Kontrowersje dotyczące czasu przyjmowania leków na tarczycę. Jaki czas będzie najlepszy dla Ciebie? Jakich leków nie należy łączyć z lewoskrętną tyroksyną?
Kochani, po publikacji środowego artykułu (klik) zostałam wręcz zasypana wiadomościami na temat rodzaju badań jakie należy wykonać, stosowanych przez Was tabletek hormonalnych, oraz optymalnego czasu przyjmowania leków na tarczycę. Tylko w nocy ze środy na czwartek, od godziny 22-giej do 6 rano otrzymałam 160 maili! A szłam spać obrobiona.
Odpaliłam rano komputer i dech mi zaparło.
Temat jak widać dalej niewyczerpany ;)
Kochani, części z Was spokoju nie daje czas przyjmowania leków. Mówię o lekach na tarczycę czyli Euthyroxie i Letroxie. Ulotka mówi o zachowaniu 30 minutowego odstępu między lekiem, a śniadaniem. Część lekarzy również zaleca taki odstęp swoim pacjentom. Mówię część lekarzy, ponieważ zdecydowana większość, zaleca odstęp zdecydowanie dłuższy.
Jedna z osób zarzuciła mi w komentarzu na facebooku że neguję ulotki. Że przecież zalecenia z ulotki były badane i że powinno się wierzyć lekarzom, a nie dietetykom.
Chciałam ustosunkować się do tego zarzutu publicznie tu na blogu ponieważ mogą być wśród Was osoby mające podobne odczucia i wątpliwości.
Kochani. Pracuję z pacjentami z niedoczynnością tarczycy i Hashimoto od 4 lat. Prowadzę monitoring ich stanu zdrowia. Obserwuję zależności. Wyciągam wnioski. Rok temu podczas rozmowy ze znajomym endokrynologiem opowiedziałam mu o swoich spostrzeżeniach dotyczących zaobserwowanego przeze mnie związku między czasem przyjmowania leku, a poprawą wyników badań u pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Usłyszałam „Małgosia ależ oczywiście i takie zalecenia padły na zjeździe endokrynologów w ubiegłym roku”. Oczy mi się zaświeciły.
Korelacja między czasem przyjmowania leku, a stopniem jego wchłaniania co przekłada się na wyniki badań, nie jest tylko moim spostrzeżenie i moim wymysłem. Piszę Wam co zaobserwowałam. Co jak się okazuje jest także i lekarskim zaleceniem choć może nie wszyscy o tym wiedzą. Kochani nic na siłę. Ja nikogo do niczego na siłę nie zmuszam. Na szczęście nie ma przymusu słuchania mnie ;) Warto jednak spytać o to swojego lekarza.
Dlaczego czas przyjmowania leku ma znaczenie?
Głównym składnikiem leków na tarczycę jest sól sodowa lewoskrętnej tyroksyny. Jak wiemy, aby tarczyca działała prawidłowo musi dojść konwersji tyroksyny w trójjodotyroninę. O konwersji i jej zaburzeniach pisałam TU.
Jeśli jednak lek się nie wchłonie to nie będzie ani konwersji, ani wzrostu poziomu tyroksyny we krwi. Tak się dzieje bardzo często. Wysokie dawki leku, TSH pod sufit, a ft4 przy podłodze, dlatego do diagnozy pracy tarczycy samo TSH nie wystarczy !!!
Aby była jasność. Ktoś może zapytać "Małgosia, zmieniłam czas przyjmowania leku, ft4 podskoczyło nieznacznie, ft3 dalej leży." Co wtedy? To oznacza że w diecie są kluczowe niedobory czyli to o czym pisałam w środowym poście. Nie masz roweru, na wycieczkę rowerową nie pojedziesz. Nie ma aktywatora, hormon nie zostanie aktywowany. Nie zajdzie konwersja. (czytaj)
Tyroksyna jest typem leku który najlepszą wchłanialność osiąga przyjmowany na czczo. Na czczo i bez przeszkadzaczy. To lek lubiący ciszę i spokój.
Jeśli masz niskie ph w żołądku i w 100 % zdrowe jelita, 30 minutowy odstęp między lekiem i śniadaniem rzeczywiście wystarczy. Pod warunkiem oczywiście że na śniadanie nie zjesz nabiału i nie wypijesz kawy (o tym niebawem). To jest sytuacja idealna. Ale czy Twoja jest idealna? Nie masz kłopotów trawiennych, zaparć, wzdęć po posiłku, gazów, przelewania w żołądku? Nie masz nietolerancji pokarmowych, zaburzeń w poziomie żelaza, ferrytyny, czy witaminy B12? Nie masz czasem Hashimoto? No właśnie. W Twoim przypadku 30 minut to za mało. Odstęp jaki powinnaś wówczas zachować do minimum godzina. Optimum cztery godziny.
Jeśli wydaje Ci się że nie masz objawów o których napisałam, a mimo brania leku ft4 masz poniżej 50% (sprawdź jak to policzyć) zmień czas przyjmowania leku.
Czy warto rozważyć zażywanie leku na noc? Owszem, ale wówczas należy zachować cztero godzinny odstęp od ostatniego posiłku. Jeśli wstajesz w nocy na siku, to jest to optymalny czas na wzięcie leku dla Ciebie.
Musisz wiedzieć że wchłanianie i działanie tyroksyny osłabiają także niektóre leki. Bierz je w odstępie 4 godzinnym. Należą do nich min.:
- metformina - stosowana w leczeniu cukrzycy i insulinooporności,
- tabletki antykoncepcyjne,
- preparaty na bazie estrogenów stosowane w hormonalnej terapii zastępczej,
- preparaty żelaza,
- węglan wapnia,
- leki będące blokerami pompy protonowej, stosowane przy refluksie i chorobie wrzodowej żołądka, zmniejszające wydzielanie kwasów żołądkowych,
- fibraty stosowane w leczeniu choroby wieńcowej, podwyższonego poziomu cholesterolu, triglicerydów oraz zbyt niskiego poziomu cholesterolu frakcji HDL,
- niektóre leki przeciwpadaczkowe,