Img

Dlaczego w niedoczynności tarczycy tak ważna jest dieta oraz jak prostymi sposobami obniżyć poziom kortyzolu?

Sposób odżywiania ma znaczenie kluczowe w leczeniu wielu chorób. Nie inaczej jest w przypadku niedoczynności tarczycy (także w Hashimoto).
Kto obserwuje mój fanpage na Facebooku nie raz miał okazję się o tym przekonać. Publikuje tam czasami maile od moich podopiecznych, które dowodzą prawdziwości tej tezy.

U Pani, której list publikuję poniżej, miesiącami nie działały leki. Dopiero wsparcie diety sprawiło, że w końcu "klik" parametry w normie. Dieta tarczycowa ma wspierać tarczycę, ma ją stymulować jednocześnie odciążając inne układy. Odżywianie nie może być dla tarczycy ciężarem.

Jeśli lekarz zdiagnozował u Ciebie niedoczynność tarczycy i mówi, że nic nie musisz zmieniać w swojej diecie nawet nie pytając, jak ta dieta teraz wygląda, nie słuchaj go. Za chwilę dowiesz się dlaczego.
W poprzednim poście (klik) wyjaśniliśmy sobie, że podwyższone TSH wcale nie musi oznaczać problemów z samą tarczycą. Bardzo często jest sygnałem, że w organizmie dzieje się coś, co tarczycę obciąża, dlatego zanim lekarz przepisze Ci hormony powinien przeprowadzić szeroki wywiad i wykonać badania, o których także w poprzednim poście pisałam. Po co to wszystko? Aby znaleźć to coś, co tarczycę obciąża. Większość z tych rzeczy można skorygować samą dietą lub zmianą stylu życia (niedobory, kortyzol).
Jeśli ktoś nie czytał poprzedniego posta, proszę nadrobić tę zaległość. Dzisiejszy post jest kontynuacją tego poprzedniego.

Znaczenie diety w chorobach tarczycy? 

O zasadach diety w chorobach tarczycy pisałam TU i TU i o tarczycy jeszcze TU.
Sprawne funkcjonowanie tarczycy to klucz do sprawnego funkcjonowania metabolizmu, dlatego to tak ważny organ. Nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy (może być nieprawidłowy przy prawidłowym TSH wyregulowanym za pomocą leków - pisałam o tym w poprzednim poście) powoduje podwyższony poziom cholesterolu, zaburzenia trawienia, zaparcia, tworzenie się kamieni żółciowych. Czy to ryzyko nie powoduje konieczności zadbania o dietę która to ryzyko zmniejszy lub zniweluje?
Słyszysz od lekarza "nie musi Pani zmieniać diety". Ok. Czyli wolno mi zjeść golonkę w piwie, kajzerkę z żółtym serem, jeść słodycze i wciągnąć paczkę chipsów wieczorem. Cóż z tego, że za chwilę do moich problemów z tarczycą dojdzie podwyższony poziom cholesterolu, trójglicerydów, zaparcia i podwyższone ciśnienie krwi.
Tarczyca nie znosi toksyn, chemii, konserwantów, barwników czyli tej całej żywnościowej litanii na etykiecie. Myślę, że pacjent powinien mieć świadomość, że mając chorą tarczycę musi tego unikać.
Czytanie etykiet produktów powinno wejść w nawyk. Racjonalne zakupy także.
Tarczyca nie lubi zarówno podwyższonego poziomu cukru we krwi jak i dużych wahań. Osoby z tym schorzeniem powinny odżywiać się tak jak cukrzycy i insulinooporni. To bardzo ważna informacja, bo inaczej doprowadzimy do insulunooporności, a w dalszej konsekwencji do cukrzycy.
Kolejna kwestia - regularność posiłków. Wahania poziomu cukru prowadzą do przekształcania się T3 do RT3 (pisałam o tym w poprzednim poście). RT3 zwalnia metabolizm. Osoby z chorą tarczycą nie mogą sobie pozwolić na to, aby nie jeść przez pół dnia, a potem najeść się wieczorem.
Żelazo! Jego niedobór zwiększa produkcję RT3 także zwalniając metabolizm.
Są też produkty, które pracę tarczycy zdecydowanie poprawiają i dieta chorego musi w te produkty obfitować. Naprawdę nie ma potrzeby o tym wspominać? Są to: witamina B2, B3, B6, B12, witamina E, D3, C, cynk, selen, żelazo, algi. Kluczem jest też błonnik z uwagi na stanowienie podłoża do rozwoju bakterii acidofilnych. Też nieistotne?
No i należy ograniczyć spożywanie na surowo produktów zawierających goitrogeny (pisałam o tym w poście o diecie tarczycowej).
Koniecznie trzeba też poruszyć kwestię trawienia, oraz mikrobioty jelitowej.

Jak obniżyć poziom kortyzolu?

Jak wpływa na tarczycę, wiemy. Pisałam w poniedziałek.
Dodam, że działając katabolicznie utrudnia rozwój tkanki mięśniowej i sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej.
Dieta niskokaloryczna, ćwiczenia i zero utraty wagi? Zbadaj poziom kortyzolu.

 

Jak go obniżyć?

Polecam do poczytania:
* C.Brook, N.Marschall - Podstawy endokrynologii 
* F.S. Greenspan, D.G.Gardner - Endokrynologia ogólna i kliniczna
* S. Sporny - Diagnostyka Chorób Tarczycy 
* E.Wetherell - Tarczyca, jak rozpoznać objawy choroby




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved