Img

Pasztet na diecie low FODMAP – do smarowania

Dieta low FODMAP, czyli dieta uboga w słabo absorbowane, ulegające fermentacji węglowodany o krótkim łańcuchu (oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole) jest obecnie uznaną międzynarodową strategią żywieniową stosowaną w zaburzeniach dyspeptycznych i czynnościowych przewodu pokarmowego, np. zespole jelita nadwrażliwego (IBS) czy zespole przerostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO). 

Z uwagi na liczne wykluczenia i związane z tym ryzyko niedoborów, nie jest to dieta łatwa do ułożenia dla osoby nie mającej wiedzy z zakresu dietetyki i żywienia.
Jeśli wykluczamy z diety określone grupy produktów musimy zapewnić podaż składników alternatywnych, które zaspokoją zapotrzebowanie organizmu na mikro i makroskładniki które redukujemy/eliminujemy wykluczając produkty będące źródłem FODMAP.
Należy mieć świadomość, że nieumiejętne poprowadzenie jakiejkolwiek diety eliminacyjnej będzie skutkować niedoborami, które w dłuższej perspektywie są zawsze szkodliwe dla organizmu. Obserwowane niedobory to na ogół niedobory żelaza, cynku, wapnia, kwasu foliowego, witamin z grupy B, oraz naturalnych przeciwutleniaczy (antyoksydantów).

Dziś mam dla Was przepis na mięsny pasztet, który można spożywać na diecie low FODMAP. Przyjemna konsystencja "do smarowania" zasmakuje tym, którzy preferują pasztety w mniej zwartej formie niż klasyczny. Sycący, bogaty w białko, żelazo, witaminę B12, cynk oraz witaminy z grupy B.

Z uwagi na różną tolerancję produktów pszennych, w przepisie zostały wykorzystane płatki ryżowe (jeśli konieczne jest całkowite wykluczenie glutenu) lub bułka kajzerka (jeśli produkty pszenne są dobrze tolerowane). 

 

Kaloryczność:
100 gramów pasztetu ma ok. 300 kcal

Składniki na formę do wymiarach 18 x 28 cm:

Sposób przygotowania:

  1. Marchew i pietruszkę obieramy ze skóry, kroimy w 4 cm kawałki.
  2. Do garnka wkładamy pokrojone w kostkę mięso oraz ziele angielskie, pieprz w ziarenkach i listki laurowe. Na mięsie układamy warzywa. Zalewamy wodą do wysokości mięsa, tak aby warzywa nie były zanurzone. Mają gotować się w powstającej parze. Przykrywamy pokrywką. Gotujemy godzinę na małym ogniu.
  3. Mięso i warzywa wyjmujemy z wywaru. Odstawiamy na 10 minut.
  4. Płatki ryżowe zalewamy wywarem 1 cm ponad poziom płatków. Mieszamy. Płatki mają dobrze namięknąć. Jeśli nie wszystkie płatki namiękły należy dolać wywaru i ponownie przemieszać. Jeśli używamy bułki kajzerki, należy ją namoczyć w wywarze, odcisnąć i zmielić z mięsem. 
  5. Do reszty wywaru wkładamy wątróbkę. Przykrywamy pokrywką. Odstawiamy na 4-5 minut.
  6. W maszynce do mielenia mięsa mielimy mięso, warzywa, namięknięte w wywarze płatki ryżowe (lub namoczoną i odciśniętą bułkę) oraz wyjętą z wywaru wątróbkę. Dodajemy jajka, sól, pieprz i gałkę muszkatołową. Całość bardzo dokładnie mieszamy.
  7. Formę do zapiekania smarujemy masłem i wysypujemy zmielonymi na pyłek płatkami ryżowymi (owsianymi lub bułką tartą). Wypełniamy masą i mokrą ręką przyklepujemy wierzch. Wkładamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni na 75 minut.




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved