Bigos Wigilijny, wegetariański i wegański! W wersji na szybkowar i tradycyjny garnek. Przesmaczny!
W tym tygodniu zapachnie świętami. Mam dla Was mnóstwo świątecznych pyszności. Zaczniemy od wegetariańskiego/wegańskiego bigosu. Mięsożerni mogą go podać na Wigilię. W pierwszy, czy drugi dzień świąt doskonale sprawdzi się na stołach wegetariańskich i wegańskich. Oczywiście polecam go każdemu, ponieważ jest baaardzo pyszny.
Dlaczego publikuję akurat bigos wegetariański/wegański? Ponieważ dodanie mięsa nie stanowi żadnego problemu, a o wegetarianach i ludziach mocno ograniczających spożycie mięsa niestety bardzo często się zapomina.
Ten bigos polubią także wszyscy dbający o linię. Tradycyjny Polski bigos jest dość tłusty i, co za tym idzie, kaloryczny. Mój jest fit ;).
Co dodać, aby bigos bez mięsa był smaczny? To nic trudnego. Kluczem są dodatki. Suszona śliwka, suszona gruszka, suszone jabłko i suszone grzyby. Całość podrasowuje aromat zrumienionej cebulki.
Kwaśność kiszonej kapusty przełamuje słodycz suszonych owoców podkreślona aromatem suszonych grzybów.
Czy można zrobić go wcześniej?
Tak. Przygotuj bigos chociażby dziś lub w najbliższy weekend, porządnie podgrzej i gorący włóż do słoików. Teraz słoik ciach do góry dnem i czekamy aż bigos wystygnie. Tak przygotowany postoi do 2 miesięcy.
Polecam do wypróbowania.
100 gramów bigosu ma ok. 40 kcal
- 2 kilogramy kiszonej kapusty
- 150 gramów suszonych gruszek
- 100 gramów suszonych śliwek
- 150 gramów suszonych jabłek
- 1 duża cebula
- 2 łyżki oleju rzepakowego
- 2 garście suszonych grzybów
- 4 liście laurowe
- 2 szklanki wody
- Cebulę kroimy w kosteczkę. Rumienimy na oleju.
- Kapustę, suszone owoce, suszone grzyby, podsmażoną cebulę i liście laurowe wkładamy do szybkowara. Dokładnie mieszamy, zalewamy wodą, zamykamy pokrywę szybkowara.
- Gotujemy 10 minut od momentu puszczenia pary. Wyłączamy. Studzimy. Mieszamy.
- Szybkowar z wystudzoną kapustą ponownie stawiamy na ogniu. Gotujemy 10 minut od momentu puszczenia pary. Wyłączamy. Studzimy. Mieszamy.
- Następnego dnia szybkowar ponownie stawiamy na ogniu. Gotujemy 5 minut od momentu puszczenia pary. Wyłączamy. Bigos jest gotowy.
- Cebulę kroimy w kosteczkę. Rumienimy na oleju.
- Kapustę, suszone owoce, suszone grzyby, podsmażoną cebulę i liście laurowe wkładamy do garnka. Dokładnie mieszamy, zalewamy wodą,doprowadzamy do wrzenia. Gotujmy 30 minut bardzo często mieszając. Wyłączamy. Studzimy. Mieszamy.
- Ponownie stawiamy bigos na ogniu. Gotujemy 30 minut bardzo często mieszając. Wyłączamy. Studzimy. Mieszamy.
- Tego samego dnia raz jeszcze stawiamy bigos na ogniu. Gotujemy 30 minut bardzo często mieszając. Wyłączamy. Studzimy. Mieszamy.
- Następnego dnia stawiamy garnek na ogniu. Gotujemy 15 minut. Bigos jest gotowy.