Dlaczego w niedoczynności tarczycy tak ważna jest dieta oraz jak prostymi sposobami obniżyć poziom kortyzolu?
Sposób odżywiania ma znaczenie kluczowe w leczeniu wielu chorób. Nie inaczej jest w przypadku niedoczynności tarczycy (także w Hashimoto).
Kto obserwuje mój fanpage na Facebooku nie raz miał okazję się o tym przekonać. Publikuje tam czasami maile od moich podopiecznych, które dowodzą prawdziwości tej tezy.
U Pani, której list publikuję poniżej, miesiącami nie działały leki. Dopiero wsparcie diety sprawiło, że w końcu "klik" parametry w normie. Dieta tarczycowa ma wspierać tarczycę, ma ją stymulować jednocześnie odciążając inne układy. Odżywianie nie może być dla tarczycy ciężarem.
Jeśli lekarz zdiagnozował u Ciebie niedoczynność tarczycy i mówi, że nic nie musisz zmieniać w swojej diecie nawet nie pytając, jak ta dieta teraz wygląda, nie słuchaj go. Za chwilę dowiesz się dlaczego.
W poprzednim poście (klik) wyjaśniliśmy sobie, że podwyższone TSH wcale nie musi oznaczać problemów z samą tarczycą. Bardzo często jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś, co tarczycę obciąża, dlatego zanim lekarz przepisze Ci hormony powinien przeprowadzić szeroki wywiad i wykonać badania, o których także w poprzednim poście pisałam. Po co to wszystko? Aby znaleźć to coś, co tarczycę obciąża. Większość z tych rzeczy można skorygować samą dietą lub zmianą stylu życia (niedobory, kortyzol).
Jeśli ktoś nie czytał poprzedniego posta, proszę nadrobić tę zaległość. Dzisiejszy post jest kontynuacją tego poprzedniego.
Znaczenie diety w chorobach tarczycy?
Sprawne funkcjonowanie tarczycy to klucz do sprawnego funkcjonowania metabolizmu, dlatego to tak ważny organ. Nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy (może być nieprawidłowy przy prawidłowym TSH wyregulowanym za pomocą leków - pisałam o tym w poprzednim poście) powoduje podwyższony poziom cholesterolu, zaburzenia trawienia, zaparcia, tworzenie się kamieni żółciowych. Czy to ryzyko nie powoduje konieczności zadbania o dietę która to ryzyko zmniejszy lub zniweluje?
Słyszysz od lekarza "nie musi Pani zmieniać diety". Ok. Czyli wolno mi zjeść golonkę w piwie, kajzerkę z żółtym serem, jeść słodycze i wciągnąć paczkę chipsów wieczorem. Cóż z tego, że za chwilę do moich problemów z tarczycą dojdzie podwyższony poziom cholesterolu, trójglicerydów, zaparcia i podwyższone ciśnienie krwi.
Czytanie etykiet produktów powinno wejść w nawyk. Racjonalne zakupy także.
No i należy ograniczyć spożywanie na surowo produktów zawierających goitrogeny (pisałam o tym w poście o diecie tarczycowej).
Koniecznie trzeba też poruszyć kwestię trawienia, oraz mikrobioty jelitowej.
Jak obniżyć poziom kortyzolu?
Jak wpływa na tarczycę, wiemy. Pisałam w poniedziałek.
Dodam, że działając katabolicznie utrudnia rozwój tkanki mięśniowej i sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Dieta niskokaloryczna, ćwiczenia i zero utraty wagi? Zbadaj poziom kortyzolu.
- najpóźniej 1,5 godziny (optimum to 3 godziny) przed snem wyłącz komputer i telewizor. Nie przeglądaj także internetu w telefonie. Odłącz się od elektroniki. Niebieskie światło z ekranów hamuje uwalnianie melatoniny, a przeciążony organizm zwiększa produkcję kortyzolu.
Najwyższy poziom kortyzolu ma miejsce rano. Najniższy wieczorem, po to abyśmy spokojnie zasnęli i zregenerowali się podczas nocnego snu. Nie wolno zaburzać tych proporcji.
Nie da się? Uwierz że się da. Idź pod prysznic, starannie oczyść skórę twarzy, wklep krem i poczytaj książkę. Kiedy ostatnio miałaś w rękach dobrą książkę? - ćwiczenia relaksacyjne przy muzyce. W sieci znajdziesz mnóstwo propozycji. Rozluźniają mięśnie, wyciszają, regulują oddech.
- śpij minimum 7 godzin dziennie. Maksimum 9.
- aby zmniejszyć stężenie pochodnych prozapalnych i ukoić centralny układ nerwowy jedz produkty bogate w kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3, cynk, witaminy z grupy B i magnez. Omega 3 zmniejszają stężenie pochodnych prozapalnych, a te pozostałe "uspokajają" centralny układ nerwowy. Poziom magnezu powinnaś mieć w górnej granicy normy. Jeśli w badaniach wyszedł Ci mocno zawyżony poziom kortyzolu polecam suplementację. Chodzi o szybką reakcję. Pamiętaj że przyswajalność magnezu zwiększa witamina B6.
- poziom kortyzolu obniży także L-glutamina. Przy mocno zawyżonych poziomach polecam suplementację tym aminokwasem.
- dobre efekty daje także suplementacja L-Theaniną. Suplementujemy ten aminokwas w dużych nadwyżkach kortyzolu.
- zbadaj poziom witaminy B12 i jeśli jest niski, koniecznie włącz suplementację.
- zażywaj każdego dnia 1000 - 1500 mg witaminy C dziennie.
- należy zadbać o stabilny poziom cukru we krwi. Jakiekolwiek wahania będą wpływały negatywnie. Jedz co 3 godziny.
Polecam do poczytania:
* C.Brook, N.Marschall - Podstawy endokrynologii
* F.S. Greenspan, D.G.Gardner - Endokrynologia ogólna i kliniczna
* S. Sporny - Diagnostyka Chorób Tarczycy
* E.Wetherell - Tarczyca, jak rozpoznać objawy choroby