fbpx
Otyłość w ciąży. Czym grozi? Jak do niej nie dopuścić? Jak wyrobić w małym dziecku zdrowe nawyki żywieniowe i jakich błędów nie popełniać?

„Jesteś w ciąży, możesz jeść za dwoje”.
„Nie żałuj sobie”.
„Masz ochotę? Jedz. Kiedy jeśli nie teraz”.
„W tym okresie możesz tyć bezkarnie”

Słyszałam to na każdym kroku jak byłam w ciąży. Słyszysz pewnie i Ty.
Niestety panuje powszechne przyzwolenie na folgowanie sobie w okresie ciąży czego efektem jest tycie ponad miarę. Głównym problemem są niestety słodycze i słodkie wypieki z białej, oczyszczonej mąki.

Potrzebujemy glukozy

Glukoza jest jedynym paliwem dla mózgu, komórek centralnego układu nerwowego i krwinek czerwonych.
Jej zapas odkładany jest w wątrobie w formie glikogenu na wypadek nagłych spadków poziomu glukozy we krwi. Jeśli cała wątrobowa spiżarnia zostanie wypełniona, nadmiar glukozy organizm odłoży w formie tkanki tłuszczowej.
Pamiętajmy jednak że glukoza to nie tylko sernik z czekoladą, wafelek czy duża porcja lodów. To także pełnoziarniste pieczywo, kasza, ryż, makaron, jabłko, kiwi czy jogurt naturalny.

Dla dwojga, nie za dwoje

Właściwy przyrost masy ciała w ciąży zależny jest od tego, ile ważyłaś przed zajściem w ciążę. Zalecenia dotyczące optymalnego przyrostu masy ciała w ciąży opracował Institute of Medicine w Stanach Zjednoczonych.
Jeśli przed zajściem w ciąże miałaś niedowagę (BMI poniżej 18,5), to powinnaś przytyć od 12,5 do 18 kg.
Jeśli miałaś prawidłową masę ciała (BMI w granicach 18,5-24,9), powinnaś przytyć od 11,5 do 16 kg.
Mając nadwagę (BMI 25-29,9), wolno Ci przytyć w granicach 7 -11,5 kg, natomiast przy otyłości (BMI powyżej 30), nie możesz przytyć więcej nić 5-9 kg.

W I trymestrze zapotrzebowanie energetyczne jest takie same jak przed ciążą. Zwiększa się jedynie zapotrzebowanie na poszczególne składniki odżywcze, dlatego tak ważny jest rodzaj spożywanych pokarmów.  
W II trymestrze zapotrzebowanie energetyczne wzrasta o ok. 360 kcal, natomiast w III trymetrze o 475 kcal.

Dziewczyny pamiętajcie że jeść należy dla dwojga, nie za dwoje. Będąc w ciąży jesteśmy odpowiedzialne za prawidłowy rozwój naszego maluszka.

Ciężki tłuszcz

Nadmiar ciążowych kilogramów to nie tylko nieestetyczny nadmiar tkanki tłuszczowej na udach, brzuchu i rękach który niestety po ciąży nie wyparuje. Nie urodzimy go razem z dzieckiem. Zostanie i trzeba się go będzie pozbyć, a to wymagać będzie czasu i samozaparcia o które niekiedy trudno. Niewyspana, zmęczona opieką nad dzieckiem nie zawsze będziesz miała siłę i ochotę na aktywność fizyczną. Pomyśl o tym zanim sięgniesz po kolejnego wafelka oblanego mleczną czekoladą.

Nadmiar tkanki tłuszczowej to także obciążone stawy, mięśnie kręgosłupa, serce i cały układ krążenia. Mogą pojawić się bóle kolan, kręgosłupa, żylaki, cellulit, obrzęki, słaba wydolność oddechowa czy nadciśnienie.
Rosnące dziecko uciskając na narządy wewnętrzne, w tym żołądek, powoduje cofanie się jego treści do przełyku (refluks). Także zaparcia, a w dalszej konsekwencji hemoroidy to efekt nadmiernej ilość cukru w diecie plus rosnącego ucisk dziecka na jelita.
Otyłość w ciąży powodowana spożywaniem słodyczy i żywności wysoko przetworzonej może przyczynić się także do powstania cukrzycy ciążowej. Naraża też dziecko na wysoką masę urodzeniową (mamę na ciężki poród), późniejszą otyłość w dzieciństwie oraz komplikacje przy porodzie.

Infekcje intymne

W ciąży jesteśmy bardziej narażone na infekcje intymne ponieważ pH okolic intymnych zmienia się na zasadowe. Spożywając duże ilości cukru powodujemy iż śluz tych okolic zawiera dużą jego ilość co stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Łatwo wówczas o infekcje intymne zarówno bakteryjne jak i grzybicze oraz infekcje dróg moczowych.

Problemy stomatologiczne

Powszechnie uważa się, że w ciąży, mówiąc kolokwialnie „lecą zęby” ponieważ rosnący w nas człowiek zabiera nam wapń. Zgadza się, jednakże duża ilość cukru w jamie ustnej jest także doskonała pożywką dla znajdujących się tam bakterii. To one są przyczyną próchnicy i kłopotów z uzębieniem.   

Dbaj o siebie i rosnące w Tobie maleństwo

Pamiętaj, że Twoje dzieciątko żywi się tym, co jesz, więc to, co jesz, determinuje jego rozwój. Wpływa także na gromadzenie rezerw na okres laktacji.
Jeśli nie dostarczasz sobie wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, dzieciątko odżywi się korzystając z Twoich rezerw. To bardzo niekorzystnie wpłynie na stan Twojego zdrowia, samopoczucie i może spowodować kłopoty w okresie laktacji.
Zasady prawidłowego odżywiania się kobiet w ciąży w zasadzie niewiele różnią się od zasad odżywiania się zdrowego człowieka na co dzień.
Niezwykle istotne jest jedzenie 5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu. To sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała, utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi, zapobiega napadom głodu i zapewnia właściwą podaż składników odżywczych.

Aktywna mama = lżejszy poród

Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i bez powikłań, aktywność fizyczna jest wręcz wskazana.
Kobiety aktywne zarówno przez ciążą jaki i w ciąży lepiej radzą sobie podczas porodu, są bardziej wydolne, fizycznie sprawniejsze, są pewne swojego ciała,  potrafią nad nim panować i co ważne, szybciej wracają do sprawności po porodzie.
Aktywność w ciąży sprzyja utrzymaniu dobrej kondycji i odpowiedniej masy ciała.
Jeśli ćwiczyłaś przed ciążą, jesteś aktywna w ciąży, to będziesz aktywna także po urodzeniu dziecka.
W ciąży najlepsze jest pływanie, aqua aerobik, spacery, ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie.
Niewskazane są ćwiczenia które niosą za sobą jakiekolwiek ryzyko urazu.
Optymalny czas ćwiczeń to 30 minut.

Bądź drogowskazem i przykładem dla swojego dziecka 

Znam maluchy które pochłaniają gigantyczne ilości słodyczy. Każdego dnia. Dostają je jako nagrodę za zjedzony obiad, czy jako coś na poprawę humoru.
Przyzwyczajenie do słodkiego smaku zmienia odczuwanie innych smaków, a podawanie słodyczy między posiłkami odbiera apetyt na pełnowartościowy posiłek. Bywa że słodki serek czy batonik ma tyle samo lub nawet więcej kalorii co obiad więc nie ma się co dziwić że dziecko nie che jeść.
Nie jestem słodyczową terrorystką. Nie zabraniam moim dzieciom jedzenia słodyczy. Ale wszystko z rozsądkiem i umiarem.
Wy jesteście na początku drogi. Macie czystą kartę. To od Was zależy co będzie jadło Wasze dziecko i jakie wyrobicie w nim nawyki.
Chcę Wam zdradzić kilka metod na nauczenie dzieci zdrowego jedzenia oraz uświadomić że w tym momencie od Was rodziców zależy więcej niż Wam się wydaje. Dzieci w Tajlandii czy Indiach jedzą piekielnie ostro. Jedzą tak ponieważ są do tego przyzwyczajone i nikt im nie pokazał że można inaczej. To odwodzi że nie ma czegoś takiego jak dziecięca dieta. Pełna słodkich placuszków, naleśniczków czy słodkich kolorowych  serków i jogurcików z supermarketu. To my rodzice uczymy dzieci sposobu odżywiania. Uczymy smaków. Dziecko zje to co kupi i poda mu mama. Samo nie podejmuje decyzji zakupowych. Nie gotuje. Jest całkowicie od nas zależne. 
Od małego przyzwyczajaj więc dziecko do dużej ilości warzyw i owoców. Serwuj maluchowi owocowe koktajle z kaszą jaglaną, delikatnymi jaglanymi płatkami czy gorzkim kakao. Ucz picia świeżych, wyciskanych w domu soków z warzyw i owoców. Przyzwyczajaj do śniadaniowych owsianek, jaglanek z orzechami i suszonymi lub świeżymi owocami, jajek na miękko lub twardo. Na obiad serwuj pulpeciki z delikatnej ryby, drobiowego mięska czy pełnowartościowe zupy z mięskiem i warzywami.
Broń Boże nie nagradzaj słodyczem za zjedzony obiad i nie pozwól aby kto inny tak robił. Jeśli dziecko nie ma ochoty na zupkę, nie mów że jak ją zje to dostanie lizaczka. W ten sposób uczysz malucha że lizaczek to nagroda, coś super fajnego, a zupka to kara. Jeśli dziecko nie ma ochoty na obiadek, być może nie jest głodne. Odstaw zupkę i podaj ją za godzinę. Nie biegaj za malcem z łyżką po pokoju. Jedzenie to rytuał któremu ma towarzyszyć spokój. Ucz je tego.

To my rodzice latami pracujemy na problemy zdrowotne naszych dzieci. Na otyłość, cukrzycę, próchnicę, problemy z kręgosłupem czy stawami. Także dając zły przykład.
Zacznijcie więc od dziś, będąc w ciąży, jeść zdrowo. Dbajcie o Wasze maleństwa teraz kiedy są w brzuszku, i kształtujcie w nich dobre nawyki będąc dla nich przykładem.  

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Mleko roślinne, czy może napój roślinny? Jak kupić dobry produkt? Jak nie dać sobie wcisnąć bubla? Które polecam?

Produkty z roślin, będące odpowiednikiem produktów mlecznych oraz nabiałowych, stanowią doskonałą alternatywę dla osób, które z różnych przyczyn produktów z Czytaj dalej

Jak zachęcić dzieci do jedzenia warzyw ?
dziecko nie je warzyw

Nauczenie dzieci jedzenia warzyw zależy od tego, z jakiego pułapu startujemy.  Im później tym gorzej, a im szybciej zaczniemy nadrabiać Czytaj dalej

Kto ponosi winę za otyłość polskich dzieci? Kto zapłaci za ich leczenie w przyszłości?
otyłe dzieci

Na albańskim leżaku wpadł mi w ręce magazyn Newsweek Polska z otyłą dziewczynką na okładce i interesującym tytułem „Już tam Czytaj dalej

Mamo boję się tej zupy! Ten brokuł krzywo na mnie patrzy! Jak nauczyć dziecko dobrych nawyków żywieniowych?

Nawyki żywieniowe to coś, co buduje się latami. W rodzinnym domu, wykorzystując naturalną skłonność dziecka do obserwacji i naśladownictwa. Dziecko Czytaj dalej

119 komentarzy

PinkaDodano:  10 styczeń 2018 - 8:52
Jestem w pierwszej ciąży. Bardzo oczekiwanej. Wzorujesie na twoich jadlospisach. Staram się jesc zdrowo, 5 posiłków. Mam nadzieję że wytrzymam do końca ciąży w takim zdrowym żywieniu A później będę wpajac to samo dziecku. Pozdrawiam i dziękuję za inspiracje 😊
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 9:42
Trzymam mocno kciuki ;)
Odpowiedz
aniaDodano:  10 styczeń 2018 - 9:00
Gosiu ja w innym temacie. Ile razy w tygodniu powinnam jeść rybę jeśli nie jem mięsa?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 9:42
Dwa razy.
Odpowiedz
AniaDodano:  10 styczeń 2018 - 9:12
Żeby to było takie proste :( Staram sie jeść urozmaicenie i zdrowo, na ile pozwala organizm w pierwszym trymestrze. A ten na przykład buntował się przeciwko surowym warzywom przez cały drugi miesiąc. Jogurty naturalne i kefiry odpadają bo jakaś alergia labo nietolerancja. Zbytnio się nie objadam słodkim, ale przecież były Święta. Ani się obejrzałam +3kg na koniec 3 miesiąca :( Już miałam parę kg w zapasie, bmi 26.93. Co zrobić, żeby nie przytyć wiecej niż 8kg w kolejnych miesiącach ?
Odpowiedz
EwaDodano:  10 styczeń 2018 - 9:22
Droga Małgosiu. A jeśli już przytyło się w ciąży.Dziecko ma 7 miesięcy a na plusie 13-15 kg to jak wrócić na tory karmiąc piersią
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 9:41
Kluczowa jest dieta i ruch.
Odpowiedz
DajanaDodano:  10 styczeń 2018 - 9:23
Gosiu, widziałam te dane ze Stanów i wyglada na to, ze są mocno zawyżone. Kobieta o prawidłowym BMI powinna przytyć maks 10 kg, na które przypada, dziecko, łożysko, wody płodowe i piersi. Te dodatkowe kilogramy, które zostawiają sobie Amerykanie to rezerwa tłuszczowa. Hahah Polecam do poczytania książkę dr Dangela „Żywienie niskowęglowodanowe i suplementacja kobiet w ciąży”. Statystyki, na temat nadwagi, zwalają tam z nóg!
JustynaDodano:  11 styczeń 2018 - 20:45
nie masz racji Dajana. te dane sa jak najbardziej prawdziwe. zadna zdrowo-odzywiajaca sie kobieta nie zostawi sobie na wlasne zyczenie rezerwy tluszczowej... mowie to z doswiadczenia, bo urodzilam w Stanach dwoje dzieci, obie ciaze prowadzone przez tutejszych lekarzy...
Odpowiedz
Kasia Dodano:  10 styczeń 2018 - 9:27
Bardzo dobry artykuł! Jestem przyszła mamą, I trymestr ciąży, a wszystko to na temat jedz za dwoje slyszalam w ciagu 3 tygodni naście razy ale nie wiedziałam jaką argumentację podać,że wcale tak nie jest. Albo to, ze \"oj jak przytujesz to nic sie nie stanie ważne aby dzidziuś był zdrowy\" a co sie okazuje nie, dzidziuś może nie być zdrowy i mama też a przecież ważne jest abyśmy byli dla swoich dzieci też zdrowymi ludźmi. Dobra edukacja to Qchenne inspiracje ☺
wiwiwiDodano:  10 styczeń 2018 - 22:58
Namawiaczom mów tak: \"Jem za dwoje, ale ten drugi człowiek aktualnie waży jakiś kilogram (jest wielkości pięści, itp.), więc ile wg ciebie da radę zjeść?\" :)
Kasia Dodano:  11 styczeń 2018 - 16:25
😉 dokładnie ☺
Odpowiedz
kamiDodano:  10 styczeń 2018 - 9:37
Bardzo dobry wpis. Ja mam wrażenie, że jeśli już rodzice są uświadomieni, to często dziadkowie dużo psują... \"Przecież u babci może..\"
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 9:40
To niestety prawda :( Babciom cię wydaje że uśmiech na twarzy dziecka wywoła wyłącznie batonik.
Odpowiedz
@nonimDodano:  10 styczeń 2018 - 9:38
Super tekst, wlasnie dzis wykonalam test ciążowy i wyszle 2 kreski. Kompletne zaskoczenie bo sie nie spodziewalam, myslalam ze okres sie spoznia bo po świętach zamieszalam troche z dieta i znow te hormony powariowaly a tu jednak co innego:) Małgosiu a mogę dalej spożywać zielony jęczmień lub spiruline?
MonikaDodano:  10 styczeń 2018 - 10:59
Gratulacje:*i dużo zdrówka dla Mamy i Dzidziusia:)
Odpowiedz
@nonimDodano:  10 styczeń 2018 - 9:38
Super tekst, wlasnie dzis wykonalam test ciążowy i wyszle 2 kreski. Kompletne zaskoczenie bo sie nie spodziewalam, myslalam ze okres sie spoznia bo po świętach zamieszalam troche z dieta i znow te hormony powariowaly a tu jednak co innego:) Małgosiu a mogę dalej spożywać zielony jęczmień lub spiruline?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 9:39
Gratuluję !!! Koniecznie bierz kwas foliowy. Zielony jęczmień i spirulinę możesz odstawić na rzecz zielonych warzyw i naci.
IngaDodano:  11 styczeń 2018 - 15:11
Ja całą ciążę piłam sok z jęczmienia (ale nie sproszkowaną trawę) i jadłam chlorellę. Dodam, że nie jest mięsa. Wyniki badań super, samopoczucie świetne. Dziecko okaz zdrowia! Od 6m-c też pije jęczmień razem z nami :)
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  10 styczeń 2018 - 9:46
Gosiu, bardzo sympatyczny post. Mogłabyś dla pełnego obrazu napisać również co warto włączyć do diety bądź zwiększyć udział w diecie w momencie gdy chce się zacząć starać o dziecko?
NataliaDodano:  10 styczeń 2018 - 11:52
Podłączam się pod prośbę. ;)
MartaDodano:  10 styczeń 2018 - 14:14
Ja również :)
MiliDodano:  10 styczeń 2018 - 21:01
I ja☺
OlaDodano:  24 styczeń 2018 - 10:55
Ja stosowałam indywidualny jadłospis od Gosi, żeby ładnie unormować tarczycę i schudnąć. Udało się zajść w ciążę bardzo szybko-dziewczyny zdrowe odżywianie plus ruch. Powodzenia! Mama 9 mies. bobasa:)
Odpowiedz
Ona91Dodano:  10 styczeń 2018 - 10:17
Ja jestem w 40 tygodniu ciąży, takze przygotowana do rozpakowania :-) i przez całą ciaze przytylam 9kg. Bmi przed ciążą- lekka niedowaga. Cala ciaze odzywialam sie bardzo racjonalnie - 5 posilkow dziennie, zbilansowanych, przynajmniej 4 porcje warzyw. I czuje się fantastycznie, żadnych obrzekow, przeziebien, ba, nawet zachcianek. Mąż sie smieje, ze on nie wie co to znaczy miec zone w ciazy, bo nie musial w nocy jezdzic po miescie, jak jego koledzy:-) ale co sie nasluchalam od otoczenia, ze powinnam jesc za dwoje, bo robie krzywde dziecku, to moje. Niestety, starsze pokolenia ciezko przyjmuja inne opinie, niz swoje wlasne ...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 12:15
Super. Życzę szybkiego i jak najmniej bolesnego porodu.
Wika Dodano:  10 styczeń 2018 - 23:02
I dalszej wytrwałości, bo teraz się dla odmiany biedna nasłucha, że dziecko za chude...
Odpowiedz
OlusiaDodano:  10 styczeń 2018 - 10:18
Małgosiu! Jestem w I trymestrze ciąży, mam nadwagę, BMI 27.82. Żeby zbyt wiele nie przytyć, czy mogę w trakcie ciąży jeść zgodnie z Twoimi jadłospisami zamieszonymi na stronie ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 12:14
Musisz odpowiednio dostosować kaloryczność.
Odpowiedz
AsiaDodano:  10 styczeń 2018 - 10:23
Gosiu mam 10 miesięczne dzieciątko. Zaczęłam ćwiczyć Twój zestaw na nogi w południe jak mała ma drzemke i wieczorem skalpel Chodakowskiej do tego dieta. Już malutkie efekty są :) Mam trochę problem z zaparciami. Czym mogę sobie pomóc?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 12:14
Pij dużo wody i na noc pij łyżkę oleju lnianego.
Odpowiedz
JustynaDodano:  10 styczeń 2018 - 11:13
Małgosiu możesz polecić jakieś książki dla kobiet w ciąży oraz dotyczą odżywiania w tym stanie?
Odpowiedz
AgnieszkaDodano:  10 styczeń 2018 - 12:07
Bardzo madry tekst. Zachowam na przyszlosc ;) a co do diety to najpierw matki slysza \"jedz za dwoje\" a tydzien po porodzie \"o jeszcze nie wrocilas do wagi sprzed ciazy?\" do tego zdjecia fit celebrytek je doluja. Trzeba znalezc zloty srodek tylko czasem otoczenie dobija...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 12:13
O tak, to prawda. A potem gonitwa.
Odpowiedz
DominikaDodano:  10 styczeń 2018 - 12:20
Małgosiu, świetny tekst. Dzieci jeszcze nie mam, w ciąży nie jestem, ale całkowicie się z Tobą zgadzam i w przyszłości zastosuję się do powyższych rad! Pozdrawiam serdecznie :)
Odpowiedz
MYSDodano:  10 styczeń 2018 - 12:51
Gosiu, a co można suplementować w ciąży? Przed ciążą piłam sok z pokrzywy (niskie żelazo, ferrytyna), olej z czarnuszki, magnez z B6, wit. b-complex z kwasem foliowym, duże dawki b12, wit. d3 + k2mk7. Jestem w piątym tygodniu, odstawiłam wszystko, żeby nie zaszkodzić, ale teraz się stresuje, że nagle odcięłam organizm od wszystkiego... biorę tylko kwas foliowy i D3.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 19:12
W ciąży suplementujemy to co jest w niedoborze. Nie ma sensu i potrzeby suplementowania na wyrost. Kluczem jest zdrowa dieta i ja paniom których ciążę prowadzę od strony dietetycznej nie zalecam żadnych suplementów poza kwasem foliowym. Powinno się wykonać badania krwi i wówczas wspólnie z lekarzem prowadzącym ustalić ewentualną suplementację.
Odpowiedz
AnkaDodano:  10 styczeń 2018 - 12:53
Witam Wszystkich.Ja nie na temat;). Bliska mi osoba ma kamicę żółciową nawrotową. Nie posiada woreczka żółciowego. Proszę was o rady dotyczącego tego aby w drogach żółciowych nie tworzyło się błoto i kamienie?Oczywiście wiem, ze każdy człowiek jest inny i to co jednej osobie pomoże, innej niekoniecznie. Jednak uważam, że należy szukać informacji aby móc znaleźć coś odpowiedniego. Serdecznie pozdrawiam:)
Odpowiedz
miDodano:  10 styczeń 2018 - 12:54
\"w brzuszku\", \"dzieciątko\", \"mięsko\" - słodycz aż kapie, kiepsko to sie czyta. Brzuch nie staje sie brzuszkiem z tego powodu ze znajduje tam sie płód. A mięso mięskiem bo będzie spożywane przez dziecko.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 19:09
Nie wiem czy jesteś mamą i jaki masz stosunek do dzieci, ale ja będąc w ciąży nie nosiłam w brzuchu płodów, ale moje wyczekiwane dzieciątka. Nosząc je nie mogłam doczekać się narodzin. Medycyna, medycyną, a uczucia, uczuciami. Na obiadki podawałam im mięsko ubierając wcześniej w słodkie śliniaczki. ;) Więcej luzu ;)
Gabrysia Dodano:  11 styczeń 2018 - 8:31
:-D Gosia mistrz! Buziaki Kochana
MalwinaDodano:  11 styczeń 2018 - 9:19
Gosiu, mistrzowska odpowiedź :)
AnitaDodano:  11 styczeń 2018 - 10:41
Haha dobre Słodkie śliniaczki... Ludzie są mega dziwni , że w ogóle chce im się komentować takie bzdury... Płód w brzuchu a dzidziuś w brzuszku... ;-))
PaulaDodano:  11 styczeń 2018 - 14:55
Gosia rządzisz!
Ania NDodano:  11 styczeń 2018 - 21:00
Małgosiu gdyby się dało dać lajki pod tą odpowiedzią to byłoby ich chyba mnóstwo :-)
Odpowiedz
BeataDodano:  10 styczeń 2018 - 13:03
Małgosiu, a ja troszkę z innej strony. Mam nadwagę, IO, niedoczynność tarczycy (może hashi, może nie) i sporo nietolerancji pokarmowych. Chcę się z nimi uporać, mam Twoją dietę sprzed niektórych schorzeń. Zależy mi na utracie wagi i zdrowiu, w niedługim czasie na staraniu o dzidziusia. I tu moja główna wątpliwość. Czy wg Twojej wiedzy i doświadczenia jest jakiś bezpieczny czas, który po takiej diecie/spadku wagi trzeba dać organizmowi na uregulowanie się zanim zajdzie się w ciążę, czy nie ma przeciwwskazań od razu? :) Mój organizm jest dość kapryśny, nie chciałabym go rozhuśtać. A nie chcę też odkładać ciąży. Wiem, że wiele kobiet z nietolerancjami już w trakcie trwania diety eliminacyjnej zachodzi w ciążę, ale chyba są to kobiety bez nadwagi? Bo zrzucanie kilogramów w trakcie ciąży wydaje mi się szkodliwe dla dziecka? Będę wdzięczna za jakieś sugestie, albo podzielenie się w jakich książkach czy innych źródłach mogę znaleźć rzetelne informacje :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 19:14
Przed zajściem w ciążę ewidentnie powinnaś zredukować wagę. Dla dziecka, tarczycy, układu sercowo - naczyniowego, kolan i kręgosłupa.
Odpowiedz
Sonia Dodano:  10 styczeń 2018 - 13:42
Małgosiu :) czy cukrzyk bądź IO może wypić koktajl z bananem ale np. po dodaniu płatków owsianych ? bądź otrębów? Jakie otręby można ? czy owsiane będa okej ? Niestety nie mogę nabiału i powstaje również pytanie czyt mogę mleko ryżowe?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 19:14
Tak. Możesz dodać czubatą łyżkę otrębów.
Odpowiedz
KlaudynaDodano:  10 styczeń 2018 - 14:33
Dzien dobry Pani Malgorzato, mam nastp. pytanie: Czy przy duzej otylosci (ponad 40% tk. tluszcz.) mozliwa jest utrata 4 kg (tk. tluszczowej)w miesiac ? Czy to jednak absurdalne \"oczekiwania\" i nie do osiagniecia? Przy czym towarzysza takie schorzenia jak pco i hiperinsulinizm. Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 19:05
To zależy przy jakich schorzeniach. Przy PCOS i wysokiej insulinie jak u Ciebie z pewnością masz dużo wody w tkankach więc 4 kilo w pierwszym miesiącu możesz stracić. Później będziesz chudła wolniej.
KlaudynaDodano:  10 styczeń 2018 - 19:34
Rozumiem i dziekuje za odpowiedz. Moge jeszcze zapytac, jak sie pozbyc wody z organizmu ? Pic ? Co sadzisz w tej kwestii o diuretyku na pozbyciu sie nadmiar woady z organizmu ? Prosze o odpowiedz. Pozdrawiam
AgnieszkaDodano:  11 styczeń 2018 - 18:32
Jest artykuł o tym na blogu.
Odpowiedz
321Dodano:  10 styczeń 2018 - 14:42
Czy na redukcji z niedoczynnością tarczycy musimy doszczętnie wyeliminować cukier?(nawet suszone owoce, erytrol, ksylitol itp.)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 19:03
Nie ma potrzeby. Wszystko z umiarem.
Odpowiedz
gogaDodano:  10 styczeń 2018 - 14:45
Małgosiu , dlaczego tak mało \"kuchennych inspiracji\"
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 19:03
Spokojnie. Będą i przepisy ;)
Odpowiedz
OlaDodano:  10 styczeń 2018 - 15:05
W pierwszej ciąży starałam się jeść według Twoich zaleceń, zdrowo, regularnie, bardzo ograniczyłam słodycze, całkowicie zrezygnowałam z chipsów, fast foodów itd. Odkąd synek przeszedł z mojego mleka na pokarmy stałe je prawie wszystko i w każdej ilości, nie wybrzydza, naprawdę, aż miło patrzeć. Teraz jak ma ponad 2 lata prawie nie zna samku typowych słodyczy, ze słodkości je tylko domowe ciasta, do picia dostaje wodę lub \"normale\" herbatki zamiast kupnych soków i przesłodzonych produktów dla dzieci. I jestem prawie z siebie dumna, gdyby nie to, że nie umiem tak zadbać o samą siebe :( Mam wrażenie, że jestem tak \"uzależniona\" od słodyczy, że ja już nie jem czekolady, ja już nią się stałam :( A tak na poważnie, to Małgosiu dziękuję, że uświadamiasz i bardzo motywujesz. I jedno pytanie: jeśli chciałabym zbadać jakoś bardziej szczegółowo stan swojego zdrowia (bez żadnych podejrzeń konkretnych chorób) to jakie badania polecasz oprócz ogólnego badania moczu i krwii? Będę wdzięczna za odp.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 19:17
Ola musisz kochana zawalczyć o siebie dla synka. Musisz być dla niego motywacją i przykładem. Pytanie o badania: D3, biochemia, lipidogram,
Odpowiedz
AlaDodano:  10 styczeń 2018 - 17:12
Świetny post, Małgosiu! Mam pewne pytanie dot. tych pięciu posiłków. Około dwa miesiące temu zaczęłam nowy staż, od pn-pt śniadania jadam regularnie ok. 6:55 (owsianka), potem na przerwie w pracy hummus lub sałatka + mały owoc ok. 10:30/11, następnie obiad ok 15 (jestem już bardzo głodna, z reguły jest to kasza z warzywami, makaron pełnoziarnisty z warzywami, krewetkami, raz w tygodniu ryba, czasem po prostu sałatka), około 18/19 kolacja (pieczone warzywa, zupa krem, omlet z dwóch jajek z warzywami, czasem po prostu jogurt naturalny). Nie mam już ochoty i miejsca na kolejny posiłek. Czy mogę go pominąć? Czy też powinnam może zjeść coś małego około 17 i potem o 19/20? Chodzę spać nie później niż 23, staram się ok 22:30. Pozdrowienia
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 19:02
Tak. Do jedzenia nie powinniśmy się zmuszać.
Odpowiedz
KarolinaDodano:  10 styczeń 2018 - 17:22
Małgosiu, jakie herbaty można pić w czasie ciąży? Nie pijam kawy w ogóle, za to nadrabiam herbatą w dużych ilościach i nie chciałabym przeholować...
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 19:01
Wszelkie owocowe bez ograniczeń.
MagdaDodano:  10 styczeń 2018 - 21:43
Małgosiu, a co z kawą? Czy można taką bardzo słabą z ekspresu cisnieniowego 1x dziennie? Jestem w 4 tc. A czy herbaty ziołowe można? Jak tak, to jakie?
KarolinaDodano:  11 styczeń 2018 - 10:05
A pozostałe w jakich ilościach?
martaDodano:  11 styczeń 2018 - 14:45
Powinnas zapytac swojego gin. Mnie np. Moja pozwolila 2 filizanki slego espresso ale to zalezy od Twojego zdrowia (cisnienie cukier itd) a wszelkie ziola odradzila
KarolinaDodano:  11 styczeń 2018 - 16:19
a pozostałe w jakich ilościach maksymalnych? czarna, czerwona, zielona, biała, ziołowe - pokrzywa, mięta, lipa?
OlaDodano:  11 styczeń 2018 - 19:11
Jak byłam w ciąży, to ginekolog pozwolił jedną kawę dziennie z mlekiem. Ale trzeba skonsultować się z lekarzem.
Odpowiedz
Joanna Dodano:  10 styczeń 2018 - 19:08
Jakie programu dietetycznego używasz? czy możesz jakiś polecić ?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  10 styczeń 2018 - 19:18
Z uwagi na konkurencję nie chcę zdradzać na jakim programie pracuję. To płatny program dla specjalistów. Nie da się go ściągnąć z sieci na prywatne potrzeby.
Odpowiedz
Julia Dodano:  10 styczeń 2018 - 19:29
Małgosiu, a może masz jakieś rady na kłopoty z zajściem w ciążę.?
Odpowiedz
Jestem po ciąży już 4miesiacu i nie mogę schudnąć. Siadly mi stawy kolana inadgatstkiDodano:  10 styczeń 2018 - 20:54
Odpowiedz
JulitaDodano:  10 styczeń 2018 - 21:59
Witam Małgosiu Ja mam pytanie z innej beczki, ale napisze tu bo nie ma gdzie teraz zapisać żebyś dała rade znaleźć :-) Po ciąży mam lekkie problemy z zaparciami I tutaj takie pytanko odnośnie śliwek. Czy starczy że wypije wodę, w której moczyły się śliwki? Słyszałam, ze wypijanie wody po sliwkach dobrze robi na trawienie i czy to jest prawda? Czy musze wypijać koktajl z napojem mlecznym? Ale niestety jestem weganka (alergia) a z mlekiem roslinnym mi nie podchodzi taki koktajl...czy sama woda w której moczlo sie np 5 sliwek wystarczy?? Czy te śliwki tez zjeść? Czy po tygodniu będą efekty? Z góry dziękuję za odpowiedź :-). Julita.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 styczeń 2018 - 8:14
Jako weganka nie powinnaś mieć problemów z zaparciami. Czy nie bóli Cię kręgosłup w odcinku lędźwiowym?
JulitaDodano:  11 styczeń 2018 - 21:16
Od niedawna jestem weganka :-) I nie mam problemow z kręgosłupem :-) Dziś wypilam wodę po namoczonych sliwkach ale czy sama woda wystarczy czy śliwki tez zjeść?
Odpowiedz
SandraDodano:  10 styczeń 2018 - 23:25
Małgosiu, słyszałaś może o czymś takim jak GLUTATION ?? 1.Co myślisz o suplementacji nim? 2. Jakie suplementy obecnie stosujesz? Z góry dziękuję i pozdrawiam.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 styczeń 2018 - 8:09
Oczywiście że wiem co to glutation i znam jego bogate przeciwutleniające właściwości ;) 1- nie zaszkodzi
Odpowiedz
AnetaDodano:  11 styczeń 2018 - 8:14
Witam. Jestem w 5 miesiącu ciąży. Proszę o radę co jeść aby dostraczyć dzidziusiowi niezbędnych wartości?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  11 styczeń 2018 - 8:15
Już niebawem napiszę.
Odpowiedz
Magda Dodano:  11 styczeń 2018 - 9:33
Małgosia zawiodlam się na Tobie.Ostatni moj komentarz z pytaniem o post na temat diety ketogeniczbej zostal usuniety.Jest to lekcewazenie czytelnika.Tak sie nie robi.Jeśli nie zamierzasz o tym pisać to wystarczy wyraźnie to napisac a nie zwodzic czytelnika,ze post pojawi sie niebawem,bo takiej odpowiedzi udzielasz za kazdym razem praktycznie.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 styczeń 2018 - 8:08
Magda jest wiele tematów które czekają na publikację. Wiele osób w prywatnych wiadomościach prosi o konkretną tematykę. Są osoby które proszą też o więcej przepisów i ja muszę to wszystko pogodzić, scalić. Niestety zadowolić wszystkich w taki sposób, że od razu po zgłoszeniu prośby pojawia się post, jest ciężko ponieważ i ja mam swoje założenia dotyczące tematyki jaka ma się pojawić. Twojego komentarza nie opublikowałam ponieważ jest to już kolejny z prośbą o dietę ketogeniczną. Będzie taki post jeszcze w styczniu. Pracuję nad nim, ale proszę zrozum i mnie. Trochę czuję się osaczona tymi ciągłymi pytaniami o tę ketozę.
AlinaDodano:  12 styczeń 2018 - 8:33
Ludzie dajcie Małgosi decydować co i kiedy publikuje na SWOIM blogu. I tak robi dla nas dużo, bierze pod uwagę nasze prośby i odpowiada na nasze rozmaite pytania.
Odpowiedz
IzaDodano:  11 styczeń 2018 - 10:59
Droga Małgosiu, czy Twoje jadłospisy (na każdy tydzień roku) są odpowiednie dla kobiety w ciąży? Aktualnie jest to 8 tydzień.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 styczeń 2018 - 8:03
Jadłospisy są dla zdrowych osób i należy je dostosować do siebie zwiększając kaloryczność. Ciąża nie jest chorobą więc jak najbardziej możesz inspirować się jadłospisami.
Odpowiedz
jasmineDodano:  11 styczeń 2018 - 11:32
zaczynam 9 miesiac, na wadze +11kg,(przed ciążą nadwaga bmi 28) troche za dużo ale na szczeście obyło sie bez cukrzycy ciążowej, która byłam zagrożona z powodu hipoglikemi reaktywnej. Biorę euthyrox 88. Ogolnie czuję się dobrze, nie mam zachcianek, dietę mam bogatą w owoce i warzywa. Od kilku tyg zaczełam budzić sie rano spuchnieta. Tuż po przebudzeniu palce u dłoni jak serdelki... :( pije dużo wody źródlanej, ok. 2-2,5l dziennie. Nie wiem skąd to puchnięcie? wieczorem i w ciągu dnia takich problemów nie ma. Gosiu co polecasz? Pokrzywe moge pić?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 styczeń 2018 - 8:09
Zmniejszyć ilość soli.
Odpowiedz
Kasia WDodano:  11 styczeń 2018 - 12:36
Gosiu mogłabyś polecić jakieś fajne herbatki do picia?Jakie Ty pijesz?jakiej firmy sa dobre?
Odpowiedz
Ania Dodano:  11 styczeń 2018 - 14:23
Malgosiu jakie produkty wlaczyc do diety zeby zwiekszyc plytki krwi?
Odpowiedz
KamilaDodano:  11 styczeń 2018 - 14:37
Gosiu pisze w innym temacie, co pierwsze woda z cytryna czy glutek?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 styczeń 2018 - 8:01
To zależy na co pijesz glutek. Ja na żołądek osłonowo, to glutek. Jeśli nie pijesz glutka jako osłony to przesuń glutka między śniadaniem a obiadem.
Odpowiedz
SylwiaDodano:  11 styczeń 2018 - 17:37
Gosiu czy korzen kurkumy jest faktycznie taki zdrowy? Warto go wlaczyc do diety? Jesli tak to gdzie go najlepiej \"upchnac\" :)
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 styczeń 2018 - 8:11
O taaaak!!!
Odpowiedz
basiaDodano:  11 styczeń 2018 - 18:25
Witam Gosiu - pytanie o Maca: czy osoby z insulinoopornoscia i wysokim cukrem moga spozywac Maca ? Zawiera ona cukier i duzo weglowodanow.
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 styczeń 2018 - 8:11
Lepiej sobie darować.
CzytelniczkaDodano:  12 styczeń 2018 - 13:18
Pani Malgorzato, czy Maca ma w swoim skladzie faktycznie cukier i weglowodany ? Nie moge tej informacji znalesc w tekscie o Maca. Pozdrawiam
Odpowiedz
Justyna K.Dodano:  11 styczeń 2018 - 19:48
Małgosiu a czy przy zaparciach lepiej jest pić siemię lniane w całości ? Czy będzie ono miało również działanie na skórę oraz wchłoną się dobroczynne właściwości ? no i gdzieś czytałam że siemię pite w duzych ilościach może zaszkodzić.. powiedz proszę jak je przygtować? czy zalać ciepłą wodą? czy wrząktkiem ? gotować ? mielone czy w całości ? Pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 styczeń 2018 - 8:13
Siemię pite długotrwale może utrudniać wchłanianie witamin z grupy B. Przy zaparciach lepszym rozwiązaniem będzie olej lniany pity przed snem.
Odpowiedz
ADodano:  11 styczeń 2018 - 20:13
Gosiu czy warto pić sok z ogórków kiszonych? Jeśli tak to kiedy i w jakiej ilości?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 styczeń 2018 - 7:58
Bardzo warto ale z uwagi na sól ograniczone ilości. 125 ml dziennie będzie ok.
Odpowiedz
Kasia Dodano:  11 styczeń 2018 - 20:39
Małgosiu , jaki indeks maja wiórki kokosowe ?oraz mąka kokosowa ? Czy nadają się one dla IO ? Nigdzie nie mogę znaleźć takiej informacji :)
Odpowiedz
KamilaDodano:  11 styczeń 2018 - 21:55
Gosiu jakiego łososia można jeść? Oglądałam program o hodowaniu łososi w Norwegii i jestem przerażna. W popularnych marketach w mojej okolicy jest dostępny łosoś atlantycki ale hodowany w Norwegii. Innych nie znalazłam. Czy warto takiego jeść?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 styczeń 2018 - 7:55
Ja kupuję dzikiego lub atlantyckiego.
Odpowiedz
IzaDodano:  12 styczeń 2018 - 8:08
Malgosiu, chcialam pic napoj z korzenia macy, pilam niecala plaska lyzeczke z woda przez jakis tydzien i bylo w porzadku az nagle mialam po tym straszne mdlosci, odstawilam wiec mace na 2 tyd zeby sprawdzic czy to od macy zle sie czulam, wypilam dzisiaj i wyiotuje od rana... dodam, ze jestem zdrowa, nie jestem w ciazy, mam 28 lat. Co to moze byc? Czy to znaczy, ze lepiej te mace wyrzucic i nie brac juz nigdy? Dziwne, bo nie spotkalam nigdzie w internecie takich objawow... co Ty Malgosiu myslisz o tym?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  12 styczeń 2018 - 8:15
Reagujemy na różne pokarmy w różny sposób, często bardzo osobniczy. Na Twoim miejscu zrezygnowałabym z macy.
Odpowiedz
SylwiaDodano:  14 styczeń 2018 - 10:46
Małgosiu, może kiedyś napiszesz post o tym co pijesz w ciągu dnia/co warto pić? Wiemy ze wodę i herbatki ziołowe, ale może bys powiedziała które zioła na co, które są Twoje ulubione herbatki ziołowe/owocowe, jak to jest z czarną/czerwoną/zieloną herbatą itd. Wiem ze w internecie znajdę sobie takie informacje, ale jednak wolę przeczytać u Ciebie :)
Odpowiedz
bETINKADodano:  15 styczeń 2018 - 18:13
Gosiu, wlasnie odebralam wyniki robione pod katem tarczycy, TSH= 2,029, FT3= 4,21, FT4=12,57, poziom witaminy D3= 24,52 a czuje sie fatalnie, waga idzie do góry ... co o tym Gosiu sadzisz?
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 styczeń 2018 - 17:49
D za nisko. Jeszcze trzeba ferrytynę sprawdzić.
Odpowiedz
MagdaDodano:  15 styczeń 2018 - 20:32
Małgosiu, bardzo Cię proszę o radę. Moja 16-miesięczna córeczka nie chce pić mleka modyfikowanego (jesteśmy na etapie odstawiania od piersi), ale za to domaga się serka (bieluch) i jogurtu naturalnego. Z jaką częstotliwością (i ilością) można dawać te produkty aby zbytnio nie obciążyły nerek? czy mogą być one zamiennikiem dla mm czy też próbować na siłę dawać jednak mleko? Dziękuję Ci za odpowiedź i pozdrawiam
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  17 styczeń 2018 - 19:00
Spokojnie 2-3 razy w tygodniu możesz podać.
Odpowiedz
GosiaDodano:  20 styczeń 2018 - 12:59
Małgosiu wspaniale inspirujesz:). Jesteś bardzo poukładana :), zdradź proszę jaki masz patent na sprzątanie ? Sprzątanie, gotowanie pochłania dużo czasu, szczegolnie w weekend jak chce się wszystko nadrobić i pozniej nie ma czasu na siebie, na swoje pasje tylko zostaje flustracja, a tej chciałabym zapobiec:).
Małgosia, DIETOTERAPIA LENAROWICZDodano:  22 styczeń 2018 - 11:40
Ja od roku nie sprzątam sama. Mam Panią do pomocy. Nie dałabym rady pogodzić pracy, studiów i sprzątania. Musiałabym gonić własny ogon.
GosiaDodano:  26 styczeń 2018 - 18:03
Dobry pomysł;). Dzìękuję za odpisanie. Zrobiłam kruche ciasteczka z Twojego przepisu. Przepyszne!
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
Fit PLANER
Planer, który pomoże Ci zmienić złe nawyki żywieniowe i
zaplanować czas
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Sklepy oferujące rabaty dla moich czytelników
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Czy potrzebujesz suplementacji jeśli jesz zdrowo? 🤔
Gotujesz samodzielnie, zwracasz uwagę na jakość kupowanych produktów, a może nie masz czasu i korzystasz z super hiper cateringu?
To pytanie zadaje sobie wiele osób.

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, jako dietetyk holistyczny, kliniczny i psychodietetyk nie mogę nie zapytać Cię o to jak żyjesz i jaki jest poziom Twojego stresu. 
Zdecydowana większość osób żyje dziś w przewlekłym stresie 😫🤯

✅Stresująca, wymagająca praca, ogrom obowiązków poza pracą, zadania do wykonania na wczoraj, ale i skłonność do zamartwiania się na zapas, przeżywania, analizowania …. To też jest stres. 
✅Dodatkowo zanieczyszczenia powietrza, oraz ekspozycja na chemiczne dodatki do żywności, kosmetyków, pozostałości czy nadużywanie leków. 

Wiedz, że spożywane z dietą witaminy i minerały zamiast do efektywnej, OPTYMALNEJ pracy organizmu zużywane są do neutralizowania uszkodzeń powstałych w wyniku stresu.
Brakuje ich wówczas dla prawidłowej pracy układu nerwowego, odpornościowego, hormonalnego czy zdrowia skóry. 
Po „uszach” dostaje też delikatna jak motyl tarczyca 😫, której brakuje cegiełek do wydzielania hormonów i efektywnej konwersji tyroksyny do trójjodotyroniny. 
W efekcie możesz czuć się senna, podenerwowana, mieć problemy z odpornością, skórą, ale i masą ciała. 
Wiedz też dawki zalecane (RDA) to zupełnie co innego niż dawki terapeutyczne dające konkretne, udokumentowane w pracach naukowych efekty.

Pomyśl o tym, za każdym razem jak ktoś Ci powie, lub przeczytasz na jakimś internetowym forum, że dietetycy czy lekarze wciskają suplementy. 
Rekomendują konkretne dawki bazując na pracach naukowych (a przynajmniej tak być powinno ☺️). 

#suplementacja #wiedzatopotęga #stres

Czy potrzebujesz suplementacji jeśli jesz zdrowo? 🤔
Gotujesz samodzielnie, zwracasz uwagę na jakość kupowanych produktów, a może nie masz czasu i korzystasz z super hiper cateringu?
To pytanie zadaje sobie wiele osób.

Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, jako dietetyk holistyczny, kliniczny i psychodietetyk nie mogę nie zapytać Cię o to jak żyjesz i jaki jest poziom Twojego stresu.
Zdecydowana większość osób żyje dziś w przewlekłym stresie 😫🤯

✅Stresująca, wymagająca praca, ogrom obowiązków poza pracą, zadania do wykonania na wczoraj, ale i skłonność do zamartwiania się na zapas, przeżywania, analizowania …. To też jest stres.
✅Dodatkowo zanieczyszczenia powietrza, oraz ekspozycja na chemiczne dodatki do żywności, kosmetyków, pozostałości czy nadużywanie leków.

Wiedz, że spożywane z dietą witaminy i minerały zamiast do efektywnej, OPTYMALNEJ pracy organizmu zużywane są do neutralizowania uszkodzeń powstałych w wyniku stresu.
Brakuje ich wówczas dla prawidłowej pracy układu nerwowego, odpornościowego, hormonalnego czy zdrowia skóry.
Po „uszach” dostaje też delikatna jak motyl tarczyca 😫, której brakuje cegiełek do wydzielania hormonów i efektywnej konwersji tyroksyny do trójjodotyroniny.
W efekcie możesz czuć się senna, podenerwowana, mieć problemy z odpornością, skórą, ale i masą ciała.
Wiedz też dawki zalecane (RDA) to zupełnie co innego niż dawki terapeutyczne dające konkretne, udokumentowane w pracach naukowych efekty.

Pomyśl o tym, za każdym razem jak ktoś Ci powie, lub przeczytasz na jakimś internetowym forum, że dietetycy czy lekarze wciskają suplementy.
Rekomendują konkretne dawki bazując na pracach naukowych (a przynajmniej tak być powinno ☺️).

#suplementacja #wiedzatopotęga #stres
...

745 47
Skoro chrom nie jest minerałem niezbędnym, jego niedobór nie powoduje nieprawidłowości, nie ma zaleceń dotyczących zalecanego spożycia to czy suplementacja chromem ma sens? 🤔
Będzie dawała efekty? 🤔

TO ZALEŻY! 

Suplementacja wysokimi (200 ale zazwyczaj 1000 mcg) dawkami chromu poprzez nasilenie działania insuliny oraz działanie przeciwutleniające może odgrywać rolę w metabolizmie węglowodanów, lipidów i białek. 

Musisz wiedzieć że: 
✅nie ma klinicznie zdefiniowanego statusu niedoboru chromu,
✅nie ustalono objawów niedoboru chromu, 
✅nie ma oficjalnych zaleceń i rekomendacji dotyczących suplementacji chromu, 
✅są badania w których suplementacja wysokimi (1000 mcg) dawkami chromu rzeczywiście poprawiała insulinowrażliwość oraz metabolizm glukozy, obniżała też poziom HbA1c określający średnie stężenie glukozy we krwi z trzech miesięcy poprzedzających badanie, ALE są i takie w których nie było efektów co jest ściśle związane ze stylem życia i sposobem żywienia danej osoby i nie można oczekiwać, iż suplementacja chromem spowoduje, że nie poniesiesz konsekwencji błędów żywieniowych, 
✅nie wykazano działań niepożądanych przy suplementacji dużymi dawkami, jednak uważać powinny osoby z chorobami nerek i wątroby, 

Interakcje z innymi lekami: 
❌przyjmowanie chromu z lewotyroksyną (np. Euthyrox, Letrox przyjmowane w niedoczynności tarczycy) zmniejsza wchłanianie leku w ciągu 6 godzin,
❌przyjmowanie chromu łącznie z insuliną w iniekcji, metforminą lub lekami przeciwcukrzycowymi może zwiększać ryzyko hipoglikemii, 

Przyjmowaliście chrom? 
Jakie efekty? 
Łączyliście go z dietą? 

#insulinooporność #cukrzycatypu2 #cukrzyca #odchudzanie

Skoro chrom nie jest minerałem niezbędnym, jego niedobór nie powoduje nieprawidłowości, nie ma zaleceń dotyczących zalecanego spożycia to czy suplementacja chromem ma sens? 🤔
Będzie dawała efekty? 🤔

TO ZALEŻY!

Suplementacja wysokimi (200 ale zazwyczaj 1000 mcg) dawkami chromu poprzez nasilenie działania insuliny oraz działanie przeciwutleniające może odgrywać rolę w metabolizmie węglowodanów, lipidów i białek.

Musisz wiedzieć że:
✅nie ma klinicznie zdefiniowanego statusu niedoboru chromu,
✅nie ustalono objawów niedoboru chromu,
✅nie ma oficjalnych zaleceń i rekomendacji dotyczących suplementacji chromu,
✅są badania w których suplementacja wysokimi (1000 mcg) dawkami chromu rzeczywiście poprawiała insulinowrażliwość oraz metabolizm glukozy, obniżała też poziom HbA1c określający średnie stężenie glukozy we krwi z trzech miesięcy poprzedzających badanie, ALE są i takie w których nie było efektów co jest ściśle związane ze stylem życia i sposobem żywienia danej osoby i nie można oczekiwać, iż suplementacja chromem spowoduje, że nie poniesiesz konsekwencji błędów żywieniowych,
✅nie wykazano działań niepożądanych przy suplementacji dużymi dawkami, jednak uważać powinny osoby z chorobami nerek i wątroby,

Interakcje z innymi lekami:
❌przyjmowanie chromu z lewotyroksyną (np. Euthyrox, Letrox przyjmowane w niedoczynności tarczycy) zmniejsza wchłanianie leku w ciągu 6 godzin,
❌przyjmowanie chromu łącznie z insuliną w iniekcji, metforminą lub lekami przeciwcukrzycowymi może zwiększać ryzyko hipoglikemii,

Przyjmowaliście chrom?
Jakie efekty?
Łączyliście go z dietą?

#insulinooporność #cukrzycatypu2 #cukrzyca #odchudzanie
...

629 13

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej