Img

Dlaczego chcę Was przekonać do jedzenia kasz oraz kilka ciekawych przepisów z wykorzystaniem kasz !

Przygotowując się do napisania tego posta popytałam trochę znajomych o to, czy jedzą kasze, jakie i w jakiej postaci.
Większość odpowiedziała, ze nie jada wcale. Ci którym zdarza się od czasu do czasu zjeść jakąś kaszę wybierają głównie gryczaną z sosem gulaszowym.
Przeanalizowałam swój jadłospis zanim zmieniłam odżywianie.Faktycznie kasza pojawiała się w nim bardzo rzadko, a jeśli już się pojawiła to była to właśnie kasza gryczana z gulaszem mięsnym. 

Dlaczego w statystycznym polskim domu kaszę jada się tak rzadko?
Odpowiedź jest prosta.
Ile razy można jeść kaszę z gulaszem mięsnym, z reguły tłustym i ciężkostrawnym. Nie potrafimy gotować kaszy, aby była sypka, a nie rozgotowana i brakuje nam pomysłów na ciekawe dania.
A życie kaszy, ani nie zaczyna się na gulaszu, ani na nim nie kończy. Można z niej przyrządzić wiele ciekawych dań.

Stulecia wstecz, kasze były podstawowym źródłem węglowodanów. Często gościły na stołach. Później zostały wyparte przez modne w XX wieku ziemniaki i produkty mączne.
Dziwię się, że tak łatwo zrezygnowano z wartości odżywczych kasz i tak łatwo rezygnujemy z nich dziś.

Kasze są doskonałym źródłem węglowodanów złożonych, a te powinny stanowić podstawowe źródło energii. Ktoś mógłby powiedzieć, że są kaloryczne bo np. 100 gramów kaszy gryczanej to 336 kcal, jaglanej 346 kcal a jęczmiennej 327 kcal.
Ale nie bójmy się tych kalorii.
Kasze mają niski indeks glikemiczny co oznacza, że po ich spożyciu poziom cukru we krwi wzrasta nam powoli nie powodując gwałtownego wyrzutu insuliny. Duże skoki insuliny powodują przetwarzanie węglowodanów w tłuszcze, które jak wiemy nie wyparowują nam uszami, dlatego powinniśmy zwracać uwagę, aby węglowodany, które spożywamy były węglowodanami złożonymi.
Kasze to bogactwo błonnika, który pęcznieje w żołądku dając na długo uczucie sytości, utrudnia wchłanianie tłuszczu z innych pokarmów, działa jak miotełka oczyszczając przewód pokarmowy z niestrawionych resztek, dzięki czemu wspomaga pracę żołądka i jelit. .
Kasze to dobre źródło białka roślinnego oraz bogactwo witamin z grupy B (wpływają na pracę mózgu, układu nerwowego i układu krążenia), kwasu foliowego ( potrzebny każdej kobiecie), magnezu (działa uspokajająco, kojąco, poprawia koncentrację), witaminy E (witamina młodości), antyoksydantów (chronią przed działaniem wolnych rodników uszkadzających komórki), żelaza ( dotlenia komórki, wpływa na pracę hormonów, odporność, pracę mięśni, sprawne myślenie). Wchłanianie żelaza ułatwia obecność witaminy C, dlatego powinniśmy jadać kasze w towarzystwie warzyw bogatych w tę witaminę (np. papryka, brokuły).
Kasza to także źródło potasu, który z kolei reguluje gospodarkę wodną organizmu i pracę nerek (doskonały dla osób borykających się z opuchnięciami). Ważna jest ilość wody w jakiej gotujemy kasze, ponieważ potas do tej wody nam przenika, więc szkoda by było wylać go przy odsączaniu kaszy. Wody powinno być tyle, aby kasza całkowicie ją wchłonęła. 

Kasz do wyboru mamy sporo. Jaglana, gryczana, kukurydziana, kuskus, manna, pęczak czy jęczmienna.
Nie będę się rozpisywała o każdej z osobna i o tym co ma jedna, a czego nie ma druga. Wszystkie są zdrowe i i mają dużo cennych wartości o których napisałam powyżej, dlatego warto jadać je naprzemiennie, aby korzystać z dobrodziejstw każdej z nich.

Na co zwracać uwagę przygotowując kasze:

1. Grube kasze są z reguły zanieczyszczone, dlatego przed przygotowaniem zawsze przepłukujemy je wodą. Wsypujemy do miski, zalewamy woda i zmieniamy wodę, aż będzie zupełnie czysta. Czystość kaszy wpływa na walory smakowe i wygląd kaszy po ugotowaniu.
Aby przygotować kaszę na sypko należy użyć dwa razy więcej wody niż kaszy.
Kaszę gotujemy pod przykryciem, aż ziarenka wchłoną wodę. Jeśli nie widać już wody,kaszę można wyłączyć. Sama dojdzie.
2. Kasze "rozklejane", drobne ja również przepłukuję wodą. Podczas gotowania trzeba je mieszać, aby się nie przypaliły. Jak kasza wchłonie wodę, wyłączam. Sama dojdzie.

Liczę, że wartości odżywcze kasz przekonały Was na tyle, że pozwolicie, aby zagościła na Waszych stołach.
Chcę Was przekonać do kasz, pokazując jak fajne dania można z nich przygotować. 
W tym poście macie kilka przepisów z wykorzystaniem różnych kasz.
Przygotujcie się na kolejne, będą już wkrótce.
Aby przejść do przepisu kliknij na tytuł. 

Zapiekanka z kaszy gryczanej z suszonymi pomidorami, oliwkami i świeżą bazylią 

Placuszki z kaszy jaglanej w 3 wersjach: z anchois, różowym imbirem i serem roquefort. 

Włoska polenta z sałatką z grillowanych warzyw

 Sałatka z kuskusa i zielonych warzyw 

Sałatka z kaszką kuskus

Pisząc ten artykuł, wiedzę czerpałam z następujących publikacji:
* Dr J.Fuhrman "Jeść by żyć"
* B.Przygoda, H.Kunachowicz, I.Nadolna, K.Iwanow "Tabele składu i wartości odżywczej żywności"




Copyright 2024 Qchenne-inspiracje.pl

All rights Reserved