Img

Delikatny kapuśniak z młodej kapusty z pomidorami. Obowiązkowa potrawa na progu wiosny! Kto powinien jeść kapustę i jakie ma wartości ?

Na targowisku aż kipi od kolorów, smaków, barw i zapachów. Ludzi coraz więcej. Kocham ten gwar i poranny pęd. Kuszą pomidory, rzodkiewka, ogórki, młody koperek i młoda kapusta. Kupuję zawsze u znajomych sprzedawców. Wiem którzy mają własne gospodarstwa, a którzy zaopatrują się na warzywnych giełdach.

Korzystajcie z młodej kapusty ponieważ nigdy później nie będzie smakowała tak dobrze. Nigdy później nie będzie tak słodka, krucha, tak soczysta i tak aromatyczna. Wiosna to dla niej najlepszy czas.
"Dojrzała" kapusta w środku lata jest wyraziście ostra w smaku i błonnik w niej zawarty jest dość ciężkostrawny. Wyczuwalna ostrość to siarka która korzystnie wpływa na włosy i paznokcie. Osobom z wrażliwym żołądkiem zdecydowanie odradzam jedzenie dojrzałej kapusty pod każdą postacią.
Natomiast w młodych warzywach błonnik jest delikatniejszy i lżej strawny. Osoby na diecie lekkostrawnej mogą sobie pozwolić na młodą kapustę. Oczywiście nie wolno przesadzić z ilością i należy gotować z uchyloną pokrywką.
100 gramów kapusty to tylko ok. 30 kcal. Mnóstwo witaminy C, witamin z grupy B, witaminy A, K, E oraz wzmacniającej naczynia krwionośne rutyny. Witaminy A, E i K to witaminy rozpuszczalne w tłuszczach więc koniecznym dodatkiem do kapuśniaczka jest klarowane masło. Znacząco podbija smak i zapewnia lepsze wchłanianie witamin.
Ponadto bardzo dużo wapnia, potasu, magnezu i kwasu foliowego.
Kapusta ma działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Okłady z rozgniecionych liści kapusty zna chyba każdy. Mamy karmiące na pewno ;)
Po kapustę powinny sięgać osoby z obrzękami, zatrzymaniem wody w organizmie, wysokim ciśnieniem i kłopotami sercowo - naczyniowymi.

Kaloryczność: 
Cały kapuśniak ma ok. 800 kcal 
Porcja dla jednej osoby o wadze ok. 400 g ma ok. 400 kcal 
Składniki dla 2 osób :
Przygotowanie:
  1. Pokrojoną kapustę wkładamy do garnka, solimy warstwami, wlewamy wodę i gotujemy aż zmięknie (nie wolno rozgotować).
  2. Jak kapusta zmięknie wlewamy przecier pomidorowy i gotujemy pod przykryciem, na maleńkim ogniu ok. 20 minut (licząc od zagotowania). Doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
  3. Na patelni rozgrzewamy masło, podajemy pokrojoną cebulkę i smażymy do zarumienienia. Dodajemy mąkę i zasmażamy. Cebulkę wraz z koperkiem dodajemy do kapusty i gotujemy jeszcze 10 minut.



Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved