Kiszone ogórki – proporcje na 4 litrowe słoiki
Gdzie kupić dobre kiszone ogórki kiszone? Kiszone, nie kwaszone! Takich pytań późną jesienią i zimą, zarówno od moich pacjentów jak i czytelników bloga otrzymuję bardzo dużo.
Nie mam pojęcie gdzie kupić bo nigdy nie miałam potrzeby kupowania. Nie powiem Ci gdzie kupić, ale powiem Ci jak samemu w banalnie prosty sposób zrobić własne.
Celowo podaję recepturę na 4 litrowe słoiki abyś już nie miała wymówek że mama czy babcia ma przepis na 40 słoików a Ty takiej ilości nie jesteś w stanie zrobić.
Zrób tyle ile potrzebujesz ;)
Składniki na 4 litrowe słoiki:
- 28 - 30 ogórków gruntowych małych, twardych, jędrnych, świeżych (nie mogą być podwiędnięte)
- 2,5 litra wody
- 3 czubate łyżki soli kamiennej do przetworów
- 12 ząbków czosnku
- 4 liście chrzanowe z łodygą
- 2 gałązki kopru z łodygą i kwiatami
- świeży korzeń chrzanu
Sposób przygotowania:
- Ogórki myjemy. Zalewamy zimną wodą i odstawiamy na 2 godziny. Słoiki oraz nakrętki myjemy. Dokładnie wycieramy do sucha.
- Chrzan obieramy ze skórki. Kroimy w kawałki. Liście chrzanu i koper myjemy.
- Na dnie słoika układamy złożony na pół liść chrzanowy (bez łodygi). Ogórki układamy pionowo w słoiku. Do każdego słoika wkładamy 3 ząbki czosnku oraz wciskamy kawałek chrzanu oraz łodygi liści chrzanowych.
Wszystko ma być ciasno ułożone aby po wlaniu zalewy nic nie wypłynęło do góry. - Przygotowujemy zalewę.
- Do wrzącej wody dodajemy sól. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia. Gorącą zalewę wlewamy do słoików tak aby ogórki oraz dodatki były dokładnie zaburzone (nic nie może wystawać ponad powierzchnię płynu). Mocno zakręcamy słoiki. Przykrywamy grubym ręcznikiem i zostawiamy do całkowitego wystudzenia (najlepiej do następnego dnia). Po tym czasie wynosimy weki do zimnej piwnicy lub garażu.