Img

Cellulit – wymyślony problem kobiet czy realna choroba ? Jak leczyć, czego unikać ?

Gdybym zapytała jakiegokolwiek mężczyzny, co to jest cellulit, to albo odpowiedziałby, że nie wie, albo że to wymysł kobiet, sztuczny problem, kompleks bez uzasadnienia.
A tak naprawdę cellulit to choroba, którą należy leczyć, ponieważ zaniedbana może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Czym jest cellulit i jak powstaje?

Cellulit to choroba tkanki podskórnej powstająca w wyniku zaburzeń krążenia krwi i limfy, skutkującego niedotlenieniem tkanki.
Przyczyną zaburzeń mogą być hormony, geny i tryb życia.
W wyniku osłabienia ścian naczyń żylnych i limfatycznych, dochodzi do upośledzenia krążenia krwi w tkance podskórnej, co skutkuje niedotlenieniem.
W niedostatecznie ukrwionej i dotlenionej tkance podskórnej utrudnione jest zarówno spalanie tłuszczu, jak i usuwanie toksyn. Powstaje obrzęk, który jeszcze bardziej upośledza krążenie i powoduje włóknienia tkanki łącznej otaczającej ogniska tkanki tłuszczowej. To przyczynia się do powstania charakterystycznych wypukłości, zgrubień i wgłębień.

Przyczyny powstawania cellulitu :

Jedną z najczęstszych przyczyn powstawania cellulitu jest zły styl życia.
Nadwaga spowodowana złą dietą, brak aktywności fizycznej czy codzienne chodzenie na wysokich obcasach przyczynia się do osłabienia naczyń krwionośnych.
Jeśli do tego dołożymy dużą ilość soli, słodyczy, tłuszczu i węglowodanów prostych,  problem będzie się nasilał.
Pamiętajmy, że nadmiar cukru czy białka organizm przerobi w tłuszcz.
Jeśli źle ukrwiona tkanka nie radzi sobie ze spalaniem tłuszczu, będzie się nieprawidłowo odkładał w newralgicznych miejscach.
Sól zatrzyma wodę i jeszcze bardziej utrudni krążenie.

Nam, kobietom, nie pomaga też estrogen. Nadmiar tego hormonu powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych, a co za tym idzie - osłabia je i przyczynia się do powstania obrzęków i nieprawidłowego gromadzenia się tłuszczu.
Najbardziej narażone są kobiety w ciąży, w okresie dojrzewania, stosujące antykoncepcję hormonalną na bazie estrogenów, kobiety w okresie menopauzy oraz stosujące hormonalną terapię zastępczą.
Niestety, skłonność do powstawania cellulitu może być także uwarunkowana genetycznie -
chodzi o dysfunkcję receptorów wiążących tłuszcz oraz sposób w jaki jest magazynowany.

Jak sobie pomóc ?

Osoba cierpiąca na cellulit przede wszystkim powinna schudnąć. Każde nadmierne obciążenie i tak już osłabionych naczyń krwionośnych i limfatycznych ma ogromne znaczenie.
Zaobserwowano, że zrzucenie kilku kilogramów, daje wyraźną poprawę w stanie skóry.

Z diety należy wyeliminować:
Do zdrowej diety należy wprowadzić:
Dodatkowo: 

Osoby mające cellulit muszą mieć świadomość, że nie jest to tylko defekt kosmetyczny.
To choroba, która w wyniku niedotlenienia tkanki łącznej prowadzi do jej włóknienia, co także utrudnia i w dalszej konsekwencji uniemożliwia wydalenie toksyn.
Obostrzeń żywieniowych w leczeniu cellulitu jest dużo, ale w połączeniu z zabiegami kosmetycznymi dają bardzo dobre efekty.
Cellulit to choroba i jak każdą inną, należy ją leczyć.

UWAGA ! 
CELLULIT to nie to samo co CELLULITIS !!!
CELLULITIS to stan zapalny skóry właściwej i tkanki podskórnej spowodowany infekcją bakteryjną wywołaną przez gronkowce lub paciorkowce.
Cellulitis jest schorzeniem dermatologicznym i leczy się go kuracją antybiotykową.



Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved