Img

Czym są ksenobiotyki i jak się ich pozbyć z organizmu ?

Gdybyśmy chcieli żyć w 100 % ekologicznie i zdrowo, musielibyśmy zabrać rodzinę i ewentualnie grono znajomych i niczym Noe wyprowadzić się na odległą wyspę zabierając ze sobą sadzonki roślin i kilka zwierząt.
Tam założylibyśmy małą osadę, zajęli się uprawą roślin i chowem zwierząt na własny użytek. Wdychalibyśmy czyste powietrze, pili deszczówkę i cieszyli się słońcem i przyrodą żyjąc w zgodzie z naturą. I tak przypuszczam że tych 100 % byśmy nie osiągnęli, no ale może 90 % by się udało przy dobrych wiatrach.
Perspektywa dla większości mało realna ;)
Niestety żyjemy w aglomeracjach, obok samochodów i samolotów, wdychamy zanieczyszczone powietrze, pijemy wodę z rurociągów, stosujemy leki, suplementy, kosmetyki, mamy styczność ze środkami ochrony roślin, chemią gospodarczą, no i wreszcie żywność. Nieliczni mają dostęp do ekologicznych warzyw czy owoców, oraz ekologicznego mięsa. Większość z nas jest skazana na produkty z masowych hodowli.
Korzystając ze zdobyczy cywilizacji w pakiecie, zupełnie gratis, czy tego chcemy czy nie, dostajemy ksenobiotyki.

Ksenobiotyki to związki chemiczne występujące w naszym organizmie. Nie produkujemy ich jednak sami w procesie przemian komórkowych. Do naszego organizmu przedostają się przez skórę, układ pokarmowy i oddechowy. Ksenobiotyki to leki, kosmetyki, chemia gospodarcza, konserwanty z żywności, środki ochrony roślin, mykotoksyny i inne.
Organizm nie wykorzystuje ich na potrzeby metaboliczne. Po przedostaniu się do organizmu przenikają przez bariery wewnątrzustrojowe i i gromadząc się w tkankach i narządach powodują ich uszkodzenie. Często w wyniku biotransformacji powstały metabolit jest bardziej toksyczny od substancji macierzystej. Najczęściej uszkodzeniu ulega wątroba i nerki.

Ksenobiotyki:
Nasze zdrowie zależy od ilości przyjętych ksenobiotyków i skutecznej detoksykacji. 
W tym celu należy:Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved