Pyszna, orzeźwiająca truskawkowa lemoniada ze świeżą miętą! Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest tak ważne? Jak wybrać najlepszą wodę dla siebie? Czy sięgać po mineralną, źródlaną, czy może wodę prosto z kranu?
Dla utrzymania homeostazy ustrojowej odpowiednie nawodnienie jest kwestią kluczową. Woda jest składnikiem tkanek, narządów i płynów ustrojowych. Zwilża błony śluzowe, stawy, gałkę oczną, reguluje temperaturę ciała i zapewnia prawidłową perystaltykę jelit. Jest także niezbędna do prawidłowego krążenia krwi i do tego aby tlen, składniki odżywcze i hormony trafiały tam gdzie trzeba. Minimalna ilość wody jaką powinien wypić dorosły człowiek to 800 - 1000 ml na dobę. Optimum to ok. 4% masy ciała dla dorosłych i 10-15 % dla dzieci. Pamiętajmy, że w dobową ilość płynów wliczamy także soki, zupy oraz wodę zawartą w owocach i warzywach.
Jaka woda będzie najlepsza dla Ciebie?
Rodzaj wody trzeba dostosować indywidualnie biorąc pod uwagę styl życia i stan zdrowia. Ponieważ minerały w wodzie występują w formie zjonizowanej, organizm błyskawicznie je przyswaja.
Najlepszą wodą do picia, takiego codziennego nawadniania, jest woda źródlana. To woda w której ilość składników mineralnych nie przekracza 500 mg/dm3. Taką wodę może pic każdy. I małe dziecko, i osoba starsza, i kobieta w ciąży, i mama karmiąca, i osoba chora. Nie ma schorzenia które wykluczałoby wodę źródlaną. Ilość minerałów w wodzie źródlanej odpowiada wodzie kranowej. W zasadzie te dwie wody różnią się od siebie tylko tym, że źródlana od razu z ujęcia trafia do butelek, a kranówka musi jeszcze pokonać rurociąg.
Jak klasyfikujemy wody?
* woda bardzo niskozmineralizowana ma nie więcej niż 50 mg/l
* niskozmineralizowana nie więcej niż 500 mg/l
* średniozmineralizowana od 500 do 1500 mg/l
* wysokozmineralizowana powyżej 1500 mg/l
Kto powinien sięgać po wodę średnio i wysokozmineralizowaną ?
Wodę mineralną średnio lub wysokozmineralizowaną powinny wybierać osoby intensywnie trenujące ponieważ razem z potem tracą cenne minerały. Jeśli jednak nie jesteśmy specjalnie aktywni i zaczniemy się nawadniać wodą wysokozmineralizowaną możemy doprowadzić do kumulacji pierwiastków co bardzo obciąży nerki. Woda wysokozmineralizowana absolutnie nie nadaje się dla dzieci, osób z nadciśnieniem oraz mających kłopoty z nerkami.
Uwaga na sód!
Jeśli chodzi o sód to Polacy mają z nim duży problem. Nadciśnienie jest u nas plagą. Generalnie Polacy dużo solą i naprawdę nie ma potrzeby aby tego sodu dostarczać sobie jeszcze w wodzie.
Sól podwyższa ciśnienie krwi, zatrzymuje wodę, powoduje obrzęki. Kupujcie wody niskosodowe. Mało sodu będą miały wody źródlane, dużo wody mineralne.
Czy pić wodę z kranu ?
Każdy wodociąg ma obowiązek informować o stanie i składzie wody kranowej. Jeśli woda nie jest chlorowana i ma dobry skład, nic nie stoi na przeszkodzie aby ją pić. Warto porównać skład swojej wody z kranu z wodą butelkowaną.
Wiem że smak czystej wody nie każdemu z Was odpowiada, dlatego dziś mam dla Was przepis na truskawkową lemoniadę. Fantastycznie gasi pragnienie więc będzie idealna na piknik, lub po prostu do popijania w domu lub pracy.
Koniecznie wypróbujcie ;)
- 4 limonki
- czubata łyżka ksylitolu
- 200 gramów truskawek
- 2 litry lodowatej wody
- garść świeżych liści mięty
- 2 szklanki lodu (opcjonalnie)