele zasad ayurvedy znam już z Twojego bloga ;) Czy mogłabyś polecić jakieś publikacje o jodze i ayurvedzie warte uwagi? Po drugie, czy słyszałaś o bezalkoholowych winach? Ponoć zawierają te wszystkie dobre składniki co zwykłe wina, ale odparowuje się z nich alkohol. Myślisz że warto? Pozdrawiam serdecznie!
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 8:30
O tak. Interesuję się medycyną wschodu. Polecam np. Ajurweda, droga do zdrowia doskonałego. P. Chauchan Ajurweda, tajemnice medycyny holistycznej, D. Chopra
kingaDodano:  11 Grudzień 2017 - 13:07
polecam także Ayurveda. Starożytna medycyna dalekiego wschodu, Vasant Lad
Odpowiedz
EwaDodano:  10 Grudzień 2017 - 16:42
Malgosiu, z uwagi na wapn uzywam mleka roslinnego z wapniem (krowiego nie moge),gotuje na tym mleku z wapniem jaglanke, czy nie trace wapnia przez to gotowanie?
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 8:12
Nie tracisz.
Odpowiedz
Inka Dodano:  11 Grudzień 2017 - 7:49
Małgosia doradz prosze jakas zdrowa i smaczna oliwę. Cos nie moge trafic
AgnieszkaDodano:  11 Grudzień 2017 - 15:20
Mi smakuje oliwa monini.
Odpowiedz
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 8:15
Książki medyczne tak twierdzą. Zapytaj o to jakiegokolwiek lekarza.
Odpowiedz
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 16:53
Zapytam wykładowcę przy najbliższej okazji abyśmy wszyscy mieli jasność.
Odpowiedz
JuliaDodano:  11 Grudzień 2017 - 17:57
Proszę sprawdzić na portalu Medycyna Praktyczna i nie iść w zaparte. Lepiej przyznać się do błędu i poprawić.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 19:40
Julia ja nie idę w zaparte. Taką informację otrzymałam na wykładzie dlatego przy najbliższej okazji zapytam. Sama jestem ciekawa i bardzo bym była zdziwiona gdyby wykładowca podał nam nieprawdziwą informację.
Odpowiedz
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  11 Grudzień 2017 - 19:42
Julia ja nie idę w zaparte. Taką informację otrzymałam na wykładzie dlatego przy najbliższej okazji zapytam. Sama jestem ciekawa i bardzo bym była zdziwiona gdyby wykładowca podał nam nieprawdziwą informację tym bardziej że jest lekarzem.
Odpowiedz
MartaDodano:  12 Grudzień 2017 - 8:43
Witam, Pani Małgosiu, o kale Pani na pewno też planuje post. Wyprzedzając zapytam o czym świadczy obecność włókien roślinnych w tym że? wg normy nie powinno ich być wcale. Z góry dziękuję.
Małgosia, Qchenne - InspiracjeDodano:  12 Grudzień 2017 - 12:19
O zaburzeniach trawienia.
MartaDodano:  13 Grudzień 2017 - 8:30
Pani Małgosiu, myślałam, że to błonnik roślinny, którego nie trawimy i który po prostu jest obecny w kale jeśli dieta jest bogata w warzywa/owoce, jak to wyjaśnić? Trochę się zagubiłam... Z góry dziękuje.
Odpowiedz
AniaDodano:  26 Lipiec 2018 - 13:10
Małgosiu, czy słyszałaś kiedyś o analizie kwantowej? Czy uważasz, że ma to jakiś sens czy to ściema?
Odpowiedz
Kasia Dodano:  23 Lipiec 2021 - 13:52
Czy przy czerwienicy prawdziwej trzeba stosować jakąś specjalną dietę?
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
Fit PLANER
Planer, który pomoże Ci zmienić złe nawyki żywieniowe i
zaplanować czas
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Sklepy oferujące rabaty dla moich czytelników
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Wypadanie włosów. Live z @trycholog_warszawa

Wypadanie włosów. Live z @trycholog_warszawa ...

196 19

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej