Img

Proszek zasadowy. Jakie ma działanie? Kto powinien go stosować i w jakich okolicznościach? Jak powinna wyglądać kuracja proszkiem zasadowym?

Wszystko co jemy, każdy składnik naszego codziennego menu, oprócz dostarczania kalorii, witamin, minerałów, białek, tłuszczów czy węglowodanów, działa na nasz organizm kwasotwórczo bądź zasadotwórczo. Równowaga kwasowo - zasadowa jest kluczem do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 
W tym momencie można by rzec: "bez przesady", "organizm sobie poradzi, przecież zawsze sobie jakoś radzi i o jego funkcjonowanie nie ma co się bać". I to jest prawda. Organizm potrafi sam o siebie zadbać uruchamiając szereg reakcji mających posprzątać to, co się "nabrudziło". Aby zminimalizować destrukcyjne działanie kwasów musi je rozcieńczyć i wydalić. W tym celu pobiera wapń z kości, zębów lub chrząstek stawowych. Jeśli zakwasiliśmy się jedząc niezdrowo, powiedzmy podczas dwutygodniowych wakacji, na dłuższą metę nic złego nam nie grozi. Problem pojawia się wówczas, kiedy zakwaszamy się stale, każdego dnia, ponieważ organizm nie nadąża z usuwaniem kwasów. Oprócz tego, że stale, zabierając nam zmagazynowany wapń, doprowadza do odwapnienia kości, zmian zwyrodnieniowych stawów oraz coraz bardziej powszechnej osteoporozy, nadmiar kwasów magazynuje w stawach i tkankach miękkich powodując szereg dolegliwości, które wymieniam poniżej.

Nadmiar kwasów w organizmie:

Jak zachować równowagę kwasowo - zasadową ?

Odpowiednio skomponowane posiłki to kwestia kluczowa. Należy komponować je w taki sposób, aby produkty kwasotwórcze równoważyć produktami alkalizującymi. Dodatkowo należy uwzględnić minerały zobojętniające wydalane kwasy, czyli magnez, wapń czy potas.
Szukając produktów alkalizujących nie sugerujcie się smakiem. Chodzi o to, jak dany produkt zachowuje się w procesie trawienia. Na przykład kwaśna cytryna czy limonka mające kwaśny smak, w procesie trawienia zachowują odczyn alkaliczny. Cytryna jest jednym z najbardziej alkalizujących produktów. Właściwości alkalizujące ma większość warzyw i owoców. Szczególnie aktywne w tym procesie są, oprócz wspomnianej cytryny, również buraki, jabłka, sałata i banany.
Chcąc zachować równowagę kwasowo - zasadową nie chodzi o to, aby zrezygnować z pełnoziarnistych węglowodanów, jaj czy orzechów. Te produkty mają wiele cennych  wartości odżywczych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Chodzi o to, aby produkty z obydwu grup odpowiednio ze sobą połączyć.
Pieczywo z wędliną lub serem powinniśmy łączyć z sałatą, pomidorem, kiełkami czy innymi warzywami. Mięso zawsze z dużą ilością warzyw, to samo z kaszami. Płatki owsiane zneutralizujemy łącząc owsiankę z jabłkiem lub innymi owocami, a ziarna z jogurtem.
Jajecznicę posypujmy szczypiorkiem. To samo z białym serem. Możemy też dodać do niego kiełki.
W naszym codziennym jadłospisie powinno znaleźć się dużo owoców i warzyw. Nie bez przyczyny mówi się o 5 porcjach, w 5 posiłkach.   

Do zakwaszenia organizmu przyczyniają się także:

Niektóre produkty kwasotwórcze, zasadotwórcze i neutralne

Produkty wysoko kwasotwórcze:
Produkty średnio kwasotwórcze:
Produkty słabo kwasotwórcze:
Produkty zasadotwórcze:
Produkty neutralne:

Co to jest proszek zasadowy? Kto i jak powinien go stosować?
Jak powinna wyglądać kuracja odkwaszenia organizmu tym specyfikiem?

Proszek zasadowy to prawdziwy koktajl mineralny. Zawiera wapń, magnez, potas, cynk, miedź, żelazo, selen, molibden oraz w zależności od producenta, wiele substancji pomocniczych. Przede wszystkim szybko i skutecznie neutralizuje nadmiar kwasów dlatego jako kurację polecam go osobom, które źle się odżywiają i mają kłopoty ze stawami, artrozę, reumatyzm, wszelkie bóle, strzykania w kościach, zdiagnozowaną osteoporozę, dnę moczanową, cukrzycę czy schorzenia pęcherzyka żółciowego. Zaczynając zmiany w życiu, nowy sposób odżywiania i styl życia, aby jak najszybciej sobie pomóc, warto przeprowadzić kurację proszkiem zasadowym. Powinna trwać 3 miesiące i po jej zakończeniu powtórzona po kolejnych 3 i 9 miesiącach. Zawsze dawkujemy tak, jak zaleca producent. Zazwyczaj jest to łyżeczka dziennie rozpuszczona w 250 ml wody. 
Proszek zasadowy sprawdza się także przy kuracjach przeciwtrądzikowych, atopowym zapaleniu skóry, wszelkich problemach skórnych, migrenach, kłopotach z koncentracją, zgadze i refluksie. Działa także wzmacniająco na włosy i paznokcie.   
Osoby, które zdrowo się odżywiają i prowadzą zdrowy tryb życia na co dzień, nie mają potrzeby stosowania tego proszku. Oczywiście jeśli macie ochotę zrobić sobie miesięczną kurację raz czy dwa razy do roku to nie ma przeszkód, ale też nie ma jakiejś wielkiej potrzeby. To środek dla osób które mają objawy zakwaszenia, które opisałam powyżej, oraz wymienione wyżej schorzenia. 

UWAGA! Proszek zasadowy nie może zawierać sodu. W przeciwnym razie zaburzy funkcje wydalnicze nerek. Kupując proszek zasadowy zwracajcie na to uwagę.

Podczas kuracji z użyciem proszku zasadowego (dotyczy osób ze wskazaniami, nie dotyczy profilaktyki):

Polecam do poczytania:
* Dr J.Fuhrman "Jeść by żyć"
*  prof. Michael Hamm "Żywność naturalne lekarstwo"
*Giennadij Małachow " Oczyszczanie organizmu"
* S.Konturek "Fizjologia człowieka"




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved