Img

Nadczynność i niedoczynność tarczycy – zalecenia dietetyczne

Waży zaledwie 30-60 g a oddziałuje na pracę całego organizmu - tarczyca !
Kontrolę nad nią sprawuje przysadka mózgowa. To ona pobudza tarczycę do wytwarzania trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) wytwarzając hormon tyreotropowy (TSH).
T3 i T4 wpływają na układ pokarmowy, nerwowy, mięśniowy, krwionośny, sterują przemianą materii, gospodarką wapniowo - fosforową, wpływają na wzrost i funkcje większości tkanek, odpowiadają za produkcję ciepła oraz przemiany cholesterolu i białka.
Tarczyca i przysadka działają w ścisłej zależności. Aby mogły pracować właściwie, potrzebują sobie nawzajem. Zaburzenia w wydzielaniu hormonów powodują nadczynność lub niedoczynność tarczycy, a w konsekwencji zaburzają pracę całego organizmu.
O przyczynach nie będę pisała bo od diagnozy jest lekarz. Ja zajmę się dietą, bo dobrze skomponowana, będzie skutecznie wspierać leczenie farmakologiczne.

 

Nadczynność tarczycy

Przy nadczynności tarczycy procesy kataboliczne (rozpadu) przeważają nad procesami anabolicznymi (budowy) co sprawia że wzrasta tempo przemian metabolicznych i dochodzi do szybszego spalania białek, tłuszczów i węglowodanów.
Taka osoba będzie ciągle głodna, pobudzony, rozdrażniona, nerwowa, będzie miała problemy z koncentracją, duszności, kołatanie serca, słabe mięśnie, słabe włosy, paznokcie i zaburzenia miesiączkowania.
Szybsza przemiana materii spowoduje zwiększone wydzielanie ciepła co będzie wzmagało potliwość i  uczucie gorąca mimo chłodu.

Ze względu na zwiększone tempo przemian metabolicznych, a co za tym idzie duże ryzyko powstania niedoborów, w diecie osób z nadczynnością tarczycy zaleca się:

 

Niedoczynność tarczycy

Przy niedoczynności tarczycy procesy anaboliczne (budowy) przeważają nad procesami katabolicznymi (rozpadu). 
Ilość produkowanych przez tarczycę hormonów jest za mała w stosunku do potrzeb. Przemiana materii zwalnia co przyczynia się do wzrostu masy ciała i dużych problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi. 
Chory jest senny, apatyczny, przewlekle zmęczony, blady, opuchnięty, ma problemy z koncentracją, wypadają mu włosy, praca serca jest spowolniona, tętno niskie i jest mu ciągle zimno.
Osoby z niedoczynnością tarczycy często mają (lub w wyniku nieprawidłowej diety będą mieli) podwyższony poziom cholesterolu, niedokrwistość, insulinooporność i zaparcia, stąd bardzo istotnym zadaniem prawidłowo skomponowanej diety jest przeciwdziałanie tym schorzeniom, oraz schorzeniom do których te mogą doprowadzić min. choroby uchyłkowej jelita, miażdżycy, cukrzycy czy chorób układu krążenia.

W diecie osób z niedoczynnością tarczycy:




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved