Wołowina z warzywami w pomidorach z multicookera
Dziś na blogu zadebiutuje wołowina w wersji lekkiej, eleganckiej, fit. Nie będą to zrazy, czy bitki w tłustym sosie, a gulasz z ogromną ilością warzyw.
Mięso wołowe ma tę wadę, że gotuje się znacznie dłużej niż inne mięsa, dlatego do przygotowania tego dania postanowiłam użyć multicookera przy okazji chcąc sprawdzić, czy da sobie radę.
Czerwone mięso wołowe znajduje się w czołówce jeśli chodzi o wartości odżywcze mięs.
Ma duże ilości:
- pełnowartościowego białka (18,7 gramów w 100 gramach)
- fosforu (177 mg w 100 gramach)
- żelaza (1,91 mg w 100 gramach)
- kwasu foliowego (6 ug w 100 gramach)
- wapnia (7 mg w 100 gramach)
- magnezu (19 mg w 100 gramach)
- potasu (306 mg w 100 gramach)
- witaminy B1, B3 (PP), B6 oraz B 12 której nie mamy w produktach roślinnych
- kwasów tłuszczowych Omega 3 ( 190 mg w 100 gramach) i Omega 6 (410 mg w 100 gramach)
oraz całkiem sporo cynku, miedzi i selenu
Czerwone mięsa mają sporo cholesterolu (wołowina 66 mg w 100 gramach) dlatego nie powinny być jedzone częściej niż raz w tygodniu. Oczywiście zdania na ten temat są podzielone, jednak pamiętajmy że zdrowa dieta rozumiana jako sposób odżywiania, to dieta zróżnicowana, dlatego powinny się w niej znaleźć produkty z różnych grup pokarmów, a tydzień ma tylko 7 dni ;)
Czerwone mięsa powinniśmy zawsze spożywać z dużą ilością warzyw, ponieważ warzywa zawierają błonnik, który zwiększa wydzielanie żółci, a żółć jest nam potrzebna do trawienia tłuszczy.
Ponadto błonnik wiąże cholesterol (jest wydalany) przez co obniża jego poziom we krwi i zapobiega miażdżycy. Dodatkowo działa odtruwająco ponieważ wiąże metale ciężkie i inne substancje toksyczne.
W przypadku mięs multicooker działa jak szybkowar. Skraca czas przygotowania i sprawia, że mięso jest soczyste bo "dusi się we własnym sosie".
Przygotowując to danie w tradycyjny sposób musicie zwiększyć czas przygotowania.
O ile ? To zależy od rodzaju mięsa i jego jakości (czasem niektóre kawałki wołowiny gotują się naprawdę długo). Ja robiąc tego typu danie tradycyjnie, duszę mięso ok. 2-3 godzin i robię je trochę inaczej, bo zaczynam od duszenia samego mięsa na maleńkim ogniu, a warzywa dodaję godzinę przed końcem.
Czyli podsmażam mięso z samą cebulą, dodaję przyprawy (bez soli), passatę pomidorową i pół szklanki wody. Duszę aż mięso będzie prawie miękkie (jeśli trzeba dolewam wody). Posmażone delikatnie na odrobinie oliwy warzywa dodaję jak mięso jest już prawie miękkie i wtedy solę.
- 500 gramów wołowiny (ja użyłam mięsa z łopatki)
- 2 marchewki
- 1 cukinia
- 1 mała cebula
- 1 czerwona papryka
- pół selera
- 2 ząbki czosnku
- 500 ml passaty pomidorowej
- łyżka klarowanego masła
- sól do smaku
- słodka papryka ok. pół łyżeczki
- curry ok. pół łyżeczki
- pieprz ziołowy - szczypta
- lubczyk - łyżeczka
- imbir - szczypta
- Cebulę kroimy w drobną kostkę. Marchew w półtalarki. Pozostałe warzywa w kawałki dowolnej wielkości.
- Wołowinę kroimy w małe kawałki.
- Multicookera nastawiamy na program smażenie, ustawiamy czas 10 minut i do misy wkładamy łyżkę klarowanego masła.
- Jak masło się rozpuści wrzucamy warzywa i smażymy ok. 2-3 minut często mieszając.
- Do podsmażonych warzyw dodajemy wołowinę - NIE SOLIMY ! Jeśli posolimy wołowinę przed obróbką cieplną, będzie twarda. Dodajemy przyprawy (oprócz soli).
- Wołowinę razem z warzywami smażymy często mieszając do zakończenia programu smażenie.
- Po zakończeniu programu dodajemy passatę pomidorową, dwa ząbki czosnku i zamykamy pokrywę. Ustawiamy program duszenie i czas 50 minut.
- Po zakończeniu programu otwieramy pokrywę multicookera, solimy i ponownie zamykamy pokrywę. Naciskamy program podgrzewanie i czekamy 5 minut. Gulasz jest gotowy.