Problemy z układem pokarmowym. Część druga – Helicobacter pylori. Zalecenia dietetyczne, oraz wszystko co powinniście wiedzieć o tej niepozornej bakterii, nawet jeśli wydaje Wam się że problem Was nie dotyczy.
Z problemami żołądkowymi ludzkość zmaga się od stuleci. Wzdęcia, bóle, kłucia, nudności czy biegunki. Występowały od zawsze. Przyczyn tych dolegliwości jest bardzo dużo. Dziś wiemy na przykład, że tak właśnie objawiają się nietolerancje pokarmowe, o których kiedyś nie miano pojęcia. Aby dolegliwości ustąpiły, wystarczy wyeliminować produkty, których nasz organizm nie toleruje.
Bywa jednak, że problem jest dużo poważniejszy i trudniejszy do zdiagnozowania. Tym problemem jest bakteria, której odkrycie w 1982 roku przez dwóch australijskich naukowców, Barry'ego J.Marshalla i Robina Warrena, okazało się przełomem w diagnostyce i leczeniu wielu chorób żołądka i dwunastnicy. Mowa o Helicobacter pylori, za odkrycie której dwaj wspomniani naukowcy w 2005 roku otrzymali nagrodę Nobla.
Dzisiejszy tekst jest kontynuacją cyklu "Problemy z układem pokarmowym". Zachęcam do lektury części pierwszej - Zaparcia. Przyczyny oraz dwa rodzaje diety w dwóch wersjach problemu (klik).
Helicobacter pylori . Co to za bakteria i na czym polega jej destrukcyjne działanie?
Helicobacter Pylori działa na żołądek bardzo destrukcyjnie. Bakterie mnożą się produkując toksyny, a ponieważ są ciałem obcym, powodują odpowiedź układu immunologicznego. W obrębie żołądka i dwunastnicy powstaje stan zapalny. Pojawiające się z czasem ubytki w błonie śluzowej powodują powstanie nadżerek, a w dalszym etapie wrzodów. Jak już powiedziałam, organizm uruchamia neurofile. To białe krwinki mające unicestwić wroga. Niestety krążą jak podczas zabawy w ciuciubabkę, ponieważ schowanych w mucynie bakterii nijak nie da się schwytać. Stan zapalny trwa dalej powodując szereg objawów i nic nie da się zrobić.
Objawy zakażenia Helicobacter Pylori
Jednak uaktywniona powoduje:
- przewlekłe zaparcia,
- ciągłe odbijanie,
- bóle w nadbrzuszu,
- wzdęcia bo zjedzeniu czegokolwiek,
- nudności,
- zgagę,
- wrzodów żołądka i dwunastnicy,
- przewlekłego zapalenie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy,
- choroby refluksowej,
- polipów żołądka,
- raka żołądka,
- chłoniaka żołądka,
Helicobacter Pylori powoduje także powstawanie trądziku różowatego, pokrzywek oraz migren.
Jak można się zarazić Helicobacter Pylori?
Gdzie się przebadać?
Oczywiście u gastrologa. Można też w warunkach domowych wykonać test (do nabycia w aptece) na obecność przeciwciał świadczących o przebytym lub aktywnym zakażeniu bakterią. Wystarczy kropla krwi pobrana z opuszka palca.
Jak przebiega leczenie Helicobacter Pylori?
Jeśli się wymądrzam wybaczcie, ale jeśli chodzi o trwałe leczenie Candidy, mam spore doświadczenie. Moi pacjenci pozbywają się tego dziadostwa w 3 miesiące, co potwierdzają wykonywane przez nich badania ilościowe candidy przed dietą i po. Dlatego ja będę zawsze powtarzać, że leki tak, dają reset, ale ten reset trzeba podtrzymać i nie dopuścić do tego, aby ten szkodnik wrócił.
Kluczowa do wyleczenia jest stymulacja układu odpornościowego. Podawanie probiotyków i właściwa dieta.
Jeśli chodzi o Helicobacter Pylori, dieta ma przede wszystkim wspierać leczenie farmakologiczne. Ma zmniejszać ból żołądka, obniżać poziom kwasu solnego, wspierać regenerację błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz neutralizować Helicobacter Pylori.
Zasady diety przy leczeniu Helicobacter Pylori:
- Regularne spożywanie małych objętościowo posiłków. Zarówno głód jak i przejedzenie powoduje zwiększone wydzielanie kwasu solnego, a do tego nie można dopuszczać. Jeść należy powoli, długo żując i gryząc.
- Nie wolno pic pół godziny przed posiłkiem, pół godziny po posiłku, oraz popijać w trakcie posiłku, aby nie rozcieńczać kwasów żołądkowych.
- Nie wolno pić napojów o skrajnych temperaturach czyli gorących i lodowatych. Płyny powinny mieć temperaturę pokojową lub być ciepłe. Pić należy wodę, ziołowe (w szczególności neutralizującą Helicobacter Pylori herbatę zieloną) i owocowe herbaty. Nie wolno pić kawy, mocnej herbaty, napojów gazowanych, soków owocowych, słodzonych napojów.
- Każdego dnia należy wypić 50 ml soku z żurawiny, który neutralizuje Helicobacter Pylori.
- Co drugi dzień należy spożyć łyżeczkę neutralizującego Helicobacter Pylori cynamonu.
- Helicobacter Pylori neutralizuje także czosnek, więc należy doprawiać nim potrawy. Nieprzyjemny zapach czosnku neutralizuje natka pietruszki.
- Każdego dnia należy spożyć łyżkę oleju z czarnuszki. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo.
- Źródłem białka powinny być jaja, ryby bogate w zmniejszające stężenie pochodnych prozapalnych kwasy Omega 3, chude mięso drobiowe oraz produkty mlecznej fermentacji (jogurt, kefir, maślanka). Nie spożywamy mięsa wieprzowego (wyjątek stanowi polędwiczka), konserw mięsnych, słonych wędlin, pasztetów, kiełbas.
- Spożywane tłuszcze powinny być źródłem działających przeciwzapalnie kwasów Omega 3. Do diety należy włączyć awokado, orzechy, spożywane na zimno oleje roślinne.
- Nie wolno jeść niczego smażonego (nie mylić z lekkim podsmażaniem), panierowanego, tłustego, pikantnego, w zalewie octowej, słodyczy, słonych potraw, zup na wywarach mięsnych, tłustych serów, także topionych, strączków, potraw wzdymających.
- Nie wolno pić alkoholu.
- Dozwolone są kiszonki (kapusta, ogórki).
- Dzień należy zacząć o wypicia na czczo glutka z siemienia lnianego.
- Źródłem węglowodanów powinno być pieczywo na zakwasie i kasze.
Polecam włączyć do diety sok z aronii (działa silnie antyoksydacyjnie), chlorellę (działa bakteriobójczo), amarantusa (działa silnie oczyszczająco), zielone warzywa (działają oczyszczająco), jak najwięcej zup, sosów warzywnych, musów, leczo, warzyw zapiekanych.