Żylaki kończyn dolnych. Profilaktyka, diagnostyka, ćwiczenia, wspomaganie żywieniem

Choroba żylakowa to dolegliwość dotykająca kobiet najczęściej po 40-45 roku życia. Jeśli jednak prowadzisz stacjonarny tryb życia, całe dnie siedzisz lub stoisz, mało się ruszasz i masz nadwagę, może zacząć rozwijać się dużo wcześniej. Podstępnie, powolutku, stopniowo. Będzie wysyłać Ci sygnały w postaci uczucia ciężkich, zmęczonych nóg, mrowienia czy obrzęku kostek po długim dniu pracy. To minie po nocnym odpoczynku, więc specjalnie się tym nie przejmiesz. Być może zakupisz w aptece wyciąg z kasztanowca lub inny specyfik na poprawę krążenia żylnego. Pomoże, ale w miarę upływu czasu problem wróci i będzie narastał .
Objawów choroby żylakowej nie wolno lekceważyć, nawet tych początkowych. Profilaktyka, zmiany stylu życia i żywienia na wczesnym etapie, to klucz do znacznej poprawy stanu zdrowia i zapobiegania postępowi choroby.

Czym są żylaki kończyn dolnych 

Żyły to proste struny. Płynąca w nich krew odżywia komórki, tkanki i narządy. Ku górze, w kierunku serca tłoczona jest za pomocą wprawianych w ruch mięśni (ucisk) z udziałem zastawek mających za zadanie zapobiegać cofaniu się krwi z powrotem. Zastawki to mocne, silne zawory hydrauliczne. Transportują krew w kierunku przeciwnym do siły grawitacji, pod niskim ciśnieniem krwi.
Może jednak dojść do sytuacji nieprawidłowych, patologicznych. Genetyczna (brak zastawek np. zastawki odpiszczelowo-udowej) lub nabyta (np. przebyte zapalenie żył) niewydolność zastawek żylnych, upośledzenie drożności naczyń, niewydolność pompy mięśniowej łydki czy twardnienie i utrata elastyczności (uszkodzeniu ulegają wówczas zastawki) żył prowadzi do zastoju krwi w żyłach i wzrostu ciśnienia hydrostatycznego.
Krew nie odpływa, uciska na ściany żylne, te ulegają odkształceniu, poszerzają się i ulegają skręcaniu. Zastawka nie domyka się co powoduje cofanie się krwi i powstawanie zastoju. Tworzy się tzw. żylak.
UWAGA! Długotrwałe, przewlekłe zastoje powodują zaburzenia w odżywieniu tkanek co w dłuższej perspektywie grozi owrzodzeniami.

Na zdjęciu poniżej, z lewej strony, macie zdrową żyłę. Z prawej żyłę zmienioną chorobowo, skręconą, z uwypukleniami.

Żylaki pierwotne rozwijają się na skutek uwarunkowań genetycznych (np. braku zastawek czy upośledzenia ich funkcji) potęgowanych stylem życia (praca siedząca, otyłość, brak ruchu). Osoba mająca predyspozycje genetyczne do powstawania żylaków musi bardzo dbać o masę ciała, dietę i ruch.
Żylaki wtórne powstają na skutek zmian powstałych w wyniku przebytych chorób układu żylnego (np. zapalenie żył głębokich).

Objawy choroby które powinny zaniepokoić

Czynniki ryzyka powstawania żylaków

Leczenie

Zaawansowaną postać choroby żylakowej leczy się chirurgicznie z zastosowaniem farmakologii. O sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz.

Diagnostyka

Jeśli po całym dniu masz opuchnięte, ciężkie nogi, z widocznymi pod skórą żyłkami warto się przebadać. Szczególnie jeśli problem żylaków występuje w rodzinie. Podstawowym badaniem diagnostycznym jest USG Doppler wykonywane u flebologa. Pokaże ono czy zastawki funkcjonują prawidłowo, zmierzy przepływ krwi w żyłach i tętnicach, sprawdzi gdzie dochodzi do cofania się krwi i w którym miejscu krew płynie szybciej, a w którym wolniej. Badanie twa około 40 minut i jest całkowicie bezbolesne. Nie trzeba się też do niego przygotowywać w specjalny sposób. Mogą go wykonać także kobiety w ciąży.

Profilaktyka, ćwiczenia, żywienie

Bagatelizowanie pierwszych objawów choroby i czekanie na jej zaawansowaną postać to prosta droga do gabinetu chirurga. Wówczas zostaje tylko operacja która bez zmian stylu życia prawdopodobnie nie będzie ostatnią.
Mając wyraźne objawy choroby, nadwagę i świadomość rodzaju pracy i być może braku ruchu, warto wprowadzić następujące zmiany:

Rutyna i flawonoidy

Rutyna to substancja z grupy flawonoidów. Wzmacnia i uszczelnia (zmniejsza przepuszczalność) naczynia krwionośne. Poprawia ich elastyczność, chroni przed powstawaniem uszkodzeń, zapobiega nadmiernej krzepliwości krwi i tworzeniu się zakrzepów. Rutyna to składnik wielu leków na żylaki, problemy z krążeniem żylnym ale i popularnych preparatów na odporność i działanie pomocnicze w przeziębieniu i grypie. Dostępnym na wyciągnięcie ręki źródłem rutyny jest kasza gryczana. Rutynę znajdziemy też w czarnym bzie oraz dziurawcu.
Flawonoidy to antyoksydanty działające silnie przeciwutleniająco, przeciwzapalnie i rozkurczowo. Wzmacniają naczynia krwionośne, obniżają ciśnienie krwi i zapobiegają zakrzepom.

Bogatym źródłem flawonoidów są:

Jaka aktywność dla Pań mających zaawansowaną chorobę żylakową

Rodzaj aktywności ma tu znaczenie kluczowe. Wstanie zza biurka i pójście wprost na siłownię nie jest najlepszym rozwiązaniem pod warunkiem że trafimy na trenera znającego się na rzeczy i potrafiącego dobrać odpowiednie ćwiczenia. Odpowiednie będą te nie obciążające stawów i stóp. Bez wyskoków. Nie wolno też wykonywać ćwiczeń na bezdechu oraz siłowych z dużym obciążeniem ponieważ  powstające wówczas zbyt wysokie ciśnienie w jamie brzusznej utrudni przepływ krwi i spowoduje zaleganie jej w kończynach.
Pływanie, rower, stretching, joga, nornic walking, szybkie spacery to aktywność idealna. Ważne jest aby ćwiczyć regularnie, minimum 30 minut dziennie po to, aby wzmacniać mięśnie !!! Mocne będą wydajniej pompować krew.

Dobrymi ćwiczeniami które wykonamy w domowych warunkach są:

Pomoc z apteki

Wyciąg z kasztanowca zawierający escynę to jeden z najpopularniejszych środków przeciw żylakom. Jest składnikiem zarówno maści, jak i tabletek. Uelastycznia żyły, hamuje stany zapalne, zapobiega pękaniu naczyń włosowatych. Escynę pozyskuje się wyłącznie z nasion kasztanowca. Preparaty z jej zawartością są tanie i bardzo skuteczne.

Źródła:

* Patofizjologia rozwoju żylaków oraz wybrane metody ich leczenia – aktualny stan wiedzy, Henryk Marona, Agnieszka Kornobis, Katedra Technologii i Biotechnologii Środków Leczniczych Wydziału Farmaceutycznego CM UJ w Kraków
* Obraz kliniczny przewlekłej niewydolności żylnej, Marek Ciecierski
* Raport na temat świadomości społecznej w zakresie znajomości czynników ryzyka, występowania, objawów oraz możliwości leczenia przewlekłych chorób żył kończyn dolnych. Polskie Towarzystwo Flebologiczne
* Przewlekła niewydolność kończyn dolnych - schorzenie związane z rodzajem wykonywanej pracy, dr Elżbiera Łastowiecka-Moras




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved