Img

Dieta lekkostrawna – podstawowe zasady

Ostatnimi czasy dostaję zarówno mnóstwo pytań, jak i mnóstwo zamówień na dietę lekkostrawną.

Taki rodzaj diety zaleca Wam lekarz. Zaleca, i z reguły na tym jego rola się kończy. Niby każdy wie co znaczy lekkostrawnie, bo "cóż to za filozofia", ale jak przyjdzie co do czego to okazuje się, że to wcale nie jest takie oczywiste.
Co mogę jeść, a czego nie mogę, jak to przyrządzić aby było dobrze, jakie proporcje. No i w końcu czy gotowany kurczak z marchewką od teraz będzie mi się śnił po nocach, a na jego widok w ogóle odechce mi się jeść cokolwiek......

Większości z nas dieta lekkostrawna kojarzy się z jedzeniem bez smaku i wyglądu, a tak naprawdę taka dieta może, a nawet powinna być smaczna i atrakcyjna, bo wiele osób jest na nią skazanych do końca życia. W tym tygodniu zamierzam odczarować dietę lekkostrawną.

Niestety dieta lekkostrawna ma to do siebie, że nie jest dietą jednoznaczną. Nie ma tu sztywnych wytycznych dla każdego schorzenia, a jej szczegółowy skład zależy w dużej mierze od konkretnej choroby i objawów konkretnej osoby. Dwie osoby chore na tę samą chorobę mogą inaczej reagować na ten sam produkt. Owszem są podstawy, taki żelazny szkielet, ale jak każdą dietę, szczególnie tę należy dobrać indywidualnie do pacjenta.

Dietę lekkostrawną najczęściej stosujemy:
Zalecenia podstawowe:
  1. Wykluczenie produktów i substancji pobudzających wydzielanie soku żołądkowego i mechanicznie drażniących błonę śluzową żołądka, czyli razowego pieczywa z mąki z grubego przemiału, grubych kasz (np.  gryczana), twardych surowych warzyw i owoców jedzonych w całości (np. chrupanie marchewki lub jabłka w całości). Z reguły dobrze tolerowane są warzywa tarte na drobnej tarce ponieważ nie drażnią mechanicznie żołądka, a włókna błonnika są "pocięte" i lżej strawne. Miękkie owoce tak, ale bez skórki. Owoce drobnopestkowe tak, ale pozbawione drobnych pestek (przeciśnięte przez sitko). Miękkie warzywa np. pomidor, tak, ale bez skórki. Wszelkie warzywa i owoce gotowane, w formie leczo, musów, zup. Koktajle owocowe oraz soki owocowo - warzywne z otrębami, które w diecie lekkostrawnej są bardzo dobrze tolerowane i stanowią dobre źródło błonnika, który w tej diecie musi być ograniczany, ale nie może zostać wykluczony ponieważ spowoduje zaparcia i kłopoty trawienne. Kluczowe jest właściwe przygotowanie potrawy.
    Nie wolno jeść wędzonek, kiszonek, dań w puszkach z długim terminem przydatności, w zalewach octowych, fast foodów, tłustych, zawiesistych sosów, dań wzdymających, potraw i napojów ze sztucznymi słodzikami (np. aspartamem), mocnej kawy i herbaty. Kawa jest dozwolona, ale z mlekiem i tylko w okresie remisji.
    Dozwolonym, dobrze tolerowanym chlebem jest biały, orkiszowy i graham i te dwa ostatnie polecam. Biały zapycha i będzie wzmagał zaparcia.
  2. Unikanie posiłków o skrajnych temperaturach np. zbyt gorących i zbyt zimnych (prosto z lodówki).
  3. Białko wzmaga co prawda wydzielanie soku żołądkowego, ale neutralizuje kwas solny, więc jest dobrze tolerowane. Ilość należy dobrać indywidualnie do osoby. Jako podstawę przyjmuje się 1 - 1,5 g na kilogram masy ciała, ale nie jest to sztywna reguła i ilość białka należy dobrać indywidualnie.
  4. Tłuszcze hamują wydzielanie soku żołądkowego, aczkolwiek proszę się tego punktu nie trzymać sztywno ;)  Tłuszczu nie powinno być więcej niż 30 %.  Ilość zależy dobrać indywidualnie do osoby i schorzenia ponieważ np. osoby z problemami z woreczkiem żółciowym będą musiały mieć tego tłuszczu znacznie mniej.
    Polecam zdrowe niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie u osób u których dieta lekkostrawna musi być stosowana przy cukrzycy). Z orzechów dobrze tolerowana są migdały, ale też w formie zmiksowanej.
  5. Dieta powinna być bogata w witaminę A, która działa ochronnie na śluzówkę żołądka oraz w witaminę C, B12, kwas foliowy i żelazo.
  6. Sól należy ograniczyć do 1 łyżeczki dziennie ( 6 gramów)
  7. Nie wolno pić gazowanych napoi ponieważ zwiększają ciśnienie w żołądku.
  8. Osoby cierpiące na refluks muszą pamiętać o tym, aby nie popijać posiłków ponieważ większa objętość porcji będzie powodowała cofanie się pokarmu. Przy refluksie należy wstać od stołu z lekkim niedosytem.
  9. Osoby mające Helicobacter Pylori muszą pamiętać o suplementacji probiotyków i unikanie potraw z dodatkiem drożdży!
  10. Nie wolno się przejadać !
  11. Cukrzyca, niedoczynność tarczycy i nadnerczy oraz kamica żółciowa upośledzają motorykę jelita grubego dlatego osoby cierpiące na te schorzenia muszą szczególnie uważać. Jesteście narażeni na zaparcia (które niestety są początkiem wielu chorób) i jeśli macie zalecenia stosowania diety lekkostrawnej błonnika u Was musi być więcej, ale musi zostać odpowiednio "obrobiony" tzn, być lżej strawny.
  12. Unikać słodyczy, które wzmagają zaparcia.

O potrawach i sposobie przygotowania opowiem przy okazji publikacji dziennego jadłospisu. 
Zapraszam już niebawem ;) 




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved