Img

Tradycyjny bigos na wędzonce z suską sechlońską i jałowcem

W ubiegłym roku zdradziłam Wam przepis na bigos w wersji wegetariańskiej - klik. Po ilości pozytywnych komentarzy i maili wiem, że przypadł Wam do gustu. U mnie w domu pojawia się na stole zawsze w Wigilię. W kolejnych dniach świąt, oraz w sylwestra doskonale sprawdzi się bigos na wędzonce. Z suszoną wędzoną śliwką i jałowcem.
Sekretem smaku tego bigosu oprócz oczywiście cudownej kiszonej kapusty, są tak naprawdę cztery składniki. Wędzony boczek, wędzona suszona śliwka (suska sechlońska), suszona gruszka i jałowiec.
Zadbajcie o to, aby jakość tych czterech składników była naprawdę wysoka bo to one robią cały smak. Boczek musi być prawdziwie wędzony w wędzarni. Suszona śliwka także ma być wędzona. Zwykła suszona to już nie to samo. No i nie pomijajcie jałowca i słodkiej suszonej gruszki.
Bigos robi się bardzo prosto, trzeba tylko trochę nad nim postać, ale za to smak wynagradza wszystko.
Klasyczny bigos z kiełbasą i różnymi rodzajami mięs, dla mnie osobiście jest za tłusty i za ciężki. Dodatkowo duża ilość składników mięsnych za bardzo dominuje nad grzybami i dodatkami które uwielbiam i nie lubię jak są zagłuszane. Bigos z surowym wędzonym boczkiem zachwyca wędzonym smakiem, ale nie dominuje mięsem i nie zagłusza smaku śliwki, gruszki i reszty składników.
Polecam ;)

 
Kaloryczność:
100 gramów bigosu ma ok. 50 kcal 
 
Składniki:

Wersja na szybkowar: 

  1. Na oleju rumienimy pokrojoną w kosteczkę cebulę. 
  2. Kapustę kładziemy na desce, formujemy zwarty wałek, kroimy w grubą kostkę. Suszoną śliwkę kroimy na cztery części. Gruszkę i grzyby na mniejsze kawałki. Boczek w drobną kosteczkę. Marchew ścieramy na grubej tarce.
  3. W szybkowarze umieszczamy kapustę, marchew, grzyby, śliwki, gruszkę, boczek, przyprawy i podsmażoną cebulę.  Zalewamy wodą, zamykamy pokrywę szybkowara.
  4. Gotujemy 10 minut od momentu puszczenia pary. Wyłączamy. Studzimy. Mieszamy.
  5. Szybkowar z wystudzoną kapustą ponownie stawiamy na ogniu. Gotujemy 10 minut od momentu puszczenia pary. Wyłączamy. Studzimy. Mieszamy.
  6. Następnego dnia szybkowar ponownie stawiamy na ogniu. Gotujemy 5 minut od momentu puszczenia pary. Wyłączamy. Bigos jest gotowy.

Wersja na garnek tradycyjny:

  1. Na oleju rumienimy pokrojoną w kosteczkę cebulę. 
  2. Kapustę kładziemy na desce, formujemy zwarty wałek, kroimy w grubą kostkę. Suszoną śliwkę kroimy na cztery części. Gruszkę i grzyby na mniejsze kawałki. Boczek w drobną kosteczkę. Marchew ścieramy na grubej tarce.
  3. W wysokim garnku umieszczamy kapustę, marchew, grzyby, śliwki, gruszkę, boczek, przyprawy i podsmażoną cebulę. Zalewamy wodą, doprowadzamy do wrzenia. Gotujmy na bardzo małym ogniu 30 minut bardzo często mieszając. Wyłączamy. Studzimy. Mieszamy.
  4. Wystudzony bigos ponownie stawiamy na ogniu. Gotujemy 30 minut bardzo często mieszając. Wyłączamy. Studzimy. Mieszamy.
  5. Tego samego dnia raz jeszcze stawiamy bigos na ogniu. Gotujemy 30 minut bardzo często mieszając. Wyłączamy. Studzimy. Mieszamy.
  6. Następnego dnia stawiamy garnek na ogniu. Gotujemy 15 minut. Bigos jest gotowy.



Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved