Img

Na tropie „E” składników – testujemy aplikację Zdrowe Zakupy !

Czy idąc do sklepu potrafisz rozszyfrować skład produktu, pod kątem obecności "E" dodatków, nawet jeśli nie są bezpośrednio wymienione na etykiecie ?

Czy jeśli pójdziemy do sklepu, i na etykiecie zobaczymy E500, czy E339, odłożymy produkt na półkę, uznając go za nafaszerowny chemią ?
A jak zobaczymy E477, E300, lub E471?
Ja doszłam już do etapu, w którym wiem które "E", należy bezwzględnie omijać, a których nie trzeba się bać.
Statystyczny Kowalski nie ma takiej wiedzy, i zanim ją zdobędzie upłynie trochę czasu.
Aby sobie w tym pomóc, można zrobić listę "E" dodatków, korzystając z informacji z internetu, i nauczyć się jej na pamięć.
Początkowo będziemy z tą listą chodzić do sklepu i wertować ją między półkami. Z czasem będziemy je wymieniać na wyrywki, jak tabliczkę mnożenia. 

Drugą opcją jest ściągnięcie na telefon darmowej aplikacji, dzięki której po zeskanowaniu kodu kreskowego z produktu, mamy pełen obraz co dany produkt zawiera, i czy dany składnik jest szkodliwy, czy nie.
Jest też lista "E" składników, wraz z opisem do poczytania.

Zdrowe Zakupy to fantastyczna zabawka dla każdego entuzjasty zdrowego odżywiania. Mam ją od piątku, bawiłam się nią na sobotnich zakupach, i bawię się codziennie, jak tylko jestem w sklepie ;) 
Wciągnęłam już koleżanki i połowę znajomych ;)

Jak to działa ?
Jeśli masz smartfona z androidem, i dostęp do sieci, ściągasz aplikację ze strony https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.healthyfood

I teraz bierzesz do ręki jakikolwiek produkt, naciskasz przycisk Skan i przy pomocy telefonu skanujesz kod kreskowy.

Po zeskanowaniu kodu pokazuje się pełen skład produktu i lista składników ozdobiona buźkami.
Buźka czerwona oznacza składnik szkodliwy którego należy unikać, buźka żółta składnik podejrzany, natomiast uśmiechnięta buźka zielona składnik obojętny, niegroźny dla zdrowa.
Po kliknięciu w buźkę, pojawia się szczegółowy opis danego składnika, pod kątem szkodliwości dla zdrowia, lub informacja o nieszkodliwości.

Możesz też skorzystać z opcji Multiscan i zeskanować dużą ilość produktów, aby przyjrzeć się im w późniejszym czasie.
Aplikacja jest świeżuteńka i działa od 2 maja. Potencjał ma ogromny i jest świetną pomocą w zakupach, dla każdego, komu zależy na zdrowiu.
Chcę Was prosić, abyście przetestowali aplikację i napisali o swoich spostrzeżeniach (w komentarzach, nie na maila).
Jeśli ktoś doda jakąś opinię, a następna osoba się z nią zgadza, potwierdźcie to odpowiadając na jej komentarz np. zgadzam się, mam takie samo zdanie, potwierdzam. 
Jak oceniacie przydatność, funkcjonalność, jakie macie uwagi, co byście dodali, zmienili?
Uwielbiam uczestniczyć w etapie tworzenia. A w tym przypadku jest o co walczyć, bo możemy mieć w swoich telefonach narzędzie doskonałe ;)

Mój test ! 
Po zeskanowaniu wszystkiego co miałam w domu, poszłam do pobliskiego sklepu w poszukiwaniu produktu, który w pełni pokaże zalety aplikacji.
Biorę do ręki Biszkopt-Fix jednego ze znanych producentów. Pomijając fakt, że nazwy składników nie brzmią zachęcająco, to w składzie, na pierwszy rzut oka, żadnych E.

Skład z torebki : skrobia, substancje spulchniające: difosforan disodowy, wodorowęglan sodu, maltodekstryna, mleko w proszku odtłuszczone, emulgatory: mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych, mono- i diglicerydy kwasów tłuszczowych estryfikowane kwasem mlekowym, estry kwasów tłuszczowych i glikolu propylenowego, stabilizator : difosforan tetrasodowy.

Po zeskanowaniu kodu kreskowego system rozszyfrowuje 6 składników "E" - E500, E339, E450, E471, E742b i E477.
Trzy z nich są bezpieczne dla zdrowia, jeden jest szkodliwy, dwa podejrzane. 
Po kliknięciu w E500 oznaczony czerwoną buźką, pojawia się opis składnika, dalej opis szkodliwości.

 

Składniki obojętne, nieszkodliwe, również są opisane.

Aplikacja nie ma wszystkich dostępnych na rynku produktów. Jeśli danego produktu nie ma w bazie, system prosi o dodanie.
Dodając nowe produkty sami tworzymy bazę, z której będziemy korzystać. Im więcej produktów, tym aplikacja będzie bardziej funkcjonalna.
Użytkownicy mogą także oceniać skład dodanych produktów, pod kątem ich prawidłowości. W sytuacji, kiedy ktoś wprowadzi błędny skład i produkt uzyska złą ocenę użytkowników, zostanie usunięty, a nowa osoba skanująca go, zostanie poproszona o podanie składu.
Zeskanowałam w sklepie kod z rosołu drobiowego jednej z firm. Produktu nie ma w bazie, więc system prosi o dodanie.
Jestem w sklepie, więc chcę to zrobić jak najszybciej.
Wprowadzam składniki z produktu i tu pojawia się  moja pierwsza uwaga.
Aby skrócić czas dodawania nowego produktu i uniknąć błędów w nazwach substancji dobrze by było, aby składniki podpowiadały się.
Na przykładzie kostki bulionowej, wpisując 5'-rybonuk .... - powinno się podpowiadać 5'-rybonukleotydy disodowe. 
To by zdecydowanie przyspieszyło i pozwoliło uniknąć np. literówek.


Testujcie i wpisujcie swoje spostrzeżenia i uwagi.
Wasze opinię, przekażę twórcom aplikacji, dzięki czemu będziemy mieli udział w jej udoskonalaniu, aby służyła nam jak najlepiej.
Jeśli aplikacja Wam się podoba warto dodać ocenę na Google Play (dobre oceny pomogą innym użytkowniom w znalezieniu aplikacji).

Kochani ! Liczę na Was ;)
Śledź także na FB (klik)




Copyright 2025 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved