Img

Znaczenie cynku w budowaniu odporności

Zapewne od różnych osób wielokrotnie słyszeliście, że nie ma diety na tę czy inną dolegliwość lub chorobę.
Nie jest to prawda. 
Mamy realny wpływ na swój stan zdrowia, a ogromne znaczenie ma to co jemy i jak żyjemy (stres, ilość i jakość snu, aktywność fizyczna). Owszem, nie mamy wpływu na geny, ale na ich ekspresję już tak.
Nie słuchajcie więc osób które mówią Wam, że dieta nie ma znaczenia. Homeostaza składników odżywczych jest kluczowym czynnikiem w utrzymaniu zdrowia, a niedobory wynikające z niskiej podaży, lub zaburzeń wchłaniania mogą prowadzić do wielu chorób.
Brak kilku elementów (puzzli) to brak obrazka. Nie inaczej jest w przypadku zdrowia, a niedobory witaminowo - mineralne, mimo powszechnej dostępności żywności wcale nie są w dzisiejszych czasach rzadkością jak to się zwykło mawiać.

Moi drodzy, dziś chcę Wam opowiedzieć o jednym z takich ważnych elementów. O takim ważnym puzzlu. O cynku.

O tym że cynk jest:

wiemy stosunkowo od niedawna ponieważ od lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku.

W ciągu ostatnich 50 lat w wyniku przeprowadzonych badań nastąpił ogromny postęp jeśli chodzi o wiedzę dotyczącą metabolizmu cynk. Ciekawe są badania w których wykazano że pacjenci z akrodermatozą tj. rzadką chorobą genetyczną polegającą na zaburzeniu wchłaniania cynku cierpieli na częste infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze, a badania szczegółowe wykazały atrofię grasicy, obniżenie poziomu wytwarzanych przez nią hormonów (tymuliny, tymozyny i tymostymuliny) oraz zmniejszoną proliferację limfocytów T.
Szacuje się, że niedobór cynku dotyka około jednej trzeciej populacji świata i bardzo częstą przyczyną niedoborów są wynikające z zaburzeń żołądkowo - jelitowych problemy z wchłanianiem (choroby zapalne jelit, celiakia, schorzenia wątroby, trzustki).
L
iczne badania kliniczne potwierdziły skuteczność cynku w zwalczaniu wirusów przeziębienia i grypy, podczas których zaobserwowano skrócenie czasu występowania gorączki, kataru i poprawie samopoczucia.

Konsekwencje niedoboru cynku to :

Produkty szczególnie bogate w cynk to:

Warto nadmienić, że cynk jest lepiej przyswajalny z produktów zwierzęcych niż roślinnych, a jego biodostępność zależna jest od składu diety (najwyższe stężenie wchłaniania wykazuje cynk związany z aminokwasami, takimi jak cysteina i histydyna).
Należy stale dbać o podaż ponieważ organizm nie ma wyspecjalizowanego systemu magazynowania tego pierwiastka jak to ma miejsce w przypadku np. żelaza.  Najwyższe stężenia cynku występują w mięśniach szkieletowych (ok. 60%), kościach (ok. 30%) skórze i wątrobie.

Suplementacja zawsze pod kontrolą specjalisty

Suplementacja cynkiem jest zasadna w wielu jednostkach chorobowych np. chorobie hashimoto, niedoczynności tarczycy, AZS, ŁZS, trądziku jednak zawsze pod kontrolą specjalisty.

Skutki długotrwałej i nadmiernej suplementacji to:

Warto wiedzieć że najwyższą biodostępność wykazuje chlorek, siarczan i octan cynku, natomiast najmniejszą tlenek cynku.

Ile cynku potrzebujemy?

Zalecane (RDA) dzienne spożycie cynku wynosi 8 mg dla kobiet i dziewcząt w okresie dojrzewania (z tym że w okresie ciąży i laktacji wzrasta do 12-13) i 11 mg dla mężczyzn.

Źródła:




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved