Img

Zalecenia dietetyczne w hashimoto

Hashimoto zwane inaczej limfocytarnym zapaleniem tarczycy jest chorobą autoimmunologiczną.
Choroby autoimmunologiczne polegają na autoagresji, czyli w skrócie organizm "sam sobie przywala pięścią". W przypadku hashimoto polega to na tym, że układ odpornościowy wytwarza przeciwciała które niszczą komórki tarczycy.
Leczenie polega na stosowaniu uzupełniającej terapii hormonalnej, która niestety nie powstrzymuje wytwarzania przeciwciał.
Objawy i postępowanie w hashimoto są takie same jak w przypadku niedoczynności tarczycy. Z reguły pierwszym sygnałem jest nagłe przybieranie na wadze i bezskuteczne odchudzanie, zmęczenie, zniechęcenie, brak energii oraz zwiększone odczuwanie chłodu.

Dieta w Hashimoto  ma znaczenie kolosalne i ogromne znaczenie ma indywidualna obserwacja organizmu. Podstawowe zalecenia są takie same jak przy niedoczynności tarczycy, ale w przypadku hashimoto chory bardzo często ma nietolerancję glutenu i/lub białek mleka oraz laktozy, o czym z reguły nie wie. Jeśli obserwujemy u siebie biegunki, wzdęcia, zaparcia lub bóle żołądka po posiłkach zawierających składniki z wymienionymi alergenami, warto wykonać testy nietolerancji.
Organizm i tak jest już przeciążony walką sam ze sobą, więc robimy wszystko aby już mu nie dokładać. Niewykryta nietolerancja będzie potęgowała stan zapalny, oraz skutecznie blokowała utratę wagi.
Rezygnacja z glutenu i/lub produktów mlecznych (w zależności od danego przypadku) daje wyraźną poprawę stanu zdrowia.
Zachęcam do wykonania testów!




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved