Img

Wątroba! Dlaczego jest taka ważna? Jakie pełni funkcje i jaką lubi dietę ?

Wątroba, to nie jest organ celebryta. Serce, każdy wie gdzie ma i że trzeba o nie dbać, bo zawał to straszna rzecz. Szybką akcją kończysz swoją ziemską historię. Jak zaniedbasz żołądek, grożą Ci wrzody, wzdęcia, bóle i inne dolegliwości trawienne, a to nie jest przyjemne i ogranicza, zwłaszcza towarzysko. Mówiąc w skrócie, dbamy o to, co grozi szybką śmiercią lub ograniczeniami i bólem. Wątroba nie jest unerwiona, więc nie boli, a jak nie boli, to kto by się tam przejmował.
No dobrze. To kto wie, gdzie dokładnie znajduje się wątroba? I po co nam ten wielki kawał mięsa?

Mówiąc "wielki" nie przesadzam. Wątroba waży ok. 1,5 kilograma i znajduje się w obrębie jamy brzusznej, pod prawym łukiem żebrowym.
To bardzo ważny organ, ponieważ to taki nasz wewnętrzny przetwórca i filtr. To jedyny organ w naszym organizmie potrafiący się samodzielnie regenerować. Jeśli podczas przeszczepu wytniemy dawcy 3/4 wątroby, w kilka miesięcy wróci ona do dawnych kształtów. Wątroba ma wiele funkcji, ale podstawową jej rolą jest przetwarzanie pokarmów, czyli związków złożonych, do związków prostych, służących budowie i regeneracji tkanek. Wątroba działa jak bramka na lotnisku. To, co dobre i wartościowe, odżywia nasze tkanki i komórki, to, co toksyczne, jest usuwane.

Jakie jeszcze funkcje ma wątroba?

Jeśli chodzi o odtruwanie organizmu, wątroba to organ bardzo wydolny. Poradzi sobie i ze starym serem, który zjedliśmy, bo szkoda nam było wyrzucić, i z zakrapianą alkoholem imprezą czy cheat mealem z budki spod dworca PKP. Ale jak zaczniemy przesadzać, żywić się byle czym i nadużywać alkoholu, w końcu powie dość. Nadmiar toksyn może przekroczyć wydolność wątroby. Jeśli żywimy się produktami bogatymi w chemiczne dodatki i konserwanty, pracujemy w warunkach które zmuszają nas do wdychania toksycznych oparów i przewlekle stosujemy leki, wątroba może nie dać rady z ich usuwaniem i nadmiar toksyn zacznie kumulować się w organizmie. Toksyczne środowisko staje się wtedy podłożem wielu chorób.
Ograniczenie funkcji wątroby sprawia, że odpowiedzialne za oczyszczanie krwi stają się nerki . Jeśli styl życia i sposób odżywiania nie ulega zmianie, oprócz wątroby i nerek, obciążeniu ulega cały układ immunologiczny. Powstaje toksemia wewnętrzna objawiająca się bólami głowy, przewlekłym zmęczeniem, niedokrwistością, skurczami, alergiami oraz chorobami wątroby.
Co ciekawe i wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby wpływają na nasz stan emocjonalny. Osoba z przeciążoną wątrobą staje się drażliwa, nerwowa, często poirytowana.
O wątrobę warto dbać cały czas, nie tylko wtedy, kiedy już coś się dzieje. Zwłaszcza dotyczy to osób, które pracują w warunkach szkodliwych i muszą przewlekle zażywać leki. Te osoby o wątrobę muszą dbać szczególnie.
Muszę o tym powiedzieć. Lekarze leczą nas wyłącznie farmaceutykami bagatelizując znaczenie diety (wiem to z rozmów z moimi klientami). Bagatelizują, ponieważ na ogół nie mają takiej wiedzy (mają ci,  którzy sami się tym interesują). Niestety, w trakcie pięcioletnich studiów medycznych zaledwie trzy godziny poświęca się wpływowi żywienia na zdrowie. A z leczeniem jest jak z chodzeniem w ubłoconych butach po czystej podłodze. Lekiem na to schorzenie czyli na ten brud na podłodze jest wiadro, mop i woda z płynem. Ale na cóż się to zda, jak cały czas chodzimy w tych ubłoconych butach? Dopóki ich nie zdejmiemy, możemy w kółko tę podłogę tym mopem przecierać. Tak samo jest w chorobie. Jak przestaniemy brudzić złym odżywianiem, dieta pięknie wesprze farmakologię a w wielu przypadkach jest w stanie ją wyeliminować.

Zapamiętajmy!
Wątroba najbardziej regeneruje się między godziną 1 a 3 w nocy.

Dieta dla wątroby

Zalecenia diety "wątrobowej" nie są jednakowe dla wszystkich chorób wątroby i zawsze dopasowujemy je do rodzaju schorzenia. Zasady, które publikuję poniżej, dotyczą profilaktyki i sytuacji, kiedy w związku ze stylem życia musimy o tę wątrobę zadbać bardziej. Powiem dla przykładu. Przy dolegliwościach wątroby, np. u osób wychudzonych, wyniszczonych chorobą, pracujących w warunkach szkodliwych lub przewlekle zażywających leki, zwiększamy w diecie ilość białka (o tym, dlaczego, piszę poniżej), ale przy zapaleniu miąższu wątroby i marskości tę ilość redukujemy ponieważ w tych schorzeniach maleje tolerancja na białko. Nie jemy wtedy więcej, niż 30 gramów białka dziennie.

Podstawowe założenie dietetyczne dla osób chcących zadbać o wątrobę to:

W diecie "wątrobowej" znaczenie mają proporcje i właściwy balans między dostarczanym tłuszczem a błonnikiem, który zwiększa wydzielanie żółci która trawi tłuszcz.

Wątroba lubi:

Pisząc artykuł korzystałam z wiedzy zdobytej podczas lektury:
* http://esculap.com - portal medyczny dla lekarzy
*
* http://www.pfm.pl - portal farmaceutyczno medyczny
* Jedz i żyj zgodnie z porami roku; Energia Życia, Energia Pożywienia; Alchemia Pożywienia, - wszystkie książki Pani Bożeny Żak - Cyran
* Ukryta Prawda - T.Colin Campbell, Howard Jacobson
* Odżywianie dla zdrowia - Paul Pitchford
* Medycyna między wschodem a zachodem - Wiesława Stopińska




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved