Img

Magiczny czystek ! “Lek” na całe zło ?

Aby zacząć mówić cokolwiek o czystku i jego "niezwykłych" właściwościach, trzeba powiedzieć o wolnych rodnikach i przeciwutleniaczach.
To klucz do zrozumienia zasad działania czystka, ponieważ nie jest to magiczna różdżka, która likwiduje problemy. To czysta biologia, a w zasadzie chemia ;)

To wysoka zawartość polifenoli, będących silnymi przeciwutleniaczami, czyni to niepozorne ziółko takim wyjątkowym.
Polifenole to związki występujące w świecie roślin (najwięcej w skórce),  mające za zadanie chronić je przed grzybami, wirusami, czy owadami. Znajdziemy je min. w jagodach, winogronach, aronii, orzechach, kakao, oliwie z oliwek, yerba mate, zielonej herbacie, kawie czy czerwonym winie. Jeśli chodzi o warzywa liderem jest czosnek, kapusta, oraz  nasiona zbóż i strączki.
Do grupy polifenoli zaliczamy min. resweratrol, lignany, katechiny, flawonoidy, izoflawonoidy, kwasy organiczne pochodne kwasu dihydroksybenzoesowego i dihydroksycynamonowego, pochodne flawonu, kumaryny, antocyjany, ligniny.
Związki polifenolowe doskonale rozprawiają się z wolnymi rodnikami i na tym polega ich niezwykła moc, a tym samym niezwykła moc czystka.
Podam kilka przykładów:
* hyperozyd - obniża ciśnienie krwi,
* kwercetyna - poprzez hamowanie uwalniania histaminy działa przeciwalergicznie, przeciwświądowo, przeciwobrzękowo,
* katechiny i flawonoidy działają przeciwwirusowo, ochronnie na komórki wątroby, hamują wytwarzanie glukozy w wątrobie co tym samym obniża stężenie cukru we krwi. Zapobiegają utlenianiu się cholesterolu frakcji LDL dzięki czemu zapobiegają tworzeniu się blaszki miażdżycowej.
Niezwykle istotne jest to że katechiny sprzyjają rozwojowi bifidobakterii i bakterii kwasu mlekowego.
To istotna informacja dla osób z candidą, helicobacter pylori, lub jakimikolwiek zaburzeniami flory bakteryjnej jelit.
*  resweratrol - zapobiega mutacji komórek tym samym przedłużając ich życie.
David Sinclair, biolog z Harvard Medical School podając resweratrol myszom dowiódł że substancja ta przedłuża życie i samym osobnikom i komórkom które samodzielnie poddano badaniu. 

Czym jest wolny rodnik ?

Wolny rodnik to niesparowany atom tlenu, który niszczy na swojej drodze wszystko co napotka.
Aby znaleźć sobie parę, niszczy organelle komórkowe doprowadzając albo do obumarcia komórki, albo jej niewłaściwego przekształcenia.
Wolne rodniki uszkadzają włókna kolagenu i elastyny, zaburzają transport tlenu i składników odżywczych do komórek co przyspiesza starzenie się skóry. Uszkadzają ściany naczyń krwionośnych (do tych uszkodzeń przykleja się sacharoza, wapń i cholesterol tworząc blaszkę miażdżycową), nasilają łuszczycę, egzemy, wrzody i inne problemy skórne, problemy z układem pokarmowym, zwyrodnienia stawów i szereg innych chorób właśnie dlatego że uszkadzają komórki.
Duża ilość wolnych rodników jest w stanie zaatakować nasze DNA zmieniając strukturę kodu genetycznego i doprowadzając do mutacji. Zmutowane komórki mnożą się w niekontrolowany sposób, a namnażanie się komórek bez kontroli to prosta droga do rozwoju nowotworu.
I teraz polifenol to taki rycerz sprzątacz, który unieszkodliwia i usuwa wolne rodniki tym samym wzmacniając nasz układ immunologiczny.
A skoro polifenol to rycerz, to nasz niepozorny, mały czystek, bogaty w polifenole, to nasz duży sprzymierzeniec.
Moglibyśmy jeść hurtowe ilości warzyw i owoców bogatych w polifenole. Jedne mają ich więcej, inne mniej. Ale nasz żołądek na swoją pojemność i w którymś momencie powie dość.
I tu warto wykorzystać bogatego w polifenole czystka, który doskonale rozprawi się z wolnymi rodnikami.
Polecam w każdym schorzeniu, także jako element detoksu.
Zalecana dawka to dwie herbatki dziennie.
Łyżeczkę czystka zalewamy 250 ml wrzącej wody i zaparzamy w imbryczku ok. 8-10 minut.
W smaku czystek przypomina zieloną herbatę. Jest delikatny, bardzo smaczny.
UWAGA ! Jest moczopędny, więc nie polecam picia go rano przed wyjściem do pracy ;) 
Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved