fbpx
Puszyste naleśniki z wytrawną wiśnią i słodkim sosem czekoladowym. W sam raz na popołudniowy deser !
Img

Pomimo kiepskich prognoz pogoda stanęła na wysokości zadania. Jest ciepło i słonecznie.

Po grillowym obiedzie zjedzonym w plenerze, wszyscy mają ochotę na deser.
W mojej rodzinie nikt nie zadowoli się kupnym ciastem czy ciasteczkami. Lubimy celebrować posiłki i lubimy słodkości przygotowane w domu, a najlepiej jeśli są świeżutkie i podane na ciepło.

Leniwe popołudnie, altana wśród zieleni drzew, kwiatów, śpiewu ptaków. Do tego aromatyczna kawa i słodkie puszyste naleśniki podane jeszcze cieplutkie. Taaak !!! To lubimy !!!

Kaloryczność
Jeden naleśnik z 2 łyżkami wiśni polany sosem czekoladowym ma ok. 250 kcal

Puszyste naleśniki:
* 200 gram mąki
* 2 jajka
* 1 żółtko
* 150 ml mleka
* 150 ml gazowanej wody mineralnej
* szczypta soli
* łyżka cukru
* 2 łyżki roztopionego i wystudzonego klarowanego masła
* oliwa do smażenia

Jajka i żółtko ucieramy z cukrem i solą. Dodajemy wodę i mleko. Miksujemy na gładką masę.

 Dodajemy przesianą mąkę i roztopione masło. Miksujemy na gładką, jednolitą masę.
Z tak przygotowanego ciasta smażymy naleśniki.
Wiśnie
Jeśli nie mamy domowej konfitury wiśniowej (ja tradycyjnie używam konfitury mojej mamy)  potrzebujemy:
* pół paczki mrożonych wiśni
* łyżka klarowanego masła
* łyżeczka soku z cytryny
* łyżka cukru
* kieliszek whisky
* łyżka mąki ziemniaczanej

Wiśnie rozmrażamy, smażymy na maśle. Do miękkich wiśni dodajemy sok z cytryny, cukier i whisky. Na koniec zaklepujemy mąką ziemniaczaną aby zagęścić całość.

Sos czekoladowy
* łyżeczka klarowanego masła
* 100 ml mleka
* pół tabliczki czekolady z nadzieniem z czarnej porzeczki lub innym z ciemnych owoców.

Na patelni rozpuszczamy masło. Dodajemy czekoladę i mleko. Cały czas mieszamy do uzyskania jednolitej gładkiej masy.

Usmażone naleśniki podajemy z wiśniami polane sosem czekoladowym.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Tydzień Włoski : Tagliatelle ze szpinakiem, grillowaną szynką serrano i sosem parmezanowym
Tagliatelle ze szpinakiem, grillowaną szynką serrano i sosem parmezanowym

Jeśli poprosilibyśmy Włocha o wybranie jednego produktu, który stanowiłby esencję kuchni włoskiej z pewnością bez wahania odpowiedziałby : makaron. Makaron Czytaj dalej

Tagliatelle po włosku w 12 minut

To danie, które przygotowuję kiedy naprawdę krucho u mnie z czasem, a akurat nie mam niczego już ugotowanego na dwa Czytaj dalej

Kuchnia gruzińska – roladki z bakłażana z pastą orzechową !
Kuchnia gruzińska - roladki z bakłażana z pastą orzechową

Jeszcze kilka godzin i zacznie się weekend. Mamy karnawał ! Ale przede wszystkim jutro jest sobota !!! My z mężem Czytaj dalej

45 komentarzy

agateqDodano:  31 maj 2013 - 17:40
Nic nie równa się domowym konfiturom wiśniowym... Wspomnienie: herbata i na spodeczku podane wiśnie:) Kiedyś niezrozumiałe dla mnie połączenie, dzisiaj - poezja smaku:) A w naleśnikach? Tak samo:)

Słonecznie? To gdzie Ty mieszkasz? Na Ibizie:D
Dodano:  31 maj 2013 - 18:11
Długi weekend spędzamy u rodziców 40 km od Warszawy. U nas jest piękne słoneczko :)
Odpowiedz
Justyna BąkDodano:  31 maj 2013 - 18:11
pysznie wyglądają, bardzo lubię naleśniki:D
Odpowiedz
Agnes JuszczykDodano:  31 maj 2013 - 18:23
MMMMMMMMMMMMMMMMM:O to jest to czego mi trzeba, tylko w wersji bezcukrowej:D
Odpowiedz
toPestka!Dodano:  31 maj 2013 - 20:27
pyszności! uwielbiam naleśniki :)
Odpowiedz
Kulinarna FuzjaDodano:  31 maj 2013 - 22:39
mmmm...wiśnie i czekolada na naleśnikach- istna rozpusta :) !!!!
Odpowiedz
*DDodano:  31 maj 2013 - 22:44
Qchenne inspiracje?! Czuję się mega zainspirowana samymi zdjęciami! Już czuję ten zapach i smak! Chciałabym dojść do takiej perfekcji w blogowaniu i (jak przypuszczam, bo nie smakowałam) gotowaniu. Na razie jestem kompletnie zielona i przyda mi się każda rada, dlatego zapraszam do mnie :)
Dodano:  31 maj 2013 - 22:50
Daria wszystko przed Tobą :) Twój blog jest świeżuteńki, mój ma 4 miesiące. Pozdrawiam,
Odpowiedz
ola in the kitchenDodano:  1 czerwiec 2013 - 14:15
Ja też to lubię :D mniam, mniam, mniam....
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  1 czerwiec 2013 - 23:19
Strone sobie zapisalam, ale jestem zniechecona nieczytelna, prawie niewidoczna czcionka:(
Odpowiedz
ŁucjaDodano:  2 czerwiec 2013 - 13:11
cóż za rozpusta :) poproszę takiego naleśniczka :D pycha!!
Odpowiedz
Ania WDodano:  2 czerwiec 2013 - 19:23
Gosiu, u mnie dzisiaj także naleśniki na deser : -) tyle, że z serkiem homogenizowanym i konfiturą jagodową, własną rzecz jasna :-)
I u nas mimo przelotnego deszczu w czwartek i wczoraj ciepło bardzo.
100 kim od Warszawy.
Pozdrowienia serdeczne
Odpowiedz
SanmaDodano:  5 czerwiec 2013 - 13:29
wyglądają obłędnie :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  7 październik 2013 - 21:20
Są obłędne -muszę je zrobić - choć mam inny przepis od wielu wielu lat :) . Ostatnio robiłam Twój przepis- roladki drobiowe w sosie curry . Były przepyszne polecam wszystkim. Nawet moje dzieci zajadały - a to nie jest takie proste z nimi :)
dziękuję za super przepisy
Dodano:  7 październik 2013 - 21:24
Bardzo się cieszę !
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  7 luty 2014 - 11:31
Przepis na ile sztuk naleśników?
Dodano:  7 luty 2014 - 11:37
zależy jaka grubość ale około 10.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  7 luty 2014 - 11:45
Dziękuję za info :-)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  30 marzec 2014 - 21:14
Małgosiu ile kcal ma 1 naleśnik bez sosu i wiśni?
Dodano:  30 marzec 2014 - 21:24
ok. 170
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  22 maj 2014 - 14:32
Czy truskawki by się nadały? I np. inny alkohol np. wódka?M
Dodano:  22 maj 2014 - 16:21
no pewnie ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  29 maj 2014 - 13:18
Jaka mąka jest najlepsza na naleśniki?
Dodano:  29 maj 2014 - 16:34
krupczatka, orkiszowa, żytnia
Sylwia BielutkaDodano:  9 styczeń 2015 - 20:47
a mąka pszenna pełnoziarnista???
Dodano:  9 styczeń 2015 - 21:33
też wyjdą
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  31 maj 2014 - 21:43
można jeść kasze jęczmienną ?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  31 maj 2014 - 22:00
proszee odpowiedzz czy moge jesc kasze jęczmiennaa bardzo mmi zalezyy :((
Dodano:  31 maj 2014 - 22:18
no pewnie że możesz,
każdą kaszę ;)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  6 czerwiec 2014 - 23:38
Witaj Gosiu,
byłabym bardzo wdzięczna za policzenie wartości kalorycznej tych fit pancake-sów, gdyż nie wyobrażam sobie "diety" bez nich ;-)
2 jajka
Banan
Szczypta Wanilli
Całość zblendować i usmażyć.

Proszę wlicz w to oliwe z oliwek bądź masło (możesz podpowiedzieć mi co iw jakiej ilości wybrać ;))

Proszę o możliwie szybką odpowiedź i z góry baaardzo Ci dziękuję, bo nie pierwszy raz mi pomagasz :)))
AnonimowyDodano:  10 czerwiec 2014 - 15:19
polecam ilewazy.pl :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  11 styczeń 2015 - 0:42
Czy naleśniki smażymy już na suchej patelni, skoro do ciasta dodajemy masło czy na niewielkiej ilości oleju?
Dodano:  11 styczeń 2015 - 8:32
tylko pierwszego smażymy na delikatnie posmarowanej olejem patelni a pozostałe już a suchej
Odpowiedz
zabaaaDodano:  15 styczeń 2015 - 16:14
Czy można użyć mąki ryżowej?
Dodano:  15 styczeń 2015 - 21:47
tak
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  28 luty 2015 - 17:27
Witaj Małgosiu a na jakiej oliwie usmażyć tego pierwszego placusia. Pozdrawiam Beata
Dodano:  1 marzec 2015 - 17:20
na oleju rzepakowym lub ryżowym
Odpowiedz
JustysmykDodano:  2 marzec 2015 - 22:32
Można mrozić takie naleśniki? W jaki sposób najlepiej? :-)
Dodano:  2 marzec 2015 - 22:54
no co Ty,
naleśniki są najlepsze na świeżo, jeszcze ciepłe
Odpowiedz
JustysmykDodano:  3 marzec 2015 - 9:05
Heh, zrobiłam z całej porcji i teraz będę jeść przez tydzień :-)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  26 marzec 2015 - 15:53
Jaka mąka najlepsza do nalesnikow? Tortowa czy jakas inna?
Dodano:  26 marzec 2015 - 21:12
Krupczatka lub orkiszowa typ do 700 .
Odpowiedz
Gossip GirlDodano:  17 maj 2015 - 10:00
Dziś robię ;) Plus pomidorówka ;)
Odpowiedz
AnetaDodano:  7 maj 2020 - 20:02
Dzień dobry, Ile kalorii ma taki suchy naleśnik bez sosu i owoców?
Odpowiedz
SylwiaDodano:  10 listopad 2021 - 20:16
Ile mniej więcej naleśników wychodzi z podanej porcji? Pozdrawiam :)
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Zabiegi estetyczne, retinoidy w pielęgnacji (krem) czy lasery mają udowodnione działanie stymulujące przebudowę skóry i produkcję kolagenu. To nie budzi wątpliwości i wiele kobiet korzysta z tego typu interwencji. Warto jednak pamiętać, że sam sygnał do produkcji kolagenu to tylko jeden element całego procesu.

Synteza i dojrzewanie włókien kolagenowych wymagają odpowiedniej podaży składników odżywczych oraz obecności kofaktorów uczestniczących w reakcjach enzymatycznych. Jednym z nich jest żelazo, które bierze udział w działaniu hydroksylazy prolinowej i lizylowej, enzymów niezbędnych do prawidłowego dojrzewania i stabilizacji kolagenu. Proces ten wymaga również witaminy C.

Nie oznacza to, że niski poziom żelaza przekreśla efekty zabiegów ani że suplementacja żelaza poprawi rezultaty u każdej osoby. Oznacza natomiast, że stan odżywienia organizmu jest jednym z czynników wspierających naturalne procesy regeneracyjne skóry i w pogoni za urodą warto mieć to na uwadze ☺️ .

...

518 22
Aż mnie zmroziło, gdy przeczytałam komentarze, jakie dostała Julia @jools_piton 

I za każdym razem robi mi się niedobrze, gdy widzę w internecie nagonki, wyśmiewanie i ocenianie wyglądu kobiet przez tych wszystkich „idealnych ludzi”.

A prawda jest taka, że zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie będzie pasowało. Pamiętajcie, że każdy patrzy przez własną soczewkę, przez własne doświadczenia, kompleksy i przekonania i zasadniczo najwięcej do powiedzenia mają często ci, którzy sami mają najwięcej do przepracowania.

Trzeba mówić o tym głośno! Każdy z nas ma prawo być takim jakim chce i wyglądać tak jak chce. I mówię to zarówno jako kobieta jak i dietetyk kliniczna pracująca z kobietami.

...

989 62
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów na świecie. To jednak nie oznacza, że każde przypisywane jej działanie zostało równie dobrze potwierdzone ☺️.

W nauce istnieje ogromna różnica między „są badania sugerujące efekt” a „mamy wystarczająco mocne dowody, by uznać efekt za potwierdzony”.
To ważne z punktu widzenia konsumenta, którego budżet na suplementy nie jest nieograniczony i niestety często jest tak, że ludzie łapią się na to co gdzieś ktoś obiecuje zupełnie pomijając podstawy, którymi jeżeli chodzi o pamięć, koncentrację czy kwestie poznawcze są niewątpliwie sen, dieta, zarządzanie stresem, aktywność fizyczna i szeroko pojęty styl życia. Później kasa wydana i wielkie rozczarowanie, że miało być tak super a nie jest 🤷‍♀️. 

Właśnie dlatego w Unii Europejskiej producenci mogą komunikować tylko te oświadczenia zdrowotne, które przeszły ocenę naukową i zostały oficjalnie zatwierdzone.

To nie jest argument przeciwko kreatynie. To przypomnienie, że w nauce warto oddzielać to, co jest dobrze udokumentowane, od tego, co dopiero jest przedmiotem badań.

...

348 6
Kreatyna jest jednym z najlepiej przebadanych suplementów i jej skuteczność w kontekście zwiększania wydolności podczas krótkotrwałych wysiłków o wysokiej intensywności oraz wspierania przyrostu masy i siły mięśniowej jest dobrze udokumentowana (zapraszam do mojego posta na ten temat). Jednak warto oddzielać to, co wiemy na pewno, od tego, co nadal jest przedmiotem badań.

Dużo się słyszy, że kreatyna poprawia funkcje poznawcze takie jak chociażby pamięć. Niestety na podstawie badań nie można tego jednoznacznie stwierdzić i na tej podstawie każdemu rekomendować. Choć część badań sugeruje możliwe korzyści dla pamięci czy innych funkcji poznawczych, wyniki są niespójne, a obserwowane efekty najczęściej dotyczą konkretnych grup, takich jak osoby starsze, wegetarianie czy osoby pozbawione snu.
To nie oznacza, że kreatyna nie wpływa na mózg. Oznacza jedynie, że obecne dowody nie są na tyle mocne, aby taki efekt uznać za dobrze potwierdzony i komunikować go jako pewnik dla ogółu populacji.

Warto wiedzieć, że jeden z producentów kreatyny wystąpił o możliwość stosowania oświadczenia zdrowotnego: „Codzienne spożywanie kreatyny może poprawiać funkcje poznawcze”. Po ocenie dostępnych badań EFSA nie uznała dowodów za wystarczające, a Komisja Europejska nie dopuściła tego oświadczenia do stosowania (Rozporządzenie UE 2026/1118).
To dobry przykład różnicy między „istnieją badania sugerujące efekt” a „efekt został jednoznacznie potwierdzony”.

Piszę o tym po to, żebyście mieli świadomość iż suplementują kreatynę „na pamięć” możecie zauważyć, bądź nie uzyskać satysfakcjonujących efektów.

...

1048 54

DIETA WYSOKOBIAŁKOWA
Dla kobiet aktywnych i po 40-tym roku życia, w okresie perimenopauzy i po menopauzie
Czytaj więcej