Rozgrzewający, aromatyczny, sycący krem z ciecierzycy. Doskonały na jesienne chłody. Przepis wegetariański i wegański.
Za oknem coraz zimniej. Przy niskich temperaturach, wietrze i deszczu, najlepszym posiłkiem jest gorąca, aromatyczna zupa. Zrobiona w większej ilości, np. raz na dwa, trzy dni, genialnie sprawdza się po pracy, kiedy wracamy zmarznięci, zmęczeni i głodni. W takiej sytuacji wystarczy ją tylko podgrzać i mamy obiad.
Dzisiejsza zupa, którą chcę Wam gorąco polecić, to krem z cieciorki z dodatkiem świeżych pomidorów, marchewki, kurkumy, imbiru i natki pietruszki. Jeśli tak jak ja, lubicie cieciorkę, pokochacie tę zupę. Orzechowy smak cieciorki fantastycznie komponuje się ze słodyczą marchewki i słodko - cierpkimi świeżymi pomidorami. Całość przyprawiłam imbirem i kurkumą.
Smaku dodaje też bulion warzywny. Przepis macie na blogu, ale to taki rosół, tyle że bez kurczaka. Pamiętajcie aby dodać do niego podpaloną nad gazem cebulę i selera naciowego. Fajnie podbijają smak. Bywa że do przygotowania wywaru warzywnego dodaję kilka suszonych grzybków. Do wywaru na tę zupę, będą pasowały idealnie.
Krem z cieciorki robię też w wersji a'la hummus, dodając dwie czubate łyżki pasty tahini. Polecam Wam też tę wersję.
Zupa jest niskokaloryczna, ale bardzo sycąca. Zróbcie w weekend i dajcie znać jak Wam smakowała.
Kaloryczność:
Porcja ok. 400 gramów zupy ma ok. 250 kcal
Składniki na ok. 1,2 L zupy:
- 2 ząbki czosnku
- pół cebuli
- 400 gramów pokrojonych w kawałki pomidorów bez skóry i gniazd nasiennych
- litr bulionu warzywnego
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 2 marchewki
- 180 gramów ciecierzycy
- pęczek pietruszki
- sól
- łyżeczka imbiru
- łyżeczka kurkumy
Przygotowanie:
- Na oleju podduszamy pokrojoną w kosteczkę cebulę i czosnek. Dodajemy pomidory, pokrojoną w kosteczkę marchew i bulion. Gotujemy na małym ogniu ok. 15 minut, często mieszając.
- Cieciorkę gotujemy do miękkości w osobnym garnku. Dodajemy do zupy razem z drobno posiekaną natką pietruszki. Blendujemy na gładką masę. Doprawiamy do smaku solą, curry i imbirem.
UWAGA! Zupa należy zblendować tak, aby była idealnie gładka. Idealny do tego celu jest blender kielichowy. Jeśli Wasz blender nie daje rady, po zblendowaniu, dodatkowo przelejcie zupę przez sitko.