Ocet jabłkowy ! Odchudza czy nie ?
Podobno ma właściwości odchudzające. Działa jak cudowny eliksir. Łyk i już kilka gramów w dół ;)
Jak jest naprawdę ? Czym jest ocet jabłkowy i dlaczego przypisuje mu się dobroczynne właściwości ?
Ocet jabłkowy powstaje z soku jabłkowego. Im słodsze i bardziej dojrzałe jabłka z których powstał sok, tym mocniejszy będzie ocet, ponieważ powstawanie kwasu zależy od zawartości cukru.
O tym że kwas octowy działa odtruwająco, bakteriobójczo i oczyszczająco wiedziano już od tysiącleci. Zaobserwowano, że chore zwierzęta instynktownie szukają gnijących owoców i zjadają dopiero wtedy, kiedy owoc samoistnie ulegnie zakwaszeniu i powstanie kwas octowy.
Dawniej kwasem octowym leczono zaburzenia trawienia, przeziębienia, służył do dezynfekcji i przemywania ran. Smarowała nim skórę oraz robiono płukanki na włosy.
Kwas octowy wspiera organizm w procesie oczyszczania i wspomaga układ trawienny przywracając równowagę w gospodarce tłuszczowej.
Dlaczego to taka perełka ?
Przede wszystkim dlatego, że powstaje z jabłek, które same w sobie są kopalnią składników odżywczych. Stare angielskie przysłowie głosi "jedno jabłko dziennie trzyma lekarza z daleka" i nie ma w tym cienia przesady.
- witaminy A, B, B1, B2, B6, C, E, P
- beta karoten, który fantastycznie chroni nas przed działaniem wolnych rodników. Jeśli wolnych rodników mamy w organizmie dużo (zanieczyszczenie środowiska, zła dieta) komórki przez nie zaatakowane będą działały przeciwko nam. Będą powodować przedwczesne starzenie się skóry, choroby serca, zaburzenia odporności oraz niestety rozwój nowotworów.
- żelazo, wapń, miedź, magnez, chlor, fluor, sód,fosfor, siarkę, krzem, potas,
- cały szereg enzymów i aminokwasów,
- kwasy: mlekowy, cytrynowy, octowy i propionowy,
- będącą składnikiem balastowym (tak jak błonnik) pektynę, która obniża poziom cholesterolu oraz nie dopuszcza do odkładania się wapnia w ściankach tętnic co zapobiega odkładaniu się blaszki miażdżycowej.
- bioflawonoidy które rozszerzają naczynia krwionośne poprawiając tym samym ukrwienie i dotlenienie.
Co z tym odchudzaniem ?
Składniki zawarte w jabłkach a tym samym w occie jabłkowym wspomagają proces trawienia tłuszczy ponieważ przyspieszają rozszczepianie się tłuszczów na alkohol i kwasy tłuszczowe. Ponadto zwiększają wydzielanie soków trawiennych i syntezę enzymów trawiennych co zdecydowanie wspomaga trawienie.
Pektyny będące składnikiem balastowym (tak samo jak błonnik) zwiększają wydzielanie żółci, a jak już pisałam wielokrotnie, żółć jest nam niezbędna do trawienia tłuszczy.
Owszem ocet fantastycznie wspomaga układ pokarmowy. Składniki które zawiera będą wspomagały przemianę materii, będą działały oczyszczająco i odtruwająco, ale to niestety nie pomoże jeśli będziemy pić ocet jabłkowy jedząc jednocześnie to wszystko co doprowadziło nas do nadprogramowych kilogramów, których chcemy się pozbyć.
Nie ma cudownego środka, a picie dużych ilości octu jabłkowego w nadziei, że zadziała szybciej lub skuteczniej, grozi podrażnieniem śluzówki żołądka i w konsekwencji powstaniem wrzodów (rany na śluzówce żołądka). Jeśli więc ktoś twierdzi, że pijąc szklankę dziennie schudnie, to w bardzo krótkim czasie za swoją nadgorliwość zapłaci bardzo wysoką cenę. Zalecana dawka dzienna to 1-2 łyżki.
Ocet jabłkowy wspomaga układ trawienny co nie znaczy, że zadziała jak cudowny eliksir.
Pomoże, jeśli pójdzie w parze ze zmienionym sposobem odżywiania.