Niedoczynność tarczycy – 6 ważnych kwestii, o których musisz wiedzieć!
O diecie w chorobach tarczycy, takich jak nadczynność, niedoczynność i hashimoto, pisałam już jakiś czas temu (posty znajdziecie w zakładce Artykuły), ale postanowiłam wrócić do tego tematu, a konkretnie do tematu niedoczynności.
Diet w niedoczynności tarczycy piszę dużo i analizując formularze od klientów bardzo często mam przypuszczenia, że tarczyca może nie pracować prawidłowo. W wielu przypadkach potwierdzają to późniejsze wyniki badań.
Wielu osobom rozpisuję dietę mocno wspierającą pracę tarczycy, mimo iż w formularzu nie wpisują iż takiej potrzebują, ale z opisu objawów które zgłaszają widzę taką konieczność. Tarczyca to sterownik całego organizmu, zwłaszcza metabolizmu.
Jest kilka kwestii, na które chciałabym zwrócić uwagę.
Kwestia pierwsza - obserwacja
Choroby tarczycy diagnozowane są stosunkowo późno. Co tu dużo mówić, nie badamy się regularnie (profilaktycznie), co ma niestety związek z dostępnością służby zdrowia w naszym kraju i możliwością wykonania badań profilaktycznych w ramach NFZ na żądanie pacjenta (w ramach profilaktyki). Poziom TSH nie jest badaniem standardowym, np. w ramach medycyny pracy, i osoby, które podejrzewają, że mogą mieć problem z tarczycą (najczęściej są to osoby, które mało jedzą, a tyją) na ogół wykonują to badanie na własny koszt.
Jeśli chodzi o tarczycę, jest kilka symptomów, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do zbadania poziomu TSH we krwi.
Jeśli nagle, bez wyraźnej przyczyny i wyraźnej zmiany diety, zaczynasz mieć problemy z :
- wypróżnianiem (zaparcia), a nie miałaś ich wcześniej,
- zaczynasz się czuć obrzmiała, pełna, wyraźnie czujesz zatrzymaną wodę,
- jest Ci ciągle zimo, masz zimne dłonie, stopy, długo się rozgrzewasz,
- zaczynasz mieć kłopoty z cerą (suchość lub trądzik),
- czujesz się zmęczona, ospała, apatyczna,
- zaczęły wypadać Ci włosy,
- masz łamliwe paznokcie,
powinna Ci się zapalić lampka alarmowa. Nie zwalaj tego na jesienne czy wiosenne przesilenia, PMS, stres czy cokolwiek innego. Organizm daje sygnał, że coś jest nie tak.
Kwestia druga - przeciwzapalne właściwości żywności roślinnej
Niedostateczna antyoksydacja działa niekorzystnie na pracę całego organizmu, w tym tarczycy. Jeśli więc nie po drodze Ci z warzywami i owocami popracuj, aby szybko to zmienić.
Kwestia trzecia - opieka dobrego endokrynologa. Uwaga na estrogeny!
Problemem w niedoczynności tarczycy jest hiperestrogenizm i lekarz musi zwrócić na to uwagę. Przypuszczam, że z tym terminem większość z Was spotyka się być może pierwszy raz. To sytuacja, w której mamy za dużo estrogenu w stosunku do progesteronu. Moja znajoma lekarka zawsze mi powtarza, że żaden lekarz nie ma prawa przepisać żadnych hormonów (także tabletek antykoncepcyjnych), jeśli uprzednio nie zbada naszych.
Za wysoki poziom estrogenów blokuje czynność tarczycy. Ponadto przyczynia się do powstawania nowotworów piersi u kobiet. Jeśli masz niedoczynność tarczycy i stosujesz antykoncepcję hormonalną opartą na estrogenie, to nie dziw się, że nie działają tarczycowe leki.
Estrogeny znajdują się w np. w mięsie z przemysłowych hodowli, produkuje je także nasza własna tkanka tłuszczowa. Zwróćcie uwagę na amerykańskich otyłych mężczyzn i ich biusty. Ostatnio czytałam artykuł o tym, że drastycznie wzrosła liczba operacji zmniejszenia biustu u Panów w Ameryce.
Jeśli masz objawy, które pisałam w punkcie pierwszym, zbadaj TSH i stosunek estrogenu do progesteronu.
- bakłażan,
- papryka,
- ziemniaki,
- cebula,
- pomidory, także suszone,
- pestki dyni
- gruszki,
- figi, także suszone,
- morele, także suszone,
- jagody goji,
- mango,
- jabłka,
- zielona herbata,
- herbata z nagietka, mniszka,
Kwestia czwarta - magnez
Magnez pomaga w przyswajaniu jodu. Jeśli pijasz kawę, koniecznie zbadaj poziom magnezu w organizmie. Przy niedoczynności nie wolno Ci mieć go za mało. Nawet dolna granica normy nie satysfakcjonuje. Norma dla magnezu to 1,7 - 2,5 mg/dl.
Kwestia piąta - selen
Selen jest silnym antyoksydantem. Chroni komórki przed uszkodzeniami, poprawia funkcję tarczycy, hamuje wytwarzanie przeciwciał przeciwtarczycowych.
W największych ilościach występuje w pestkach dyni i orzechach brazylijskich.
Kwestia szósta - chlor
Chlor wchłania się przez skórę więc jeśli lubisz pływać, wybieraj baseny ozonowane. Osoby z niedoczynnością tarczycy nie powinny pić chlorowanej wody.
Przeczytaj także:
Nadczynność i niedoczynność tarczycy - zalecenia dietetyczne (klik)
Zalecenia dietetyczne w hashimoto (klik)