Img

Wegetariańska pikantna pasta z fasoli

Pasty z roślin strączkowych do pieczywa, to doskonała alternatywa dla wędlin, pasztetów, czy serów.
Dla wegetarian i wegan stanowią źródło białka i niezbędnych aminokwasów, których nie posiadają białka znajdujące się w produktach zbożowych.
Suche ziarna fasoli zawierają aż 20 % białka. Dla porównania, mięso zawiera go od 10 do 13 %.
Jeśli unikacie fasoli ze względu na jej właściwości wzdymające, spieszę Wam z pomocą. Przede wszystkim, zanim przystąpicie do gotowania fasoli, należy wylać wodę w której się moczyła, i 2-3 razy przepłukać ziarna. Podczas moczenia (ważne, aby zalać ziarna gorącą wodą) nasiona miękną i zawarte w nich olisachardydy (gazotwórcze cukry) w dużej części, zostają rozpuszczone w wodzie, dlatego tak ważne jest, aby fasoli nie gotować w wodzie w której się moczyła. Do gotowania należy również dosypać kminku i gotować bez przykrycia. Dzięki temu prostemu zabiegowi, fasola nie będzie wzdymała.
Jeśli macie w domu twardą wodę, gotujcie fasolę w wodzie źródlanej. Pektyny zawarte w fasoli łączą się z wapniem, którego twarda woda zawiera bardzo dużo. To powoduje powstanie utrudniającego trawienie pektynianu wapnia.
Warto jeść fasolę ponieważ oprócz białka, jest bardzo dobrym źródłem witamin z grupy B, potasu, wapnia, fosforu i błonnika. Jest produktem zasadotwórczym, bardzo dobrze równoważącym zakwaszające działanie np. pieczywa.
Uwaga !
Jeśli posolicie fasolę na początku gotowania, będzie się gotowała dłużej, ponadto spowoduje to znaczne straty białka. Fasolę solimy najwcześniej ok. 10 minut przed końcem gotowania.
 
Kaloryczność:
Cała pasta (dwa pojemniczki widoczne na zdjęciu) ma ok. 580 kcal 
1 łyżka pasty ma ok. 25 kcal 
  
Składniki:
 Przygotowanie:
  1. Fasolę zalewamy gorącą wodą i moczymy 12 godzin. Po tym czasie, wylewamy wodę w której się moczyła, przepłukujemy 2-3 razy i wlewamy nową tak, aby zakryła fasolę. Dodajemy kminek i  i gotujemy do miękkości. Smak kminku, jest prawie niewyczuwalny, a dzięki niemu fasola, nie działa wzdymająco.
    Fasola drobna ma tę przewagę, że ma cieniutką skórkę, której nie trzeba ściągać.
  2. Na patelni rozgrzewamy oliwę,  i podsmażamy pokrojoną w kosteczkę cebulę.
  3. Fasolę przekładamy do miski, dodajemy podsmażoną cebulę, słodką paprykę, kilka kropel sosu tabasco i sól. Wszystkie składniki blendujemy na gładką masę.
  4. Jeśli pasta ma być bardziej pikantna można dodać więcej sosu tabasco, lub ostrej papryki.



Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved