Img

Hummus czyli pasta z ciecierzycy !

Jeśli dotychczas w Waszej kuchni nie pojawiła się ciecierzyca, koniecznie musicie to nadrobić.
Ja odkryłam ją całkiem niedawno. W postaci pasty do pieczywa, skradła moje serce. Bardzo przypadła do gustu także mojemu synkowi.
Ma tyle witamin i składników odżywczych, że nie może jej zabraknąć w jadłospisie osób dbających o zdrowie.

Ciecierzycy nie trzeba przedstawiać osobom będącym na diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Ze względu na skład aminokwasowy bardzo dobrze zastępuje mięso. Jest bogatym źródłem białka.
Ciecierzyca ma także dużo błonnika, zwłaszcza frakcji nierozpuszczalnych, które działają w żołądku jak miotełka, oczyszczając z zalegających resztek. Dodatkowo wspomaga trawienie i obniża poziom glukozy we krwi (to tak a propos ostatniego posta o słodyczach i glukozie we krwi).
Zawiera także sporo wapnia, magnezu, fosforu, potasu, żelaza, kwasu foliowego ryboflawiny i niacyny, które bardzo korzystnie wpływają na stan skóry, włosów i paznokci.
Zawarte w ciecierzycy nienasycone kwasy tłuszczowe korzystnie wpływają na pracę żołądka i trzustki.

Hummus czyli pasta z ciecierzycy to potrawa kuchni arabskiej. Wywodzi się z Libanu.
Stosowana jako przystawka, aczkolwiek głównie jako pasta do pieczywa (w kuchni arabskiej do chleba pita) .Stała się popularna na całym świecie właśnie dzięki wegetarianom i weganom. I chwała im za to.
Ma tak bogaty skład, że grzechem byłoby tego nie wykorzystać.
Jest naprawdę świetna. Fantastyczna odmiana i alternatywa dla wędlin czy serów. Bardzo fajnie smakuje jako dip do warzyw.

Łyżeczka hummusu 
(10 gramów - ilość na jedną kanapkę) 
ma 28 kcal 
PRZEPISY FIT WEGETARIAŃSKA WEGAŃSKA
Składniki:
Przygotowanie:
  1. Jeśli używasz suchej ciecierzycy, należy ją namoczyć na noc w wodzie i ugotować do miękkości w osolonej wodzie z dodatkiem szczypty kminku.
  2. Do wysokiego naczynia wkładamy ciecierzycę, wyciśnięty ząbek czosnku (najpierw dodajcie jeden, drugi opcjonalnie), sok z cytryny, oliwę,  pastę tahini, szczyptę soli i pieprzu oraz wodę. Miksujemy przy pomocy blendera na gładką masę. Jeśli będzie za gęsta należy dodać jeszcze odrobinę wody. Jeśli lubicie mocno czosnkowy smak, można dodać drugi ząbek czosnku.

Ja przeciskam jeszcze przez gęste sito. Hummus bardzo lubi mój synek, ale nie lubi jak są w nim grudki.
Pasty Tahini można dodać więcej. Jeśli lubicie sezamki bardzo przypadnie Wam do gustu.
Świetna do świeżego chlebka. Ten na zdjęciu to mój domowy pieczony. Przepis TU




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved