Img

Wypadają Ci włosy, jesteś zmęczona, apatyczna, masz problemy z koncentracją ? To może być objaw anemii

Jeszcze na dobre nie zaczęłam się jesień a Tobie ciągle zimno, jesteś osłabiona, apatyczna, wypadają Ci włosy i pociągasz nosem.
Wydaje Ci się że to jesienne przesilenie, że ktoś z biura "sprzedał" Ci jakieś choróbsko. Kupujesz w aptece środki na przeziębienie, ale nie bardzo widzisz poprawę. No i te włosy. Nagle zaczęły wychodzić garściami.
Jeśli ten opis pasuje do Ciebie bardzo prawdopodobne że masz niedobór żelaza we krwi, niekoniecznie związany z tym co jesz i warto byłoby wybrać się do laboratorium i wykonać podstawowe badanie krwi.
Niedobór żelaza mogą zwiastować także zawroty głowy, kołatanie serca, łamliwe paznokcie, rozdrażnienie, problemy z koncentracją oraz bladość dolnej powieki po odchyleniu (powinna być żywo czerwona).
Na pierwszy rzut oka niewiele osób powiąże te objawy z niedoborem żelaza i początkami anemii, a anemia to bardzo poważna dolegliwość.

Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, mioglobiny i wielu enzymów. Jest niezbędne do magazynowania i  transportu tlenu po całym organizmie. Jeśli jest go za mało dochodzi do spadku stężenia hemoglobiny we krwi i niedotlenienia tkanek.
Żelazo jest kluczowe jeśli chodzi o odporność, właściwe funkcjonowanie układu nerwowego oraz wzrost, rozwój i regenerację tkanek.
Dzielimy je na hemowe (pochodzenia zwierzęcego)  i niehemowe (pochodzenia roślinnego). Żelazo hemowe jest lepiej przyswajalne niż żelazo niehemowe, a najlepszą przyswajalność ma żelazo z żółtka jaj . 

Dobrym źródłem żelaza są:

Jeśli badanie krwi potwierdzi niedobór żelaza bardzo prawdopodobne, że lekarz zaleci suplementację tego składnika. Wszystko zależy od tego jak duży jest niedobór.
Nie bójmy się suplementacji żelazem jednak warto wiedzieć, że preparaty żelaza mogą barwić zęby. Zęby będą barwiły preparaty żelaza dwuwartościowego ponieważ żelazo wchodzi w reakcję z siarkowodorem wydzielanym przez obecne w płytce nazębnej bakterie beztlenowe. Aby tego uniknąć po przyjęciu preparatu należy dokładnie wypłukać jamę ustną. Preparaty żelaza trójwartościowego zębów barwić nie będą jednak gorzej się przyswajają.
Warto również włączyć do diety większą ilość produktów bogatych w żelazo, jednak niedobór żelaza nie zawsze oznacza niską zawartość tego składnika w pożywieniu. Bardzo często po zwiększonej ilości żelaza w diecie lub nawet po suplementacji okazuje się, że poziom żelaza nadal odbiega od normy. W takiej sytuacji lekarz musi zbadać przyczynę.
Przyczyną mogą być np. wrzody, żylaki, nadżerki przełyku, krwawienia z żołądka, hemoroidy lub u kobiet obfite miesiączki czy mięśniaki.
Problemy z niedokrwistością mogą mieć także osoby z niedoborem witaminy B12 (najczęściej weganie) która nie występuje w świecie roślin, a jedynie w świecie zwierząt (mięso i przetwory - jaja, mleko, sery). Witamina B12 uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek a niedokrwistość czyli anemia spowodowana jest zarówno zbyt małą ilością krwinek czerwonych jak i zbyt małym stężeniem hemoglobiny (przy prawidłowej ilości krwinek czerwonych). Wchłanianie witaminy B12 upośpedza zbyt mała ilośc kwasu żołądkowego.
Jak widzisz, możesz odżywiać się zdrowo i mieć niedokrwistość. Wizyta u lekarz w celu zbadania przyczyny problemów z wchłanianiem jest niezbędna i nie należy z nią zwlekać. Bywa też, że niewłaściwe wchłanianie żelaza jest związane z nieodpowiednim ph soku żołądkowego.




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved