Img

Przedwczesne siwienie, wypadanie, łamliwość włosów? To nie przypadek, to sygnał organizmu, że czegoś Ci brakuje, a czegoś masz z dużo!

Blond, jasnobrązowe, ciemnobrązowe, kruczoczarne. Kolor ma tu najmniejsze znaczenie. To czego życzymy sobie wszyscy to zdrowe, piękne i lśniące włosy. Moment w którym dostrzegamy na głowie pierwszy siwy włos jest momentem bardzo trudnym. I nie ma znaczenia czy dzieje się to wtedy kiedy mamy lat czterdzieści, trzydzieści pięć, czy uchowaj Panie Boże mniej. To zawsze jest moment przełomowy i dla wielu niezwykle trudny.
Pierwsze siwe włosy mają prawo pojawić się między trzydziestym a czterdziestym rokiem życia. To moment fizjologiczny. Nie oznacza to jednak że pojawią się w tym czasie u każdego. Są tacy którzy nie mają siwych włosów aż do pięćdziesiątki, ale i tacy którzy pierwszy siwy włos dostrzegą na swojej czuprynie dużo wcześniej. Jeśli ma to miejsce przed dwudziestymi piątymi urodzinami, mówimy o siwieniu przedwczesnym.

Z czego zbudowany jest włos? Od czego zależy jego kolor, oraz skąd się biorą siwe włosy?

Włos w 80% składa się z keratyny. Reszta to woda i tłuszcz. Keratyna to nierozpuszczalne w wodzie białko zbudowane głównie z aminokwasów siarkowych. Bez siarki nie ma mowy o mocnej keratynie, a tym samym o mocnych włosach i za chwilę omówię ten temat szerzej.
Z kolei o kolorze włosów decyduje ilość zawartej w nich melaniny. Melanina to grupa pigmentów odpowiadająca za kolor zarówno włosów, jak i skóry czy tęczówki. Produkowana jest przez melanocyty, komórki znajdujące się w korzeniu włosa. Im mamy więcej melaniny, tym ciemniejsze mamy włosy.
W miarę jak się starzejemy, starzeją się i produkujące melaninę melanocyty. Pojawiają się więc pierwsze siwe włosy. Proces ten nie przebiega jednak równomiernie, stąd nie siwiejemy od razy całkowicie.

Przyczyny siwienia przedwczesnego i siwienia w ogóle, oraz dlaczego siwy Chińczyk to rzadkość?

Fizjologiczną przyczyną siwienia włosów jest naturalne zmniejszenie poziomu siarki i melaniny we włosach. To się dzieje wraz z wiekiem, ale nie oznacza to że dziać się musi.
Czy ktoś z Was widział kiedyś siwego Chińczyka czy Japończyka? Tę nację cechuje kruczoczarna czupryna nawet u starszych osób. Kobiety na ogół farbują włosy więc ciężko określić która ma kolor naturalny, a która jest farbowana dlatego dla mnie punktem odniesienia są mężczyźni.
Już trzydziestoparoletni Europejczycy potrafią być lekko przyprószeni, tymczasem ich azjatyccy rówieśnicy nadal pozostają kruczoczarni. Poszperajcie w galerii google.
Kluczem jest tu siarka i melanina, a co za tym idzie ich źródła, czyli znów DIETA! Azjaci mają swoją kulinarną kulturę i tradycję. Nie jedzą byle czego, w odróżnieniu od Europejczyków czy Amerykanów.
Jeżeli chcesz na długo cieszyć się swoim własnym, naturalnym kolorem włosów, musisz jeść produkty bogate w siarkę oraz zwiększające produkcję melaniny. O tym za chwilę.

Co jest przyczyną siwienia przedwczesnego?

Główną przyczyną przedwczesnego siwienia jest stres. Medycyna (ja osobiście znam taką osobę) zna mnóstwo przypadków osiwienia w kilka godzin.
Jak to możliwe?
Stres powoduje wytwarzanie cytokin pro-zapalnych (wytwarzają je np. limfocyty T) takich jak min. interleukina 1, interleukina 6 czy TNF-alpha. Wolne rodniki będące efektem stresu oksydacyjnego uszkadzają produkujące melaninę melanocyty co prowadzi do utlenienia melaniny i zmiany jej koloru na jasny. Stres uszkadza także naczynia włosowate i komórki macierzyste cebulek włosów co uniemożliwia ich właściwe odżywienie.
Ale nie tylko. Przyczyną przedwczesnego siwienia są także choroby.
Osoby cierpiące na:
* nadczynność tarczycy,
* wszelkie choroby jajników czyli np. PCOS, androgenizm, 
* cukrzycę,
* choroby nerek,
* bezsenność,
* chorobę Wernera i Addisona- Biermera,
oraz mające niedobory witaminy B12, B5, E, H (biotyna), cynku, żelaza, selenu, magnezu i kwasu foliowego będą siwiały szybciej niż inni.
Na siwienie wpływ mają także uwarunkowania genetyczne (przedwczesne siwienie w rodzinie) oraz palenie tytoniu ponieważ palacze mają zaburzenia wchłaniania witamin.

Co z tą siarką?

Siarka to podstawowy składnik keratyny (włos składa się z niej w 80%). Jest pierwiastkiem kluczowym jeśli chodzi o włosy, paznokcie, ale i kondycję skóry ponieważ odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji naskórka. Każdy kto boryka się z trądzikiem, atopowym zapaleniem skóry, egzemami czy łuszczycą powinien włączyć do diety produkty bogate w siarkę. Siarka działa także przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i  detoksykująco.
Niedobór siarki skutkuje wypadaniem, łamliwością i siwieniem włosów ale i łamliwością paznokci, suchością skóry, zmęczeniem czy sennością.
UWAGA! Niedobór siarki powoduje zaburzenia w przyswajaniu magnezu, żelaza, krzemu, wapnia, potasu i manganu.

Dieta dla włosów czyli gdzie znajdziemy produkty bogate w siarkę oraz zwiększające produkcję melaniny?

Produkty bogate w siarkę to produkty wysokobiałkowe czyli ryby, mięso i jaja.
Ale znajdziemy ją także w cebuli, czosnku, kapuście, jarmużu, brokułach, kalafiorze, owsie, grochu, fasoli, soczewicy, awokado, morelach, truskawkach, algach (spirulina, chlorella) a także nabiale.

Produkty zwiększające produkcję melaniny to produkty zawierające witaminę D3 czyli tłuste ryby morskie, jaja, mięso, orzechy, pestki słonecznika.

Z uwagi na silne właściwości odkwaszające i przeciwutleniające do diety warto włączyć także banany, cytrynę i pomidory.
Kluczowa jeśli chodzi o siwienie jest też witamina B5 (kwas pantotenowy). Jej źródła to wątróbka, otręby pszenne, pstrąg, makrela, mleczko pszczele, pestki słonecznika, orzechy, grzyby, jaja, banany, pomarańcze, brokuły, melony, ziarna zbóż (chleb czystoziarnisty).
Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved