Img

Likwiduje obrzęki i nadmiar wody w organizmie. Detoksykuje, wspomaga odporność i obniża poziom cukru we krwi. Jakie jeszcze właściwości ma pokrzywa?

Wywołuje "poparzenia" które potem okropnie swędzą i pieką. Zna ją każde dziecko, a to które jeszcze nie zdążyło odczuć pokrzywy na własnej skórze z pewnością niebawem nadrobi tę zaległość.
Rośnie w zasadzie wszędzie, w rowach, na łąkach, przy płotach na wiejskich podwórkach. Nie ma dobrej reputacji. Statystyczny Polak, tym bardziej mieszczuch od dziecka ma do niej uraz i raczej omija ją szerokim łukiem. No bo chwast przecież. I do tego złośliwy bo kąsa. Cóż w tym może być dobrego?

Medycyna ludowa ma zgoła odmienne zdanie. Kiedyś z pokrzyw robiono zupę i dodawano do sałatek.
W obecnych czasach mało kto jada ją na obiad. Ja osobiście nie znam nikogo takiego.
Pokrzywę ceniły nasze babcie, cenił i ojciec medycyny Hipokrates. Dziś przemysł farmaceutyczny chce nas leczyć tabletkami, ale ja będę Wam przypominać że najpierw były zioła, po potem pojawiła się ta cała chemia.   

Wartości odżywcze pokrzywy

Jeśli chodzi o pokrzywę to do celów leczniczych wykorzystuje się liście i korzeń. Łodyga nie jest wykorzystywana. Pokrzywa to odżywcza petarda. Ilość witamin, minerałów i antyoksydantów czyni ją prawdziwym leczniczym skarbem.

Liście zawierają:
Korzeń zawiera:

Skład pokrzywy czyni ją rośliną silnie oczyszczającą.

Nadający jej intensywnie zieloną barwę chlorofil:

Zarówno liście jak i korzeń działają silnie moczopędnie co zarówno oczyszcza jak i pomaga usunąć nadmiar wody z organizmu. Dodatkowo korzeń wspomaga wydalanie chlorków i mocznika co oczyszcza krew, oraz korzystnie wpływa na pracę wątroby, trzustki i żołądka. Liście natomiast mają działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Liście pokrzywy w szczególności polecam osobom z:
Korzeń pokrzywy w szczególności polecam osobom z:
Sok z pokrzywy polecam:



Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved