Img

Dla kogo olej lniany, a dla kogo siemię lniane, czyli jaka jest różnica i o czym trzeba wiedzieć kupując

Siemię lniane! Maleńkie brązowe ziarenka o wielkich właściwościach.
O siemieniu lnianym pisałam już na blogu przy okazji akcji regeneracji na włosy i skórę . Nie jest to produkt popularny. Ani nie wygląda, ani nie smakuje. Statystyczny Polak raczej nie ma z nim do czynienia, no chyba że choruje na żołądek, ale o tym za chwilę.
Dziś chcę się skoncentrować na siemieniu i powstającym z niego oleju lnianym. Co lepsze i dla kogo ? Na co ? Oraz o czym trzeba bezwzględnie wiedzieć ?

Ziarenka siemienia lnianego zawierają:

Dla nas kobiet kluczową informacją jeśli chodzi o len są zawarte w nim lignany. 
Nasiona lnu mają najwięcej lignanów ze wszystkich znanych roślin, występujących na naszej planecie. 
Lignany to naturalne fitoestrogeny (związki roślinne w budowie i działaniu podobne do estrogenów).  
Lignany regulują poziom hormonów kobiecych zarówno hamując nadmierną aktywność jak i uzupełniając niedobory, zmniejszając tym samym ryzyko zachorowania na nowotwory hormonozależne, czyli piersi i  jajników. Regulują zaburzenia cyklu miesiączkowego, u Pań w okresie menopauzy łagodzą niekorzystne objawy, a Panom chronią prostatę przed zmianami nowotworowymi. Już Hipokrates polecał nasiona lnu kobietom. 

Napar z siemienia lnianego doskonale znają wrzodowcy i wszyscy mający kłopoty z nadżerkami i ubytkami w błonie śluzowej żołądka. 
Kleikowaty napar z siemienia imituje naturalną błonę śluzową, działa łagodząco i przyspiesza regenerację błony śluzowej na całej długości przewodu pokarmowego. 
Kleikowaty napar z siemienia pity rano na czczo daje doskonałe efekty w leczeniu choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, nadżerek oraz stanów zapalnych jelit.   

Olej lniany ma takie same wartości jak siemię. Powstaje w wyniku wyciśnięcia oleistych substancji z nasion lnu. Na jakość produktu wpływa temperatura tłoczenia. Nie powinna być wyższa niż 10 stopni ! Im niższa tym lepsza.
Olej tak samo jak siemię lniane mielone należy przechowywać w lodówce. Jeśli mamy spiżarnię to też będzie dobrze. Pomieszczenie musi być jednak ciemne i chłodne.
Kupujmy tylko olej nierafinowany. Tylko produkt nieoczyszczony zachowuje maksimum wartości odżywczych. Rafinowany będzie miał dodatek syntetycznej witaminy E, a tego nam nie potrzeba. My chcemy naturalnej witaminy E.
Zawsze patrzmy na datę produkcji. Olej lniany nie powinien być starszy niż 3 miesiące, a po otwarciu trzeba go zużyć w ciągu 4 tygodni.
Dzienna dawka to do 2 do 4 łyżek w zależności od stanu zdrowia.

Komu olej, a komu ziarenka ?



Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved