Img

Wegetariańska pasta z czerwonej soczewicy

Ze względu na wysoką zawartość białka soczewica to obowiązkowy składnik diety wegetariańskiej.
W jadłospisie statystycznego "mięsożercy" występuje bardzo rzadko, a szkoda to to bogate źródło organicznego wapnia (organiczny wapń, to postać wapnia rozpuszczalna w wodzie. Przez masz organizm jest całkowicie przyswajalny), żelaza, fosforu, kwasu foliowego, cynku, karotenu, błonnika, witamin z grupy B i PP.
Soczewica obowiązkowo powinna się znaleźć w jadłospisie kobiet w ciąży i dzieci. Ze względu na niski indeks glikemiczny, także diabetyków.

Brak soczewicy w diecie wiele osób tłumaczy tym, że nie bardzo wie, co z niej zrobić. Poza zupą nie bardzo mamy pomysł na jej wykorzystanie, a doskonale nadaje się na pasty do pieczywa. Tu pole do popisu jest ogromne i ogranicza nas wyłącznie nasza fantazja.

Pasty z roślin strączkowych to świetna alternatywa dla wędlin. Doskonałe jako "smarowidło" do tortilli, lub jako dip do maczania warzyw.

Pasta, którą chcę Wam dziś zaproponować oprócz soczewicy zawiera pieczoną paprykę, czosnek i natkę pietruszki.
Pieczona papryka nadaje naturalnej słodyczy. Natka pietruszki neutralizuje zapach czosnku. Zarówno pietruszka, jak i papryka to bogactwo witaminy C.
Cała pasta to bomba witamin i minerałów. Obowiązkowy składnik mojego sposobu odżywiania.
Namawiam Was do wypróbowania.

Polecam także pikantną pastę z fasoli (klik).

Kaloryczność:
Łyżka pasty (10 gramów) ma ok. 20 kcal
Składniki: 
Przygotowanie:
  1. Soczewicę płuczemy i gotujemy do miękkości w niewielkiej ilości wody. Paprykę pieczemy w temperaturze 200 stopni przez 20 minut. Studzimy i zdejmujemy skórę. Natkę pietruszki drobno siekamy.
  2. Do miseczki wkładamy ugotowaną soczewicę, paprykę bez skóry pokrojoną w kostkę, wyciśnięty ząbek czosnku i drobno pokrojoną natkę pietruszki. Solimy i blendujemy na gładką masę.

Tak przygotowana pasta jest gładka i kremowa. Można także zrobić tę pastę trochę inaczej, a mianowicie nie blendować soczewicy, tylko rozgnieść ją widelcem. W tym przypadku blendujemy tylko paprykę z czosnkiem i mieszamy z rozgniecioną soczewicą i natką pietruszki. Pasta na wtedy inną konsystencję. Mi smakuje w obydwu wersjach.
Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved