fbpx
Czarnuszka! Ziarna i tłoczony na zimno, nieoczyszczony olej. Klucz do zdrowia? Dlaczego powinniście mieć je w swoim domu?
Img

O czarnuszce i tłoczonym z niej oleju wspominałam Wam przy wielu okazjach. Ostatnio przy okazji artykułu o zwalczaniu infekcji u dzieci. Czarnuszka to królowa absolutna i dziś poświęcę jej cały artykuł.
Z uwagi na jej skład i w związku z tym szerokie spectrum działania prozdrowotnego uważam, że powinna królować wszędzie. W telewizji, prasie, radiu, internecie. Powinna być zdrowotnym celebrytą 😉
Starałam się napisać krótko i konkretnie, jednak trochę czytania jest. Krócej się nie dało, wybaczcie ;).

Czarnuszka! Co to za roślina i skąd o niej wiem?

Skąd wiem tyle o czarnuszce? Ponieważ, jak już wspominałam nie raz przy różnych okazjach, fascynuje mnie starożytna medycyna chińska oraz Ayurveda, czyli starożytna medycyna indyjska. Uważam, że z wiedzy naszych przodków, także tych bardzo odległych, powinniśmy czerpać pełnymi garściami. W Indiach, Chinach i krajach arabskich czarnuszka czyli Nigella Sativa, zwana też czarnym kminkiem, to po prostu królowa będąca lekiem na całe zło tego świata i ja to potwierdzam ;). Absolutnie!
Zarówno sama czarnuszka jak i tłoczony z niej olej (koniecznie tłoczony na zimno i nieoczyszczony) zajmują w medycynie Ayurvedyjskiej kluczowe miejsce. Leczono nią wszelkie schorzenia układu pokarmowego, od wzdęć, gazów i niestrawności, po działanie uspokajające i ochronne po wszelkiego rodzaju zatruciach. Szybko doceniono także jej działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Olejem z czarnuszki leczono ukąszenia węży, pająków oraz wszelkie skórne wybroczyny. Także w kuchni Indyjskiej czarnuszka zajmuje ważne miejsce. Dodawana jest do pieczywa, ale przede wszystkim jest składnikiem mieszanek przyprawowych garam masala i panch phoron występujących w praktycznie każdej indyjskiej potrawie. Każdy kto lubi indyjską kuchnię zapewne nie raz jadł kormę lub przepyszną indyjską zupę dhal. Czarnuszka jest w tych daniach mocno wyczuwalna. Oprócz nadania specyficznego korzennego smaku potrawom indyjskim, czarnuszka ma za zadanie pobudzać trawienie oraz likwidować wzdęcia i gazy.
Jeśli chodzi o starożytny Egipt czarnuszka była tam równie znana i popularna jak w Indiach. Tłoczony z niej olej, z uwagi na szerokie zastosowanie w medycynie, nazywano płynnym złotem faraonów. W celach kosmetycznych nacierała się nim Kleopatra, a Tutenchamonowi buteleczkę włożono do grobowca, aby nic mu nie dolegało nawet po śmierci.
W leczeniu schorzeń żołądka, wątroby, skóry oraz jako środek na ból, przeziębienie i stany zapalne czarnuszkę stosował ojciec medycyny, Hipokrates już w V w p.n.e.

Kwiat czarnuszki - Nigella Sativa

Kwiat czarnuszki – Nigella Sativa

Skład czarnuszki, czyli co czyni ją tak wyjątkową?

Czarnuszka zawiera około setki substancji działających przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo.
Aby Was nie zanudzać szczegółowo opiszę te, które w mojej ocenie są najważniejsze.
Oprócz nich mamy jeszcze witaminę E, A, F, B1, B3, B6, żelazo, fitosterole, cynk, magnez, potas i wapń. Nie będę ich jednak opisywać.

* 56% kwasu linolowego – substancji wykazującej działanie przeciwnowotworowe, szczególnie w przypadku tzw. nowotworów kobiecych. Wpływając korzystnie na lipidy surowicy krwi kwas linolowy obniża poziom cholesterolu oraz spowalnia tempo procesów miażdżycowych. Reguluje także metabolizm glukozy oraz przyspiesza tempo przemian metabolicznych korzystnie wpływając na sylwetkę.

* 24,6% kwasu oleinowego – działającego przeciwzapalnie. Dodatkowo kwas oleinowy rozrzedza krew oraz zmniejsza agregację płytek krwi zapobiegając tworzeniu się zakrzepów. Kluczowy w profilaktyce miażdżycy oraz podwyższonym poziomie cholesterolu. Reguluje metabolizm glukozy.

Reszta to 12% kwasu palmitynowego, 3% kwasu stearynowego, 2,5% kwasu eikozanowego, 0,7% kwasu linolenowego, 0,16% kwasu mirystynowego.

* 0-  to naturalny przeciwutleniacz bardzo silnie oddziałujący na układ immunologiczny. Hamuje wydzielanie histaminy, co czyni go składnikiem kluczowym w leczeniu wszelkich alergii (zarówno skórnych jak i pokarmowych), zatruć oraz stanów zapalnych (wewnętrznych oraz skórnych). Thymoquinone wykazuje także działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgrzybicze oraz poprawiające trawienie (stymuluje wydzielanie żółci).

* tymohydrochinon– przeciwutleniacz działający podobnie jak tymochninon. Stosowany w leczeniu choroby Alzheimera, autyzmu, jaskry, choroby Parkinsona, demencji, schizofreni.

* tymol – związek działający przeciwwirusowo i oczyszczająco.

* malantyna – substancja działająca silnie przeciwbólowo i oczyszczająco. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne, grzybobójcze i przeciwwirusowe. Zwiększając wydzielanie kwasów żołądkowych i żółci, wspomaga trawienie.

* selen– silny przeciwutleniacz działający przeciwnowotworowo, przeciwwirusowo i przeciwzakrzepowo (hamuje agregację płytek krwi). Działa także leczniczo na skórę.

* alprostadyl czyli prostaglandyna E1 to substancja wytwarzana we wszystkich komórkach organizmu oprócz erytrocytów. Stymuluje układ immunologiczny aktywując odpowiedzialne za odpowiedź immunologiczną limfocyty T. Kluczowa w leczeniu stanów zapalnych, alergii, ran, egzem, wysypek, liszajów etc. Rozszerza naczynia krwionośne, reguluje ciśnienie krwi, zapobiega agregacji płytek krwi czyli zlepianiu się co powoduje powstawanie zakrzepów.
Reguluje poziom cukru zwiększając wydzielanie insuliny oraz poprawia funkcjonowanie tarczycy (zwiększa wydzielanie hormonów) u kobiet z lekką niedoczynnością.
 
UWAGA panowie! Prostaglandyna E1 jest składnikiem leków na impotencję i zaburzenia erekcji.

* nigellon, kolejna substancja działająca przeciwhistaminowo, ale na szczególną uwagę zasługuje jej działanie rozkurczowe. Będzie pomocna przy bólach miesiączkowych, niestrawności oraz w schorzeniach układu oddechowego (znajduje zastosowanie w leczeniu astmy).

Czytając powyższy skład z pewnością wiecie, kto powinien stosować czarnuszkę i jakie ma ona działanie ale podsumowując:

Czarnuszka (zarówno olej jak i ziarenka) z uwagi na unikalny, bogaty skład: 

* działa silnie przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo. Pomocna jako wsparcie leczenia przerostu Candidy Albicans i Helicobacter Pylori.
* wykazuje działanie silnie regenerujące – pomoże w rekonwalescencjach, osłabieniach, stanach wyniszczenia spowodowanych chorobą.
* wykazuje działanie lecznicze w chorobach skóry – niezastąpiona jakom wsparcie terapii trądziku, egzem, atopowego zapalenia skóry, hemoroidów oraz wszelkich zmian skórnych.
* wspomaga trawienie, pomocna w terapii wzdęć, gazów, zaparć, nadżerek, wrzodów, przynosi ulgę w refluksie.
* obniża ciśnienie krwi.
* obniża stężenie prolaktyny.
* obniża steżenie glukozy.
* obniża steżenie cholesterolu i trójglicerydów.
* obniża stężenie szczawianów w moczu co przeciwdziała tworzeniu się kamieni w nerkach.
* kluczowa w schorzeniach nerek i wątroby.

Czarnuszka a rak

Na początku 2014 roku Amerykańskie Towarzystwo Walki z Rakiem potwierdziło przeciwnowotworowe działanie czarnuszki. Naukowcy z Uniwersytetu Tomasa Jeffersona w wyniku prowadzonych badań dowiedli, że nasiona czarnuszki są skuteczne w profilaktyce i leczeniu raka trzustki, wątroby jelita grubego i sutka. Znaczne zmniejszenie się nowotworu zaobserwowano u około 70% poddanych badaniu zwierząt.
Także Hindusi i Chińczycy oficjalnie uznali czarnuszkę za „naturalny antybiotyk” działający przeciwnowotworowo. O przeciwnowotworowym działaniu czarnuszki dyskutowano podczas Międzynarodowego Kongresu Raka w New Delhi.

Jak spożywać i przechowywać?

Olej – 2 łyżeczki dziennie. Jedną rano i jedną wieczorem. Najlepiej pomieszać z sokiem.
Ziarenka – dosypując do potraw łyżkę dziennie.
Ziarenka przechowujemy w temperaturze pokojowej. Olej po otwarciu butelki w lodówce.

Przeciwwskazania!

Z uwagi na silne działanie przeciwskurczowe czarnuszki nie mogą stosować kobiety w ciąży.
Z uwagi na obniżanie poziomu prolaktyny także mamy karmiące.

Ciekawostka 🙂

Nasiona czarnuszki mają właściwości odpychające niektóre owady, np.: mole.

Polecam do poczytania:
* Stanley, J & Hunter, K (2001) The wonder nutrient. Chemistry and Industry, 19th November, 729-731
* Cannella C and Giusti AM (2000) Conjugated linoleic acid: a natural anticarcinogenic substance
* Lawson, RE, Moss, AR & Givens, DI (2001) The role of dairy products in supplying conjugated linoleic acid to man’s diet: a review. Nutrition Research Reviews 14, 153-172 * Vasant Lad – Starożytna medycyna Dalekiego Wschodu
* Henry B. Lin – Wielka księga medycyny chińskiej
* Harriet Beinfield, Efrem Korngold –  Medycyna Chińska   

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Nieszczelne, dziurawe jelito. Ściema czy realny problem?  
jelita mikrobiom

W dzisiejszych czasach coraz częściej słyszy się o problemach zdrowotnych mających wynikać z tzw. „cieknącego” czy „dziurawego” jelita. Jedni uważają Czytaj dalej

Oczyszczający koktajl z suszoną śliwką! Pięć powodów, dla których suszona śliwka powinna gościć na naszym stole częściej niż tylko na Boże Narodzenie!
koktail z suszonej śliwki

Jeśli zrobiłabym uliczną sondę i zapytała przypadkowe osoby, z czym kojarzą im się suszone śliwki, jestem przekonana, że większość powiedziałaby, Czytaj dalej

Diagnostyka, dieta i postępowanie terapeutyczne w Hashimoto. Część 2.
diagnostyka, dieta i postępowanie terapeutyczne w hashimoto

Dzisiejszy post jest kontynuacją pierwszej części cyklu o Hashimoto, dlatego jeśli ktoś pominął część pierwszą, proszę o nadrobienie tej zaległości Czytaj dalej

Zajady i opryszczka. Co to za przypadłość? Co je aktywuje? Jak szybko się ich pozbyć, zapobiec zawrotom i na długo cieszyć się pięknymi i zdrowymi ustami?
zajady opryszczka

Zajady i opryszczka to problem dotykający zarówno dzieci jak i dorosłych. Najczęściej pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, wtedy kiedy Czytaj dalej

335 komentarzy

AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 8:08
Małgosiu czy jak zrobię kaszę jaglaną zapiekana z jabłkiem wieczorem to następnego dnia na śniadanie będzie dobra? Czy mam ją schować na noc do lodówki?
Dodano:  17 luty 2016 - 9:04
Koniecznie schowaj do lodówki.
AnonimowyDodano:  19 luty 2016 - 8:48
Gosia idealnie .... biore profilaktycznie kwasy omega 3,6,9 mam prawie unormowane trojglicerydy, ale watroba cos szwankuje ASP i ALT powyzej normy pomimo, ze nie czekam na wyniki dalsze moge sobie zapodac ten olej ??? Odstawic kwasy w tabletach i przyjmowac ten olej ????
Usg watroby w normie, tarczyca hashimoto, brak woreczka zol.

Bede wdzieczna....
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 8:12
Małgosiu czy to prawda że czarnuszka ma działanie antykoncepcyjne?
Dodano:  17 luty 2016 - 9:05
;)) jeśli mocno natrzesz partnera TAM i zacznie go piec to z pewnością tak ;))
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:16
Haha!!! ;))
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:28
hahahaha, Goska wymiatasz :)
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:43
Dobre Gośka :-))) Uśmiałam się po pachy. Jak ja uwielbiam twoje odpowiedzi na durne pytania.
Gabi
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:09
hehehehe dobre :)
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 11:06
Jejku ale mnie rozbawiłaś- tak trzymaj.Dziękuję też serdecznie za artykuł, już wysłałam link do brata, który ma poważne problemy zdrowotne.
Oby się tacy jak ty na kamieniu rodzili :)
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 11:19
:D
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 15:46
Gosiu, najlepszy komentarz ;)) Pozdrawiam :)
AnonimowyDodano:  18 luty 2016 - 18:48
ahaha padłam :D
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 8:35
Witam Małgosiu. Bardzo cenne informacje. Dziękuje. Ja od dawna dodaje czarnuszkę do Twojego chlebka na zakwasie i tak się zastanawiam czy w wyniku obróbki termicznej czarnuszka nie traci swoich właściwości.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 8:35
Ile kalorii na łyżeczka ziaren czarnuszki ?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 8:36
Napisz prosze jeszcze gdzie jaki i gdzie kupujesz ten olej? Jakiej firmy? Czy on tez mysi byc z lodowki jak lniany?
Dodano:  17 luty 2016 - 9:01
Ja kupuję Olvita. W zwykłym sklepie zielarskim.
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:05
Jak dlugo moze byc przechowywany? I czy musi byc w lodowce?
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:41
Malgosiu ? :)
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 11:50
Jest napisane w tekście
AnonimowyDodano:  18 luty 2016 - 21:43
Mnie lekarz polecił olej z czarnuszki egipskiej z powodu większej ilości dobroczynnych składników. "Jak już wydawać pieniądze to na coś naprawdę najlepszego"- jego słowa.
AnonimowyDodano:  4 marzec 2016 - 8:52
Tylko, że po otwarciu przechowywać olej w lodówce. Nie ma informacji jak długo, a z olejami(jak np. z lnianym różnie to bywa). Ja też poproszę o taką informację, jak długo może być przechowywany po otwarciu w lodówce?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 8:38
Małgosiu a czy są jakieś preferencje co do formy spożycia ? Ziarna czy olej ? Któraś się lepiej wchłania ? Super ! dawno zapowiadany post. Dziękuję : )
Dodano:  17 luty 2016 - 9:00
Zdecydowanie olej.
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 21:42
A ja piekę domowy chlebek obowiązkowo z czarnuszką
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 8:42
Dzięki Tobie Małgosiu piję olej z czarnuszki od 2 miesięcy. Widzę zdecydowaną poprawę w układzie odpornościowym, odzyskałam siły witalne:),rozpiera mnie energia do działania, cera promienna. Dziękuję
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 8:44
Ja posypuję czarnuszką chleb, który piekę. Czy w takiej formie spożywanie też jest ok?
Dodano:  17 luty 2016 - 9:00
Oczywiście.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 8:46
I jeszcze jedno.. Szukajac tego oleju znalazlam olej z czarnuszki egipskiej i siewnej.. Czym one sie roznia? I czy picie tego oleju czy tez lnianego wliczac w dzienne zapotrzebowanie? Z gory dziekuje za odp :)
Dodano:  17 luty 2016 - 8:58
To rośliny z jednej rodziny. Ja nie wliczam tego oleju w zapotrzebowanie dzienne. Piję łyżkę dziennie.
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:03
Dziekuje :-*
Odpowiedz
Mama OtDodano:  17 luty 2016 - 8:47
Dziękuje, bardzo ciekawy wpis- nie ukrywam ,że ostatnio przede wszystkim stąd czerpie wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Proszę tylko o informacje jak u dzieci ( 6 lat ) mogę stosować , w jakich proporcjach? Z góry dziękuję. P.S. też mamy maltańczyka :) :)
Dodano:  17 luty 2016 - 8:56
6 - latce pół łyżeczki dziennie.
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:30
ja tez mam dzieci z podejzeniem astmy i atopowa skora. Dobrze rozumiem ze mam im podawac 1 lyzeczke wieczorem??
Dodano:  17 luty 2016 - 9:47
tak
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 13:41
a od jakiego wieku można podawać? Moje dziecko ma 1,5 roku? Lepiej skonsultować z lekarzem nawet minimalne ilości? Czy trochę ziaren do chleba (który również ma zjadać dziecko) będzie ok?
Odpowiedz
Tatevik GabanyanDodano:  17 luty 2016 - 8:47
Czytasz w moich myslach, akurat wczoraj szukalam informacji o czarnuszce ��Dzieki
Odpowiedz
MariannaDodano:  17 luty 2016 - 8:48
Tak ,wspaniała roślinka . Ziarenka zawsze dodaję do chleba.
Próbuję też pić olej , ale po wypiciu czuję go przez cały dzień. Odbija mi się . Pić w dalszym ciągu ?
Pozdrawiam
Dodano:  17 luty 2016 - 8:55
Aby się nie odbijało pomieszaj z sokiem i jak weźmiesz łyka tego oleju z sokiem i łykniesz to od razu obficie popijasz kolejnym sokiem.
AnonimowyDodano:  8 styczeń 2017 - 13:05
niestety nie mogę łykać oleju z czarnuszki :(
kwaśne odbijanie, ból brzucha z prawej strony, nawet nudności...
nie pomaga popijanie sokiem. Mam wrażliwy układ pokarmowy, przepuklinę rozworu przełykowego i leczyłam się na Helicobacter pylori (skutecznie - tak myślę).
Jednym słowem: zdrowie dla zdrowych :( szkoda.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 8:49
Witam,gdzie moge kupic czarnuszke? Czy moge ją podawac 6 latce? Mam problemy z nerkami- liczne szczawiany,nefrolog kazal jej duuuuzo pica to nie latwe przy 6 latce. uczeszczajacej do przedszkola.... pozdrawiam serdecznie,stala czytelniczka Magda
Dodano:  17 luty 2016 - 8:53
6 latce jeśli profilaktycznie to pół łyżeczki dziennie. Kupisz w sklepach zielarskich.
Odpowiedz
AsiaDodano:  17 luty 2016 - 8:57
Czy olej z czarnuszki można podawać czterolatkowi z alergiami skórnymi, po zapaleniu płuc, z podejrzeniem astmy? Taką samą dawkę? Jak długo można go podawać?
Dziękuję za bloga, kopalnia wiedzy!
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 8:58
Gosiu czy olej z czarnuszki mogę podawać profilaktycznie 1,5 rocznemu synkowi? W jakich proporcjach?
Odpowiedz
Basia cDodano:  17 luty 2016 - 8:59
Czekałam na ten artykuł, rewelacja i zaraz lecę go kupić dzięki i podziwiam Cię Gosiu
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:03
Malgosiu a 4,5 latkowi w czasie infekcji ile podawać?
Odpowiedz
aga wyrebakDodano:  17 luty 2016 - 9:04
a czy 3-latce tez juz mozna podawac?
Dodano:  17 luty 2016 - 9:06
Tak. Ale bardzo mało. 1/4 łyżeczki.
Odpowiedz
Big fairyDodano:  17 luty 2016 - 9:05
No tak, znowu to zakichane lobby, które zamyka usta wielu ludziom i instytucjom......... Dziękuję Gosiu za ten artykuł, na pewno kupię teraz te małe ziarenka, do których przymierzałam się od ubiegłego roku, nie kupiłam, bo miałam pomysł na dodanie ich tylko do moich domowych bułeczek zamiast sezamu i maku, teraz na pewno pogrzebię w poszukiwaniu inspiracji, a może i u Ciebie pojawią się jakieś pyszne i zdrowe potrawy z dodatkiem czarnuszki? A tak a propos, to gdzieś można kupić taki olej? Bo w zwykłym sklepie nie istnieje oczywiście (lobby), a co ze sklepami stacjonarnymi ze zdrową żywnością? Sprawdzał ktoś może?
Dziękuję raz jeszcze, pozdrawiam, Asia :-)
Dodano:  17 luty 2016 - 9:07
W sklepach zielarskich i w sieci.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:06
Super post. Gosiu czyli na chorą wątrobę jak znalazł. No właśnie mam od paru lat niefajne próby wątrobowe. Lekarka w zasadzie na temat diety dała kartę co można co nie. Od dłuższego czasu mam ogromne wzdęcia, gazy a schudnąć nie mogę. Czytałam Twój post na temat wątroby i w internecie jest wiele sprzeczności. Gosiu proszę poradź mi
1. mogę jeść chleb razowy, orkiszowy czy tylko białe pieczywo
2.makarony zwykłe czy razowe
3. robię sobie rano taki mus: banan, szpinak mrożony, jabłko, gruszka (bez skórek), pomarańcza, truskawki, seler naciowy, rzodkiewki (to co akurat mam w domu), wszystko blenduję i mam do pracy na I śniadanie i przekąskę - mogę?
4. mięso to najlepiej drób gotowany, pieczony w piekarniku?
5. czym mogę się jeszcze wspomóc oprócz ostropestu (mielony dodaję do jogurtu lub musu?
6. a nabiał?
Gosiu pozdrawiam i będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Dodano:  17 luty 2016 - 9:12
1 - to zależy od indywidualnych odczuć.
2 - ciemne mogą być
3 - za ostro tzn. seler + rzodkiewka + pomarańcza. Za bardzo drażniące.
4- tak.
5- czarnuszka, amarantus olej,
6- możesz
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:08
Małgosiu, dziękuję Ci za kolejny ciekawy post. Czy Twoim zdaniem czarnuszkę można spożywać w trakcie starania się o dzidziusia? dla kobiet w ciąży jest niewskazana a co przy osobach starających się ?
Dodano:  17 luty 2016 - 9:12
Osoby starające się jak najbardziej.
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:03
A czy podprażone na suchej patelni ziarenka czarnuszki nie stracą swoich właściwości? pozdrawiam i dziękuję za odpowiedz.
Odpowiedz
UnknownDodano:  17 luty 2016 - 9:13
A do jakich potraw mogę dodać ziarna czarnuszki? Obawiam się, że mogę mieć trudności z przelknieciem oleju:/
Dodano:  17 luty 2016 - 9:51
Do wypieków, musli, serków etc. W zasadzie do wszystkiego.
UnknownDodano:  17 luty 2016 - 12:38
ja dodaję do serka wiejskiego i jest pyszne....
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:14
Czy można ją spożywać cały rok ,czy należy robić przerwy?
Dodano:  17 luty 2016 - 9:49
Nie trzeba robić przerw.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:15
Przepraszam,czy post jest niedokończony czy tylko u mnie sie nie wyświetla? Bo pod nagłówkiem jak go spożywać nic nie ma..
Dodano:  17 luty 2016 - 9:48
Nie wyświetla Ci się.
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:17
Mi tez sie nie wyswietla w tym samym miejscu... Pozdrawiam :)
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 22:11
Mi też nie. Pozdrawiam i dziękuję
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:15
Witam,
Moja siostrzrnica (4miesiace) ma atopowe zapalenie skory i strasznie cierpi, ma liczne strupy i rany. Dostala mnostwo masci ale wszystkie na sterydach. Czy i ewentualnie w jakich ilosciach mozna pdawac olej z czarnuszki takiej kruszynce?
Dziekuje za pomoc
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:18
Malgosiu ktore z tych wszystkich dobrodziejstw o ktorych pisalas na blogu stosujesz teraz przed wiosna? chodzi mi o chlorelle, gorzkie pestki moreli, mlody jeczmien, spirulina, ostropest no i dzisiejsza czarnuszka :) czystek wiem ze pijemy caly rok z przerwami dwa-3 m-ce a jak z reszta? jak bys mogla napisac co Ty obecnie wlaczasz do swojego menu ;)
Dodano:  17 luty 2016 - 16:51
Teraz gorzkie pestki, czystka i czarnuszkę.
Jęczmień lub chlorellę zacznę w kwietniu.
Ostropest biorę 2 razy do roku po miesiącu.
AnonimowyDodano:  18 luty 2016 - 7:44
A chlorellę i czarnuszkę jak długo przyjmujesz?
Odpowiedz
MariannaDodano:  17 luty 2016 - 9:28
Dziękuję :)
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:32
Witam
Trochę na temat i nie na temat:)
1. czy niemowlakowi 4,5 m-ca parę kropelek oleju dawać? Jak tak to ile? -ma kontakt z przedszkolakiem a więc i zarazkami

2. Wiem że już gdzieś pisałaś ale nie mogę znaleźć jakiej firmy wit. D spożywasz? W kropelkach jak tak to ile? Czy tabletkach. Ogólnie chodzi mi ile jednostek dziennie bo różnie się mowi... a niedobory ma dużo ludzi.

Dziękuję z góry za odpowiedź.
Dodano:  17 luty 2016 - 16:50
1 - nie wypowiem się jeśli chodzi o maluszka poniżej roku,
2 - Solgar. 1000 dziennie.
AnonimowyDodano:  18 luty 2016 - 9:40
Małgosiu, a co powiesz na
D-Vitum Forte 2000 j.m. Jest o połowe tańsza niż Solgar. Jest ok? Czy lepiej nie żałować i kupić Solgar? :)
Pozdrawiam
Olga
Dodano:  18 luty 2016 - 20:34
Mi tę Solgar poleciła znajoma lekarka. Podobno ma najlepszą bioretencję. Nie znam tej D-Vitum. Czy to nie jest ta reklamowana przez Dorotę Gardias?
Odpowiedz
Monika P.Dodano:  17 luty 2016 - 9:37
Witam, mój narzeczony od 5 miesięcy zmaga sie z zakrzepicą żył głębokich w nodze, z wyczytanych informacji z tekstu picie oleju z czarnuszki pomogłoby w szybszym wyleczeniu? Bo w chwili obecnej bierze tylko leki na rozrzedzenie krwi co w małym stopniu pomaga mu i skrzepy nadal są w nodze.
Dodano:  17 luty 2016 - 9:47
Kluczowa w przypadku twojego narzeczonego jest dieta. Olej z czarnuszki pomoże, jak najbardziej.
Odpowiedz
AniaDodano:  17 luty 2016 - 9:37
Małgosiu, a czy osoby z insulinoopornością również mogą pić olej z czarnuszki? A jeżeli tak to w takich dawkach o jakich pisałaś w poście? Pozdrawiam ciepło i dziękuję za kolejny świetny artykuł ;-)
Dodano:  17 luty 2016 - 9:48
Oczywiście. 2 łyżeczki dziennie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 9:58
Gosiu widzę że firma Olvita posiada także kapsułki z oleju czarnuszki czy można zastąpić nimi picie oleju?
Dodano:  17 luty 2016 - 16:48
Ja się skłaniam ku olejowi.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:05
Czy czarnuszka pomoże przy zarobaczeniu?
Dodano:  17 luty 2016 - 16:46
Oczywiście.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:05
a rocznemu dziecku można również podawac kilka kropelek czy to za wcześnie?
Dodano:  17 luty 2016 - 16:47
Możesz 2 kropelki do soczku na łyżeczkę.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:14
Ja dodaję do chleba zamiast łyżki siemienia :) a znam ją od dawna: moja mama jako młoda kobieta miała zaburzenia miesiączkowania, wtedy babcia kazała jej robić nasiadówki z czarnuszki. Okres pojawiał się później regularnie :)
....Dodano:  15 kwiecień 2016 - 19:23
jakie proporcje na tą nasiadówkę? lepiej olej czy odwar?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:30
Czyli olej z czarnuszki stosuje sie tylko wewnetrznie? Nie mozna nim smarowac suchej skory, jak np. olejkiem arganowym czy migdalowym?
Dodano:  17 luty 2016 - 16:44
Można pewnie. Mnie jesienią ugryzł pająk w lesie.Spuchło mi to miejsce i zrobiło się fioletowe. Bardzo bolało. Nie tyle swędziało co bolało. Lekarz zapisał mi maść i powiedział że do 14 dni to się utrzyma. Po 2 dniach smarowania zero poprawy. Noga bolała bez zmian. Pomyślałam że posmaruję czarnuszką, co mi szkodzi. Wyleczyłam nogę w 3 dni. Już po pierwszym posmarowaniu przestało swędzieć i boleć. Po 3 dniach zeszło całkowicie zasinienie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:34
Gosiu ja jeszcze raz w kwestii tej skazy bialkowej u dziecka. Jeśli odstawiam nabiał karmiąc piersią to serow bez laktozy tez nie można? Tyle jest ich teraz ale nie wiem czy tu o laktoze chodzi? Kompletnie nie wiem co jeść bo do tej pory moja dieta głównie opierala się na nabiale. Nawet nie wiem czym chleb smarować bo masła tez nie można a margaryny nie rusze. Gosiu jeśli możesz to pomóż. Na dodatek boje się o kości bo karmie piersią, biegam a kolana mi "chrupia" a tu jeszcze nabialu nie będę jeść. ..
Dodano:  17 luty 2016 - 16:41
Tak. Sery bez laktozy także bo nie o laktozę tu chodzi a o białka mleka.
MartaSDodano:  18 luty 2016 - 22:01
Chleb możesz smarowac masłem klarowanym ( przeczytaj artykuł u Gosi o jego właściwościach). Jeśli chodzi o wapno to jedz nasiona chia (ja dodaje do owsianki i koktajli łyżkę), a także migdały i inne orzechy. Owsianke gotuj na mleku roślinnym,czyli np.migdalowym,kokosowym. Przyjmuj też wit D,bo organizm ją potrzebuje do przyswojenia wapna.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:37
Witaj Gosiu jestem jak zwykle pod wielkim wrażeniem Twojej wiedzy proszę napisz czy pić olej z czarnuszki, jesli piję olej lniany 2łyżki dziennie czy zmienić na czarnuszkę
Dodano:  17 luty 2016 - 16:39
Jeśli pijesz lniany dla uregulowania hormonów to pij lniany. Jeśli dla Omega 3, możesz zamienić na czarnuszkę.
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 17:40
a ja się wtrące do rozmowy :) Czy na hormony lepiej pić glutek czy olej?
Dodano:  17 luty 2016 - 17:58
Olej.
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 18:05
a czy glutek będzie miał podobne działanie - jeżeli chciała bym również zadzałać na jelita?
Dodano:  17 luty 2016 - 18:09
Tak. Jeśli zależy Ci na jednoczesnym działaniu ochronnym na żołądek to tak.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:44
Gościu A jak łączyć w ciągu dnia oleje: lniany.wiewiórka i czarnuszka. Wszystkie są super tylko ja je laczyc w ciagu dnia? Piję rano jescze zmielone siemię lniane. Czy pić je naprzemiennie 1dnia ??
Dodano:  17 luty 2016 - 16:48
Podziel i pij jedne rano i jedne wieczorem.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:46
Małgosiu, świetna dawka wiedzy!
Dobre źródło takiego oleju to firma Semco z Szamotuł. Firmę znam z powodu zlecenia fotograficznego. Fanatycy w swojej pracy. Sami hodują surowiec do tłoczenia. Badają nasiona i jak jest ok to dopiero tłoczą olej. I mają tradycyjną tłocznię, prowadzoną od pokoleń przez tą samą rodzinę!

Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:50
Małgosiu napisałaś we wcześniejszym komentarzu że nie wliczasz oleju do bilansu, a w takim razie odstana woda z miodem wlicza się do bilansu czy nie? W sumie ja wliczam bo jednak dwie w ciągu dnia to już coś :D
Dodano:  17 luty 2016 - 16:40
Ja wodę z miodem z uwagi na słodkość wliczam.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 10:58
A ja się zastanawiam dokąd nas ten "świat leków" zaprowadzi. Pije herbatę z czystka i znajomi się dziwią a teraz jak jest reklama z tabletkami z czystka to słyszę, że lepiej wziąć tabletkę bo pomaga na odporność.

Gosiu a co do twojego artykułu to naprawę super. Lubię czytać jak piszesz i też dużo z tego biorę dla siebie. Dokąd jestem u Ciebie jem inaczej i dużo lepiej się czuje. Trzymam za Ciebie kciuki aby chęci do pisania tutaj nigdy Ci nie minęły. :)
M.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 11:06
Bardzo pomocny artykuł.
Moje pytanie może dosyć błahe, ale naprawdę nie wiem, czy takie ziarnA czarnuszki lepiej zmielić czy jeść w całej postaci?
oraz drugie pytanie, czy czujesz się jakoś lepiej po piciu oleju, czy może być widoczne np. zahamowanie trądziku etc. (oczywiście wiadomo, że dieta musi być zbilansowana a sam olej nie pomoże)
Dodano:  17 luty 2016 - 16:38
Nie ma znaczenie czy mielone czy całe.
Olej z czarnuszki polecam moim pacjentom z ASZ, artrozą, zwyrodnieniami, candidą i efekty są ogromne.
AnonimowyDodano:  22 luty 2016 - 9:26
A na sobie Jako zdrowej osobie zauważyłaś pozytywne efekty stosowania oleju?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 11:10
Wspaniała roślina:) ostatnio kupiłam ziarenka ale chyba skuszę sie jednak na olej skoro piszesz ze jest lepiej przyswajalny. Mam tez pytanie z innej beczki - czy jest cos co pomoże na nadmierne pocenie się - oprócz pokrzywy? Mam tak ze mogę po prostu siedzieć przy biurku a z niczego (nie ze stresu czy gorącą) oblewa mnie taki zimny pot.. Nie wspominając o tym jak jest upal - wtedy problem się pogłębia. A nie chce non stop używać etiaxilu który zatyka wszystkie pory..
Dodano:  17 luty 2016 - 16:37
Zbadaj hormony.
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 21:23
spróbuj mieszanki sody oczyszczonej z wodą utlenioną polecał Jerzy Zięba, ja sprawdziłam - naprawdę działa, bakterie , a to one odpowiadają za przykry zapach i dyskomfort- są na bieżąco rozkładane, taka swojska dezynfekcja no i pory są drożne. Przetrzyj papką na palcach pachy, stopy, miejsca szczególnie potliwe albo wysłuchaj wykładu profesora, który przestrzega przed nadmiarem chemii w codziennym użytku
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 22:35
Jakie?
AnonimowyDodano:  18 luty 2016 - 8:18
Dziękuję Wam za odpowiedz!
Małgosiu hormony pod jakim kątem zbadać?
Pooglądam tez wykład profesora.
Zastanawiam si czy uda się coś na to poradzić.. Mam taki problem odkąd bylam nastolatka a teraz mam 26lat. Mój tato też ma problem z poceniem wiec może to po prostu genetyczne
Dodano:  18 luty 2016 - 8:41
Tarczyca, androgeny, hormony płciowe.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 11:47
podejrzewam, że podgrzanie oleju powoduje utratę jego właściwości? Czyli np. nasmarowanie olejem kromki chleba i do piekarnika pewnie nie ma sensu :)?
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 11:48
Gosiu, do mixu śniadaniowego i granoli można dodać nasiona czarnuszki?
Np. dodać szklankę nasion czarnuszki do przepisu na mix/granolę?
Dodano:  17 luty 2016 - 16:24
Tak
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 12:27
Gosiu co sadzisz o filetach sledziowych w sosie pomidorowym z Biedronki na 2 sniadanie lub podwieczorek na redukcji? Znacznie mniej weglowodanow niz owoce. Obroni sie?
Dodano:  17 luty 2016 - 16:23
Obroni. Nie znam tylko składu tych śledzi z Biedronki więc nie wypowiem się czy akurat te są ok.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 12:29
Kupiłam ostatnio kapsułki z olejem z czarnuszki. Wg producenta dzienna dawka to 1,5 g oleju w 3 zalecanych kapsułkach. Jest sens kupować to dalej czy jednak lepiej zamienić na olej?
Z góry dziękuję za odpowiedź ;)
Karolina
Dodano:  17 luty 2016 - 16:34
Ja jestem stanowczo za olejem.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 12:45
Dzień dobry, mój 16-miesięczny synek często choruje na zapalenie oskrzeli. Lekarze podejrzewają astmę, alergię lub refluks żołądkowy. Teraz przeszedł mononukleozę przez co ma duży spadek odporności. Pani Małgosiu, czy mogę mu podawać olej z czarnuszka? Jeśli tak, to w jakiej dawce? A może coś innego pomogłoby odbudować jego odporność?...Z góry dziękuję za odpowiedź.
Dodano:  17 luty 2016 - 16:51
Jak najbardziej. 1/4 łyżeczki dziennie.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 12:51
Małgosiu obiecywałaś post dla kobiet w menopauzie,kiedy będzie ? Bo tak ciężko nam wtedy schudnąć.
Odpowiedz
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 12:52
Jestem na twoich jadłospisach od czterech tygodni i ostro ćwiczę, zero efektów na wadze , tylko w pasie 3 cm zeszło .Co robić przestać ćwiczyć czy mniej jeść? Błagam o pomoc. Halina
Dodano:  17 luty 2016 - 16:21
Aby pomóc i przede wszystkim ocenić Twój stan musiałabym znać Twoją historię z dietami. Zobaczyć jaką stosujesz kaloryczność, co ćwiczysz no i kluczowe - jaki jest stan Twojego zdrowia. Czy nie ma czegoś co Cię blokuje.
AnonimowyDodano:  17 luty 2016 - 16:46
Ale czy waga jest taka istotna?
Chyba nie. Mięśnie przecież ważą więcej niż tłuszcz. To częsty błąd że kobiety nadmiernie patrzą na wagę zamiast na ujędrnienie, mniej tłuszczu i cm w obwodach itp.
Skoro 3 cm mniej w pasie to znaczy że tłuszcz znika.
AnonimowyDodano:  18 luty 2016 - 8:00
Małgosiu w jaki sposób mogę prosić cie o poradę w mej sprawie? Halina
Odpowiedz
Oferty
img1
DIETA INDYWIDUALNA
redukcja, Hashimoto, NT, IO, PCOS, WZJG, cukrzyca, fodmap i in.
ZAMÓW DIETĘ
img1
Gotowe diety
7-dniowe jadłospisy o niskim indeksie glikemicznym
SKLEP
img1
MOJE KSIĄŻKI
porady żywieniowe i przepisy bezglutenowe, bezmleczne i bezjajeczne
SKLEP
img1
GOTOWE JADŁOSPISY NA CAŁY ROK
dla osób zdrowych
CZYTAJ WIĘCEJ
img1
ZRÓB ZAKUPY
Miejsca i produkty, które szczególnie polecam z uwagi na jakość.
CZYTAJ WIĘCEJ
Instagram
Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze? 

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać” 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Brzuch jak balon, a do tego więcej na wadze?

Archeony mają taką moc! Komunikują 📞 się z Twoimi adipocytami i po pierwsze robią z Twoimi preferencjami żywieniowymi co chcą, po drugie powodują, że odkładasz więcej 😫

Z ebooka 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 dowiesz się oczywiście czym jest SIBO i IMO, jakie są przyczyny przerostów, jak wyleczyć je skutecznie, oraz jaki bałagan mogą spowodować „po drodze” i jak go „posprzątać”

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

467 50
Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych. 

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego. 

#sibo #imo

Test wodorowo – metanowy to podstawa diagnostyki SIBO/IMO, ale jeśli patrzysz wyłącznie na cyferki, lub co gorsza, opierasz swoje działanie wyłącznie na suchym stwierdzeniu osoby wykonującej test określającym, że przerost jest to możesz odbić się od ściany.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię jak prawidłowo wykonać, oraz zinterpretować test wodorowo – metanowy w oparciu o objawy, historię choroby oraz historię popełnianych błędów żywieniowych i behawioralnych.

Premiera ebooka już w drugiej połowie lutego.

#sibo #imo
...

518 22
Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem. 
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫. 

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie. 
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to? 
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO? 

#sibo #imo

Skuteczna terapia SIBO/IMO to nie bułka z masłem.
Jeżeli wydaje Ci się, że wystarczy wziąć antybiotyk i temat załatwiony to grubo się mylisz o czym świadczy ogromna rzesza ludzi z nawrotami, kręcącymi się w kółko i dalej nie potrafiącymi poradzić sobie z dokuczliwymi objawami😫.

W ebooku 𝐒𝐈𝐁𝐎/𝐈𝐌𝐎 - 𝐬𝐤𝐮𝐭𝐞𝐜𝐳𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚 𝐛𝐞𝐳 𝐧𝐚𝐰𝐫𝐨𝐭ó𝐰 krok po kroku wyjaśnię Ci jak wyleczyć SIBO/IMO skutecznie.
Dowiesz się dlaczego ten problem dotyczy właśnie Ciebie, jak przeprowadzić leczenie, jaką wdrożyć suplementację, dietę oraz jakich błędów nie popełniać ‼️

Wchodzicie w to?
Wiecie co u Was jest lub było przyczyną SIBO/IMO?

#sibo #imo
...

1388 114
Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK! 

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet

Dieta to nie ograniczenia! Dieta to styl życia!

Czy danie z rolki jest ograniczające? NIE!
Czy jest ekstremalnie pyszne? TAK!
Czy zaspokoi zapotrzebowanie na słodkie jednocześnie dostarczając białka, wapnia, magnezu, potasu, potasu i witamin z grupy B? TAK!

Pochodzi z diety zima wersja 5 𝐃𝐨𝐛𝐫𝐞 𝐛𝐨 𝐩𝐨𝐥𝐬𝐤𝐢𝐞 👌
Tę i inne diety znajdziesz na stronie:

𝐰𝐰𝐰.𝐝𝐢𝐞𝐭𝐨𝐭𝐞𝐫𝐚𝐩𝐢𝐚-𝐥𝐞𝐧𝐚𝐫𝐭𝐨𝐰𝐢𝐜𝐳.𝐩𝐥

Link również w BIO profilu ♥️

#insulinooporność #cukrzyca #niedoczynnośćtarczycy #hashimoto #pcosdiet
...

1998 3206

Masz problem z utrzymaniem zdrowych nawyków żywieniowych ?
Mam coś, co Ci pomoże !
Czytaj więcej

MOJA KSIĄŻKA


"Smacznie i zdrowo na diecie ograniczającej mięso" to książka dla tych, którzy szukają inspiracji na zdrowe posiłki i preferują tradycyjną formą książkową.

Ponad 70 stron porad żywieniowych oraz 65 pysznych i prostych w przygotowaniu przepisów. Dzięki podanym przy każdej potrawie wymiennikom węglowodanowym i białkowo-tłuszczowym szczególnie polecam ją osobom cierpiącym na cukrzycę typu I, kiedy kluczowe jest określenie dawki insuliny.

Idealny prezent dla każdego, kto chce zacząć przygodę ze zdrowym odżywianiem, ale nie koniecznie jest gotowy na ścisłe trzymanie się diety. 

 

PRZEJDŹ DO SKLEPU

This will close in 20 seconds