
Wegetariańska/wegańska pasta kanapkowa do wszechstronnego wykorzystania. Pięć pomysłów, jak ją wykorzystać w kuchni oraz dwa pomysły na kanapki do szkoły i pracy w wersji mięsnej
Nie, nie przechodzę ani na weganizm ani na wegetarianizm, oraz nie odżegnuję się od mięsa ;). Dzisiejszy pomysł na pastę jest odpowiedzią na liczne zapytania odnośnie bezmięsnych dodatków do kanapek.
Do czego oprócz kanapek można wykorzystać tę pastę?
Wyobraźcie sobie:
- naleśnika posmarowanego tą pastę, a na nim listki bazylii i pocięta mozzarella. Zwijamy, owijamy folią aluminiową i 5 minut zapiekamy w piekarniku w temperaturze 180 stopni.
- albo pełnoziarnista tortilla z pastą, grillowanym kurczakiem i parmezanem. Nada się na lunch do pracy? No pewnie ;)
- pastę wymieszajcie z makaronem penne, posypcie parmezanem i listkami bazylii i zapieczcie w
temperaturze 180 stopni przez 10 minut. Ja w takiej wersji jadłam tę pastę wczoraj. - a co powiecie na małe tartinki? Imprezowa wersja małych kanapeczek z tą pastę? Myślę że sprawdziłaby się świetnie.
- w wersji na kolację pokrójcie bakłażana lub cukinię na grube pasy. Podpieczcie 5 minut w pieraniku a następnie posmarujcie je pastę i ponownie zapieczcie z parmezanem.
Pastę robi się bardzo szybko. Wystarczy poddusić pokrojone pomidory bez skórki i gniazd nasiennych. Jak odparuje z nich woda blendujemy je z suszonymi pomidorami i czarnymi oliwkami. Zielone oliwki się nie nadają ponieważ mają za ostry smak, który będzie tu za bardzo dominował.
Uwielbiam tę pastę.
Poniżej macie też dwie mięsne kanapki.
Wersja 1 - z awokado i łososiem. Bomba kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3. Idealna dla tych, którzy walczą o naturalną miesiączkę, osób z mających problemy ze stawami w tym reumatoidalnym zapaleniem stawów oraz teraz na progu jesieni. Kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3 zmniejszają stężenie pochodnych prozapalnych i są świetne w budowaniu odporności.
Wersja 2 - z szynką, mozzarella i oliwkami. Wersja idealna po treningu jeśli nie mamy możliwości zjedzenia innego posiłku niż "na sucho". Z takiej kanapki zadowoleni będą zwłaszcza panowie.
Kaloryczność:
Łyżeczka pasty ma ok. 25 kcal
Składniki na pastę:

- 4 duże pomidory (ok. 400 gramów) - zimą polecam użyć z puszki
- 50 gramów czarnych oliwek
- 10 suszonych pomidorów z oliwy (lekko odsączonych)
- sól
Przygotowanie:
- Pomidory sparzamy, ściągamy skórkę, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w kosteczkę.
- Pokrojone pomidory wkładamy do garnka i dusimy bez przykrycia aż odparuje z nich woda. Solimy.
- W malakserze umieszczamy odparowane pomidory, oliwki i pomidory suszone. Blendujemy i gotowe.
Kanapka z awokado i wędzonym łososiem
|
![]() |
Kanapka z szynką, mozzarellą i oliwkami
|
![]() |