Img

Kwas gamma-linolenowy (GLA) w dietoterapii dermatoz

Badania ostatnich 20 lat potwierdzają pozytywny wpływ niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) w terapii dermatoz.

Czym są NNKT?

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) to kwasy tłuszczowe egzogenne, co oznacza, iż do prawidłowej pracy całego organizmu muszą być dostarczane z zewnątrz. Należą do nich kwasy tłuszczowe jednonienasycone i wielonienasycone.

Kwasy wielonienasycone to Omega 3 i Omega 6.
Kwasy jednonienasycone to Omega 9.

Omega 3 Omega 6 Omega 9
kwas alfa-linolenowy — ALA kwas linolowy — LA kwas oleinowy
kwas dokozaheksaenowy — DHA kwas g-linolenowy — GLA kwas erukowy
kwas eikozapentaenowy — EPA kwas arachidonowy  
kwas dokozapentaenowy — DPA    

Widoczne objawy niedoboru NNKT to min.:

Prozdrowotne działanie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych wynika z przekształcenia (utleniania) do prostaglandyn rodziny E. W przypadku GLA do kwasu dihomo-gamma-linolenowego (DGLA) a następnie do prostaglandyny rodziny E serii 1 (PGE1) lub kwasu 15-hy-droksyeikozatrienowego (15-HeTre). To substancje o działaniu podobnym do hormonów które wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwzakrzepowe, antyproliferacyjne i obniżające stężenie lipidów. Wzmagają również rozluźnienie mięśni gładkich i rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Kwas 15-hy-droksyeikozatrienowy (15-HeTre) jest składnikiem ceramidów naskórka.

Przeciwzapalna prostaglandyna PGE1:

Nasz organizm potrafi wytworzyć GLA samodzielnie przy udziale enzymu ∆-6-desaturazy z kwasu linolowego. Konwersja ta jest jednak niewystarczająca ponieważ ∆-6-desaturaza hamowana jest przez:

Aktywność ∆-6-desaturazy spada także: 

Niedobory GLA stwierdza się u osób z:

Zaobserwowano iż niedobór GLA przyczynia się do:

  • szybszego starzenia się skóry w tym powstawania zmarszczek ponieważ jest elementem składowym cementu komórkowego skóry zapobiega nadmiernej przeznaskórkowej utracie wody).
  • powstawania pęknięć, ranek.

GLA podany w formie kosmetyku (kremu, balsamu) przejdzie  tylko  do  warstwy  rogowej  naskórka dlatego optymalne efekty daje tylko suplementacja doustna.

Źródłem kwasu gamma-linolenowego (GLA) jest mleko matki, nasiona wiesiołka, ogórecznika, czarnej porzeczki, konopii oraz spirulina przy czym liderem jest olej z wiesiołka.
Olej z wiesiołka składa się z kwasu linolowego  (LA,  ok.  76%)  i gamma-linolenowego  (GLA,  ok.  9%). Oprócz tego zawiera selen, cynk, magnez, witaminę E, oraz fitosterole - tarczyca go uwielbia.

Wykazano że suplementacja GLA z oleju z wiesiolka:

Optymalna dawka to 150-350 mg GLA dziennie. Wykazano, że przyjmowanie produktów bogatych w GLA pomaga ograniczyć konieczność stosowania kremów steroidowych u chorych z egzemą. Przy podaży 345 mg GLA zaobserwowano wzrost nawilżenia, jędrności i elastyczności skóry już po 84 dniach.

Źródła:




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved