Img

Wegetariański krem z selera na grzybowym wywarze z parmezanem i nutą białego wina!

To jest zupa, którą często serwuję na specjalne okazje. U nas w Polsce, zapraszając gości, tradycyjnie podaje się albo rosół albo flaki. Nie mam nic przeciwko tym zupom. Jedną i drugą lubię. No może flaki trochę mniej, ale czy trzeba podawać gościom w kółko to samo?
Zupa, którą dziś chcę Wam zaproponować, nie jest zwykłym kremem z selera. Jestem przekonana, że smak Was mocno zaskoczy. Zupa zrobiona jest na grzybowym wywarze (ja użyłam borowików), co nadaje jej bardzo ciekawego smaku, a do tego warzywa są podlane białym winem. Wino po wlaniu do garnka redukujemy do połowy. Tego wina nie jest dużo, bo na całą zupę wlewamy zaledwie 100 ml z czego połowa wyparowuje podczas redukcji. W zupie nie ma alkoholu więc bez obaw, mogą ją jeść dzieci. Podczas redukcji alkohol zdąży wyparować, a pozostaje genialny aromat wina, dokładnie tak samo jak przy risotto.
Pamiętajcie o jednej ważnej rzeczy. Wino do dań nie ma być winem, którego nikt nie chce pić więc zużyjmy do potraw. Jeśli wino jest kiepskiej jakości, kwaśne, cierpkie, niedobre, nadaje się tylko i wyłącznie do wylania. Wino do dań ma być najlepszej jakości. Wtedy swoją jakością, smakiem, aromatem, wzbogaci potrawę.
Gotujemy na maleńkim ogniu, aby wszystkie smaki dokładnie się ze sobą połączyły. Ciekawym dodatkiem jest parmezan, który wyostrza smak zupy. On i wino to kluczowe składniki tej potrawy.
Zachęcam do wypróbowania i zaserwowania gościom np. na rodzinnej uroczystości.
Kaloryczność:
250 ml zupy ma ok. 180 kcal
 
Składniki na wywar:
Przygotowanie:
  1. Suszone grzyby zalewamy wodą i odstawiamy na kilka godzin. Po tym czasie dodajemy, pieprz, sól, ziele angielskie i liście laurowe. Gotujemy na minimalnym ogniu przez godzinę.
  2. Do zupy używamy czystego wywaru, bez dodatków.
Składniki na zupę:
Przygotowanie: 
  1. Cebulę kroimy w kostkę. Selera i ziemniaki obieramy ze skórki, także kroimy w kostkę.
  2. Na klarowanym maśle podsmażamy cebulkę, koniecznie bez przykrycia, po to aby wyparowały olejki eteryczne. Cebulka ma być rumiana, brązowa (nie wolno spalić!).
  3. Do podsmażonej cebuli dodajemy ziemniaki i selera. Lekko szklimy, wlewamy białe wino, gotujemy aż płyn zredukuje się do połowy. Zalewamy gorącym bulionem grzybowym, gotujemy na maleńkim ogniu aż warzywa będą miękkie. Blendujemy na krem.
  4. Zupę doprawiamy do smaku gałka muszkatołową. Mieszamy ze startym parmezanem.
 



Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved